Burçların İçindeki İyi ve Kötü!

Evrende her şey zıttıyla birlikte var olur ve değili olmadan bütün bir varoluşu anlamak oldukça güçtür! Gece gündüze döner, karanlık aydınlığa! Ve yaşayan tüm ruhlar bu ikilik içinde kendilerine yer bulurlar! Her insan içinde iyilik kadar kötülük barındırsa da ne kadarını yaşama geçireceği kendisine kalır! Sıra burçların içinde var olan, nereden bakıldığına bağlı olarak değişkenlik gösteren; iyi ve kötüde!

Koç

Cesur ve açık sözlüdür! Arzuyla istedi her şeyi elde edebileceği bir motivasyona ve güçlü bir enerjiye sahip olması, oldukça yaratıcı ve başarılı olmasını sağlar! Var olan enerjisi harekete dönüşür, hızlı atılımlarına kaynaklık ederse ne ala, peki ya öfkeye dönüşürse?

İşte o zaman enerjinin suçu olmasa da kullanılış şeklinde bir kusur vardır ve Koç; düştüğü yeri ateş misali yakar, ansızın çarpar, ağzından çıkanı duymaz ve kolayca kaosa sürüklenir! Cesareti hem iyidir hem kötü! Zira bazen yapıcıdır, bazen yıkıcı!

Boğa

Sabırla başladığı her işin sonunu getirecek bir istikrara sahiptir. Aynı sabırla insan ilişkilerinde bolca tolerans gösterip, sıkı dostluklar kurar. Zodyak’ın en güvenilir burçlarından biridir. Keyfine herkes imrenir, iyiden, güzelden anlayan Boğa, hayatını güzelliklere bezer! Bir de pek güzel sever ve sahip olur Boğa!

Keyfine düşkünlüğü biraz da ağır kanlı olması dolayısıyla harekete geçecek enerjiyi ve cesareti kendinde bulamayınca, ayağına kadar gelen fırsatın kapıdan döndüğüne rastlanır! Her zaman öğütlenen sabır, bazen doğru zamanların kaçmasına, yolun sonuna dek hareketsiz kalmasına sebep olur! Boğa bazen de sabrını inadına karıştırır, her şeye ayak direr olur!

İkizler  

Şeytan tüylüdür İkizler, girdiği ortamın neşe kaynağı olur. Herkese kendini sevdirip, dost sohbetlerinin aranan ismi olur. Pratik zekâsı sayesinde ilişkide olduğu insanların işini kolaylaştırır ve pusulası olur. Konuları uzatmaz, çözümsüz kalmaz, kin tutup meseleleri sündürmez. Çözüm odaklı ve acelecidir. Dünyadaki network ağının kurucusu İkizler’dir.

Zihinleri dillerinden önce çalışır, düşünce süzgeçleri hazır bulunmadan ne var ne yok söyleyiverirler, hep zekadan işte, ama laf gittiği yeri kırabilir, tatlı sanılan dili baharatlanıp değdiği yeri kavurup atabilir. Fazla zekanın başa ördüğü çorabı 40 kişi sökemez, İkizler bazen durumları öyle çetrefilli hale getirir ki kendi bile çözemez!

Yengeç

En duyarlı kimdir diye sorsalar, tüm Yengeç’leri bulup dizin sıraya! Ne merhametlerinin sonu görünür ne şefkatlerinin! Sevdikleri için ellerinden geleni de gelmeyeni de bir şekilde bulup buluşturup yaparlar. Herkes için yaşar, hepimizin rahatını düşünürler. En önemlisi kâinatın sıcacık yuvası ve yaratıcı enerjisi, anne ruhları olurlar!

“Tamam çok hassas, oldukça kırılgansın, seni bu denli şefkatli yapan, sevgiyle dolduran da bu belki ama bu kadar alıngan olmasan olmaz mı?” herkes zaman zaman bunu düşünür! Yengeç çabuk kırılır, hemen gözleri yaşarır, kahırlara karışır! Tüm bunlar ise fazlaca alıngan oluşundan kaynaklanır! Bir de konu sevdikleri olunca tüm objektifliklerini kaybedip zalimleşebilirler.

Aslan

Eli böylesine açık, yüreği sıcacık bir insan başka nerede ola ki? Aslan’ın cömertliği, ihtiyaç sahiplerinin yanında olan yüce gönlü herkesçe bilinir. Aslan kendi gösterişli yaşamını inşa ederken, yanında yöresinde mağdur bırakmaz, kimselere gözünü yumup kendi çıkarlarına dalmaz. Aslan paylaştıkça çoğalır.

Gün gelir bunca açık el, cömert yürek al aşağı edilmeye kalkılır, Aslan’a sırtlar döner, ellerin tersi denk gelirse; o zaman işler değişir, Aslan kim olduğunu göstermek için takar kibrini koluna, sahnedeki yerini alır! Bazen bencil bir çocuk gibi davranabilirler.

Başak

Toplum yararına olan hiçbir işten kaçtığı, saklanıp emeklerini sakındığı görülmemiştir Başak’ın.  Herhangi bir yardım çağrısına kayıtsız kalamaz, gördükleri aksaklığı kuru kuruya eleştirmez, gidermeden duramazlar. 12’linin en çalışkanı, detayların hakimi, analitik düşünme yeteneklisi Başak; detaycı bir bakışla dünyadaki düzenin kurucusudur.

