Burçların Kariyer Serüvenleri!

Kariyer; basamakları olan, beyaz yakalıdan başka gömleğin giyilmesi yasaklanan, selamı mesafeli, sohbeti kısıtlı, iklimi dört mevsim soğuk, varılması güç, yolu uzun, biraz da hayali bir 20. yüzyıl icadıdır! Ömür biter, kariyer yolu git git bitmez! Ne zaman nihayet vardım, zirvedeyim desen, kafanı kaldırır, bir sonraki basamağı görür, motivasyonunu sırtına yüklenir, yeniden harekete geçersin! Sıra geldi burçların olası kariyer çizgilerinde cambazlığa! Şemsiyeler hazırsa başlıyoruz!

Koç

Mücadelenin dişli olduğu alanlara çekimi kuvvetli Koçlar, kendini çağıran her sarı çizmeli ateşin peşinden gitmeleriyle bilinen, uzun ve sürekli işlerde buz kesilen, yeni girişimlerde heyecanını hep sıcacık tutabilen hareketli, zihni seri insanlardır. Kriz anında karar alma ustası olan nam-ı değer komutanlar, yenme arzularıyla zirvede soluk soluğa kalsalar da tırmanışı önde tamamlar, bir değil birçok alandaki başarılarıyla övünmelere doymazlar! Aranan girişimci böylelikle bulunur, Koç kendi patronu olduğu her işte birinci olur!

Boğa

Mümkünse keyfine dokunmayacak alanlarda sebat etmeye hevesli Boğa; koştur koştur işleri yetiştirmek için rahatından ödün vermeyi, zamanını kalitesizleştirmeyi, işine bilhassa sokulan burunları hiç istemez! Sanata kabiliyeti sayesinde, küçük dokunuşlarla büyük işler başarır, vizyonunu tasarım işlerinde pir konuşturur! Boğa; batıp çıkmalı, yarını belli belirsiz, düzensiz işlerden özenle uzak durmalı, eşeğini bulduğu ilk sağlam kazığa bağlamalı, fazlaca vakti kalıyorsa freelance’e merak salmalı, riski ötelerde tutmalıdır. Boğa’nın yapabilecekleri sınırsız, tasarımın her alanında elinin bereketi bol olur!

İkizler

Madem dillere destan bir çenesi var, niçin en bitmek tükenmek bilmez maliyetsiz kaynağından para kazanmasın! İletişim kabiliyetinin sağladığı network ağı, İkizler’e kelamın büyüsüyle ne paralar kazandırır! Hammadde istemez, malzeme gerekmez, şeytan tüyü üstünde İkizler anlatır, insanları birbirine bağlar, işleri ucu ucuna ekler, parçalardan bir yapar, telefon başında memleket kurtarır! Bilme kapasitesini zorlamaya bayılan, çokça da bilgi depolayan, kıvrak zekâlı İkizler, haberleri kulaktan ayyuka yaymak konusundaki başarısıyla, gazetecilik mesleğinde çığır aşar! Ya da bir konuşmacı olarak, kürsüden gözüne, kulağına hitap ettiği herkesi bir güzel mest eder, jest mimiğiyle büyüler.

Yengeç

Duygu yelpazesi bu kadar geniş olsun, hepsi de bir güzel vestiyerde asılı dursun, Yengeç işinin sorumluluğunda boğulsun, mümkün değil! Akla gelen her çeşit duygunun sahibi Yengeç, gönlüne ne kadar başvurur, ruhunun buyruğuna ne kadar itaat ederse o kadar hakiki, o kadar başarılı olur! Hayvan barınağında donmuş yavruları şefkatiyle saran bir Yengeç’e, huzur evinde yaşlılarla hem hal olan koca bir yüreğe kim melek demez! Algılarını tüm insanlığa açan, empati kabiliyetiyle dünyanın derdini anlayan Yengeç, duygusal hassasiyet gerektirmeyen işlerde körelir, sağduyulu olabileceği alanlarda adını duyurur!

Aslan

Parası olsun olmasın zengin görünen, güzelliği dillere destan olmasa da aurası cihana yeten, endamı görenleri istisnasız fetih eden Aslan, kendinden gösterişiyle harika bir vitrindir. Kendine her koşulda en çok güvenen Aslan, her nerede ise oranın tüm saygıları çoktan toplamış lideridir. Sözü emir, fikri zehir, titri saygın, bizzat kendisi ise şöhretli mi şöhretlidir. Öğle saatinde güneşin alnında gezmeye bayılan, spot ışık görmesin kendini hemen önüne atan, sahne varsa bir çırpıda çıkan Aslan, Yeşilçam’ın usta jönü, Hollywood’un yıldızı olur! Kariyerinin zirvesindeki varaklı tahtına, sahneden iner, makyajını siler, sabahlığını giyer öyle oturur!

