Burçların Ölüm Meleği ile İmtihanı!

Geldik dünyanın sonuna, sohbetin nihayetine. Soracak sorusu olanlar, kaçacak delik arayanlar, “Sen mi büyüksün ben mi?” diyecek kadar yürek yemişler, ikna etmek için seferberlik ilan edenler; ölüm meleğinin karşısında bin bir surata, histen hisse geçen burçlarda ne numaralar var; bir bir anlatıyoruz. Hayal edebildiğimiz kadar ?

Koç   

Koç Azrail’e pabuç bırakmaz, bir kere korkarsa bilir ki daha da maceraya atılamaz! Tam da bu yüzden çoğu kez görmezden gelir, cesaretini takar göğsüne meydan okur ölüme! Koç korkmaz öyle kuru gürültüden de Azrail bu kez ısrarcı görününce sorusunu sorar önce; “Yine mi sen?” Bu defa başka dese de Azrail, klişelere düşer Koç, demirden korkan Trene binmez, ondan korkan yürek yemezmiş!

Boğa    

Boğa hafif esintili duygularda, genelde sakin hamağının sallantısında geçirdiği hayatını, sündüre sündüre yaşar. Yaşamı da ağırdan almak ister ölümü de! Hal böyle olunca Azrail gelir gelmesine de Boğa derdini anlatıp, sohbete koyulana dek epey zaman kazanır, yaşam süresinin uzatmalarını rahatlığına borçlanır. Aynı şeyi ölüm meleğine de öğütler, “Dur! Acelen ne? Soluklan biraz! Konuşuruz sonra! “

İkizler

Merak etmeye bile yeltenemeyecek kadar çok ve kara bir merakı vardır İkizler’in ölüme karşı. Bilinmez olduğunu kabul edip, kapatır bu defteri sonunda. Ama ölüm meleği çıkınca karşısına, heyecandan yerinde duramaz, videolara fotoğraflara doyamaz! Herkese bu deneyiminden bahsedecek, haftalarca susmamacasına konuşacaktır! Aklında cümleleri harmanlar, şansını tükenmez sorularıyla ve kendi bildiği kadarını anlatmakla zorlar. Ama bir öz çekim yapmadan yemin olsun bırakmaz ?

Yengeç

Onca insanın yaşam yükü, son sözü, dünya hatırası, ahiret azabı boynunda, ölümün zalimliği omuzlarında, kendi hep karanlık tarafta olan Azrail’in derdinden bir Yengeç anlar! Azrail’i görünce karşısında, ağlamaklı bir tonda konuşarak teselli etmeye koyulur, neticede meleğin halinden bir başka melek anlar, annelik iç güdüleri de başlayınca hormanları pompalamaya, Azrailin şaşkınlığı karşısında sorar sorusunu Yengeç; “Senin işin de zor be meleğim, dertleşmek ister misin?”

Aslan   

Başlangıcın güzeli, sonun en gösterişli olanı, iz bırakanı makbuldür Aslan hayatında. Yaptığı her işte imzası olsun, göz alıcı gelişleri, hatırda kalıcı gidişleri olsun ister. Azrail karşısına dikilince panikle müsaade ister Aslan. Ama yaşamının onda kalması için değil, yolculuğa hazırlanmak için. Geçer aynanın karşısına, yazar en çarpıcı senaryoyu! En güzel makyajını yapıp, alır sahnede yerini! Son sözleri; “Bilsem daha özel hazırlanırdım, aceleye geldi!” olur.

Başak  

Başak’ın başını kaşıyacak, dönüp kendine bakacak vakti yokken, hiç sırası değilken onca işin arasında, bir de bu çıkar başına! Yetiştirmesi gereken dünya kadar sorumluluğu elinde, son dakika telaşı üstünde, kafasının karışmasına, gözünden bir şey kaçırıp, kusursuzun bozulmasına müsaade etmez! Pek de yüzüne bakıp dikkatini dağıtmadan, ortalığı panik almadan söyler sözünü Başak; “Bir dakika, şu işleri bitireyim.” ve devam eder çalışmaya.

Terazi  

Yalnız yakaladığı sayılı anın birinde çat kapı geliverir Azrail, Terazi’nin neredeyse hazır olup, randevusuna yetişmek için telaşla koşuşturduğu sırada! Önce bir şaşırır Terazi, acaba arkadaş olamazlar mı diye düşünür. Pek mümkün olmadığını anlayınca bunun bir uyarı mı yoksa kaçınılmaz son mu olduğundan emin olur. Azrail haklıdır, Terazi’ye göre; ne yapsın onun da işi bu der, yanına birkaç parça yedek kıyafet alır ve biraz da korkarak küçük bir iyilik rica eder; “Arkadaşım da gelebilir mi?”

Akrep  

Azrail ölümün soğuğuyla yatar, karanlığında gezer! Galaksinin kadim bilgisini, ruhun derinini, ölümün gizemini çözmeye adar tüm hayatını! Ve hiçbir söylenene sorgulamadan inanmaz; kuşkucudur! Azrail gelip kendi evi gibi oturunca Akrep’in koltuğuna, pek yabancılık çekmez önce, neden inanayım ki diye düşünür sonra. Sınırlı bilgisiyle testine başlar, ölüm meleğini mülakata sokar! Israrında ciddi ve kendince haklıdır; “Nereden bileyim Azrail olduğunu?” der sorar da sorar!

Yay      

Henüz öğrenmediği, daha deneyimlemediği ne varsa hevesle heyecan duyar Yay, en sevdiği şey; dipte kalmış, köşeye sıkışmış, dünyanın bir ucu coğrafyaları adımlamak, tarihlerini öğrenmek, insanlarını tanımaktır. Hiç gezemiyorsa gezenden dinler, gezen de yoksa izler, o da yoksa fotoğraflarına bakar, okur! Yay merakına yenilip çok defa ölüme kafa tutar, bu defa çağrıyı yanıtlayan Azrail davete icabet edince Yay yazlığını, kışlığını toplamış, seyahate çoktan hazırlanmış bir vaziyette sorar; “Anlatsana biraz, nasıl sizin oralar, ne zaman gidiyoruz, neyle gideceğiz?”

Oğlak

Hayatının her sınavında çıkmış ve çıkması muhtemel tüm soruları defalarca çözer, tekrar tekrar etüt eder Oğlak.  İşini şansa bırakmaz, duruma göre şekil alıp kılık değiştiremez. Yaş tahtaya basmak günü geldiğinde, Azrail bugün o gün dediğinde Oğlak bir durur! Bırakın bilgiyi fikrinin dahi olmadığı bu yolculuğa çıkmak için hazırlanmak için zamana ihtiyacı vardır Oğlak’ın. İstediği sorudan başlama özgürlüğünü verip sorar Azrail’e; “Sorguda ne tür sorular çıkacak? Daha önceki soru örnekleri neler?”

Kova    

Kova gelişen teknolojinin takibinde olmuş, her fırsatta katkılar sunmuştur. Yıl olmuş neredeyse 2018 uzaya ayak basılan gün dahi tarih olmuş, Dolly çoktan klonlanmış, hologram sağ olsun öte dünya beri dünya kalmamış herkes istediği yere adeta ışınlanmışken; öbür taraftan bir canlı yayın ister Kova! “E gittiğim yeri bilmek hakkım değil mi ama?” diye sormaz mı bir de! O da yetmezmiş gibi WI-FI peşine düşer şimdi de. Kova ölümü anlaşılan tamamen yanlış anlar.

Balık    

Balık bu dünyanın üst sınırında, öte dünyanın kapı ağzında yaşar! ne büsbütün dünyaya aitim deyip düşlerinden kopabilir ne de düşlerim asıl olan deyip dünyadan çeker elini eteğini. Bir orda bir burada yaşamaktan, uzaklara dalıp hayallerinden çıkarken çektiği acılardan, dünyada başına gelen kötülüklerin yanında asla anlaşılmamaktan bıkmış Balık’ın gözü yolda, kulağı Azrail’in hadi sesindedir. Nihayet beklediği gün gelmiş; ölüm meleği karşısına dikiliştir! Balık sorar; “Neden bu kadar geç kaldın?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.