Burçların Kör Noktaları!

Yüz kere de çalsak kapısını duymaz, çilingir çağırsak, kırıp geçmek istesek içeri almaz! Kör nokta denen bilinmez taraf; bihaber olduğumuz duygunun alanıdır! Gözümüze de sokulsa, bin cezayla, ısrar üstüne ısrarla kabul ettirilmeye de çalışılsa, ruh tanımaz, akıl almaz! Burçların bu konularda hiçbir fikri yoktur, tecrübeyle de kazanılmaz!

Koç

Şapkasından başka kimselere hesap vermeyen, hayatı hız denemelerine müsait dosdoğru bir otoban olarak gören, yan yoldan gidip taktik yapmak, dolambaçlı yolları seçip kafa karıştırmak neymiş bilmeyen, bileğinin hakkına, gücünün katkısına güvenen Koç; edilgen olmak, herhangi bir durumda çekimser kalmak, kurban pozisyonunda yer almak nedir bilmez! Her pehlivanı kündeye yatırabileceği ön yargısıyla güven rekorları kıran Koç; hizmet eden kişi olmayı başaramaz!

Boğa

Eşit paylaşımı istese de beceremez, herkesi memnun etmek gibi bir dert edinmez, gerekse de diplomasiyi beceremez, tarafını hemen seçer, gönülleri eylemez! Adalet duygusunu belirleyen hassas terazisi gelişmemiş, hep banacı tavrı son sürümünü çoktan güncellemiştir! Aşırı sabrı bitmez tükenmez! Yolun sonuna gelir, kafasını betona toslar, uçurumun kıyısında yaprak gibi sallanır da vazgeçmek nedir bilmez! Yolun en sonunda sıkışır kalır, batıp boğulacağını bilse o gemiyi terk etmez!

İkizler

Sohbeti bol, bilgisi engin, zekâsı keskin İkizler; sessiz kalmayı bilmez! Birkaç dakika susması gerekse söyleyecekleri içinde patlar, İkizler orta yerinden çatlar, tabi çenesini tutabilirse! Her şey istediği anda hemen olsun, düşünmeye, taşınmaya hacet olmasın, armutlar pişip pişip midesine insin ister; sabretmek nasıl bir duygudur yolda görse tanımaz! Derinlerde tez boğulur, yüzeylerde pek gezinir, istikrarlı olmak, tutkuyla bağlanmak ve yaşamda kurulan daimî ilişkilere atılan imzaları pek anlamaz!

Yengeç

Yol ayrımına gelen Yengeç, bir karar vermek zorundadır! Ancak net bir tavır alıp, amasız, fakatsız, izahsız yoluna koyulmaz, direkt hareket etmeyi bilmez! İnsanları kırmaktan, sevdiklerini incitmekten, bencil görünmekten korkar, kendi başına karar alıp uygulamak nedir bilemez! Kriz anlarında karar alana kadar, atlar Üsküdar’ı geçer, baharlar kışa döner! Yengeç, önünü, arkasını, enini, ortasını iyice düşünmeden, harekete geçmez! Özgür olmayı bilmez! Tüm çevresini hesaba katar, bağlarını yok sayıp bireysel davranamaz! Kararlarını sülalece alır, aksini düşünemez!

Aslan

Hiçbir şeyi sessiz sedasız yapmayı başaramaz! İlla davulcuyla zurnacıyı arkasına alır, tellalla konuyu yedi düvele duyurur! Dünyanın en ödüllü oyun sahnesinde seçilmiş en büyük kurban kendisi de olsa, insanlık kurban olduğunu yüzüne gözüne de haykırsa kabul etmez, merhamet dilenmeyi bilmez! Dizleri parçalansa sürünüyor olduğu aklına yatmaz, havasından ödün vermez, bir anlığına Aslan’lığı elden bırakıp açlığına yenilmez! İlginçtir ama yokluktan ölse, yemek dilenmez!

