Burçların İçinde Yatan Unutulmaz Dizi Karakterleri

Televizyon dünyasından çok sayıda dizi geldi geçti. Bazıları yıllarca hafızalardan silinmezken, enteresan karakterleri ile senelerce konuşuldular. Seyircinin de empati kurduğu bu karakterler astroloji dünyasının da yansıması niteliği taşıyor. Çoğunluğu eski yapımlardan oluşturulan, burçların içinde yatan unutulmaz dizi karakterlerini bir hatırlayalım.

Koç (Cevdet)

“Vatanım Sensin” dizisinin kahraman komutanı Cevdet, cesaretli ve öncü ruhuyla Koç burçlarına göz kırpıyordu. Koruyucu, babacan tavrıyla ailesine sahip çıkarken onları ayakta tutmaya çalışıyordu. Esarete asla tahammülü olmayıp, milli mücadele uğruna düşman saflarında görünmeye razı olmuştu. Bu ideali uğruna ailesinin kendisine öfke duyarak uzaklaşmasına katlanıyordu. Fevri ve sabırsız tutumuyla zaman zaman öfkesine hakim olamadığına tanık oluyorduk.

Boğa (Pelin)

Geçtiğimiz sezonun en başarılı dizilerinden “Ufak Tefek Cinayetler” ile tanıdığımız Pelin adeta Boğa burçlarını yansıtıyordu. Tepeden tırnağa lüks kıyafetlerden oluşan kombinleriyle ben marka giyerim diyordu. Konforlu hayatından taviz vermiyor ve iş hayatına katılmayı tercih etmiyordu. Kıskançlığından ötürü Merve’nin sitedeki hükmüne tahammül edemiyor ve koltuğunu kapmak istiyordu. Alışkanlıklarına olan bağlılığıyla Sarmaşık’tan asla vazgeçmiyordu. Kocasına olan sadakati sebebiyle kendisine kur yapan erkekleri umursamıyordu.

İkizler (İbrahim Paşa)

Geçmişteki uzun soluklu dizilerden “Muhteşem Yüzyıl”ın öne çıkan karakterleri arasında İbrahim Paşa da bulunuyordu. Yetenekleri ve kıvrak zekasıyla İkizler burcunun gönlünde yatabilecek bir tarihi şahsiyetti. Yükselmenin zor olduğu saray içinde, stratejik davranarak sadrazam olmayı başarmıştı. Sonrasında padişahın kardeşiyle evlenerek makamını güçlendirmişti. Hatice Sultan’ın derin aşkına onun kadar yoğun duygularla karşılık veremiyordu. Güçlü iletişim kabiliyetiyle Kanuni’nin gözüne girmiş, uzun süre devlet işlerini başarıyla yürütmüştü.

Yengeç (Gülperi)

Ekranların duygusal dizisi aile ve sevgi kavramına odaklanıyor. Başroldeki Gülperi karakteri anaç ve fedakar yapısıyla dikkat çekiyor. Yengeç burçlarının kendini bulduğu Gülperi, çocuklarına olan zaafıyla her türlü zorluğa katlanıyor. Su grubunun hassasiyetiyle duygularını ağlayarak dışa vuruyordu.  Duygusal ve kırılgan olmasına karşın annelik içgüdüsüyle, gerektiğinde sertçe yumruğunu vuruyor. Geçmişe özlem duyarak, gençlik aşkı Kadir’le olan hatıralarını silemiyor.

Aslan (Selin Yılmaz)

Geçtiğimiz yılların dizilerinden “Güneşin Kızları”nda tanıdığımız Selin karakterinin içinden Aslan burcu çıkmıştı adeta. Giyim tarzı, çekiciliği ve pozitif tutumuyla hemcinslerini kıskandırıyordu. Sosyal hayatıyla gençliğinin tadını çıkarırken aşkını da doyasıya yaşamaya çalışıyordu. Öte yandan kendisini kızdıranlarla çatışmaya girmekten çekinmiyor, hatta saç baş dalacak kadar öfkelenebiliyordu.

Başak (Ömer İplikçi)

Bu burçların içinde yatan dizi karakteri olsa olsa “Kiralık Aşk”ın yakışıklı jönü Ömer olur. İş konusundaki titizliği yüzünden sevdiği kız da dahil verimsiz gördüklerini işten çıkarmıştı. Başak burcu insanı olarak duygularını ifade edemiyor, dışarıdan soğuk bir izlenim yaratıyordu. Modern görüntüsünün aksine geleneksel bir tarafı hep vardı. Sadık ve samimi bir sevgili olarak sevdiği kızdan vazgeçmiyor. Herhangi bir sorun yaşadığında meseleye kafasını fazla takıyor ve huzursuz oluyordu.

