Burçların Kaza Okları!

Sanatını hicivden seçmiş, uğruna 4. Murad’ın gazabına uğramış Nefi için Vehbi der ki; “Gökten nazire indi sihâm-ı kâzâsına, Nef’i diliyle uğradı hakkın belasına.” böyle işte sevgili okur, Nefi taşlama olarak bilinen sanatıyla övünürken, zülf-i yâre dokunur, maalesef canından olur! Gelelim burçların konfeti görünümlü, baş yaran taşlarına! 

Koç

Patavatsızlığıyla akılları baştan alır, dürüstlüğüyle nefs-i müdafaanın yolunu kapatır! Gerçekler üstüne yığılır, Koç içini rahatlatır, lafların altında kalan ezilerek kıvranır. Doğru da söylüyordur esasen, hakaretini reddedemezsin, lafını iadeye de kalkışamazsın.

Boğa

Rahatlığıyla süründürür, sabrıyla metinim diyeni orta yerinden çatlatır! Kılını kıpırdatmamaya ant içti, keyif vaktine dokunulmazlığı ilan ettiyse, yedi cihan ayağa kalksa, halk galeyana gelip ortalığı ayağa kaldırsa, Boğa zahmet edip kalkmaz, dinlencesi o bitti demeden bitmez!

İkizler

Konuşarak öldürür. Vay laf dalaşında İkizler’in sözcük çapraz ateşinde kalanın haline! Baygınlık geçirsen, ne limonlar içirir, ne buzlu sular çarpar yüzer, ayıltır da bir daha bayıltır! Kafanı şişirir, zihnini allak bullak eder! cevaba boşluk bulamaz, kaçacak deliği denk getirip sıvışamazsın! İkizlerin dilinin bağı çözüldüyse, başa gelen çekilir, sonu hüsrana varır!

Yengeç

Gözyaşlarında boğar! Abartmıyoruz, elin ayağına, dilin damağına dolanır! Soluğun kesilir, can simidin puf der sönüverir! Dramın içinde için kıyılır, yüreğin ezilir! Selpaklar tükendi, göz pınarları kurudu der, feryat edersin, coşkusu artar, yüreğini defalarca dağlar!

Aslan

Kibrinden ördüğü duvarların diplerinde sıkıştırır, kendini öyle beğenir ki baygınlık geçirtir! Kendini fil dişi kulesine kitler, kurbanını kapısına zincirler! Ne içeri girebilirsin ne uzaklaşıp kendi mütevazi hayatına dönebilirsin. Aslan’ın egosu patladıysa yüzüne, kendinden soğur, hayattan müsaadeni istersin!

Başak

Eleştiri oklarıyla deler! Öyle art arda, öyle mantıklı bir örgüyle sarar ki sana, kıpırdamaya derman, harekete mesafe bırakmaz! Küçülür küçülür kaybolur, karıncalarla ahbap olursun. Ne kaşın kalır ne gözün, ne işinin kusuru, ne yaşamının üstüne yapışmış tozu, hepsini suratına vurur, yanaklarını kızartır! Yine bir huylu huyundan vazgeçmez, olanlar sana olur!

Terazi

Barış çubuğu neden bir silah olmasın! Tatlı dili, yersiz iyilikleri yüzünden yapmak zorunda olduğun her şey, Terazi’nin barış silahı zoruyladır! Tatlı dil bazen en öldürücü silah olabilir, bakınız kanıtı! Gönlün istemez, canın çekmez, bakınca makul de gelmez ama Terazi istemiştir bir kere, el de mahkûm olunca kaçınılmaz son gerçekleşir. Sonra ver elini pişmanlık, yansın uykusuz geceler!

Akrep

Akrep’in gizli silahı bellidir! Ensende gezse, izini belli etmese de biliriz ki gizli silahları çok gizli, yolu yer altı, intikamı acıdır! Pek sever hakkında ne varsa etraflıca bilmeyi, hep elinin altında, omzunun dibinde görünmeyi! Tüm zaaflarını bir bir toplar, çarşafa dolar! Vakti zamanı gelince, elini korkak, bilgisini ürkek tutmaz, acıtır!

Yay

Şövalye ruhunun gözünü çıkarıp, kendini uçurumlardan attığı, tehlikelere savurduğu yetmiyormuş gibi seni de katar kendine. Yel değirmeni o Don Kişot’cuğum, düşman değil aman etme dersin ne Yay’ı koruyabilirsin ne kendini! Geceden duşunu almış, suyunu üstünde bırakmış, az evvel nehirden çıkmış ıslağını kurutmamış olsan, Yay yaş dinleme, kurunun yanında da bir güzel yanarsın!

Oğlak

Yakaladığı yerde nasihate kitler ne kaçacak delik bırakır, ne saklanacak kuytu! Söyleyeceğini söylemeden, elini öptürüp saygısını görmeden bırakır mı peşini? Tövbe edip beyaz bayrağı çekmeden, pes edip notumu aldım, işe koyuluyorum demeden, peşini bırakmaz! Marifetin kimselere görünmeden ortadan kaybolmaksa ne mutlu, yoksa bu bahis kapanmaz, Oğlak kolay pes etmez!

Kova

Bilmişlik taslar, zekasıyla tokatlar! Kova, muhalefet etmeye koyulduysa, aklar beyaz olur, yanlışlar doğru! Belgeleri yüzüne vursan, ordinaryüslere canlı bağlansan, ıslak imzalı profesör bildirilerini yüzüne de çarpsan adabıyla da söylesen kabul etmez, tezini elden bırakmaz, savunusunun sonu gelmez! En iyisi mi he de geç, zekasının keskiniyle ruhunda yaralar açma!

Balık

Hayalleriyle beynini yakar, dünyanı ayaklarının altından çeker alır, dengeni bozar! Merhametiyle öldürür; yıllar boyu didinsen hakkını ödeyebilir, ne vicdanının sesini dindirebilirsin! Ömrünün sonu gelse ne borcun biter, ne minnetin! Balık yaptığı iyiliklerle kendine zincirlemeyi iyi bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.