Başak

Gözünden sivrisinek kaçmaz, Başak külyutmaz! Bilmecelere bayılır, zeka oyunlarına kapılır, bir bakar akşamlar sabaha, gündüzler geceye dönmüş! Sorumluluk dendi mi orada bir durur, yolunu yordamını iyice öğrenir, stratejisini kurar, planını yapar, layığından daha iyisini yapmak için işe koyulur. Kusursuzun bekçisi, mükemmelin duvar bitişiği Başak, analitik zekasıyla çözülmeyen düğüm, serilmeyen kilim bırakmaz, her şeyi yerli yerine yerleştirir, işini güzelce bitirir! Başak harika bir sağ koldur! Tüm başarılarda kalemleri Başak tutar, imzaları başkaları atar! Başak’lar takdir, teşekkür, şöhret istemez, millete bir faydaları olsun, varsın adını bilen olmasın!

Terazi

Taraf tutmak, ürününü piyasadaki tüm diğer rakiplerine karşı açık ara farkla zirveye taşımak ve karalama politikalarıyla rakiplerini saf dışı bırakmak gibi işlerde tek cümle kuramaz, strateji yapamaz, yalandan propagandayı bırakın, gerçekten olsa dili varmaz! Terazi ne kötü sözü kendine yakıştırır ne tarafını seçip iyiyi kötüden ayırır! Onun için herkes kendince ve uygun dille izah edildiğinde haklı, uzlaşım kaçınılmazdır! Hal böyle olunca, karar vermesi zorunlu, taraf tutması zaruri işlerden kaçınır, salon çizgisine yaraşır, diplomasi yeteneğine uygun işlerde alır başını gider!

Akrep

Yılların tarihe gömdüğü en esrarengiz ve olabildiğince karmaşık meselelerin açığa çıkma yoludur Akrep! Havayı koklama, sezgilerinde yanılmama, gözlem ve analiz yetenekleriyle her durumu detaylarıyla özümseyen, tüm boşlukları tecrübeleriyle doldurma gibi bin bir yeteneği olan Akrep, öğrenilmesi güç bilgilerin arşividir! Peki onca bilgiyi ne yapar? Kitap mı yazar, meraklısına mı anlatır, e bunların hiçbirini yapmıyorsa mezara mı götürecek dediğinizi duyar gibiyiz! Bilgiye ulaşır ve arşivler, yayma kısmı ilgi alanına girmez! Kariyerinde de anlatıcı olma rolünü başkalarının üstlendiği, gizliliği yüksek, yayılması riskli bilgiler ile başarı kazanır!

Yay

Yay şöyle yemeği güzel bir hava yolu şirketinden sınırsız uçuş hakkı kazansın, dünyanın hangi köşesinde sıkışmış bir medeniyet var, neresinde henüz yeterince keşfedilmemiş bir felsefe var; hemen bire bin katıp bu insanları dünya gözünde ayyuka çıkarmak için gerekli çalışmaları kendiliğinden yapsın, bu harika kariyer fırsatı da hiçbir yere kaçmasın! Yay dünyada çalışmaktan en mutlu insan olarak tarihe, yetmediyse Guinness rekorlar kitabına girsin! Yay’a seyahat olsun, beklenmedik macera, umulmadık deneyim olsun, daha ne ister!

Oğlak

Biri kariyer mi dedi? Başlığımızın hakkını en veren burçta sıra! Kariyer ağlarını elleriyle ilmek ilmek örmüş, başarı basamaklarını üçer beşer adımlamış, istikrarı en sağlam, planı hiç şaşmaz, meslek hayatının eni, şirketlerin CEO’su olmayı misyon edinmiş Oğlak’ta sıra! Burçların beyaz yakası, iş hayatının ağa babası Oğlak, uykusundan kıstığı, eğlencesinden arttırdığı, öğünlerinden ufalttığı zamanlarını itibarını ve saygınlığını artırmak için özenle kullanışıyla, tüm alkışları toplar!

Kova

Nasıl etsem de şöyle bir kariyer çizgisi belirlesem kendime, sonra da bir güzel günlerimi planlasam, takribi beş yıl sonra acaba nerede olsam diye hiç kafa yormaz! Bir anda icadı tutturur, aniden kafasında şimşekler çakar da bir türkü tutturur Kova, istikrarlı çalışmalara, devamlı sorumluluklara gelemez, özgür olduğu alanlarda başarı onu arar bulur. Basamaklı, planlı kariyer yolculukları yerinde, aklına estiği vakitlerde attığı apansız atılımlarla farklı bir başarı yakalar Kova! Teknolojinin seyrinde parmağı mutlaka vardır!

Balık

Sanatçı ruhunu gizlemesi mümkün olmayan Balık, sorumluluktan nefret ettiğini de çaktırmadan duramaz! İnsan çalıştırmak üzerine kariyer yapması mümkün, ama kariyer sözcüğünün dahi anımsattığı yükümlülük ve ciddiyetten öcü gibi korkan Balık, kendisinden beklentide olunmadığı anlarda muhakkak ilhamının sesini duyurur! O ihtiyaçtan değil, arzu halden üretir, şiirin mısrasında, ezginin güftesinde sesini duyurur, sanatla konuşmaya bayılır!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.