Burçların Gözde Toplu Taşıma Araçları

Şehirler büyüyor, mesafeler artıyor, trafik kuyrukları uzayıp gidiyor ve yolculuk süreleri saatleri buluyor… Özellikle büyük şehirlerde bir noktadan diğerine ulaşabilmek için neredeyse birkaç saati gözden çıkarmak gerekiyor. Şehir sakinlerine çıkar yol olarak yalnızca toplu taşıma araçları kalıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göre şehir içi yolculukların yarısından fazlası toplu taşıma araçları ile gerçekleştiriliyor. Şehrin yüzde 72,4’ü karayolunu tercih etse de yüzde 17,5’i metro, tramvay ve Marmaray’la yolculuk etmeyi seçiyor. Minibüs, taksi ve taksi dolmuşların toplu taşımadaki payı ise yüzde 25’i buluyor. Peki, hangi burç hangi toplu taşıma aracında rahat ediyor?

Hız Tutkunu Koçlar Metrodan Şaşmaz

Tezcanlı yapılarıyla Koçlar evlerinden çıktıklarında gidecekleri yere kısa sürede varmak ister. Uzun uzun otobüs beklemekten ya da sıkışan trafik içerisinde kalabalık bir otobüse hapsolmaktan da her zaman imtina eder. Bir toplu taşıma aracı seçmesi gerekiyorsa 5 dakikada bir bulabildiği ve trafik sorununu akıllardan sildiği metroları tercih eder. Böylece gideceği yere hesapladığı vakitte, kısa sürede gider.

Dolmuş Taksilerle Bütçelerini Dengede Tutan Boğalar

Oksijenin kalmadığı sıkışık ve kapalı ortamlardan nefret eden Boğalar metrobüs gibi bir ulaşım aracına binmeye görsün, anında afakanlar basar. Onun yerine daha rahat yolculuk edebilecekleri ve bütçelerini sarsmayacak alternatiflerden yana tavır koyar. Otobüs, metro, minibüs vb. değil de dolmuş taksi gibi bir seçenek onların yolculuklarını daha kolay kılar. Boğalar böylece lüksleri ve bütçeleri arasında bir denge kurar.

Dinamik İkizler Tramvaylarla Pratik Bir Yolculuğu Tercih Eder

Hareketli ve dinamik İkizler, aynı insanlara baka baka bir adım ilerlenemeyen yollarda saatlerini harcamaya dayanamaz. Dış dünyayla bağlantılarının koptuğu metrolarda ise sıkıntıdan patlarlar. Mümkünse birinden inip başka bir araca aktarma yaparlar. Beklentileri gidecekleri yere hızlı ve pratik bir şekilde varmak olduğundan yer üstündeki seçeneklere her zaman öncelikle göz atarlar. Bir de bakarlar kendilerini trafik sorununun ortadan kalktığı tramvaylarda yolculuk yaparken bulurlar.

Yengeçler Vapur Yolculuklarında Huzur Bulur

Herkeste son sürat bir yerlere yetişme telaşı varken Yengeçler, toplu taşıma araçlarını kendileri için huzuru bulabilecekleri kısa molalar olarak hayal eder. Ucu bucağı görünmeyen bir otobüs ya da metrobüs yolculuğunda kavga ve tartışma sesleri dinlemektense sokak müzisyenlerine kulak vermek ister. Pencereden baktığında yılgın yüzlerin yer aldığı araçları değil masmavi bir deniz görmek ya da rüzgâr yüzüne çarparken martılara simit atmayı diler. İşin özü onları en çok vapur yolculukları mutlu eder.

Havalı Aslanlar Uber’den Başka Bir Araca Adımını Atmaz

Herkesin doluştuğu sıradan toplu taşıma araçlarında Aslanlar kolay kolay görünmez. Otobüsü, metrobüsü, metroyu bir kenara bırak, onlar taksi köşelerinde bile sürünmek istemez. Bir yere yetişmesi gerekiyorsa Uber’in XL araçlarından başkasına binmez. Ola ki yolu düştü toplu taşıma araçlarına. Aslanlığını belli eder, araca herkesten önce biner. Ayakta sıkış tepiş yolculuğu kendine yedirmez, oturduktan sonra ise alayı gelse kimselere yer vermez.

Titiz Başaklar Uber Araçlarında Rahat Bir Yolculuk Yapabilir

Başakların en büyük kabuslarından biri toplu taşıma araçları olsa gerek. Herkesin pis elleriyle tuttuğu demirler, hapşırırken ağzını kapatmaya gerek görmeyenler ya da deodorant kullanmayı bilmeyenler… Hepsinin arasında yolculuk yaparken saatler nasıl geçer? Zorda kalmadıkça toplu taşımanın yanından geçmeyen Başaklar, sigara kokan taksileri bile seçeneklerden siler. Olsa olsa önceden göz gezdirdiği bir Uber aracını tercih eder.

Zarif Teraziler Parası Neyse Verir Taksiyle Gideceği Yere Gider

Toplu taşıma kelimesi ağızdan çıktığında gerim gerim gerilenlerden biri de Teraziler. Kargaşanın, yüksek sesin, kalabalığın gırla gittiği yerler onların tüylerini diken diken eder. Haliyle toplu taşıma araçları da onları tedirgin etmeye yeter. En güzel halleriyle bindikleri bir metrobüsten neredeyse sinirinden ağlayarak iner. Yol yordam bilmez insanlarla yolculuk etme fikrindense parası neyse verip bir taksiye yoluna devam eder.

Gizemli Akrepler Metroyla Yer Altı Dünyasını Alt Üst Eder

Toplu taşıma araçlarında nadiren görünen burçlardan biri Akrepler. Onlar bir başlarına istediği zaman istedikleri yere gidebilmeliler. Özellikle telefonuyla ilgilenirken ya da gazete okurken yanı başında onları dikizleyen gözlerden uzak bir şekilde kendileriyle baş başa kalmayı başarabilmeliler. İnsanların birbirini ezerek bindiği otobüs ya da metrobüslerden bir hayli nefret ederken yer altı dünyasında yolculuk etmeyi sevdiklerinden metrolara istisna tanıyabilirler. Yine de genellikle özel bir taksiyi tercih ederler.

Tezcanlı Yaylar Motosikletle Yoluna Devam Eder

Gezgin ruhlu Yayların hayatları yollarda geçer. Toplu taşımaymış, özel araçmış, otostopmuş onlar için ne fark eder? Gidecekleri yere kısa sürede ulaşmalarına yardımcı olduktan sonra her araca gönül rahatlığıyla biner. İlle de birini seçmesi gerekiyorsa trafiği devre dışı bırakan ve heyecanlı bir yolculuk imkanı sunan motosikletli ulaşım araçlarını tercih eder. Dediğimiz gibi bir adım ilerlenemeyen yollarda sıkışık bir otobüs içerisinde kaldıklarında ise kendini nefessiz kalmış gibi hisseder.

Oğlaklar Bir Taksinin Arka Koltuğunda Rahatlar

Oğlaklar, mantıklı ve rasyonel insanlar. Kalabalık da olsa trafik de sıkışsa bunun geçici bir durum olduğunu bilirler. Nispeten ucuz bütçelerle yolculuk ettiklerinden bunun da ödenebilecek bir bedel olduğunu düşünürler. En iyi ihtimalle de toplu taşımayı iş ve okul saatleri arasında kullanarak, birçok sorunun üstesinden gelmeyi bilirler. Otobüs, metro, minibüs kullanmayı dert etmezler ama bir taksiye binip arkalarına uzanarak gazete okumanın cazibesini de göz ardı edemezler.

Kovalar Adrenalin Duygularını Motosikletle Tatmin Eder

Yılgın ve yorgun ruhlar arasında saatler geçirerek yolculuk etmek Kovaları fazlasıyla gerer. Onlar gidecekleri yere dakikalar içerisinde ulaşmayı, mümkünse de tek başlarına kalmayı diler. Ne kalabalık metrobüslere ne de kağnı gibi yavaş giden vapurlara binmeyi ister. Cep telefonlarını tuşladıktan dakikalar sonra yanlarına gelecek motosikletli ulaşım araçları onların beklentilerini karşılamaya yeter. Hız, adrenalin ve bir başınalık… Bir Kova daha başka ne ister?

Huzurun Peşindeki Balıklar Trenlerde Gözlerini Keyifle Kapar

Toplu taşıma hayatın bir gerçeği, kaçsan da nereye kadar? Balıklar, daha evden çıkmadan başlarına gelecekleri bilir, kendilerini ona göre ayarlar. Saatlerini harcayacağı belliyse çantasına bir kitap atar, gürültüden rahatsızsa da en sevdiği müzikleri telefonuna indirir sonra da kulaklığı kulağına takar. Yol uzamış, biri birine bir şey laf atmış onları mı bağlar? Seçme şansları varsa huzurlarını kaçırmamak adına vapurları ya da trenleri mutlaka yolculuğunun bir bölümüne katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.