Burçların Pasif Agresif Tavırları!

Bazen “Bir şey mi oldu?”, “Canın bir şeye mi sıkkın?”, “Neyin var?” gibi sorulara “Bir şeyim yok!” cevabını öyle bir tonda alırsınız ki iki tokat yemişe döner, “Ben ne dedim ki şimdi?” diye düşünmekten kendinizi alamazsınız! Hani olduğu yerde kızaran, mırıl mırıl huysuzlanıp bir türlü saldırıya geçmeden içine içine konuşan insanlar vardır bildiniz mi? İşte onlar pasif oldukları kadar gizli agresiftirler ve her burç pasifize ettiği öfkesini bir başka yaşar!

Koç       

Koç kim; öfkesini mırıldanmak, içine atıp olduğu yerde kıvranmak, yumruğunu savurmayıp bakışlarıyla göz dağı vermek kim! Koç’un sabır gösterdiği görülmüş şey değildir! Agresif olması gerekiyorsa pasif de neymiş; öfkesi birden alev alır, yumruk nerden geldi, dayak çoktan mı başladı, galiba burnum kırıldı derken, öfkenin son vuruşu adlı sanatsal çalışma çoktan rakibin yüzüne resmedilir, ağız burun bir çırpıda yer değiştirir! Söylenecek sözünü de tutmaz içinde, lafları birbiri ardına bağlar, gelişine yapıştırır.

Boğa    

İşte karşınızda öfkesini tıp oynayarak ifade eden, sabrı taştan, inadı katırdan, ağzını bıçak açmayan Boğa kişisi. Sen istediğin kadar ses tellerini zedele, dilindeki tüyleri hoyratça harca, diyaloğa girmek için tüm gayretlerini al eline olağan üstü hale başla, Boğa ne sesini duyar ne söylediğini anlar! Öylece somurtur, cansız mankene dönüşür! İyisi mi öfkesinin geçmesini bekle, pasiften maraz çıkarma, elbet dili çözülür, keyfi yerine gelir!

İkizler  

Pasif olması, hamlelerini sessizce yapması gerekirken, dilinin bağı çözülen bir İkizler var karşımızda! Silahı dili olanın kavgası yüksek sesli, çivisi çıkık çenesinin performansı güçlü olur. Ardı arkası kesilmeyen bir laf dalaşında karşısındaki önce susturur sonra niçin sustuğuyla ilgili yeni bir öfke sebebi oluşturur! Sürekli ama sürekli konuşur; önemli olan sonuç değil, konuşarak yatışma eyleminin kendisidir haliyle çözüme odaklanmaz yolun keyfini veryansın ederek çıkarır!

Yengeç

Zodyak’ın rüzgârdan nem kapan, ne dersen alınan en küsüşük insanlarında sıra, elbette mercek altındaki burç Yengeç! “Ben ne dedim ki şimdi?” sorusuna cevap bulamamaktan, gönül alma aşamasına bir türlü geçilemez. Sorsan sebebini söylemez ama suratı sirke satışına bir türlü son vermez. Kırgın ve öfkeli olan Yengeç ile konuşmaya çalışırsın ağzını bıçak açmaz, çekilir köşene zamana bırakırsın bir şeyler mırıldanır huzur vermez! Sonsuza dek sürecek değil ya, endişe etmeyin zamanla geçer!

Aslan   

Eyvah! Kaf Dağı’nda yaşayan Aslan şimdi de kendisini fildişi kulesine kapattı! İnsanlara yukarlardan bakmak, üstten davranmak, beğenmemek için her durumu fırsata çeviren kibir sever Aslan, başlar küçük gören ağzı burnu eğri bakışlarına, kimseleri dinlemez, çığlık atsan sesin onca yolu tepip, ultra ses yalıtımlı kulesindeki Aslan’ın kulağına varmaz! Öyle de umursamaz, sinir bozucu derecede vurdum duymaz davranır! Hiçbir söylenene kulak asmaz! Hıh! Duymazsan duyma, çok da şey!

