Burçların En Büyük Pişmanlıkları!

Adımlar geri gitse, anılar geçmişi kaydetse de zamanda geri dönüş mümkünsüz, ömür tek yönlüdür! Şimdi on yıl öncesinde olsa neleri düzeltenler, ah şu zaman makinesi ne zaman icat olacak diyenler, yaşadığı anda pişmanlığın soğuk yangınını göğsünde hissedenler, bir de yine gelsem dünyaya aynı yolu adımlarım diyenler var tabi, her insan dili varıp keşke demese de muhakkak pişman olur! Geldik burçların pişmanlıklarına!

Koç

Aklına gelenin önünde durmaz, süzgeçlerim neredeydi diye aramaya koyulmaz, Koç yürümez koşar, düşünmez konuşur! Zamanı kaybetmeyi göze almaz, acele işleri yavaşlatmaz! Kalbi tertemizdir, lafın geldiği yerin sağlamına bakmaz, gideceği yeri önden kolaçan etmez! Patavatsızlığı fazla dürüstlüğüne verilse de can yakınca pek mazur görülmez! Bilerek kalp kırmaz, niyeti bilinse sözleri iğne olsa acıtmaz! Düşünmeden konuşmasının ayarı kaçınca, dilinin kemiği tümden yok olunca, insanlar da alttan almayınca, vah’lardan tüh’lerden kaçış olmaz, pişmanlık kaçınılmaz!

Boğa

Yaşamı kendi dizaynında, pratik çözümleri elinin altında, performans gerektirmeyen yapılacaklar listesi baş ucundadır! Boğa sabrın selametinin tadını alan, keyfine diyecek olmayan, laf aramızda biraz da tembel olandır. Huzurunu garantiler, yaşamını rahatlara inşa eder! Fırsatlar; bazen hızlı trenlerde seyahat eder, bazen özel uçaklarla gözlerden uzak pistlere iner, bazen de sol şeritten vızır vızır geçer, yakalamaksa hızlı karar, seri hareket ister! Böyle zamanlarda fırsatlar gözünün önünde saniyede geçer, davranıp peşine düşene kadar, havada kapanlar en yakın limana iner, Boğa üşengeçliğinden kaçırdığı fırsatın arkasından derin bir ah! çeker de iş işten çoktan geçer!

İkizler

İkizlerin en büyük zekâ aracının sohbeti olduğu, kıvrak manevralarını kemiksiz dili sayesinde şova dönüştürdüğü muhakkak! İkizler de genelde ilişkilerinin hâkimi olan, dertlerini savuşturan, duyanlarda derin etkiler bırakan hitabetine güvenir, sus durak bilmez! Kabul edelim bazen çekirgelerin de defalarca sıçradığı olur! Bazen susmanın erdem olduğunu söyleyenimiz bol ama İkizlerin sözcük dağarcığı çoktur! Sazı eline alınca kaptırır gider, sözün dikeni batıp, olanlar olup, iş işten geçince, “O son sözü söylemeyeydim iyiydi!” der ama artık çok geç olur! Gerektiğinde susmamak İkizlerin başına dert, keşkelerine konu olur!

Yengeç

Kalbi camdan, alınganlığı bol keseden olan Yengeç, sevdiklerini korumak konusunda bir dünya markasıdır! Huyu gereği kalpleri pamuklara sarsa, yürekli bağrına bassa da gözünün döndüğü, pamukların yerine çivili yataklar serdiği de görülür! Kalbi kırılır, koruma kalkanı altındakilerin gözünden yaş damlarsa, kontrolsüz gücün güç olmadığı bir anda unutulur, nezaket bir süreliğine devre dışı kalır, Yengeç’in de öfke kustuğu olur! duygularının akıntısına kapılan, uzanan elleri gözden kaçıran Yengeç, istemeyerek kırdığı kalplerin acısını sıcağıyla hissetmese de zaman geçince pişman olur!

Aslan

Merhameti bol, gönlü cömert, kredisi bol Aslan, kendini Kaf Dağı’nda görmeyi pek sever! Özgüvenin biraz fazlacası esasen göz çıkarmaz! Ama asla, asla dememekte fayda var! Zira Aslan’ın, asla yapmam, mümkünü yok söylemem, ölsem düşünmem dediği ne varsa, keçinin sevmediği ot misali, gün gelir burnunun dibinde biter! Yediği büyük lokmalarla, ağzından çıkan kocaman sözlerle övünen Aslan’ın “Demez olaydım!” dediği sık duyulur! Kendinden emin olmak, hayatta karşılaşmak istemediklerini kesin çizgilerle ayırıp ötelerde bırakmak, yaşam sahanı mümkün olduğunca arzularınla doldurmak takdire şayan! Ama dünya dediğin yarını belirsiz döner küre; sürprizlerle dolu!

