Burçların Ölmeden Önceki Son Sözleri

Hepimize biçilmiş ömür süresi var. Kimilerininki uzun kimilerininki kısa. Hoş, sürenin bir önemi yok. Kimse dünyaya kazık çakacak değil nasılsa! Bu yüzden önemli olan ne kadar yaşadığımızdan ziyade nasıl yaşadığımız! Sınırlı vaktimizin içine neler sığdırdığımız, neler yaptığımız… Zira yaşamımızın final sahnesi gelip çattığında elimizde kalan sadece onlar olacak. Peki, son sözlerimiz ne olacak? Pişmanlık mı içerek, sitem mi, boş vermişlik mi… Hepsi nasıl bir yaşam sürdüğümüzle yakından ilgili. Bir başka deyişle son sözlerin burcunun doğasından çok da uzak değil. Bir bak bakalım, senin burcunun son sözleri hangisi?

Koç: Hızlı yaşadım, genç öldüm, pişman mıyım? Tabii ki hayır, yine olsa yine yaparım.

Koçlar hayatı gelişine göre yaşayanlardan. Öyle bir şeylerin üzerinde sürekli düşünüp duranlardan, sürekli önlemler alanlardan ya da korkuyla bir köşeye saklananlardan değil… Paşa gönlü ne isterse bir an bile tereddüt etmeden peşinden gidecektir. Bundandır ki son sözleri; “Hızlı yaşadım, genç öldüm, pişman mıyım? Tabii ki hayır, yine olsa yine yaparım” olabilir. Yaşadıklarından dolayı bir gram pişmanlık hissetmeyecektir!

Boğa: Çoraplarımın içinde biraz altınlarım vardı, gömerken lütfen onları unutmayalım.

Hani olur ya, birileri ebediyete uğurlanır. Sonra birden fark edilir ki, arkasında kimsenin haberi olmadığı büyük bir servet bırakmıştır. Boğalar işte onlardan! Yastık altları doludur, bir kenarda biriktirmek istedikleriyle. Kefenin cebi yok tabii! Son sözlerinin “Çoraplarımın içinde biraz altınlarım vardı, gömerken lütfen onları unutmayalım” olması kimleri şaşırtır ki?

İkizler: Neyse zaten sıkılmıştım aynı vücutta, az ruhum özgürlüğe kavuşsun.

İkizlerin doğası belli, bir gün olsun kaplarına sığamazlar. İçleri hep kıpır kıpır, durup dinlenmeksizin hep bir şeyler yapma hissi… Bir yerde uzun uzadıya vakit geçirmeleri ya da alışkanlıklarına teslim olup sıradan yaşamlar sürmeleri görülmüş şey değil! “Neyse zaten sıkılmıştım aynı vücutta, az ruhum özgürlüğe kavuşsun” da ancak onların son sözleri olabilir.

Yengeç: Bunların hepsi annemin sözlerini dinlemediğim için oldu, kadın yine haklı çıktı.

Yengeçler başkaları gibi kadir kıymet bilmez tiplerden değil. Büyüklerinin sözünden çıkıp, kendi burnunun dikine gidebilecek biri hele hiç değil! Bir iki kez yoldan çıkmış olsa bile, hayat onları hep büyüklerinin dediğine getirir. Ona kalsa ölümü bile bundan olabilir! “Bunların hepsi annemin sözlerini dinlemediğim için oldu, kadın yine haklı çıktı” tam da bu yüzden son sözleri.

Aslan: İyi de kimse benim fikrimi sordu mu, bakalım ölmek istiyor mu bu adam diye?

Aslanların girdikleri ortamlarda tartışmasız bir otoriteleri var. Biri bir şey teklif edecekken ilk onun gözlerinin içine bakar, bir şeyler planlanmışsa bile sadece o onaylar. Aksini düşünebilmek mümkün değil. Böyle bir fırsat bulamadıysa da orada bir dakikasını bile geçirmeyecektir. Ölüm kapısını çaldığında “İyi de kimse benim fikrimi sordu mu, bakalım ölmek istiyor mu bu adam diye?” sorması bundan belli ki.

Başak: Zaten bu dünyanın çivisi çıkmıştı anam, hakkımda gerçekten en hayırlısı oldu.

Başakların iç sıkkınlığı doğuştan! Dünya içinden çıkılamaz bir hale gelmişken, insanlık çoktan yoldan çıkmışken ve yaşam standartları hiç olmadığı kadar düşmüşken başka ne yapabilir ki? Yüzüne yalandan bir gülümseme oturtup “Yaşamak çok güzel ya” diyecek değil sonuçta! Azrail’le karşılaştığında “Nihayet!” demesi bundan. “Zaten bu dünyanın çivisi çıkmıştı anam, hakkımda gerçekten en hayırlısı oldu” mezar taşında bile yazabilir.

Terazi: Dur son nefesimi vermeden birkaç sevap daha yapayım, cennette yerim garanti olsun.

Teraziler kanatları eksik, iyilik melekleri gibi. Kimsenin arkasından bir kötülük düşünmez, başkalarının kalbini kırıp illa ki benim dediğim olsun diye diretmez. Bir de keskin bir adalet anlayışları var ki, kimsenin hakkını yemez, yenilmesine de müsaade etmez. Farkına bile varmadan ömrünün bitiş çizgisine geldiğinde ise bir tür endişe hissi içini kaplayabilir. “Dur son nefesimi vermeden birkaç sevap daha yapayım, cennette yerim garanti olsun” da bu yüzden onların son sözleri.

Akrep: Konunun burada kapandığını sanıyorsan çok yanılıyorsun, nereye gidersem gideyim iki elim yakanda olacak.

Akrepler bitti demeden bitmez! İsterse 10 yıl önce yaşanmış önemsiz bir olay olsun isterse daha dün gerçekleşen mühim bir mesele. Asla silinmemek üzere, yazarlar bir köşeye. Ölümün tüm meseleleri kapatacağını sananların da çok fena yanıldığını belirtelim. Zira son sözleri; “Konunun burada kapandığını sanıyorsan çok yanılıyorsun, nereye gidersem gideyim iki elim yakanda olacak.”

Yay: Asla viskiden Martini’ye geçmemem gerekiyordu, yine yaptım yapacağımı.

Eskiler ne güzel demiş, insan nasıl yaşarsa öyle ölür diye. Haklarını vermek gerek, aynen öyle! Yayların da sefasını sürdükleri yaşamları önünde sonunda her şeye bir nokta koyabilir. En ufak bir pişmanlık hissederler mi, orası muamma! Bu yüzden gözlerini yummadan önceki son sözleri: “Asla viskiden Martini’ye geçmemem gerekiyordu, yine yaptım yapacağımı.”

Oğlak: Öyle olur olmadık yerlere gömeyim demeyin sakın, itibarım söz konusu burada.

Bilenler bilir, Oğlaklar için yaşamlarında önlerini net bir şekilde görebilmek bir hayli önemli. Her anları planlı, birkaç yıl sonrasında hangi hedeflere ulaşacakları belli. Abarttıklarını düşünenlerin ise buzdağının sadece görünen kısmını gördüklerini belirtelim. Zira ölüm sonrası için bile planları var. Onlardan sonrası tufan değil yani! Haliyle “Öyle olur olmadık yerlere gömeyim demeyin sakın, itibarım söz konusu burada” da onların ölmeden önceki son sözleri.

Kova: Hadi be oradan, son sözler sadece yeterince doğru söz söylememiş insanlar içindir.

Kovalar, doğrularını kimselerden sakınmaz. Bir diyeceği varsa hiç ağzında eveleyip gevelemeden söyleyiverir karşısındakinin suratına. Ölüm kapısını çaldıktan sonra içinde biriktirdiklerini söylese ne söylemese ne… Öyle değil mi ama? Bu yüzden itimadı yok öyle ölmeden önce söylenen sözlerin içtenliğine. Onlarınki ise; “Hadi be oradan, son sözler sadece yeterince doğru söz söylememiş insanlar içindir.”

Balık: Zaten kendimi hiçbir zaman bu dünyaya ait hissetmedim, ne o öyle iki arada bir derede.

Balıklara göre insanların en büyük sorunu, er ya da geç ölümle burun buruna geleceklerinden bihaber olmaları. Öyle olsa bu kadar kolay kalp kırabilirler mi, düşüncesiz bir şekilde dünyayı cehenneme çevirebilirler mi… Ölümü eski bir dostmuşçasına karşılamaları bundan. “Zaten kendimi hiçbir zaman bu dünyaya ait hissetmedim, ne o öyle iki arada bir derede” de onların son sözleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.