Burcuna Göre Evliliğin Ömrünü Kısaltan Hatalar!

Flörtün tadı ballarla yarışınca evlilik de akıllara güle oynaya gelir. Cicim ayları da bir o kadar keyifli geçince sonsuzluk yeminleri bir çırpıda edilir! Ancak evlilik aynı zamanda yaşamı uyumla ortaklaşma ve aşkın sürdürülebilirliğini tasdikleme sözleşmesidir ve adaptasyon gerektirir. Evlilik eşiğini atlayan, birkaç yıl öyle ya da böyle evli kalmayı başaranlar mutlu mesut yaşarken, beklentisi karşılanmayanlar yol yakınken dönmeye niyet eder! Peki nedir birbirine bağlılık yemini eden ikilinin yollarını ayrıma sokan! İşte bu sebepleri burçlar özelinde sizler için araştırdık! Burçların evlilikte sıkça yaptıkları hataları sıraladık!

Koç       

Kavgayı normalleştirip sürekli çatışmak!

Koç yaşamı bir mücadele alanı olarak görür ve hayatının başrolündeki eşiyle de sık sık kavgaya soyunur! Saatini çıkarıp gözlüğünü kenara koymasa da Koç’un ağzından yıkıcı sözler fışkırır ve geri dönülmez yolun ilk adımları böylece atılır! Kavgayı aynı zamanda tahrik unsuru olarak görüp sürekli çatışmaya davranan Koç, kavga sonrası birleşmeleri sevse de açtığı yaralar gün geçtikçe derinleşir. Eşinin bu arbededen yorulup pes etmesi, beyaz bayrağı çekmesi an meselesi haline gelir!

Boğa    

Aşırı tutumlu davranıp, kemer sıkmanın suyunu çıkarmak!

Boğa flört günlerinde elini bol tutar, cebindeki akrebi bir süreliğine izne yollayıp bonkör aşık rolünü oynar ama evlenince işler değişir. İlişkinin ilk günkü heyecanı solar, seks hayatı da rutine bağlarsa Boğa’nın asıl yaşam amacı olan tutumluluk sahnedeki yerini almak için hızlı bir başlangıç yapar! herkes kendi dengesini kurabilirken Boğa’nın evde yapılan her türlü gideri tane tane hesaplaması, kemer sıkma politikasına erken başlaması sinir bozar, evlilik henüz başlarında artçıları sürecek sarsıntılarını yaşar!

İkizler  

Durmaksızın konuşup huzur kaçırmak!

İkizler evlilik yıkımına yol açan en klişe özelliğin sahibidir; dırdır! Sürekli aktif olmak isteyen, planlarını birbiri ardına dizen, eşinin kendini dinlemesine, uzanıp gerinmesine fırsat vermeden sürekli hareket etmek, bir şeyler yapmak isteyen İkizler’in enerjisine ulaşmak da onu mutlu etmek de zordur! İstekleri gerçekleşmeyip enerjisi içinde patlayan İkizler yalnız başına çatlamaz, eşinin kulaklarından giren kesintisiz konuşmasıyla kafasını patlatır! Eşler arasındaki yaşam beklentisi bu yüzden çok önemlidir!

Yengeç

Sadece anne olup diğer tüm sıfatlarından el etek çekmek!

Yengeç’in en büyük hatası, başlarda harika bir sevgili, sevecen bir eşken, annelik mertebesine erişip diğer tüm rollerinden istifasını istemesidir. Mutfakta harikalar yaratır, evinin sıcacık bir yuva halini koruması için her gün seferberlik başlatır, çocuğunu harika yetiştirmek için her şeyini feda etmeye hazırdır ancak bu sırada artık eş değildir. Yengeç’in kutsal anne rolüne girip eş olduğunu unutması, oldukça zorlu bir evlilik sorunudur!

Aslan   

Hep bir adım önde olmak istemek!

İnsanlar evlenince ortaklaşa yaşamaya söz vermiş, birbirlerinin menfaatlerini koruyacaklarını garantilemiş olurlar! Artık hayatlarında kendilerini ya da eşlerini önceliklendirmek yerine birlikte olduklarını hesaba katıp ortak kararlar alırlar! Aslan için evlilik müessesesinin içinde başrolü paylaşmak hiç de kolay değildir. Yaşamı boyunca herkesten adımlarca önde olmaya alışmış Aslan eşiyle aynı hizada kalabilmeyi başardığı ölçüde sağlıklı bir ilişki yaşayabilir. Aksi halde meydana gelen güç savaşının ardından elde hasar olur!

Başak  

Eşin fantezi dünyasını aşağılamak!

Başak doğru bildiğinden kolayca şaşmaz, kendi doğrularını herhangi bir duygu yoğunluğunda aşmaz! Katı kurallarıyla ördüğü hayatına onaylamadığı hiçbir şeyi sokmaz! Yaşadığı harika ilişkinin ardından henüz aynı evi paylaşmadan evliliğe adım attıysa adapte olana dek sinirleri biraz bozulur, tahammül sınırları muhakkak zorlanır ancak bunlar zamanla aşılır. Ama Başak eşinin fantezi dünyasını küçümser, her istediğine omuz silker, hiçbir arzusunu yerine getirmezse işler değişir, tensel mutluluk olmayan evliliklerin huzuru kolay bozulur!

Terazi  

Tüm sorumluluğu eşe yüklemek!

“Tüm kararları eşim alsın, her şeyden eşim anlasın, bir el taşın altına sokulacaksa komşum soksun haneden biri gerekliyse o da eşim olsun, sorularınızı o yanıtlasın, imzaları eşim atsın..” kulağa nasıl geliyor? Ortaklaşa bir yaşama evet demişken; evin, ilişkinin, bütün sorumluluklarını eşine yükleyen biri bu rahatlığı ne kadar sürdürebilir? Sonsuza kadar sürüp gideceğini düşünmek sizce de biraz garip olmaz mı? Terazi’nin en büyük handikabı karar merci olmamaktır. Evliliğin temelini de bu sarsar, çatısını da!

Akrep  

Aşırı kıskançlıktan soluk aldırmamak!

İhtiras peşinde koşup aile olmayı unutur, tüm gizemini kaybeden ilişkinde heyecan yaratmak için kılı kırk yararsan bu evlilik nereye kadar sürer? Akrep kendi huyunu bilip, kapıldığı heyecanla içini dışına dökmemeli, eşinin de anne kızlık soy adının derin bilgilerine dalıp her şeyi bir anda deşifre etmemelidir. Bir de kıskançlıktan zihninde kurduğun her şeyi gerçek sanıp eşine hayatı zindan ederse, mutlu olmak için evlenen neden çeksin ki bu kahrı?

Yay       

Umursamaz ve özensiz davranmak!

“Aşkın ateşine dağlar dayanmadı ben niçin heyecanımı yarınlara bırakayım” dedin, aldın yüzüğü, ettin dillere destan evlilik teklifini, bastın nikahı, çıktın balayına! Heyecanın gümbür gümbür devam ederken bitmez sandın, bu defa başka geçmez sandın ama gezmeler sona erdi, heyecan günleri küçük bir mola istedi, sense umursamazlığı çabucak ele alıp özensiz davranmaya başladın diyelim, sonra? Olmaz! Evlilikte “gönlüm geçti, hevesim kaçtı” deyip alıp başını gitmek, habersizce günler geçirmek olmaz! Öyle evliliğin de tadı tuzu olmaz!

Oğlak   

Evliliğini sürdürülebilir bir proje olarak görmek!

Oğlak tüm yaşamına olduğu gibi evliliğine de sonunda başarıya ulaşması mümkün olan bir proje, yaşam gereklerini yerine getirmesinde onu bir üst kademeye taşıyacak kıymetli bir basamak olarak bakar! Onun için kariyerine destek sunacak, toplumsal alanda saygınlığını artıracak, aile kurmasına destek sağlayacak bir evlilik gerekli olduğu için vakti saati gelince gerçekleştirilmelidir. Evliliğine salt mantıkla bakan ve onu sürdürülebilir bir proje olarak gören eşler, hata eder!

Kova    

Kendini her konuda haklı görmek!

Kova kendi dışında bir yetkinliğin var olabileceğine inanmaz, her konuda haklı olduğuna dair katı ön yargısı kolayca yıkılamaz! Ama evlilik fikir paylaşımı, iki kişilik bir akıl yürütmeler bütünü gerektirir. Çiftlerden biri muhakkak her zaman en doğrusunu biliyorsa, ötekinin fikir beyan etmesine gerek kalmaz! Biri kendini Kaf Dağı’nda görürken diğeri zamanla aşağılık kompleksine kapılabilir! Böyle bir evliliğin sağlıkla devam etmesi beklenemez!

Balık    

Sürekli hasta ve yorgun olmak!

Ne demiş Aristo; “Gerçek ilişki iki bedende yaşayan tek ruhtur” ortaklaşa paylaştığımız evlilik ruhunda birimizin keyfi yoksa ötekimizin taklalar atması beklenmez, biri mutsuzluk içinde sancırken diğerinin kahkahalar atması mümkün olmaz! Balık’ın yaşamdan elini eteğini kesmiş, sürekli halsiz, bitkin halleri yalnızca kendini dibe sürüklemekle kalmaz, eşini ve evliliğini de peşine takıp felakete sürükler!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.