Başak

Vazgeçilmezi kusursuz olmak, en büyük kozu çok çalışmak olan Başak, hata paylarını kısa tutmak için sorumluluğun en çoğunu alır, kontrolü kişilere dağıtıp hesabını şaşırmaz! Sadece kendi işleriyle zihnini doldursa iyi! Eleştirisi herkese yeter, öyle söyleyip kurtulmaz, rahatlamak için konuşmaz! Yaptığı her düzeltme, insanlara iliştirdiği her ikaz üstüne yük olur! hepsini ayrı ayrı düşünür, çözüm yolları bulup buluşturmak için kafası aralıksız çalışır! E haliyle önünden geçene aklı takılır, yanında durana kafası! Dünyadaki tüm eksiklikler onun tamamlamasına kalır, olur olmadık her şeyi kendine dert eden Başak bu durumdan usanır! Ama bir türlü kontrolü elden, kaygıyı içten bırakamaz!

Terazi  

Orta yolların bulucusu, barış rüzgarlarının yelpazesi, küslerin barıştırıcısı Terazi; günler ayları, onlar da yılları kovalayıp zaman çarçabuk geçince bir de bakar hep başkaları mutlu olsun, aman huzurumuz kaçmasın diye yaşamış! Kararlarını oylamaya açmış, çoğunluğun mutluluğunu gözetmez, başkalarının onayını almadığı işlerde boy göstermemiştir! Canım öyle istiyor, kim ne derse desin gönlüm onu seçiyor deyip aykırı yollara sapmamış olan Terazi, keşke demesin de kim desin!

Akrep

İnsanın eğrisini, dostun doğrusunu hislerine bakar anlar, gözünden tanır! Ama beşer şaşar bazen Akrep’te yanlış ata oynar! Ummadık taşlar gün gelir Akrep’in de başını yarar! Şaşkınlığı herkesinkinden büyük, hayal kırıklığı sancılı, düşmanlığı derinlikli olur! Tümüyle emin olduğu, sıkı sıkıya bağladığı sağlam kazıklar, yanlış insana güvenince tarumar olur, Akrep’in yaşadığı hezeyan öyle yenilip yutulmaz, çabuk unutulmaz, böyle pişmanlık da arasan bulunmaz!

Yay

Yay hayatına gelişine yaşar, denemekten zarar gelmez der, başarıymış, başarısızlıkmış, zaman kaybıymış, sonu hüsran olurmuş düşünmez! Avucuna düşüne yüz çevirmez, ayağına geleni geri göndermez, hiçbir fırsatı kaçırmaz! Tehlikeden korkmaz, fazla gülmek ağlamak getirmez, iyiliğin Yay’ın gözünü çıkardığı görülmez! Neden pişman olsun ki, Yay pişmanlık nedir bilmez!

Oğlak

Tüm çalışmaları planlı, yaşamının ritmi çoktan ayarlı olan Oğlak, başarıya giden yolu bulur, adımlarını sağlam atar, hamlelerini emin olduklarından seçer! Tahtanın yaşı, basamağın çürüğü önüne çıkmaz! Oğlak kilolarca sorumluluk üstlenir, her yeni işte kendi rekorunu ekarte etmek üzere kendinin bir adım önüne geçer! Zamanı kıymetli, takvimi saniye sapmalara, küçük gecikmelere kapalıdır! Kaz gelecek yerden tavuk esirgemez, üstesinden gelemeyeceği sorumluluğu, kendine kazanç sağlamayacak yükümlülüğü de üstlenmez! Ama bazen evdeki hesap ofise uymaz, Oğlak ipin ucunu kaçırıp aldığı sorumluluk yükünün çokluğundan pişman olur!

Kova

Son kullanma tarihi çoktan geçmiş geleneksel yöntemleri oyun dışı bırakmak, alternatif çözümleriyle sorunları tez zamanda halledip, çabucak sıradakine geçmek, böylece zamanın akışını hızlandırmak gibi bir yeteneği olan Kova, çok bilir az yanılır! Öğrenme konusunda istekli bir o kadar marifetli olan Kova, her şeyden biraz bilip daldan dala zıplamaz, bilgiyi derinlemesine keşfedip uzmanlaşır! Bildiğini kanıksar, kurallarını kendi koyar! Bazen de kırk türlü ispatını bildiği, çoktan sağlama aldığı bilgisini göz ardına itip başka görüşlere itimat edesi tutar, işte o zaman pişmanlık çanları Kova için çalar!

Balık

Balık’ın kafası herkesten biraz farklı, yaşamdan beklentileri şahsına münhasırdır! İnsan kırmayı, üzülüp ağlamayı sevmez! Keyfin göbeğinde gönlü nasıl isterse öyle yaşamayı, diyarlardan diyar beğenmeyi, istediği dala konup bir ömür zihnindeki hayatın içinde düş kurmayı ister! Sıradana uzak, gündelikle örtüşmeyen beklentileriyle, kendi yolunu kendi çizer! İstekleri insanlara absürt gelebilir, yakın çevresi Balık’ı kolundan usulca tutup yolundan çevirmek isteyebilir! Balık da bazen sevdiklerini kırmak yerine söz dinler, vazgeçer! Ama pişmanlığın kapıyı çalması fazla sürmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir