Burçların İtirazları!

Kırk takla da atsan, ucuna ağırlığınca ödüller de koysan, tüm motivatörleri üstüne salıp paşa gölünün aksine davranması konusunda ikna etmeye de çalışsan; insanların her koşulda vazgeçmeyecekleri, aksine muhakkak itirazla yanıt verecekleri durumlar vardır, boşuna uğraşmamakta fayda var! Peki burçlar en çok neye itiraz eder?

Koç 

Sabahlara kadar iş güç peşinde tüm enerjisini tüketse, iddia uğruna yemeden içmeden mücadele etse, günlerce sırtı yatak başı yastık görmese söylenmez, yeni bir fırsat görsün bırakınız bu da kaçıversin dermanım yok demez! Tutar kolundan silkeler, yeter artık otur bir dinlen, azıcık uyu da kendine gel dersin, itiraz eder! Sürünüyor olsa, yorulmadım der, yoluna devam eder!

Boğa    

Duşunu almış, boylu boyunca uzanmış, kafasında ne varsa masanın üstüne boşaltmış, evinin en huzurlu köşesinde kendine yer açmış, dinlence saatlerini başlatmışsa, tüm hareket çağrılarına kulak tıkar, yüzüne çevirir pas vermez! Hadi artık yeterince dinlendin sözümüz var, randevu saatimiz geldi, kapıda bekleyenler ağaç oldu de kulak asmaz! O bitti demeden bitmez, her tür hareket eylemine itiraz eder!

İkizler  

Sabahlara kadar dil döküp, tüm tüylerini tüketmiş, hikayelerinin sonuna gelmiş, sözcüklerini yoluna sermiş olsa, konuyu kapatmak vakti gelince tüm noktalara itiraz eder, söyleyeceklerinin sonu gelip cümleleri bir türlü bitmez. Haftalarca susmadan konuşsa, tüm geceler onun sohbetiyle dolsa, sözünü bitirip konuyu elleriyle nihayetlendirmez!

Yengeç

Bir ömür sevse, doymaz! Yeter artık sıkılmadın mı diyenlere dehşetle bakar, sevdiceğini sardığı kollarına şefkatler örter, sevmelerine devam eder!  Farklı insanlara, hiç tanışmadığın yeni tatlara merakı kaymaz, hevesi artmaz, başkasının ilişkisinde gözü kalmaz! Sevgilisine ne bakmaya doyar ne besleyip doyurmaya ne okşamaya ne sevip bağrına basmaya! “Yetmedi mi, sıkılmadın mı?” sorularına kesinlikle “Hayır!” der!

Aslan   

Aslan sahne ışığını bulduğu, kalabalığın dikkatini topladığı, şovuna başladığı anda geçmiş olsun; saatler, günler belki aylar sürecek performansı dur durak bilmez. Yeter, yorulmadın mı sorularına yanıtı gecikmez; “Daha kendimi gösteremedim ki!”. Oysa en çığlıklı sesiyle kendini dünyaya duyurmuş, göz alıcı kostümüyle gözlere kazınmış, yeterince alkış toplamıştır ama Aslan işte yetinmez. Bir de hiçbir zaman yeterince hazır olmaz! Makyajını tam yapamamış, kostümüne yeterince özenememiştir.

Başak  

Herkesin işini üstlenip hepsini nihayetlendirse, evinin temizliği, eşinin tertibi, komşunun ihtiyacı, kendi yükümlülüğü derken hepsini yapıp kenara koysa, bırakın şöyle uzunca oturup sırtını yaslamayı, neticesi yer görmez! Hadi biraz hava alalım dersin işi vardır, hafta sonu için plan yapalım dersin işi bitmemiştir, bir kahve molası dersin işi yetişmemiştir! Bitmez yani Başak’ın işi, siz onu bırakın kendinizi kurtarın!

Terazi  

Dolabının sağından solundan kıyafet fışkırsa, çekmeceleri; yüz günlük tatili küçük bir bavula sığdırmış gibi dört kişiyle zor kapansa, evler eşya almasa, yine giyecek bir şeyi yoktur, ille de alışverişe çıkması gereklidir!  Terazi’nin alışverişi bir etkinliğe dönüştürmesine, her gün beş defa aynı mağazayı gezse hepsinde eli kolu dönmesine akıl sır ermez, yeterince kıyafeti olduğu gerçeğini asla kabullenmez!

Akrep  

Dünyanın tüm bilgisini kitaplara, defterlere, sandıklara, çarşaf çarşaf kağıtlara, zihninin her bir köşesine sığdırmış, yenileri için hep bir yer ayırmıştır! İhtiyacı olan olmayan, birbirleriyle alakası kurulamayan, çoğu bir gün işe yarayacağı temennisiyle sararıp solan yığınla bilgiyi derinlerinde saklar, bir de hiçbir şey bilmediği konusundaki iddiasını dört elle kucaklar!

Yay       

Adı henüz literatürde yerini almayan, kimselerce duyulmayan, dünyanın bir ücrasında saklanıp duran insanların hayatlarına dahi misafir olmuştur! Avrupa’yı karışlamış, Amerika’nın macerasına doymuş, Uzak Doğu’nun sırrına ermiş, Balkanlar’ın keyfine varmış da olsa, “Şahane geziyorsun!” iltifatını illa gitmediği yerleri sıralayarak yanıtlar! Ne hikmetse oraya da gitmemiş, burayı da görmemiştir!

Oğlak   

Elinde tebrik çiçeklerin, kollarında yeni ofis hediyelerin, yüzünde en tebrikli tebessümlerin çalarsın kapısını, yapmak istediğin mutluluğunu paylaşmak, partiye katılmak, sevinçlere doymakken, doymamış bir Oğlak’la karşılaşırsın! Henüz istediği yere gelememiş, erken seviniyormuşuz, bu daha hiçbir şeymiş, terfiinin büyüğü planlarına göre şu zamanda geliyormuş, şöyleymiş de böyleymiş! Yetinmez!

Kova    

Günlerce o turnuvadan buna geçmiş, dernekten arkadaşlar, kulüpten dostlar, teknolojik canlar derken yüzünü gören cennete varmış, özlem ortalığı buram buram sarmıştır da kime diyoruz! Kova hala yeterince oyun oynayıp kafasını dağıtmamış, şu son icadın sürümünü artırmak için çalışmaları son bulmamış, gitmemiş de bitmemiştir! Zaten itiraz mı arıyorsun, Kova’nın hayatı muhalefet!

Balık    

Uykusuna bir düşer daha ayık görebilene aşk olsun! Kendi evinde, hâkimi olduğu düşler dünyasında kapılarını arkadan kilitleyip, çıt çıkarmadığı evinde yok taklidi yapmaya, arayanları görmezden gelip uyuyormuş gibi davranmaya bayılır! Zaten pek de uyur, bahsettiğimiz gece uykusu değil; uyanık gözlerle çıktığı düşsel gezintiler! Hiçbir zaman tam olarak uyanamamış, üstünde bir hal, başında bir ağırlık vardır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.