Burçların Kontrolsüz Duyguları!

Bazı duygularımız vardır, dizginlerini arasak, sorsak soruştursak bulamayız! Öfkeden kan beynimize sıçrar gibi ilginç tabirlerle içinde bulunduğumuz durumu anlatmaya çalışırız. Bazen sevgiden içimize sokasımız gelir, bazen meraktan orta yerimizden çatlarız! Peki burçlar hangi dur durak bilmeyen duygularına ket vuramaz?

Koç

Kanını ani bir manevrayla kaynama noktasına yükselten, ellerini terletip, gözlerini kızartan, fiziksel olarak oldukça görünür, ruhsal olarak ise bir hayli yakıcı olan ve tüm engelleri yıkıp geçen bir öfkedir Koç’unki. Saniyeler içinde nasıl bu kadar sinirlendiğine akıl sır ermez! Saman alevi dedikleri dahi tutuşmak ve alevini görünür kılmak için zamana ihtiyaç duyarken, Koç ansızın harlar!

Boğa   

Boğa gözünün görmediğine, varlığını herhangi bir duyusuyla tespit edemediğine inanmaz, geri kalanını ise nüfusuna almakta gecikmez. Somutlar dünyası Boğa için sahiplenme alanıdır. Kendisinin ilan ettiği her şeyi artık aitlik alanına alır ve sonsuza dek orada tutar! Bu bir eşya da olabilir, sevgili de arkadaş da! Unutulmamalıdır ki Boğa’nın olan Boğa’nın kalır!

İkizler  

İkizler kulaklarını tıkayıp, gözlerini bantlasa, ağzına çift dikiş atsa velev ki sustu, durdu! Peki ya zihninin çalışması, merakının içini kemirip harekete geçmeye zorlamasına bırakın dikişi, tıpaçı dağ mı dayanır? Hepsi uçar gider, İkizler yerinden fırladığı gibi harekete geçer. İkizler’in sahip olduğu dipsiz bucaksız merak duygusu, sonu gelmez bir öğrenme açlığı doğurur ve İkizler’in ne sorusuna ne yanıtına kimseler yetişemez.

Yengeç

“Nasıl herkesi bu kadar sevebiliyorsun?” sorusunun muhatabı, ana kucağı, sevgi ocağı Yengeç, şefkat duygusuna ket vuramaz! Öyle ki fazla sevgiden evlilik mi biter demeyin? Yengeç bazen eşinin, sırtının sıcağından, karnının tokundan, yüreğindeki sevgiden öyle sorumlu olur, öyle kapsamlı sever, şefkatle okşar ki aşk arayan, heyecan için yaşayanlar kendilerini bir anda annelerinin yamacında hissediverir. Herkese yönelen kontrolsüz bir şefkattir Yengeç’inki!

Aslan   

İçine doğduğu krallığın çevrelediği her şeyin tek sahibi olan Aslan, karizmasına negatif anlamda etkiyecek hiçbir duygusunun fazla görünür olmasına izin vermez. Fazla öfkelenmez, kıskançlık yapıp rakiplerini kabul ediyormuş gibi görünmez, zaten onun olan hiçbir şeyle ilgili mücadele etmesine gerek kalmaz, arzularının tam ortasında yaşar! Ancak gururuna söz geçiremez! Zayıf noktalarını göstermez, ihtiyaçlarını kimse bilmez. Aslan gururundan Aslan’lığından ödün veremez!

Başak  

Başak’ın yaşamdaki her şeyin mümkün olan en mükemmel hale gelmesi için duraksamadan çalışmasının sebebi, kusurluluk hissidir. Sahip olduğu sonu gelmez kaygı, yaşamın her alanında ve her an tetikte olmasına, tüm detaylara hâkim olma arzusuna yol açar. Her şeyi takıntı haline getirebilir Başak! Kaygı içinde geçirdiği yaşantısının hiçbir anında rahata eremez!

Terazi  

Engel olamadığı duygu yalnızlıktır ve gün yüzüne çıkmak için kendine zemin bulamayan bu duyguya karşı Terazi oldukça hazırlıklıdır. Eşli bir yaşamda keyif sürmeye eğilimli Terazi asla yalnız kalmaz! Ansızın biten her ilişkisinin sonrasında yeni bir ilişki için muhakkak alternatifleri vardır. Huzurlu Terazi ansızın terkedilecek herhangi bir yüksek gerilime de zaman sebep olmaz! Yalnızlık duygusu mecbur kalmadıkça kendini gösteremez!

Akrep  

KISKANÇLIK! Önünü alamadığı, yaşamını kocaman keskin bir dalgaya emanet ettiği bu yırtıcı duygu, Akrep’in tutkularını besler. Zihnini kemiren binlerce şüphenin, her şeyi derinlemesine bilme arzusunun temelinde engel olamadığı kıskançlık duygusu yatar. Sevgilisini kapana kıstırırcasına kıskanır, arkadaşlarını, ailesini, çevresindeki herkesi herkesten kıskanır! Akrep’in sahip olduğu tehlikeli bir kıskançlıktır.

Yay       

Yerinde duramayan, girdiği ortamda koşuşturmalara, gürültülere, aşırılıklara sebep olan enerjinin sahibi, heyecanı vücudunu delip çıkacak gibi görünen o kişi Yay’dır. Uzmanlık alanı olsun olmasın, hakkında henüz bir ön bilgiyi edinmiş de olmasın, dünyanın en büyük heyecanı, adrenalin çemberi lafını duyduğu anda, o uçurumdan yürek yemesine lüzum olmadan, bir tek Yay atlar! Heyecanına engel olamayan Yay, tehlike tanımaz!

Oğlak   

Oğlak arzu ettiği kariyerin zirvesine oturmadan, herkesin kendisine itibar etmesi için heybesini başarılarla tıka basa doldurmadan, toplumun kabul edip örnek aldığı, fikir danıştığı biri olmadan durmaz! Önünü alamadığı, yeterli deyip bir gün ücretsiz izine yollayamadığı, uyutup keyfine bakamadığı duygusu ise hırstır.

Kova    

Kova’nın isyanını dindirmek, muhalif kimliğine soluklanacak bir durak göstermek ne mümkün! Dünyada var olan tüm eşitsizliklere, mağduriyetlere, adaletsizliklere karşı toplumda hareketlenmelere sebep olacak bir farkındalık geliştirmek için daha da yüksek sesle isyan eder Kova! Arzu ettiği toplumsal yapıyı kurana dek de kimse onu susturamaz!

Balık    

Kedili evin tek sakinidir Balık, mahallenin tüm sokağa terkedilmiş, unutulmuş hayvanlarının yardım elidir, öksüzün yetimin imdadı, mağdurun imdat çekicidir. Balık ayrıştırmadan herkesi kuşatan sonsuz merhametinden; yüzlerce kez aldatılsa, iyi niyeti suiistimal edilip kandırılsa vazgeçmez. Böyle derinlemesine bir duygu Zodyak’ta adım başı bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.