Burçların Hakimi Olduğu Duygular!

Her burcun hakim elementinin dışında temsil ettiği bir duygu, sahip olduğu birden fazla karakteristik özellik vardır! Kimisi ağlamasıyla meşhurdur kimisi el değmemiş gururuyla, kimisi öfkesiyle yeri göğü inletir, kimisi huzuruna doyamaz! Bakalım burçların hakim olduğu duygular neler?

Koç       

Ateşi başından tüten, hızına sürat motorları yetişemeyen Koç tam bir cesaret timsalidir. Karışmadığı kavga, ben de varım demediği iddia zordur! Hevesi hareketinden, yenilik merakından okunur. Koç’un en görünen alevi kilometrelerce öteden görünen, sıcağı yaklaşanı saran duygusu ise ‘Coşku’dur! Atıldığı her işi coşkuyla yapar, heyecanı yaşam enerjisini körükler!

Boğa    

Bir ömür sakin kalabilecek sabır ve istikrara sahip olan Boğa, öfkeyi burnunun dibinde bitip, rahatını kaçırana kadar görmezden gelir! Huzur ise ruhunun daimi halidir! Sanata yatkınlığıyla dikkat çeken Boğa; yemekten, izlemekten, dinlemekten, dekore etmekten, üretmekten, elinin değdiği her şeyden ‘keyif’ çıkarmayı iyi bilir!

İkizler  

İkizler şeytan tüyünü şapkasına diker, ortamların keyif timsali olur! Keyfine doyulmaz sohbetine lezzet katan tatlı dili girdiği her gönülde bayram havası estirir! Yatıp kalmayı, vaktini tembelliğe heba etmeyi hiç sevmez! ‘Merak’ını cezbeden her yeni bilgiyi öğrenmeye hevesle atılır!

Yengeç

Konumuz duyguysa, duyguların efendisi Yengeç’e gelince sıra, musluklar açılır, örnekler çoğalır! Duygunun her tonunu potansiyel olarak derinlerinde yaşatan, hisli insanlardır! Tek tip üzülmez, aynı nehirde iki kere yüzmez! Her defasında yepyeni bir duygu yumağının içinde bulur kendini! Ama en çok ‘şefkat’i görünür ilişkilerinde ve yüreklere sığmaz sevgisi!

Aslan   

Aslan doğuştan ışıklı, bir o kadar gösterişlidir! Saçları göz alır, teninin ışığı karanlık aydınlatır, bir de aurası vardır ki henüz kaynağı tespit edilip, sebebi anlaşılamaz! Aslan aslandır! Hal böyle olunca her konuda yanmaz yıkılmaz bir özgüvene sahip olması kaçınılmaz olur! Tüm bu varoluşsal lütufları onda; burnu düşse almaz, eğilmez bir ‘gurur’ inşa eder!

Başak  

Başak yaşamını insanlığa fayda sağladığı bir iş ardında emeklere boğularak, soluksuz çalışarak geçirse, tüh demez, içinden keşke geçirmez! Dünyaya yeniden gelse daha fazla çalışacağına inanırız da azı düşünülmez. Bir de tüm bu mükemmelliğinin karşısında tüm mütevaziliğiyle perde arkasına çekilir, takdir beklemez! Başak’ı Başak yapan duygu tam da bu yüzden ‘adanmışlık’tır.

Terazi  

Sosyal kelebek Terazi; kendi mutluluğuyla yetinmez, elinin değdiği, yanında dakika geçirdiği herkesi neşelendirir. Her durumda herkesi haklılandırmayı başarır, kimseyi yargılayıp, cezalandırmaz! Bu hayatı tüm barışçıl duygularıyla en huzurlu Terazi yaşar! Karşılaştığı her durumdan, nasıl yapıyorsa, bulup buluşturup bir ‘hoşnutluk ‘ çıkarır!

Akrep  

En derin bilgilerin hakimi, karanlık dünyaların korkusuz tek sahibi Akrep; arzularıyla yaşar ve bu sayede başına ne gelirse gelsin bir yolunu bulup hayatta kalır! Duyguları oldukça keskin ve güçlüdür! Akrep kolay sarsılmaz, yanmaz, yıkılmaz; her bir duygu parçacığına ‘tutku’yla sarılır, kendi buyruğunca yaşar!

Yay       

Yay’ın pozitif enerjisi kahkahasında duyulur, anlattığı hikayelerle kulaklara çalınır, neşesinden okunur! Moral bozmak yok düsturuyla yaşayan Yay, demoralize denen duyguyla tanışmaz, anlayamadığı yerde fazlaca durup zamana ayak diremez, gezmeye, eğlenmeye devam eder! Merakı ve hevesi sayesinde dur durak bilmez! En önemlisi de aklına zerre kötülük gelmez, kalbine sis inmez; Yay’ın her koşulda ‘içi rahat’ kendi mutludur!

Oğlak   

Oğlak disipline ettiği yaşamı boyunca, herkesin övgüsünü kazanan, takdirini toplayan nice başarıya imza atar! Öyle şansı yaver gitmiş, dört ayak üstüne düşmüş, bu seferlik denk gelmiş bir başarı değildir bu! Azmiyle tek tek örer kariyerinin zirvesine çıktığı merdivenin basamaklarını. Ve yine kendi tırnaklarıyla, gecesini gündüzüne katıp verdiği emeğiyle kazanır tüm ‘saygı’sını!

Kova    

Hürdür Kova! Otorite baskısı, diktatörlük rejimi, çıkar ilişkisinin sağladığı eşitlik dengesizliği dinlemez, tüm toplumsal adaletsizliklerin karşısında özgür ruhuyla dimdik durur! Ne boynunu eğdiren çıkar, ne sözünü yediren! Heyecanı bir an olsun bitmez, elimden gelenin tümü bu deyip kenara çekilmez! En önemlisi geleceğe ‘umut’la bakar Kova!

Balık    

Balık’ın tüm duyguları alınıp boş kalan yerler merhametle doldurulmuşcasına yüksek bir sağduyusu vardır! Yağmur yağar; sokak hayvanlarının ıslanıp üşütmesine ağlar, güneş açar susuz kalıp kurumalarına yanar! Birde kendi gibi olmayan gaddarlara şaşar Balık! İnsan denen vicdan sahibinin nasıl bu denli kaskatı olup, duyarsızlaşabildiğine ‘hayret’le bakar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.