Burçların Olmazsa Olmazları!

Tatmin edildiğinde haz kaynaklarını besleyen, mahrum kalınca öfkemizi tetikleyen, her daim birkaç not muhakkak bulunan ihtiyaçlar listemiz; kimilerinde tek ve hayati, kimilerinde ucu görünmeyen bir beklenti yumağı olarak gösteriyor kendini. Peki burçlar özelinde durum nasıl?

Ay; keyif aldığımız konuları, konfor alanlarımızı ve alışkanlıklarımızı sembolize eder. Hislerimizdeki yükselme, öfkelerimizdeki dizginsizlik, boğulduğumuz üzüntüler, en değişken duygulanımları sembolize eden Ay’dan soruluyor.

Ay burcunu öğrenmek için tıkla!

Koç

İçsel olarak adrenalin ve tehlikeye ihtiyaç duyan Koç, ekmeği tuza basar doyar, macerasız bir yaşantıda aç gezer! Kendi bildiğini okuduğu, kimselerin müsaadesini almadan tehlikelere uzun atladığı, özgürce ve çokça harekete ihtiyaç duyar! Tembelliği bedava versen, hareketsiz kal üstüne para vereceğiz desen almaz! İhtiyaçları karşılanmayan, enerjisi elinde patlayan Koç; öfkesinin şiddetinde ezilir, önüne geleni ezip geçebilir! Dar alanlara sıkışmış, gürültüsünün sesi kısılmış, gönlünce yaşayamayan Koç’un ayarsız gazabından korkulur!

Boğa

Eğer yeterli güven hissine sahip değilse, ölümcül vuruşa beş kalmış, güvenli alanlara jet hızıyla gitmek hayati bir önem kazanmıştır! Cebinde parası, dolabında erzakı, sırtında yün hırkası olmazsa, nadiren hareket eden Boğa, kendini en korunaklı hissettiği yer tek kişilik yatağının bazası dahi olsa, havasız alanlarda soluksuz günler geçirir, değişimi reddeder. Güvenlik ihtiyacının alarm vermesi dolayısıyla, ruhsal tatmini olmasa da mutsuz olduğu alanda fiziksel güvenlik ihtiyacıyla yetinip, cansız mankene dönüşebilir!

İkizler

Diyalog kurabileceği tek bir insan bulamaz, iletişimsiz kalırsa; aynalara sarılır, kitaplarla konuşur, televizyona dert anlatır ama sohbetsiz kalıp içine atamaz! Fazla duygusal ortamlarda nefes alamaz, rasyonel İkizler fazla dramı çekemez, duygu yükü altında ezilir, bertaraf olur! Her gün bir yeni bilgi olmadan zihnini doyuramayan İkizler, ipe sapa gelmese de hiçbir işe yaramasa da bilmek ister! Ruhu karışık, aklı ikircik İkizler’in ihtiyaçları karşılamazsa zaten bozuk kaygıları tümden iflas eder, kafa gider!

Yengeç

Korunup kollanmaya, ağlanası geniş omuzlara, sevgi dolu, şefkatli bir anaya ihtiyaç duyar Yengeç! Param pul olsun, aşım yarım, herkes dağılsın annem yanımda olsun der, Bağdat’tan diyar yapar. Devleti korunaklı bir ev çatısı olarak algılar, vatan sevgisinde çığır aşar! Yedi sülalem güvende olsun da varsın hür iradem başkasının elinde olsun der, teslimiyeti sever. Köklerine bağlı bir ağaç, evine bağlı bir evlat olmaya ihtiyaç duyar! Gün gelir yersiz yurtsuz, evsiz barksız, kimsesiz kalırsa; yedinci göbekten akrabası da olsa, sırf ailesine benziyor diye ona sıkıca sarılır, yamacında kök salar!

Aslan

Her zaman, her şeyin en iyisi olma ihtiyacı duyar! Neyin en iyisi olduğunu göz ardı eder, yeter ki önemli olur! Tüm dikkatleri üstünde toplamaya, herkesçe tanınıp saygı duyulmaya, en çok ona sorulmasına bayılır! Aslan’ınki öyle yolda karşılaştın bir selam et, işin düştü iki kelam et ihtiyacı değil, varlığını koşulsuz kabul ve her konuda danışılacak bir saygınlık içerir! Yeterli dikkati çekememiş, görünürlüğü istenen parlaklığa ulaşmamışsa, ormanları bırakıp, dramların kraliçesi olur, reklamın iyisine kötüsüne bakmaz, hafızalara kazınmak için mubah yolu aramaz, bulduğu kameraya “maraba” demekten geri durmaz!

Başak

Faydalı olmaya ihtiyaç duyar! Emeklerinin ürüne dönüştüğünü gördüğü anda içinde kelebekler uçuşur, bahar dalları filizlenir! İşe yaradığını hissetmek en büyük gayesidir! Zamanının hiçbir kıymığını sadece zevklerine heba etmez, müzik dinlerken dekorasyon yapar, TV izlerken örgü örer! Velev ki yeterince çalışıp emellerine ulaşamadı, ya eleştirileriyle kendi başını yer, içsel itibarını yerle bir eder, özgüvenini dikenli kamçılarla yaralar ya da kimsenin yapmaya değer bulmadığı gereksiz işlerin gönüllü çalışanı olur!

Terazi

Herhangi bir gönül ilişkisi içinde kalbi ışıldamıyorsa hiçbir ihtiyacı karşılanmaz, yalnız kalmaktan öcü gibi korkar! Kavganın gürültünün olduğu yerde huzur bulmaz, uyumun olmadığı yerde tutunamayan olur, savrulur! Terazi için mutluluğun değişmez koşulu adalet yok ise ortamda, elinden de bir şey gelmiyorsa solar gider! Eğer istediği mutluluğu bulamaz, ihtiyaç listesine tek bir tik atamazsa başkalarının onayını almak için şekilden şekle girer, orta yolu bulmak için herkese yeşil ışık yakar, samimiyetsizler diyarında bir başına kalır!

Akrep

Duygularında en derine inmek, karşısındakinin gizli dünyasına vakıf olmak için tüm sınırları zorlar, ille de bilgiyi sömürür, ille de gözünü seni senden iyi bilmenin yersiz gururuna diker! Asıl amacı kendi sınırlarını deneyimlemek, güven duygusunu kuvvetlendirmek, karşısındakinin tap noktalarını işaretlemek olsa da Akrep çoğu zaman didiklemenin suyunu çıkarır, günün sonunda her şeyi ve herkesi kaybetme riskini taşır! Elleri bomboş kalırsa, kendi kendine duygusal travmalar yaratır, gözünde büyüttüğü tutkulu aşkını eliyle kaçırır, dramın en derininde kaybolur!

Yay

Fiziksel keşiflerin meraklısı, ruhsal yolculukların gönüllüsüdür, özgürlük sevdalısı Yay, ucu bucağı olmayan bir sonsuzlukta, kısıtlar olmadan yaşamak, yeni kültürler deneyimlemek ister. Engin mavilikler, uçsuz denizler, göz alabildiğine yeşiller sever ama sorumluluk sevmez! Henüz bilimsel olamamış, felsefe alanında asılı kalmış, kocaman sorularla karşılaşmak, yaşamın sırrını çözeceği derin bilgilerle meşk etmek ister! Asansörmüş, dar alanmış, yüksek duvarmış; içi daralır, ruhu sıkılır, nefesi kesilir! İhtiyaçları karşılanmaz, gönlü keşfe doymazsa, fırtınalı denizlerin ortasında, dalgaların beşiğinde savrulur, bir manik olur bir depresif, duygularını abartır da abartır!

 Oğlak

Elle tutulur gözle görülür somut bir inşayı tamamlamak, en önemlisi başarmış olmaktır Oğlak’ın ihtiyacı! Kariyerinin zirvesinde, mesleğinin kemik kadrosunda olmak ister. Toplumun saygısını kazanmak için çalışır ve itibarını ne pahasına olursa olsun riske etmez! Geçen yıllara aşırı duyarlı, yaşlanmaya karşı önyargılı ve temkinlidir! Yaşlılığında varlıklı ve güvende olmak için gençliğini çalışarak geçirir! İhtiyaçları karşılanmazsa, yaşam tüm yüküyle omuzlarına biner, her şey sorumluluk kılığına girip ürkütür, umutsuzluk alır başını gider!

Kova

Sosyal Kova esasen vahşi doğada olmaya, farklı kavramları tanımlamaya ve yeni fikirlerle dolup taşmaya ihtiyaç duyar! Evrenin çalışma prensibini görmek ve sistemin nasıl işlediğini bilmek ister! Arkadaş canlısı mı yalnızlık sempatizanı mı, anlayışlı mı hoşgörüsüz mü pek belli etmez! Bireysel alanlarında özgür ve başı boş olmaya, dış dünyada sosyal gruplarla birlikte hareket etmeye ihtiyaç duyarlar! Şehirdeki insanların zulmüne tahammülü kalmazsa alır başını, vurur kendini balta girmemiş ormanlara! İhtiyaçları karşılanmazsa; duygusal ilişki kuramamayla karışık keskin bir soğukluk, salt bir mantık çıkar ortaya!

Balık

Anlaşılmak, anlaşılmak, anlaşılmak ister! Duygu yüklerini hafifletmek için ağlayacak bir omuza ya da el uzatabileceği mağdurlar bulmaya ihtiyacı vardır! Fantastik olaylar, mucizevi rastlantılar, haz alanlarını artırır! Kanat çırptığı sınırsız evrende, tüm çevresiyle bütünleşmek, yüzlerce insanla birlikte yaşamak ister! Gelgitlerinin engellere takılmayacağı, karışansız ortamlarda yaşamak ister! İhtiyaçları karşılanmazsa; her şeyi olduğu gibi bırakıp, kaçıp kurtulduğunu zannederken yolunu kaybeder, ne yapacağını, bu bilinmezlikten nasıl çıkacağını bilemez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.