Burçların Paranoyaları!

“Herkes bana bakıyor biliyorum! Başıma gelecek var hissediyorum! Nefret ediyorlar benden? Şunun beni öldüresi var gibi, saklansam mı? Duvarlar! Üstüme üstüme geliyorlar, boğuluyorum! Kaçacak yerim de yok! Çok mu çirkinim ben neden böyle oluyor? Böcek mi şu, ah! Gölgeymiş!”. Ucu arkası kesilmeyen güven dışı bir alanda salınma duygusu, gerçeklikle pek ilgisi olmayan, aklın seliminden uzak, bir çeşit safsatadır paranoya! Hangimizde yok ki! Burçlar kimlere güvenmiyor, hangi alanlarda paranoyak hislere kapılıyor şöyle bir bakalım.

Koç    

İç çatışmalarında, kendiyle kavga edişlerinde gösterir kendini paranoyası! Kendi kendine konuşur, gazsız kaldığı zamanların yüreklendirme cümlelerini kendi kulağına duyurur! Tüm “Yapabilirsin!” temalı motivasyon konuşmaları aslında “Yapamazsam ne yaparım?” kaygısı! ve “Ya yapamazsam!” endişesi taşır! O güne dek inşa ettiği yenilmezlik sıfatının bir kıvılcımla kül olmasından, kişiliğinden taviz vermekten korkar!

Boğa    

İlişkisini sadece güven duygusu üstüne kurup, yaşamı boyunca; aklına bir kuşku içine bir kurt düşmeyecekmiş gibi salt sevgiyle yaşayabilir. Ama işin aslı öyle değildir, güven duyma ihtiyacının maksimumda seyretmesinin en büyük nedeni aldatılma paranoyasıdır. Korktuğu başına gelecek diye ödü patlasa da sesi çıkmaz, ilişkisine olan inancını perçinlemek için elinden geleni yapar.

İkizler  

Bayılır sonu gelmez, keyfine bir ömür doyulmaz, dost sohbetlerine! Bir de heyecanla paylaştığı bilgilerini merakla dinleyen arkadaşları, dumanı üstünde tazecik konulara değiniyorlarsa, muhabbet tadından yenmez! Azıcık çekişmeli, biraz zihinsel mücadeleli geçiyorsa konuşma; keşke hiç bitmese dilekleri başlar! Ama İkizler içten içe, susturamadığı diliyle insanları sıkmaktan korkar, her buluşmanın ardından bir daha onu aramayacakları paranoyasına bir kez düşer.

Yengeç

Sevgisinin boyutu, koruma içgüdüsünün kanat genişliğiyle ilgili tüm rivayetler gerçektir! Dünyaların anası, tüm çocukların süper babasıdır Yengeç. Sevdiklerine esirgemediği şefkatiyle, gönlüne sığmayan, duygularından taşan merhametiyle elini sevdiğinin üstünden bir an çekmez! Esasen pek rahat verip, özgür bırakmaz! Acaba benden bıkar, gönlü başkasına kayar mı? Üzülmeyeyim diye söylemeyip apansızın bırakıp gider mi diye de içi içini yer!

Aslan   

Biz yoktur diyelim ama Aslan’ın da paranoyası çoktur! Yoksa neden onca çığlıklı sesiyle cihanı inletsin, kocaman kürkleriyle ihtişamını gözlere soksun, yüzüne makyaj diye maske taksın, saksı değilim ben diye en çok bana sorulacak naraları atsın? Kendine çok güvendiği için paranoyası yoktur desek de bir gün paranoyanın kralını bulacağımız, Aslan’ın da ipini pazara çıkaracağımız günler gelecek ? Misal; silinip gitme korkusu olduğu için sahnelerden inmiyor olabilir?

Başak  

Başak “fazla” temasıyla yaşar! Fazla temiz, fazla düzenli, fazla çalışkan, fazla sorumluluk sahibi, fazla mükemmel olup, hiçbir konuda aza tamah etmeyen Başak, hoşa gitmeyecek, yolundan sapmasına sebep olacak alanlarda “fazla” olmaktan korkar! Mesela aşka pek yanaşmaz! Neden? Kör kütük aşık olup savrulma paranoyasına düşmüştür de ondan! Gözüne güzel gelenden, gönlünü hoş edenden tez vakitte kaçar! Ya aşık olup da kendini kaybederse? Eyvah!

Terazi  

Herkesi, her şeyi sonsuza dek sevse, kendinden katrilyonlarca ödün verip, tüm dünyanın huzuru için yaşasa şikâyet eder mi? Etmez! Ne uyumu elden bırakır ne barışçıl enerjisini yürekten! Herkesi bu kadar sevmesinin, yeterince sevilmemek gibi bir korkusu olmasıyla neden ilgisi olmasın! O kadar çok insana gülücük saçar, kendini sevdirir, tüm huylara gider ki sevilmeme paranoyasının susmaz çenesini böylece kapatmış olur! “Bakın beni herkes seviyor işte! Çünkü sevgi pıtırcığı bir kelebeğim!”; nasıl iç ses ama ?

Akrep  

Hangi birinden başlasak? Akrep’ler gücenmezse kendilerinin tepeden tırnağa birer paranoyak olduklarını bildirmek isteriz. Orta da ne fol vardır ne yumurta ama Akrep’in aklında muhakkak bir felaket senaryosu vardır! Nasıl olur, nereden gelir bilinmez! Akrep tüm öküzlerin altında buzağı avına çıkar, gemide dümen görse içini kurtlar basar! Zor böyle yaşamak çok zor! Tüm bilgileri kendi zihninde toplama, her şeyi ayrıntısıyla bilme arzusu da bu yüzdendir! Belki o zaman kuşkuları azalır!

Yay       

Azıcık ilişkisi derinleşip, mevzu yaşıtlarının evlenip çoluk çocuğa karışmasına gelsin, onca zamandır tanışıyoruz madem, iş ciddiye binsin, bizimkiler de müsaitseniz bir gün size gelsin teklifleri kendini göstersin; geçmiş olsun özgürlüğünü kaybetme paranoyasını körüklediğiniz, korkularını tetiklediğiniz Yay’ı artık tutabilene aşk olsun! Buradan dalar öbür yarım küreden çıkar, ilk uçağa atlar uçar gider! Yay’ı uçurumdan at ama özgürlüğüne kanca atma!

Oğlak   

Hangi insan yürekten sevilip, şefkatlere bezenmeyi, ardına kapı gibi yârini alıp, olacak her tür fırtınaya göğüs germek istemez! Tek tabancayım kasıntısıyla ortalıkta dolaşanlar çok mu mutludur yalnızlığından! Oğlak bir de işiyle anılmak, başarılarıyla tanınmak, kariyerinin zirvelerinde salınmak ister, neden? Duygusal anlamda yetemeyeceği paranoyası elinde, şansını ilişkilerde baştan kaybettiğini düşündüğü için, duygusal tüm boşluğunu işiyle doldurur!

Kova    

Kova; buralar benim özel alanım, ihlal edilemez benim sınırım der, çeker perdesini, kimseleri sokmaz! Otorite karşısında kendini siper eder, davasından dönmez, benim doğrum dediğinden şaşmaz! Özgürlüğünden bir an olsun vazgeçmez! Birey olamadığı, diktatörün baskısı altında ezildiği, kendine ait alanlarından olduğu bir dünyada yaşama paranoyasını öyle güçlü taşır ki yaşam boyu sevgilisinin benliğinde eriyen bir eş olmamak için duygularını sır gibi saklar.

Balık   

Günün sonunda ne yaşanırsa yaşansın sebepsiz kötülüklerin dönüp kendini bulacağı, kaderin kurban tercihini ondan yana kullanacağı ile ilgili güçlü bir paranoyası bir o kadar yüksek inancı vardır! esasen ilişkilerinde gözü kara bir aşıktır aklına olmadık senaryolar gelmez, ta ki anlaşmazlıklar baş verene, uyuşmazlıklar çıkana kadar! sonun göründüğü, ayrılık çan seslerinin yaklaştığı noktada tüm felaket senaryoları Balık’ın zihnine hücum eder, paranoyalar başına bela olur!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.