Burçların Lakapları!

Soyadı kanununun henüz var olmadığı günler, insanlar enleri boylarıyla, öne çıkan bedensel farklılıklarıyla, meslekleriyle, kültürel özellikleriyle isimlendirilir, herkesçe bu takma adlarla bilinirlerdi. Berber Oğulları, Uzun Ali’nin torunları, Yanık Emine’nin yeğeni; eskinin işlevselliği olmasa da lakaplar hem samimi birer kimlik hem ayrıştırıcı birer sıfat olmayı sürdürüyorlar. İşte geldik her burcun baskın özelliğinin hakkını veren o lakaplara!

Koç    

Ortama girdiği anda o ne yiyorsa sipariş iki oldu denen, gözlerinden yayılan ateşin, hareketinden çağlayan enerjinin sebebi şahanesi merak konusu olan Koç, bir de olay varsa yolunun üstünde, herkesin beş adım geri durup, kuytu köşelerden izlediği, yaygara yapıp müdahalede zorlandığı tehlikeye destursuz dalar! Dolayısıyla adı ‘Cengaver’e çıkar!

Boğa

Dünya fakiri de doğsa Boğa’lar zengin ölür denir, özellikle toprakla ilgili konularda şansları açık, ev, arsa sahibi olma konusunda isteklidirler! Parayı yönetmeyi, ellerindeki beş kuruşu değerlendirmeyi iyi bilir, gereksiz harcamalardan kaçınırlar! Hal böyle olunca hepsinin yastık altı doları, hasır altı avrosu, kıyıda köşede altını, kötü zaman parası bulunur! Boğa dediğin eninde sonunda “Para babası” olur!

İkizler

Hazır cevaplılığına, “Aklına da nerden geliyor hemen böyle şeyler!” diyenimiz çoktur! Bilgi dağarcığının sınırları da henüz birileri tarafından keşfedilip, belirlenmemiştir. İkizler’in sohbeti bol, keyfi her zaman gıcırındadır! Eşi dostu karar vermekte zorlandığı, ayrımlara gelip yönünü bulamadığı günlerde destek kuvvet olarak İkizler’i çağırır! İkizler ortamlarda “Zekâ Küpü” lakabıyla anılır!

Yengeç

Yağmur yağsın derhal göz yaşlarıyla eşlik eder, evsiz barksız, ser sefil insanları anar! Bir yavru kedi görsün uzaktan ana kuzusu yolunu kaybetmiş, dünyada bir başına, yapayalnız kalmış der, bir selpak açar! Hiç kıyamaz sevdiğiniz, göz süzüşüne, gönül sancısına! Yalan da değil Yengeç dediğin ‘Yufka Yürekli’ olur!

Aslan   

Zat-ı şahanelerine en layık lakapları nasıl bulsak, buluştursak da Aslan’ı mutlu etmeyi başarsak ? Öyle bir iki özelliğine dikkat çeken, yeteneklerinin birkaçını kapsayan sınırlı iltifatları sevmez, en kapsamlı, en kuşatıcı, enlerin enleriyle mutlanır! ‘Majesteleri’ nasıl arzu ederlerse öyle söylenir, gerekirse sözlüğe derhal yeni bir kelime eklenir?

Başak  

Merhabasında gözlem, sohbetinde sorgu saklı, dişinden tırnağına her bir detayın hafızasında kayıtlı olan Başak’ın dikkatinden kuş uçmaz! Onu neden öyle yaptın da buradan geçtin şuradan saptın, bu iş neden böyle oldu, sen neden şunu yapmadın! Saçın bakımsız, gözün fersiz, dolabın düzensiz, ayakkabın cilasız! Ay yeter ‘Teftiş Memuru’ gibi bu ne böyle!

Terazi  

Böyle insan canlısı, huzur heveslisi, barış isteklisi insanın kocaman sevilmemesi mümkün mü? Elbette değil! Milyonların sevgilisi, tatlı mı tatlı, bir de güzel, bir de bakımlı Terazi, gecesini gündüzünü oradan oraya gezerek kalabalıklar içinde geçirse, dur bugün de hiç evden çıkmayayım der! Der de bu kez de evi curcunaya döner, iğne atsan yere düşmez! Çevresinin genişi sınırları zorlar, tavrı dostlarını huzura boğar! ‘Sosyal Kelebek’ Terazi, arkadaş ortamlarının aranan kanı, değişmez demirbaşıdır!

Akrep  

Kim nerde ne yapmış, bu işin aslı astarı neymiş, aslında ne olmuş da medyaya bu yansımış; tüm sorularınızın cevapları Akrep’te, ama söylemez! Akrep bayılır dedektiflik yapmaya, olayları ucu ucuna bağlayıp, boşlukları kimsenin ulaşamadığı bilgilerle doldurup, resmin bütünüyle baş başa kalmaya!  ‘Zehir Hafiye’ her şeyi bilir, ser verir, sır vermez!

Yay       

Kötülük girdabının içinde savrulsa bir nefes çekmez, kapanının içine düşse vardır bir hayır der, içine kuşku düşürmez! Esasen başına kötü bir şey gelmeyeceğine özellikle inanmaz, aklına dimağına kötülük hiç uğramaz! Her olayın güzel yanını, olacağın iyilik saçanını düşünür, yaşam boyu başkalarına ‘Pollyanna’cılık oynuyor görüntüsü verse de Yay oynamaz!

Oğlak   

Ee sen onca yıl çalış didin, eteklerinde bir yığın sorumluluk, sırtında yüklerce iş, adım adım çık merdivenlerden, başarılarının ekmeğini yiyeceğin, kazandığın saygı, kuşandığın itibarın ile ufuklara uzun uzun bakacağın an gelip çattığında, keyfinin de tadını çıkar! Az sonra müdürlerden biri kapıyı ‘Büyük Patron’ diye çalar, manzara nasılsa bekler, iş beklemez!

Kova    

Her soruna bir çözüm, her çıkmaza bir alternatif yol, her soruya bir cevap! Ne bilginin kaynağı bitip konuştuğun tekrar ediyor, ne yeni bilgiler radarından kaçıp, hafızandan sıyrılabiliyor! Akla gelmedik fikirleri çarçabuk bulunca, icadın biri bin para olup, sen her an mucitliğe soyununca, ‘Einstein’ yakıştırması da kaçınılmaz oluyor!

Balık    

Kendi kendini kader mahkûmu ilan etmeye, maktulüne aşık olan kurbanlar misali yakalandığın muhakkak! Peri masallarından çıkmış, başka diyarlardan bu dünyaya düşmüş gibi bir halin yok mu sence de? Hem kanlı canlı bizden hem dünyaya kırk kat yabancı hallerinle camdan ayakkabını bulunca bir daha dönmeyeceksin gibi, tam bir ‘Külkedisi’sin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir