Burçların Medarı İftiharları!

Kırk huyuyla çamura batsa da insan günün sonunda en güzel çamura batan olabilir. Takdirin nereden geleceği belli mi olur? Aristoteles’in de dediği gibi herkes yaptığı işin en iyisi olsa ve yalnızca bir işte uzmanlaşsa toplumda çözülmeyen sorun kalmaz, kimsenin gözü birbirinin tabağında olmaz! Şimdi gözlerimizi burçlar diyarına çeviriyor, burçların en iyi oldukları özellikleri sizler için derliyoruz. Afiyetle…

Koç       

Tüm Zodyak bir araya gelse, kılıcını kuşanıp kurşun geçirmez, yanmaz, donmaz zırhlarını giyip er meydanında hazır beklese, beklenmedik bir olay karşısında kimse Koç kadar cesur olmayı başaramaz. Koç’un sahip olduğu cesaret suyunu çekip, yüreğini terk etse geriye hiçbir şey kalmaz! Yenilmezliğiyle övünen Koç, tüm gücünü cesaretinden alır.

Boğa    

Tüm kayalar orta yerinden çatlar, dervişler muratsız kalır, herkes yarısında uyur kalır; bir tek Boğa filmin sonunu kana kana izler! Zoru gören yarı yoldan döner, biraz sıkışınca herkes vazgeçer ama Boğa öyle mi? Yolun sonunu görene dek sabırla bekler ne ofladığını duyan olur ne sitemine kulak misafiri olan bulunur! Boğa azmi kimselerde bulunmaz, ondan başkası bu denli dirayetli olamaz!

İkizler  

İki kişi bir araya gelince başlar karşılıklı cümleler meşk etmeye, taraflar aklına geleni anlatıp sohbeti bereketlendirmeye! Ama İkizler’in katılımı olmayan her sohbet biraz eksik, biraz yavan kalır. Zira İkizler’in anlatacakları, hitabetini kuvvetlendiren büyülü konuşması kimselere benzemez! Kıvrak zekâsı, laf cambazlığı kimselerce taklit edilemez. İkizler sohbeti mumla aransa, Zodyak ailesinin başka bir üyesi onun yerini tutamaz!

Yengeç

Herkes sever, avucunun içini sevdiğinin başında gezdiren herkes görünürde şefkat besler, dudağı olan herkes sevdiğini öper, hepsi görünürde aynı olsa da hiçbir sevgi Yengeç’in sevgisinin yerini tutmaz! Yengeç sevdiğinin yerine geçer, onun kırgınlıklarını, kızgınlıklarını, hüzünlerini ondan önce keşfeder, yarı yolda gelecek kötülüğün önünü keser! Öyle eliyle, dudağıyla, sözüyle değil ruhuyla sever Yengeç ve onun şefkatinin yerini hiçbir şey tutamaz!

Aslan   

Aslan cömerttir, kazandığı kadar paylaşır, paylaştıkça çoğalır. Elini sıkmaz, cebini fermuarlamaz, aman diyenin derdine kulağını tıkamaz, kendini insanlıktan sorumlu hisseder varlığını bölüşmeyi sever! Hiçbir eli açık, ben de Aslan kadar bonkörüm demesin yemezler! Bir gün farkındalık geliştirip ikinci gün kendi derdine düşen, yaşam telaşına düşüp komşunu unutuveren insanlara der gibidir Aslan, sonradan değil doğuştan cömerttir!

Başak  

Musluk mu akıtıyor, hemen tamir eder! Dekorasyon mu değişecek derhal harika eli değer! Herkeslerin sıkılıp bir köşeye attığı düğümleri bir güzel çözer, kaynanasına giden yolda emin adımlarla ilerler. Arkadaşının işi başından aşmış, böyle giderse yetişmeyecek mi; Başak bir koşu halleder! Başak beceriklidir, elinden her iş gelir! Hiç kimsenin yeteneğine güvenmeyişi, yapılan işleri eli değmeden onayından geçirmeyişi de bu yüzdendir. Başak becerikliliği ile iftihar eder!

Terazi  

Terazi her daim şık, özenli ve naziktir. Nerede nasıl davranması gerektiği konusunda uzman olduğu kadar, davranışlarında olduğu gibi görünümünde de estetik kaygı güttüğü her halinden bellidir. Kabalıktan nefret eden Terazi her daim nezaketini korur ve barışçıl enerjisini tüm dünyaya yayar. Zodyak’ın salon insanı, zarif hanımefendi, beyefendileridir Teraziler.

Akrep  

Akrep, tutkuyla sever, arzuyla ister! Bilmek ister; derinlere hapsolmuş, kuytulara saklanmış, kilit altında tutulmuş bilgileri tutkuyla açığa çıkarmak ister. Yaşama karşı kuşku dolu gözlerle bakan Akrep tüm ilişkilerini derinlemesine bilip, çevresini kontrol altında tutmak, kayıtsızca güvenmek ister! Bu yüzden ilişkide olduğu herkesi, merak ettiği her şeyi tutkuyla araştırır ve bir tek kendi sahip olmak ister! Akrep’in tutkusunun yanında tüm diğer duygular gölgede kalır!

Yay    

Yay’ın enerjisi kulaklarından taşar, kahkahasıyla çağlar, hikayelerinin coşkusuyla herkesin heyecanını besler! İyimserdir Yay, olur olmadık şeylere yüzü düşmez, karamsarlığın içine dev mıknatıslarla çekilse bana mısın demez, ayak direr! Merakla başlar her işine ve sonsuza dek öğrenmek ister! Adı konmamış felsefeleri, dünyanın bir ucunda gizli kalmış kültürleri keşfetmek ve kendi değerler sistemini yapılandırmak ister! Yay her şey bir yana coşkusuyla iftihar eder!

Oğlak   

Oğlak elini attığı, aklına koyduğu her işte kaçınılmaz şekilde başarı elde eder! Bu ne sahip olduğu yüksek şansla ne de soyadının gücüyle alakalıdır. Oğlak sahip olduğu her şeye, kendi elleriyle çizdiği çetrefilli yolları adımlayarak ve tükenmez gayreti sayesinde ulaşabilir. Hedeflediği her ne ise, kararlılığı sayesinde zirveyi görür, her daim başarı göstermeyi kendine gaye edinir. Oğlak planlama, organize etme, sistematik çalışma… gibi birçok özelliğiyle övünebilir ancak kararlılığı sayesinde başarı ipini göğüsleyebilir.

Kova    

Herkes Mersin’e giderken Kova tersine gider ancak hedefe herkesten önce varır! Zira Kova kimselerin görmediği yan yolları keşfetmek konusunda uzmandır. Herkes aynı geleneksel yöntemi seçip, aynı yolda yürürken trafiğe takılır, Kova kendi çizdiği yola bir başına roketleyip bir an önce sonuca varır! Kova’nın sıra dışılığı ne çalışarak kazanılır ne de parayla satın alınır! Onun sahip olduğu alternatif düşünme mahareti kendine özeldir.

Balık    

Balık’ın medarı iftiharı elbette dünyevi aşkın çok ötesinde seyreden, tüm yaşamı kocaman kollarıyla kucaklayan, canlıyı birbirinden ayırmayan, zihninde öncelik sırası oluşturmadan eşit oranda dağılan merhamet duygusudur. Balık sever ama seni, beni, diğerini değil, herkesi ve her şeyi sever! Bu galaksiye yayılan sevgi sayesinde, ayırt etmeden herkesin menfaatine olanı gerçekleştirmeyi düşler!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.