Başak

En olağanüstü halde, kırmızı alarm durumunda, ufacık bir anda dahi üstünkörü iş yapmayı bilmez! Bir şeyi başlatan olmayı sevmez, daha önce başlamış, rutin hareketine ulaşmış, başı sonu, saatteki hızı sabitlenmiş bir çarka dahil olmak, olası en mükemmel haliyle yolunu sürdürmek ister! Standardı en ince detayını gözden kaçırmadan hesaplar, alternatif yol üretemez, bir de şöyle yapılabilir diye düşünmez! Başak mükemmele ulaşmak için gidiş yolunu hesaplar, sonucu teknik olarak saptar, üretim süresini planlar, kusursuza yakın üretimini yapar!

Terazi

Terazi danışıksız dövüşe girmez, onaylanmadan karar almaya yeltenmez! Her koşul şahsa münhasır esnetilebilir, genel ilkeler durumlara pekâlâ adapte edilebilir; toplumsal kurallar dışında standartlara uymayı bilmez! Tercihlerini her kişinin özelinde yeniden belirler, keskin çizgileri, olmazsa olmazları yoktur! Baştan savma işleri, üstün körü çalışmaları sever; işin içinde bir şahız yoksa sorumluluk almaz! Kişi adamı olur, fikir adamı olamaz!

Akrep

Eli ağzı da mıh gibi sımsıkıdır! Ne malını paylaşır ne sevdiğini ne de bin bir meşakkatle sahip olduğu, asrın bilinmezlerini güzelce ışıtan bilgilerini! Yaptığı her işe tutkuyla sarılır, baştan savmacılar Akrep’i anlamaz, Akrep de onları! Tutkusuz yaşantıları, duygusuz davranışları, bilgisiz insanları asla anlamaz! Aydınlıkta yaşamayı, şeffaf olmayı, herkesin bildiği, tanıdığı biri olmayı ürkütücü bulur, fazla kalabalıklardan bakışlarıyla uzaklaşır, kameralardan saklanır!

Yay

Dünya ile organik bağ kurmayı, bir yere ait olmayı, aile kurup kök salmayı bilmez! Sabit olmaktan ne anladığını anlatamaz, seyyah Yay, durağanlıktan o kadar uzaktır! Depresif olmayı bilmez, umutsuzluğa düşeni anlamaz, hayatında çikolataya sarmaz, ağlama duvarı aramaz! Hareketsizliği bilmez! Bir yerde beş saat oturmak nasıl bir duygudur bilmez, ilk on dakika içinde defalarca kalkar, hiçbir şeye ilgi duymadan yaşamak nasıl olurdu de, soruyu anlamaz, öyle bakar!

Oğlak

Yüce gönüllülüğü bilmez! Oğlak, kendi dünyasının, kendi heybesini dolduranı, gözünü pek sağa sola kaydırmayıp yoluna bakanıdır! Risk almayı bilmez, temkini elden bırakmaz! Bodoslama dalmayı, spontane yaşamayı hiç anlamaz, planları saniye şaşsa eli ayağına dolanır! Şansına güvenerek camdan bakmaz, önünü anlar, arkasını hesaplar, sağlam kazıkları bağlamaya hazır eder, işe öyle başlar!

Kova

Kendinden önce karizmasının yelini estiren Kova; samimi olmayı bilmez! Sahte biri olduğundan değil, mesafeleri ortadan kaldırmanın yolunu bilmediğinden cool durur! Toplumsal olaylara duyarsızlığı, canlının katline göz yumuşu, siyasi meselelere kurban edilmişleri çabuk unutuşu, başka insanlar yokmuş gibi davranmayı asla anlamaz! Hesap kitabı bol, planı programı karışık, işi ince olanı sevmez, büyük resmi görür! Hizmet veren değil fikir üreten olur, ar-ge nedir bilmez!

Balık

Gerçekçi olmakla, mantık çerçevesiyle ilgili hiçbir fikri yoktur! Madde dünyasına çok yabancıdır, mantık örgülerinin içinde yer alan hiçbir bahsi algılamaz, kendince sebepleri vardır onları da lütfedip paylaşmaz! Merhameti bol, galaksisi geniş Balık’ın, objektif olmakla ilgili bir kanaati yoktur! Çevresinde olup biteni geçelim, kendi yaşantısını kontrol etmeyi bilmez, sorumluluk almayı, plan yapmayı sevmez! Kadersel bir çizgi tutturur, şiir duraklarında dinlenir, hecelerinde yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir