Burçların İşsizlik Stresini Yenebilmeleri İçin Akılcı Yollar!

İşsizlik hemen hemen her toplumun kronik sorunu. Tabii, haberleri takip etmek ya da yakın çevremizi gözlemlemekle, işsizliğin sahiden içerisinde yer almak arasında dağlar kadar fark var. Çalışan kimseler; evde bir şey yapmıyor olma hissinin verdiği rahatsızlığı kolay kolay anlayamaz. Herkes işinde gücündeyken bir kenarda onları izlemenin verdiği hissi bilemez. Sosyal çevresinin neden giderek daraldığını ya da işle ilgili sorular karşısında neden hassaslaşıldığını çözemez. Kişiyi hem ekonomik hem de mental anlamda krizin kıyılarına getiren süreçten sağ çıkmak için sakin kalmak ve yeni meşgaleler bulmak şart. Nasıl mı? Tabii ki, burcunun önerisine kulak vererek.

Başta Rahatlayan Sonra Sıkılan Koç

Enerjisi yüksek ve koşturması bol ortamların yerlisi Koçların kendilerini bir anda sessizlik ve yokluk içerisinde bulması hiç de kolay değil. Başta “Oh ne iyi oldu” deyip, tüm gün yatmak onlara iyi gelse de bir süre sonra afakanların basması sadece an meselesi. Bir de özgürlüğünün önüne kocaman bir set çeken maddi konular, onları adım adım depresyona götürebilir. Sürecin kolay olmadığının farkındayız ancak kendi bildiğini okuyan yapınla yakın çevrenden gelen yardım tekliflerini geri çevirmeden önce biraz daha düşün deriz. Tahammül sınırlarının zorlanacağı bu günlerde sakin kalmanda da fayda var.

Evin Rahatlığına Kapılmaması Gereken Boğa

İşi ve evi arasında muntazam bir denge oluşturan ve hayatını bu düzen dahilinde sürdüren Boğaların iş kayıpları durumunda karşılaşabilecekleri en büyük güçlüklerden biri evlerinde yeni bir sistem oturtma gereklilikleri. Evcimen yapınla büyük bir problem yaşamayacağını tahmin edebiliyoruz ancak dikkat etmen gereken asıl sorun evin rahatlığına fazla kapılman! Tüm gün evde kalıp bir şeyler yiyip, dizi izlemek yerine harekete geçip zamanını dolu dolu geçirmeyi deneyebilirsin. Maddi konulardaki ustalığını bilsek de uzun vadede pişman olmamak için lüks harcamalarını ivedilikle kesmen gerektiğini de belirtmek isteriz.

Sosyalleşmeyi Bırakmaması Gereken İkizler

İkizlere göre iş yaşamının en güzel yönü onlara harika bir sosyal ortam sağlayabilmesiydi. Bu yüzden bir anda evde bir başına kalmak ya da arkadaşlarınla mesai saatleri dışında buluşabilmek için vakit kovalamak pek kolay olmasa gerek. Arkadaş ve aile ortamlarında ister istemez açılan iş muhabbetlerinin tadını kaçırması da uzak olmayan bir senaryo. Böyle durumlarda sosyal hayattan kopmak gibi bir düşünceyi aklına bile getirme. Yeni insanlarla tanışabilmek için fırsat yaratman ya da zaman ayıramadığın ilgi alanlarına yoğunlaşman işsizliği en hafif şekilde atlatmanı sağlayabilir.

Alınganlık Yapmadan İletişim Kurması Gereken Yengeç

İşine tutkuyla bağlanan ve günün birinde ayrılmayı aklının ucundan bile geçirmeyen Yengeçler, işsizlik sürecinde bir hayli zorlanabilirler. Kabul edelim ya da etmeyelim bir işte çalışmak kişiler için en büyük özgüven kaynaklarından biri. Eksikliği ise yitip giden değerlilik hissi. Bu yüzden işsiz günleri arttıkça içine kapanan Yengeçler hassaslaşmaya müsait olabilirler. “İş arayışın nasıl gidiyor?” gibi bir soruyla karşılaştığında savunmaya geçmeden önce karşındakinin kötü bir niyeti olmadığını bil. Her zaman olumlu düşünmeyi de aklından çıkarma. İşsizliğin vakit ayıramadığın yakınlarınla daha fazla zaman geçirmen için bir fırsat olduğunu düşün mesela.

İşsizliği Gururuna Yediremeyen Aslan

Aslanlar için yer aldıkları her işte zirvede yer almak adeta hayat memat meselesi. Çünkü onlar imrenilerek bakılası, takdir edilesi ve örnek alınası karakterler. İşsizlik ise tüm bunların önünde koca bir engel. Çoklarına göre bir Aslan ya kendisi bilerek bırakmıştır işi ya da aramıyordur bile! Tabii bu madalyonun görünen yüzü. Diğer tarafta herkesten gizledikleri korkuları ve karamsarlıklarıyla tek başlarına boğuşabilirler. Öncelikle işsizliğin senin hatan olmadığını bilmelisin, gururunu bir kenara bırakıp sorunlarını çevrenle paylaşma yoluna gidersen çözüme de o denli yaklaşabilirsin.

Kendinde Suç Aramaması Gereken Başak

Çalışkanlıkları ve titizlikleriyle işlerinde en başarılı kişi olmaya aday Başakların kendini bir anda işsizliğin pençesinde bulması kolay değil. Düşünür dururlar ben nerede hata yaptım, nerede eksiğim diye. İşsizlik senin dışında o kadar çok faktöre bağlı ki, bunun kendi suçun olduğunu aklına getirme bile. Kendine yüklenmeye devam ettiğin sürece yeni işler için özgüvenini de yitireceğini unutma. Sen sadece kendine güven. Sonra çıkar kağıt ve kalemini, kaygılarını bırak bir kenara ve yeni kariyerinin yol haritasını hazırlamaya başla.

Terazi Kimseye Hesap Vermek Zorunda Olmadığını Hatırlamalı

İşsizlik konusunda diğer burçlar Terazilere göre bir nebze daha şanslı neredeyse. Diğerleri kendi dertlerine yanarken Teraziler kendi geleceklerini mi düşünsün el aleme ne diyeceklerini mi? Olumsuzlukla sonuçlanan iş arama süreçleri ve iş görüşmelerinden çıkarken dahi çevrelerine ne diyecekleri konusunda yiyip bitirirler kendilerini. Öncelikle kabullenmen gereken bunun düşündüğün kadar büyük bir mesele olmadığı. Zaten senin gibi işsizlik yaşamış arkadaşlarından ya da büyüklerinden deneyimlerini dinlesen göreceksin hiçbir şeyin sonsuza dek sürmediğini.

Kendini Motive Etmesi Gereken Akrep

Akrepler, en umulmadık anda işsiz kaldığında dahi kontrolü elden bırakmaz. Olası işsizlik sürecini kafasında tartar, elinde kalan parayla nasıl geçineceğini günü gününe hesaplar. Her şeyin bir sınırı var tabii. Bir ay, üç ay, altı ay derken süreç uzar da uzar. Sonra başında kara bulutlarla Akrepler karamsarlığın derin sularına bırakıverirler kendilerini. Ne gelen aramalara döner ne bir şeylerin peşine düşer. Oysa böyle durumlarda önemli olan kendine yeni rutinler yaratmak. Her gün erken kalkıp koşuya çık mesela, ertelediğin filmleri izle, kitapları oku… Korkma, bir gün bir yer dönecek illa ki sana.

Kendine Bir Meşgale Bulması Gereken Yay

İşsizliği en rahat karşılayan ve en rahat atlatan burçlardan biri kuşkusuz Yaylar. İyimserlikleri karşısında hangi sorun kalabilmiş zaten ayakta. Umutsuzluğa kolay kolay düşmeyen yapılarıyla ilk etapta işsizliği tatil olarak görür, tadını çıkarırlar. Ardından da harıl harıl iş aramaya başlarlar. Görüştüğü yerden dönüş olmamış ne gam, onlar illa ki bulur uğraş verecek bir şeyleri. Tavsiyemiz ise işsizlik sürecinde attığın her adımı iyice tartman yönünde. Ayrıca boşalan vaktini geçirmek için gönüllülük esaslı işler de seni bir hayli mutlu edebilir.

Kendi Hayatını Planlaması Gereken Oğlak

Oğlaklar, çevrelerinin sevilen ve sayılan ağır başlı karakterleri. Sebebi ise el attıkları her işte önce önlerini görmek istemeleri, ardından da büyük başarılar elde etmeleri. İşkoliklik seviyesinde işlerine bağlı Oğlakların bu tablodan uzak kalmaları ise başlı başına bunalım nedeni. Hayatlarında nasıl dolduracaklarını bilemedikleri kocaman bir boşluk ve ucu açık ihtimallerle baş başa kalan Oğlaklar için en iyi çözüm yine kendi yollarından gitmeleri. Günlük hayatını ayrıntısıyla planlayabilir, kendini geliştirecek programlara kaydolabilir, CV’ni güncelleyebilir ve yeni başarılar için güç toplayabilirsin.

Kova, Mümkünse Evden Çalışma Seçeneğini Değerlendirmeli

İş hayatının ayrık otları Kovalar, mesai bitsin diye dakikaları sayar. İşsizlik kapısını çaldığında ise bu sefer yarınlarını düşünmekten uykuları kaçar. Bir anlamda aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık! Üzgünüz ama ekonomik özgürlük olmadan bağımsızlık bayrağını kaldırmanın bir önemi yok. Bu yüzden belki de işsiz günlerin için en çıkar yol freelance işler kovalaman. İş yapış biçimini ve saatlerini kendine göre ayarlayabilir, yaptığın işin ederi kadar parayı da banka hesabında saklayabilirsin. Bundan iyisi Şam’da kayısı.

Yaşadıklarını Yaratıcı Bir Aktiviteyle Dışa Vurması Gereken Balık

İşsizlikle baş başa kalan Balıklar, ilk günlerde telaşa kapılmazlar. Sabahları istedikleri gibi geç uyanırlar, ne zamandır biriktirdikleri dizi ve filmlere bakarlar, geceleri sabaha kadar oyunlar oynarlar. Ama nereye kadar? İş arayışlarına beklenen yanıt bir türlü gelmezken önce onları bir tedirginlik sarar, sonraysa çaresizce geleceğe bakar. Uyku düzeni alt üst olan, artık ne istediğinden emin olmayan, geleceği konusunda mutlu hayaller kuramayan Balıklar, bir bakarsın umutsuzluğa demir atar. Böyle durumlarda yalnız olmadığını ve her zaman bir çözümün olduğunu unutma. Gerekirse bir uzman yardımıyla sorunlarının üstesinden gelebilir, gerekirse de iç dünyanı yaratıcı eserlerine dökebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir