Burçların Gerçekleşmesi Zor Hayalleri!

Bazen şansın çok, çalışmaya mecalin yoktur. Bazense geceni gündüzüne katar arı gibi çalışır, kapalı şans kapılarını devirip bir adım öte gidemezsin. Derler ya; “İsteyenin bir yüzü kara!” biz istemekten vazgeçmeyiz de ne kadarını elde ederiz ne kadarını kırk takla atıp, dürbünler taksak göremeyiz orası belirsiz. Geldik burçların uzanıp tutamadıklarına, isteyip yapamadıklarına.

Koç

Aklına geleni eş zamanlı başına getirmekte yetenekli Koç, taktik maktik bilmez! Sebat etmek nedir anlatsan dinlemez, tüm gayretlerini kuşanıp, iknalarını yüklenip kurduğun cümleler kulaklarından eser geçer! Fazla koşup bitap düşünce, fevri davranıp olmadık işlere girince, “Keşke bu kadar acele etmeseydim!” dediği olur, bir dahaki sefere daha temkinli ve sabırlı olacağım diye niyete de koyulur, ancak çarçabuk gelen bir daha ki seferde verilen tüm sözler bir bir unutulur. Huylu huyundan, Koç Koç’luğundan vazgeçmez, kırk kere tövbe etse, yine acele eder!

Boğa

Kaygan zeminlerde, riski bol sahalara huzur edemeyen Boğa’nın para istifleme gayreti, yarınlarda mutlu günler var diyebilmek içindir. Gelecek bilmem kaç yılı rahat içinde geçirebilmek yüksek arzusuyla, planını bugünden yapan, her güne yetecek erzağını, keyfine değecek lüksünü sağlayabilmesi için bugünden ayarlayan Boğa’ya soralım bakalım, yeterince parası var mı? Hiçbir zaman yeterince birikimi olmaz, bacaklarını uzatıp yatar da içi bir türlü huzura kavuşmaz! Kendini güvende hissetmesine her zaman ramak kalır, en çok her alanda kendini güvende hissetmek ister!

İkizler

Her şeyi bilmek ister, daha çok bil diye akademiye alsan, uzmanlık benim işim değil der, yeni bir bilginin kapısını çalar. Her sohbete kulak kabartmak, olmadık konularda fikir sahibi olmak, her şeyden bir tutam bilmek ister ama yetinmeyi bilmez. Hep daha fazlası için çıktığı öğrenme yolunda dur durak bilmez, kafasını allak bullak eder ama bana bu kadarı yeter demez! Günün sonunda, çok bilen, boş bilire döner, istediği kadarını öğrenmeye ömür yetiremez!

Yengeç

Yaşamını etrafındakilerle sevgi yumağı olup, şefkatler saçarak geçirsin, mutluluk beri gelsin, gerisi ötede dursun ister! Sevdiğine nazı, niyazı boldur! Kolaylar hep onunla olsun diler, zora gelmeyi hiç istemez. Ayağına taş değsin, gözüne toz kaçsın oflamaya başlar, ama hep mi onu bulur böyle şeyler! Yengeç prensesi kusura bakılmasın da sıkıntıya gelemez! Hayatı peri masalları kıvamında geçsin, sevsin sevilsin, bulutlar kararmasın, yapraklar sararmasın ister ama yazık ki hayatı püflemekle geçer!

Aslan

Aslan’ın herkesin sempatisini kazanmak konusundaki arzusu yalnızca ormanların tek sahibi olmasından kaynaklanmaz! Altı sağlam, içi doludur! Her şeyin en iyisi onda olsun, o da yüce gönlüyle varını yoğunu, elini gönlünü ihtiyaç sahiplerine açsın ister. Yardım isteyeni geri çevirmemek, açılan elleri boş bırakmamak cömertliğiyle saygı görür! Ama hayranı bol, isteyeni çok Aslan, tüm ömrünü insanlığa adasa, yine de tümüne yetişemez, yükü ağır dünyada her şeyin altından kalkamaz.

