Burçların Kendilerinden Nefret Ettiren Özellikleri

Dünya üzerinde kırmızı bültenle arasanız sahtesini bulamayacağınız, iç kemiren, kin besleten, intikam yeminleri ettiren en güçlü duygunda sıra; nefret! İyiydik hoştuk nerden çıktı şimdi bu kara bulutlar demeyiniz, Jüpiter’in hayrı da Satürn’ün şerri de Zodyak’tan. Peki akıl almaz bir akıntıyla sürüklendiğimiz nefret duygusuna, burçların hangi özellikleri neden olur?

Koç

Kalbinin saflığı, dolambaçsız düşünme yetin takdire şayan olsa da şu diline vuran fazla dürüstlüğün bazen patavatsız olup kalpleri kırmana yol açıyor, aman dikkat! Biraz da politik davranmanın kime ne zararı olur ki? Açık sözlülüğün ardına gizlenip bir de yaptığının farkına varmıyorsun. Yalnızken gönlünce konuş ama herkesin içinde söylediklerini kimse kaldıramaz. Duymak istemediğimiz ne varsa ansızın yüzümüze çarparsan bir severiz, iki severiz, sonra dayanamaz nefret ederiz. Bir de öfkelendiğin zamanlarda kontrolü bu kadar kaybedip, ağzına ne gelirse söyleyip, kırıp dökmesen. Her şeyin fazlası zarar!

Boğa

Fikirlerine saygı duyduğumuz günler dolup taşsa da ilk itirazda bu kadar inatlaşman yok mu, insanın nefretini tetikliyor. Hiç vardır bir bildiği deme huyun yok! Sabit fikirliliğinle ıslak betona basmış, öylece kurumuş, olduğun yere çakılmış gibisin. Tutarlı olman çok hoş ama bazen çevrendeki insanlara kulak kabartmalısın. Yeniliklere kapattığın tüm kapılarının ardında kim çürümek ister ki! Hayat akıp giderken, dünya tüm hızıyla değişirken, biz neden olduğumuz yerde sayalım? Bir de şu küçük para hesapların insanları uyuz ediyor, demedi deme!

İkizler

Ne makaslar kesebiliyor sohbetini, ne bıçaklar bölebiliyor, bir başlıyorsun konuşmaya durdurabile aşk olsun. Biz seni sabahlara kadar dinleyeceğiz ama ağzımızı açıp tek kelime edemeyeceğiz, konuşsak da kale almayıp sohbetini kaldığın yerden sürdüreceksin, neden? Seni tanıyanlar bilir, derdin sosyalleşmektir ama ya yeni tanıştıkların? İşte onlar içten içe senden nefret edip çok kıskandıkları sevgililerini senden köşe bucak kaçırırlar. Herkesin sevgilisiyle flört eder gibi konuşmak zorunda değilsin, bizden söylemesi.

Yengeç

Yengeç dağa küsmüş, dağın haberi olmamış. Yaşamı olanca sorunla boğuşma arenası ve koca bir ağlama duvarı olarak görmen ne acı. İnsanlar birbirlerinin yanlış davranışlarından elbette kırılabilirler ama sen kurup kurup tepkisiz kalıyor, içine attığın kızgınlıklarınla insanların canını sıkıyorsun. İnsanlar konuşa konuşa ama değil mi, pasif agresiflik ne zor zanaat bir bilsen zaten yapmayacaksın. Biraz mizah, şakalara dahi alınıyorsun, gönlümüzce konuşup eğlenmek bir yana, göz yaşları selinde kürek çekmekten hal bırakmıyorsun insanda. Acı yok Yengeç!

Aslan

Tamam tüm kameralar sende, tepe spotları takipte, en harika sensin! Hadi şimdi normal hayatımıza dönelim ve her ortamda herkes de sana hayran olmasın, olmaz mı? Tüm dikkatlerin sende olmadığını farkettiğin kimi ortamlarda, davranışlarının dozunu kaçırman, ortam sakinlerini sinir edebilir. Bağıra çağıra konuşmalarının, yüksek tavırlarının sempati değil, antipati topladığı da olmuyor değil! Abartmaya ne gerek var, sen zaten Aslan’sın!

Başak

Yanına gelirken dönüp dönüp aynaya bakanlar, kontrollerini çifter çifter yapanlar bugün var ama böyle giderse yarın olmayacaklar. İnsanlar bazen senin yanında kendilerini yarım, yetersiz, başarısız, eksik hissetmekten nefret eder. En mükemmel sensin buna itirazı olan yok, sen de artık eleştirme ama yeter! Hiç kimse senin düzenine tabi yaşamak zorunda değil, kimisi mükemmel olmayı değil, dağınıklığında kaybolmayı, eksik gedik mutlu olmayı tercih eder. Kıyafetim olmamış, o saç öyle mi toplanırmış, ayakkabılarım tozluymuş, o öyle mi yapılırmış, bu böyle mi olurmuş! Eehh der insanlar! Aşırı detaycılığının ve yanmaz yıkılmaz kurallarının sık boğaz ettiği doğru.

Terazi

İnsanlar zamanı durdurmak azminde, ölümsüzlüğün peşinde, gözler zaman makinesinde, kimsenin bu kadar kararsızlıkta harcayacak vakti de sabrı da yok. Peki ya senin kararsızlıklar gezegeninde geçirdiğin koca bir ömür ne olacak? Bir karar ver artık, tüm saatlerimizi düşünmekle geçirmekten yorulduk. Bir de kimseyi kırmamak için herkese sen de haklısın demekten vazgeç. Haksız yere kırdığımız insanları olumlu yönlendirmelerinle çok defa geri kazandık. Ama dünyada hiç mi kötü yok, kimse bile mi isteye zarar vermiyor, herkes mi iyi? Keşke öyle olsa ama değil! Herkes hep haklı değil.

Akrep

Sen hayatının anahtarını kilit altında tutacaksın, benimki portmantoda asılı kalacak, ne güzel dünya! O kadar iyi bir dostsun ki insanlar ne yardan vazgeçebiliyor sen serden. Yoksa didik didik ettiğin hayatını da alıp gitmek isteyen insanlar tanıyoruz. İşte bunlar hep gizli nefret! Hayır bunda kıskanılacak ne var, cümlesi bir yerden tanıdık geliyor mu? Boşuna dememişler huyu huyundan vazgeçmez diye. Bir de hemen öç almaya kalkışıyorsun, intikam damarın hep hazırda bekliyor ki bu çok yıpratıcı!  

Yay

Aslında seni sevmeyen ölsün! Nereden bulacaklar böyle doğal enerji kaynağını ama öyle olmuyor işte. Bazen de bitmez tükenmez eğlencen yorar, yüksek sesin, şuh kahkahaların kulakları tırmalar, hepimizin başı tutar. Biz hiç normal insanlar gibi oturup müziğimizi dinleyip sohbet edemeyecek miyiz? Çoğu zaman rahatlığınla sakinleştirdiğin doğru ama dünya yansa elinde bir bardak su bekler, sel bassa palet ararsın. Buna halk dilinde gamsızlık deniyor ve bazen çok sinir bozucu oluyor.

Oğlak

Hayat renkli baloncuklarla da gelse, bazen oklar alenen mutluluğu da gösterse, günlük yaşam çizelgenin dışına çıkamıyor olmak çok sıkıcı. Yaşam; sınırları önceden belirlenmiş, spontane olmaya müsaade etmeyen, tanımlı bir görev değil! Biraz daha spontane olsan, alarmları kapatsak, takvimleri yırtsak, saatleri çıkarsak, gezsek, eğlensek, ama yok! Hadi senin böyle olmanı anladık, sinir olduk falan ama kabul ettik, alıştık. Çevrendekilerden kaf dağını aşan beklentilerin, yüklediğin sorumluluklar ne olacak? Herkes senin gibi olmak zorunda değil.

Kova

Farklı fikirleri, yeni tatları, değişik insanları kim sevmez? Hepimiz seni seviyoruz, tabi aşırıya kaçmadığın zamanlarda. Sıra dışı olacağım diye bu kadar cinslik yapmana gerek yok. Sen zaten çok farklısın. Biz sana neden marjinalsin demiyorken sen neden fikirlerini dayatarak hepimizi kendine benzetmeye çalışıyorsun. O zaman nerede kaldı senin Kova’lığın? Tüm tuhaf fikirlerini kabul etmek zorunda kalmak can sıkıcı olabiliyor. Fikirlerimizi sabitlikten çıkarıp, biraz dolaşmaya çıkarsak ne güzel olur.

Balık

Canımız Balık, olmasan hayallerimiz olmazdı. Galaksiye kanat açmış zihnin, yer küreye hiç temas etmeyince aramız biraz bozulabiliyor. Ama bu kadar kafa dağınıklığına kim katlanır? Senin arkanı toplarken kendini bulamayan arkadaşlarını tanıyoruz. Gerçek dünyada düzenlenen hiçbir davete icabet etmez, hep fantezilerinle zaman geçirirsen, kimse beni sevmiyor diye hayıflanmaların boşa. Biraz da sorumluluk, üzgünüz ama kader mahkûmu değilsin!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.