Başak  

İşte şimdi yangın büyüdü, ortalığı duman aldı! Zaten hiçbir şeyi beğenmeyen Başak, her şeye tümden burun kıvırır, gördüğüne, duyduğuna, varsaydığına, elinin altındaki, gözünün ardındakine tiksinerek bakar, çok geçmeden karşısında geçeni birkaç cümleyle olduğu yere yığar! Bu kez daha yüksek tepkilerini ve deste deste eleştirilerini kuşanır, sadece şikâyet ederek herkesi saf dışı bırakır! Memnuniyetsizliğinin boyutunu varın siz düşünün!

Terazi  

Terazi ilgisinin tadı damakta kalır, özverisi bağımlılık yaratır! Tüm uzlaşı girişimlerini geri çevirip, barış çubuklarını bir kalemde kırdıysan, barışçıl söylemlerine kulaklarını tıkayıp sonunda Terazi’nin de tadı kaçırdıysan, geçmiş olsun! Yalvaracak, ağlayacak, seviyorsan katlanacaksın! Tüm sevgi stokların tükenip, elin ayağın titreyecek, belki krize gireceksin ama metin ol bugünler de geçecek! Ama önce ceza süren bitecek.

Akrep  

Anlayamazsın ki agresif de pasif olduğu için belli mi olmuyor, pasif ama aslında agresif değil mi? Kızgın mı sevgi mi dolu, sana mı bakıyor yoksa gözü dalmış da bir hinlik peşinde plan mı kuruyor? Konu Akrep ise ne yaptığını anlamak imkansızdır, hiç boşuna zihin yorgunluğuna bulaşmamak gerekir. Öfkesi mi taştı, sevinci vücudunu mu sardı, iştahı mı kaçtı, diyete mi başladı; kim bilir ne oldu da Akrep sessizliğe boğuldu? Sen yenisin galiba, o evvelinden sessiz!

Yay       

Tam olarak umursamadı mı yoksa umurunda değilmiş gibi mi davrandı anlayana kadar hadisenin kara dumanı dağılır, olayın üstünü toz kaplar, bu masal da orda biter! Hayata karşı takındığı tavrı genel olarak rahattır. Kızgınlıkları geçici, olaylara bakışı çokça pozitiftir. Pasif agresif de denebilir, galiba anlamadı da pek üstüne alınmadı da! Yani pek üstünde durmamalı, adını koymanın mümkün olmadığı hali neyse deyip geçmeli!

Oğlak   

Oğlak tavrıyla ilgili geliştirilen çözüm önerilerine “He!” der geçer. Söyleneni yapacak diye beklerken sen uzunca bir mola verirsin, Oğlak işini yarılar, çalışmaya başlayınca dünyayı unutup depara kalkar, söyleneni ya unutur gider ya iradi olarak hasır altı eder, netice itibariyle hiçbir şey yapmaz! Tartışmaların öfkesi dinmez tarafı olup zamanını çöpe atmaz, işinden gücünden vakit bulup meseleyi uzatmaz.

Kova    

Sonu gelmez itirazlarını birbiri ardına gerekçelendirir, kendi cümlesini devirip iade edersin, yüklemin yeri farklı diye onayından geçirmez, muhalefet etmeye iki soluklanayım deyip ara vermez. En makul izahlarını seçip, cümlelerini onay kelimeleriyle donatsan da Kova bir defa hızını aldıysa, kulağını kendi söylediklerine de kapar, gözünü yumup ağzını açar! Agresifliğinin pasifi aktifinden pek ayrılmaz!

Balık    

Balık çok güzel susar, sonsuz sanrılı derin bir sessizliğin içine dalar ve uzunca bir süre çıkmaz! Bu sürede söylenenleri umursamadığı, duyduklarını dikkate almadığı, tüm çabalara rağmen kayıtsız kalmaya uğraştığı düşünülür ancak Balık sen bu acabaları düşünürken çok uzaklardaki yerini almış, aranızdan çoktan gitmiştir! Hayaller kurmaya, mutlu bir anda kanat çırpmaya, kelebeklerle bulutlara uçmaya başlamıştır!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.