Terazi (Duru Durulay)

Roman uyarlaması bir internet dizisi olarak başarılı bir ivme yakalayan “Fi”nin ana karakteri Duru’ya geçiyoruz. Başlarda naif ve doğal bir imaj çizse de içindeki beğenilme ve takdir edilme arzusunu dışarı yansıtarak Terazi burçlarıyla özdeşleşiyordu. Sanata olan eğilimiyle çok sevdiği balede iyi bir kariyer yapmak istiyordu. Bu uğurda çevresindekilere karşı ılımlı ve dengeli bir tutum sergilemişti. Öyle ki Can Manay’ın karanlık tarafını bile uzun süre görmezden geldi. Onun sunduğu imkanlarla adeta büyülenmişti.

Akrep (Yağmur Özden)

“İntikam” dizinin ana karakteri olan Yağmur, bu derece tutkulu ve kindar kişiliğiyle Akrep burcundan başkası olamazdı. Çocukken ailesine yapılanların öfkesi dinmemiş aksine daha da büyümüştü. Yıllarca kendisine acı çekenlerden öç almak için yeminler etmiş, intikam günlerine profesyonelce hazırlanmıştı. Düşmanları karşısında oldukça stratejik ve soğukkanlı davranmayı başarmıştı. Detaylar gözünden kaçmıyor ve bunları koz olarak kullanıyordu. Ayrıca güçlü ve soğuk görünmesine rağmen içinde duygusal, yaralı bir kadın yaşıyordu.

Yay (Peyker)

Gelmiş geçmiş en başarılı yerli dizilerden “Aşkı Memnu” ilginç karakterleriyle hala konuşuluyor. Firdevs Hanım’ın iyi niyetli ve her şeyden habersiz kızı Peyker Yay burçlarının kimyasını taşıyor. Annesi ve kız kardeşinin aksine detaylarda gezinmeyip büyük resmi görebiliyor. İyi niyetli ve hoşgörülü karakteri dolayısıyla geçmişte ilişki yaşadığı sadakatsız Behlül’e kin duymazdı. Hatta onun kız arkadaşı Elif’e bile son derece kibar davranıyordu. Entrikaların değil çocuklarının peşinde koşmayı tercih ediyordu.

Oğlak (Fikret Tekin)

Başarılı bir roman uyarlaması olan “Yaprak Dökümü”nün büyük ablası Fikret yaşam tarzıyla Oğlak burçlarını işaret ediyordu. Kız kardeşlerinin rahat ve hareketli sosyal hayatının aksine, Fikret genelde ev işleriyle uğraşıyordu. Aşkı ciddiye aldığı için geçici ilişkiler yaşamıyordu. Evliliğini aşık olmaksızın mantık çerçevesinde yapmıştı. Kurallara, örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı olan Fikret,  cadı kayınvalidesi de dahil, büyüklerine karşı son derece saygılı davranıyordu.

Kova (Kuzey)

Başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı dizinin ana karakteri olan Kuzey, Kova burçlarına hitap ediyordu. Samimiyeti ve açık sözlülüğüyle ikiyüzlü olduğunu düşündüğü insanlara tepki göstermekte tereddüt etmiyordu.  Abisinin bencilliğine ve sadakatsizliğine rağmen ona kin duymayarak her seferinde bağışlayıcı olmuştu. Varlıklı insanların bulunduğu mekanlarda sınıfsal statüsünden ötürü asla komplekse girmiyordu. Zekası ve yenilikçi iş kabiliyetiyle başarılı projeler geliştirebiliyordu.

Balık (Nihan Sezin)

Adından da anlaşılacağı gibi “Kara Sevda”nın işlendiği dizide böylesine büyük bir aşkı en güzel yansıtan karakter Balık burçlarından çıkar. Hayatını fedakarlıklar üzerine kuran Nihan sevdiği adamdan bile uzaklaşmak zorunda kalıyordu. İçindeki merhamet duygusu, düşmanları karşısında onu zayıf kılıyordu. Balıkların duygusallığıyla sık sık ağlayarak ruhundaki yaraları deşarj etmeye çalışıyordu. Romantizmi dolu dizgi yaşarken,  umutla geleceğe yönelik mutlu hayaller kurmaktan kendini alamıyordu.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.