“Bunca yardımsever, steril, düzenli birinin kötü yanı ne ola ki?” diyenler; bunları misliyle çarpın, katlayın, toplayın; sonra hayatınızı kontrol altına alıp hiçbir şeyi beğenmeyen bir Başak düşünün! Umarız sadece düşüncelerinizde kalır ? Zira her şeye hükmetmek isteyen, yardım etmek isterken farkında olmadan istila eden Başak, yaşaması güç birine dönüşebilir.

Terazi  

Kim sevmez böyle huzur timsali, kelebek misali yaşayan bir Terazi’yi! Her mutsuzluğun ardındaki tebessümü bulup çıkarır, karanlıklara toplu iğne kadar sızan ışığın tadını çıkarır! Tatlı diline ne deliğinde saklanan yılan dayanır ne zulme koyulan zalim! Terazi’nin barış çağrıları, dünyayı bambaşka bir hale sokar!

Ama işte dünya da pembe bulutların, tek boynuzlu rengarenk atların, mis kokulu rüzgarların estiği bir yer de değil ki! Bazı zamanlar uzlaşmak için tartışmak, kendini gönlünce ifade etmek, belki de mücadele etmek gerekir! İyiyle kötüyü birbirinden ayırmak, bazen uzlaşmacı değil adil olmayı gerektirir.

Akrep  

Akrep’in sahip olduğu derinlemesine bilgi çoğu zaman intikam yeminlerinde kullandığı, olası bir istenmedik olaya karşı koz olarak tuttuğu bir silah olarak anılsa da esasen harika bir meziyetin ürünüdür. Akrep, girdiği ortamın havasını koklar, kuşatıcı bir gözlem yapar, sezgilerinin de yardımıyla basbayağı “her şeyi” bilir! Harika bir dosttur Akrep! Kara gün, çıkmaz sokak, tehlike tanımaz, dostunu hiçbir gününde yalnız bırakmaz!

Kırk insan gücünde dayanıklı bir sinir sistemleri olan Akrep’leri yıkmaya gelirse iş, orası imkansız işte! Akrep öğrendikçe gelişmez, yandıkça küllerinden doğar! Her son onun için gücüne güç kattığı, tehlikelere daha da açık hale geldiği bir yaşamı işaret eder. Akrep, yara aldıkça gelişir, geliştikçe güçlenir, güçlendikçe daha da sağlamlaşır! Aşırı kıskanç ve takıntılı oluşu ise, karanlık şüphelerinden kaynaklanır.

Yay       

Umut ışığı gözünde gezen, yaşam enerjisi kulaklarından fışkıran, mutluluğunu yayarak çoğaltan birini görürseniz, Yay kardeşe merhaba demeden geçmeyiniz! Bir merhabası dahi neşe katar insana! Macera sever, enerjisi harcamakla bitmez! Böyle insanı hayatında kim istemez?

Gelelim diğer tarafa; fazla iyimserdir Yay, herkesin aklına bir kez olsun düşen kötü senaryo, Yay’ın aklına soksanız girmez! Bu da Yay’ı tehlikelere açık hale getirse de neyse ki Yay şansı, başına bir şey gelmesine müsaade etmez. Bir de ateş enerjisini pervasızca taşıyan Yay, aniden parlar, yakar geçer! Akıl, mantık, gerekçe aramaz, öfkesini kontrol altına almaz! Kendine ve herkese zarar verir.

Oğlak   

Dünyalar karmaşığı, içinden çıkılması imkânsız, hareketsiz kalması kaçınılmaz bir durumu verin Oğlak’a; çözümlemekle kalmaz, 5 yıllık kalkınma planını dahi çıkarır! Sahip olduğu organizasyon kabiliyetiyle, planlayamayacağı hiçbir şey yoktur Oğlak’ın! Ve tabi ki çalışkan ve disiplinli oluşu da onun en iyi özelliklerindendir.

Aşırı gelenekçi ve kuralcıdır Oğlak! Kurguladığı sistemden saniye şaşmaz, yanmaz yıkılmaz duvarlarını hiçbir güç kolayca yıkamaz! Kararları sarsılmaz, fikrini değiştirmek hiç de kolay olmaz! Plan dışı değişikliklere kendini kapatan Oğlak’ı kendi dünyasından çıkarmak da onun dünyasına girmek de imkansızdır!

Kova    

Sahip olduğu eşitlik ve adalet duygusu, gelişkin sağduyusu, yüksek farkındalığı ile gözünü geleceğe diken Kova; yeni bir toplumsal düzen kurma arzusundadır! Tüm bu yapıcı ve yenilikçi tavrıyla insanlık için iyiyi hedefler.

Kova’nın yaşamında toplumsal ve bireysel alan arasında ciddi bir çelişki vardır. Bir yandan özgürlüklerine oldukça düşkün ve bireysel alanının kendine has olması konusunda ısrarcıdır, bir yandan da toplumsal alanda hatırı sayılır bir varlık gösterir. Bir de bildiğinden şaşmaz, muhalefet olmadan duramaz!

Balık   

Balık’ın merhametinden ve tabi ki aşkından daha yüce bir duygu var mıdır dünya üzerinde? Sahip olduğu tüm varlık, kişilerden öte koca bir evrene yönelen Balık, her şeye merhametlidir. Sınırsız hayal gücü sayesinde yoktan var eden Balık, sanatın her türlüsüne yeteneklidir.

Tüm aydınlıkların kapılarını ardına dek açan hayal gücü aynı ölçüde karanlıklar içinde kaybeder! Balık olmadık felaket senaryoları henüz başına gelmeden tüm benliğiyle yaşar! Sahip olduğu sonsuz merhamet ve iyi niyet, kötü insanların karşısında savunmasız kalmasına yol açar.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.