Başak

İşleri yarım bırakmak, aman bununla kim uğraşacak deyip rahatına bakmak mı? Asla! Pes etmek nedir bilmez, elini attığı her işte mükemmel olmak için tüm gayretiyle çabalar. Soğuk alıp hastalanmak, dağılıp toparlanmak zorunda kalmak, vaktinden eksiltmek istemez! Tüm problemlerin çözümleriyle kucaklaştığı, her bir detayının kusursuz olduğu işlerin en mükemmel haliyle tamamlandığı bir dünya için emek cimrisi olmaz, tüm eforu elinde çalışır da çalışır! İnsanlık için gelmiş geçmişlerin en iyisi olsa da kendi yüksek çıtası yüzünden hiçbir zaman kusursuza ulaşamaz, hep yolda, mücadelede kalır!

Terazi

İnsan ilişkilerinde ordinaryüs unvanıyla taçlanmış, tüm dünya canlıları uyum içinde yaşasın diye kendi ahengini ortalığa saçmış Terazi, herkesle barış içinde tanış olmaktan başka ne ister ki? Bir de küçük harflerle konuşulan, çiçeklerden, kelebeklerden geçilmeyen, adil bir dünya! Hangisi mümkün? Terazi umar da ne savaşsız bir dünya bulur ne tüm insanlıkla uyum!

Akrep

Şu kan kusup kızılcık şerbeti içtim süsü veren, nasıl derinlere gömsem de zayıflığımın ucu görünmesin diyenler vardır ya, Akrep işte öyle bir şey! Her şeye vakıf olmak isteyen Akrep’in de gün gelir gözünden kuş kaçar! Er meydanlarında gücünü tokuşturamadığı rakiplerini zaaflarından yakalar! Ne demiş her duruma uygun bir söz öbeği geliştiren atalarımız; “Kişi kendinden bilir işi!” Akrep zaaflarını en gizli bölmesine saklar, kimselerin eline düşmek istemez! Ama gün gelir keskin gözler yönünü Akrep’e çevirir, istenmeyenler olur!

Yay

Bahçe katında yaşasam, boğaz kenarında otursam, şehrin en işlek caddesinde hiç canım sıkılmadan balkonumda keyif çatsam hayalleriyle evlerini düşlerinde kuranların, dış kapının mandalını kanepenin rengine uyduranların aksine Yay; bir karavanım olsun, içinde minik bir dolabım, boyum kadar yatağım olsun, ben neredeysem o orda, evim sırtımda gezsin der. Aklına düştüğü anda hevesle yollara düşmek, tüm kültürleri tanımak, tüm felsefeleri bilmek ister! Ama insanın her istediği hemen olmaz!

Oğlak

Yetkinlik alanlarını geniş tutan, başarılarında tavanı gören Oğlak, bilgisini çantasının iç cebine fermuarlayıp, kendine saklamaz! Saygınlığını herkesçe bilinir kılmayı, iş bilmezlere akıl hocalığı yapmayı, tüm çevresinin itibar ettiği otorite merkezi olmayı ister. Her işin bilir kişi onayını bizzat vermek için hazır bulunur, soru cevap turlarından tek nefeste kurtulur. Ama her zaman herkesin idolü, akıl fikir kutusu olur mu, olamaz!

Kova

Herkesin eşit olduğu bir dünya yaratmak ister de nerede o günler! Quantum fiziğinde bilinmeyen zerre karanlık bırakmamayı, mümkünse derhal Mars’a yolculuk yapıp yanında götürdüğü koloni ile sınırsız özgürlüklerin kol gezdiği yeni bir toplumda birey olmak ister. Ömrünü laboratuvarlarda geçirse, bir hafta sonu kayağa gitmek, iki kulaç atmak için denize girmek aklına gelmez, tüm yaşamını bilime adasa, bir kahve molası istemez! Tabi bunlar hep ütopya!

Balık

Mümkünse otobüsler geleceğe gitsin, uykulara gözler dinlenmek için değil astral seyahat için yumulsun ister. İçine doğan her şey gözünün önünde vuku bulsun, Balık olacağa medet öleceğe çare bulsun. İleri bir medyumluk arzusu olan Balık, dünyevi yaşamı metafizik alanda çoktan bilmek, spiritüal yetenekleriyle tüm zamanları aynı anda bilmek ister. Rüyasında gördüğü olur da maddi dünya da henüz bu kadarını başaramaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.