Burçların Otomobil Seçimleri!

Otomobil sahibi olmak artık bir tür kostüm, kimliğin önemli bir parçası, kişiliğin yansıması haline geldi! “Ayağını yerden kesiyor mu, gerisi teferruat!” diyenler tarihe gömüldü, meydanı boş bulan otomobil; stilin tamamlayıcı bir parçası, prestij göstergesi, gövde gösterisi oluverdi. Günümüzde bin bir modelinin, çeşit çeşidinin kol gezdiği otomobiller, hangi burcun hayallerini süslüyor, bir bakalım.

Koç

Sol şeridi mesken tutan Koç, gazına gaz, hızına heyecan katacak yüksek sesli müziği eşliğinde, asfaltta duman attırır. Beş kuruş fazla olsun, ateşini yansıtan kırmızı olsun dediği spor arabası olmadan kontak çevirmez, otobana çıkmaz! Öyle tekerime taş değdi, yokuşta boğuldu, fazla bastım kara duman çıktı demeyecek, gazı körükledin mi gık demeyecek, koçun adrenalinini yarı yolda bırakmayacak, alev alev yanan bir Ferrari’yle ortalığın tozunu atar.

Boğa

Keyfine düşkün Boğalar, oturuşta rahatlık, sürüşte konfor ister. Araba tümsekte zıplatmasın, virajda savrulmasın. Evimde, kadife koltuğumda içtiğim kahveme arabamda devam edeyim, bir de trafikte sabırlı şoförüm olsun ister. Kesesine düşkün Boğa, litre litre benzinlere servet dökemez, en az yakanından bir dizel alır, aklı depoda, gözü km saatinde kalmaz! Kaliteye ve lükse düşkünlüğünü de göz önünde bulundurursak, doğaya uyumlu toprak renklerinde bir “Range Rover” Boğa’ya pek yakışır!

İkizler

Her yaşta genç, her an dinamik İkizler’in hızına ayak uyduracak otomobili bulmakta sıra. Dizginleyemediği merakı heyecan depolarını doldurur, sabırsız İkizler direksiyona oturur. Daima kararsızlık içinde her yeni çıkan arabanın arkasından bakakalır, hayran olup aldığı arabasından gönlü birkaç turda geçiverir. Neyse ki kendini daha da genç gösterecek, rengiyle güneşe kafa tutacak spor arabasını, güncel modellerden seçer. İkizler’e de spor bir Lamborghini ne yakışır!

Yengeç

Çocuksu ruhunu şefkatinin hemen kıyısında korumuş, köklerine olan saygısı ve bağlılığı ile dede yadigarı saatini kolundan, anane sandığını baş ucundan ayırmamış Yengeç’e manevi değeri, hikayesi olan klasik bir otomobil yaraşır! Kendisine miras kalmış yahut başka bir hikâyenin emanetçisi olmuş Yengeç, ailesini geniş koltuklarına sığdıracağı, yeşil bir Chevrolet’in hakkını verir, bu emektarı torunlarına tertemiz bırakır.

Aslan

Trafikte buralar hep benim edasının verdiği rahatlıktan olduğu düşünülen bir karizması ve soğukkanlılığı olan Aslan, tekerleri yere sağlam basan, yükte ve pahada ağır, gösterişte bol bir araca biner! Yeterli koşullar oluşmuyorsa, hiç binmez! Aslana ucu görünüp sonu gelmeyen limuzinler, terasına rahatça park edeceği özel uçaklar layık ancak, halkın arasına karıştığı günlerde binek araç şart! Güneş’in çocuğu Aslan’a turuncu renkte, mümkünse kimselerde emsali olmayan, özel tasarım, yaldızı bol bir Maserati yakışmaz mı, hem de nasıl!

Başak

Başak için otomobil dediğin; tüm detayları hassasiyetle tasarlanmış, her şey eksiksiz düşünülmüş, konforda ve işlevde bir numara olmalı. Çok güzel görünen bir araba rahat değilse, en konforlusu ise hoş görünmüyorsa, o otomobil sınıfta kalır. Konfor yanında ekonomik oluşu da en önemli tercih sebeplerindendir. Başak; döşemede silinebilir deri, renkte; toz kaldıran, dört mevsim temiz füme bir otomobil tercih eder. Hatayı en aza indirgemek için yirmi araştırıp bir alan Başak’lar Volkswagen teknolojisinden şaşmaz.

Terazi

Sosyallikten evlere girmeyecek, stil ikonu olup kitleleri peşinden sürükleyecek, doğuştan getirdiği estetik algısıyla girdiği her ortamı güzelleştirecek, otomobilini önemsemeyecek! Olur mu öyle şey? Yaşamının zarafet harmanı tüm detaylarının yanında, tabi ki tavrına ve tarzına yakışır, iç ve dış dizaynı tasarım harikası, beğeni dolu gözlere hitap eden pastel tonlarda, yeni nesil bir otomobil tercih eder. Mini Cooper’a hiçbir terazi hayır demez!

Akrep

İbresi hız denemelerine müsait ve güçlü görünen, karanlık tarafıma dikkat mesajı veren, geceleri mümkün mertebe görünmeyen bir arabaya binmek ister. Motorunun tüm detaylarını bilir, arabasını sesinden tanır! Kısmen ürkütücü aracıyla otoparkta gövde, asfaltta güç gösterisi yapmaya bayılır. Eleştirilere kapılarını kapadığı aracının, camlarına film çektirmeyi de ihmal etmez. Siyah seri bir Porsche gönlünü alır!

Yay

Maceraya kontak açan, tozdan çamurdan korkmayan Yay, offroad için yaratılmış olsa da, seyahat merakına cevap veremeyen bu hantal jeep yerine, seri hareket edebileceği, meydan okumalara cevap verebileceği spor bir arabası olsun daha ne ister. He bir de saçında, ruhunda rüzgarı hissetmek, doğayı koklamak için genişçe bir sunroof ya da cabrio bir otomobil ister. Gözünün gördüğü, aklının estiği yere direksiyon kıran, Ford Shelby Cobra ile İtalya’dan başlar, dünyanın tozunu atar!

Oğlak

İtibarını destekleyen, saygınlığını perçinleyen, başarısını imzalayan, sağlam ve klas bir otomobil Oğlak için prestij kaynağıdır. Yönetici olmak amacıyla dünyaya gelen Oğlak, kalitesini tepeden tırnağa, ayakkabıdan arabaya tüm yaşamında sergilemeli, detaylarda fire vermemelidir. Kariyer öbekleri yetmezmiş gibi, koyu renk ve oturaklı Mercedes’i ile de göz doldurur!

Kova

Gözünü çağının dışına diken, hedeflerini yüksek tutan Kova, ilginç bir tasarıma sahip, uzay grisi bir otomobil tercih eder. Tabi ki teknolojik aksam çokluğu, teknik başarısı ve sürüş performansı çok önemlidir ancak marjinal olması ve fütüristik görünmesi en önemlisidir. Zaman makinesi için sürdürdüğü çalışmaları sırasında pratik olsun diye aldığı BMW’nin martı kanatları yukarı açılır, teknolojik donanımı şaşırtır.

Balık

Rengarenk Balık’lar asfaltta kaybola kaybola varır hedefine. Akılları başta olmayan, kafaları ne görse dağılan Balık’lar, trafikte azıcık tehlikeli olabilirler. Ruhu olan, hikayeler biriktirmiş eski otomobilleri tercih eder, onları besler büyütürler. Kendilerini onlarca yeni hayalperestle tanıştıracak kaplumbağalarıyla, yolların sağ şeridini kapatırlar. Çoğunlukla konvoylar halinde hareket eder, kocaman bir aile olurlar.

Bir Yorum Bırakın
 1. Başağı hep yanlış tanımlıyosunuz. Mesala araba seçiminde spor araba severim ben Audi R8 vavorim mesala ve hic detaycida degilim.
  Genel olarak başağı cok sikici biri gibi yaziyosunuz basak burcu oldugum icin cok sıkıcı biriymisim gibi hissettiriyosunuz ….

  • Feyza Merhaba,

   Doğum haritanda yer alan diğer gezegenlerdeki burçlar ve değişkenler farklılık gösteriyor olabilir. Bu yüzden en doğru cevabı doğum haritan verebilir.

   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir