Burçların En Büyük Hayalleri!

“Yürü hür maviliğin bittiği son hadde kadar, insan bu âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar” Yahya Kemal hatırlatmasını yapıyor, sözünden feyiz aldığımız romantik şairi rahmetle anıyoruz. Burçların yaşam mücadeleleri, harika hayalleri neymiş, kafiyesiz, uyaksız sizler için kaleme alıyoruz. Hayal bu sınırı olmaz, şiirde durduğu gibi durmaz!

Koç

Kendi bireysel mücadelesinin, bileğinin hakkıyla başkahramanı olmuş, hayalinin yıldız şampiyonudur Koç. Yaratıcı fikri kıvılcımıyla asrın en büyük girişimcisi olmuş, dünyanın sayılı zenginlerinin arasından harika çalımlarla sıyrılıp, zirvenin en uç noktasında tüm ihtişamıyla boy gösterir. İngiltere kraliçesi Koç’u sur ilan edip “Asla kaybetmeyen adam” ünvanıyla taçlandırır, yetmez tarihe adı altın harflerle kazınır. Marvel yenilmezler takımının bu yeni en yenilmezi için en yeni filminin hazırlıklarına, Koç idmanlara başlar! Bu masal da burada biter!

Boğa

Eline geçen tüm parayı gayrimenkule yatırıp, önce on, sonra yirmi, elli, yüz derken sayısız daire alır, hızını alamaz iş yerleri, alışveriş merkezleri, siteler, ne varsa sahip olur! Derken emlakçılar kralı olur. Ömrünün geri kalanını çalışmak zorunda kalmadan, yelpazecilerinin esintisi altında, bolluk, bereket, huzur, refah ve güven içinde geçirir! Masörler gelir, elleriyle besleyiciler gider, paralar gelir, huzursuzluklar gider! Bu gelme gitme eylemlerinin hiç birine katılmayan Boğa, yattığı yerden seyreder! Anlayacağınız bu hikâyede Boğa’nın hayali, ne de güzel yan gelip yatmaktır.

İkizler

Herkesi tanıyan ve her şeyi bilen yegâne kişi olmak hayaliyle kavrulur İkizler! Havası ‘network’ünden gelsin, tüm iletişim ağlarının birleştiği o tek noktada oturan cartel olmak ister? Medyanın kralı, magazinin en bilirkişisi, herkes hakkındaki en değerli bilgilerin kirli çıkısı İkizler! Bilmek ve tanımak yüce gücü elinde olsun, nüfuz edemeyeceği kuytu kalmasın diye didinir! İstisnasız herkesle irtibatta olmak, erişemeyeceği yükseklik, ulaşamayacağı derinlik kalmasın diyedir! Evrenin tüm bilgisine ulaşmak ve yayılımını sağlamak İkizler’in en büyük hayalidir.

Yengeç

Tüm aile fertlerinin bir arada yaşayabileceği elli odalı bir yalı sitesi kurup, ömrünün sonuna dek herkese yetecek maddi güç ve manevi sevgiyle, sülalesiyle dip dibe yaşamak ister Yengeç. Tüm sevdikleriyle temas halinde, kocaman bir kucağın içinde şefkatle sarılmak ister. Yalnız kalmak korkusunu dev bir yaşamak hayaliyle bastıran Yengeç, tüm sevdiklerinin güvenliğinden ve ihtiyaçlarından emin olmak ister. Herkese yetecek kadar para, hep birlikte yaşayacak bir yerleşke, sevdiklerini gözünün önünden ayırmayacağı kadar çok imkâna sahibi olmak ve mutlu yaşamak ister.

Aslan

Tüm dünya tarafından hayran bakışlarla izlendiği bir sahnede, tüm ışıkların Aslan’ın tam tepesinde yani tek bir noktada birleştiği o gece, gelmiş geçmiş tüm dallarda Oscar ödüllerine boğulan Aslan, öncelikle sükûneti sağlamak istercesine gözleriyle seyircisini selamlar. Dudaklarının ucunda duran mikrofondan tüm ihtişamıyla tebaasına seslenen Aslan, küçük zeki şakalarla taçlandırdığı konuşmasının yarattığı etkiyi hayal eder. Tabi ki konuşması alternatifli metinleriyle çoktan hazırlanmış, ezberi yapılmıştır. Hayallere ne kaldı şunun şurasında!

Başak

Kendi dünyasını olası en mükemmel haline getirip, dünyanın en nüfuzlu adamının sağ kolu olup, kameralara yakalanmadan dünyayı değiştirmek ister! Henüz çözümü mümkün olmayan denklemleri çözmek, cevabını anonim yayınlamak ister. Sahne arkasında olup biteni izlerken, bertaraf ettiği övgülerin ardında sessizce dünyaya faydalı olduğu için gururlanır, hayalini kurduğu an tam da bu andır! İlmek ilmek dokuduğu planın başarısını görmek! Alkışları varsın kim alırsa alsın!

Terazi

Dünyadaki tüm küsleri barıştırdığı, tarafları mutlu ederek savaşları sonlandırdığı, huzurlu, dengeli, uyumlu ve adaletin hüküm sürdüğü, emek emek işlediği bu yeni dünya için; Nobel barış ödülü almaktır en büyük hayali! İstediği şıklığa, iyicil öz yetenekleri sayesinde kavuşmuş, bu arada yaşamı, insanlığı da iyiliklere boğmuştur.  Terazi daha ne ister ki şu hayattan!

Akrep

Tüm gizemleri öğrenmiş, hikmetine varılmaz denen bilgileri apaçık etmiş, birkaç kez ölmüş geri dönmüş, bu dünya öbür dünya demeden nerede ne var çözmüş, zihin okuma mı dersin, otla, böcekle, kuşla, köpekle sohbet mi dersin; yemiş, yutmuş! Manipülasyonun her türüne hâkim, tüm dedektiflik yetenekleriyle donanmış, mistik sanatlarda gururla beline siyah kuşağı dolamış olmayı hayal eder.

Yay

Dünyaya tur bindirmiş, duyup da görmediği yer kalmadığı gibi, dünya harikasına birkaç kıta ve yedi ada eklemiş kâşif ruhuyla tarihe geçmiş olmayı hayal eder! Yolculukları sırasında tüm dünyanın ideallerinde çağlayan Yayizm felsefesinin öncüsü olmayı, müritlerinin dünyanın ücra köşelerine yayılmasını, yeni zamanın, “parti kur oy verelim, göç et peşinden gelelim” sloganlarının muhatabı olmayı düşler. Yay dediğin; dünyanın çivisini sökmeyi, yüzünü kendine çevirmeyi hayal eder!

Oğlak

“Dünyanın yönetimini bana versinler, mümkünse CEO ilan etsinler” der! Böyle hayal mi olur demeyin, Oğlak bu hayalini de kurar, sorumluluğu da alır, çalışır, didinir, kaynak yetersiz, personel özensiz demez, o dünyayı hizaya getirir. Dünyanın tüm yükü, sorumluluğu omuzlarında diker beş yüz kırk katlı plazasını Everest’in tepesine, giyer en şık kostümünü, oturur terasta önü açık manzaralı ofis koltuğuna, alır önüne bilgisayarını, dünyanın çivisini gevşetenlere inat, sağlamlaştırır da sağlamlaştırır! Var mı ondan iyisi!

Kova

Geleceğe dönüş serisinin yedinci filmini laboratuvarından canlı yayınla başlatır, zamanda yolculuğa ucu açık biletini bastırır, bavulunu hazırlar, hop elli yıl sonradayım, hop yarında deyip, ufolarla biraz gezinmek ister. Bugünle alakayı kesmese de mesafeyi açan Kova, klonla uzaylıyla uğraşmaz, en marjinal yeni tür için kolları sıvar! Gelecekte kuracağı yaşamında ne bir diktatör, ne başı bozuk otorite, ne kendini beğenmiş kral, ne lafı bitmez monark hiçbiri yoktur. Ufosuna atlayıp, yanına yeni türünü de alıp geleceğe yelken açan Kova, özgürlüğü hayal eder!

Balık

Gelecek görüşünün sınırsıza açılmasını, zihinsel iletişim kapasitesinin ayyuka çıkmasını, fantastik bir dünyada yaşamayı hayal eder Balık! Ak gezenler de gelse soğuklarda, farklı türlerin, gizemlerin, kâhinlerin, mucitlerin, beş kollu mutantların, sivri kulaklı ayrık vadi sakinleri elflerin, dinozorların ejderhaların kol gezdiği, deniz kızlarının balinalarla dans ettiği, pembiş unicornların kanat çırptığı dünyanın kadim büyücüsü olmak ister! Vampirler, kurt adamlar, büyücüler kim varsa aklında, o yamacında olsun ister. Balık, “Fantastik olun, canımı yeyin.” der, Alice’in tavşan deliğinden bir çırpıda geçer, harikalar diyarı tadında bir dünya hayal eder!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.