Burçların En Bayat Tavlama Taktikleri!

Tam da çok eskilerde kaldığı, verdiği kabak tatları, yarattığı soğuk hava dalgaları dolayısıyla tedavülden kalktığı düşünülse de ummadık bir anda ansızın çakar bir tokat gibi şanssızın suratına! Ne bu lafları edecek erkekler kaldı ne de duyunca yağ olup eriyecek kadınlar desek de geçmişimizi silemeyiz, “Iyyk!” tonlu tiksintiler de doğursa, olmuşu yok sayamayız ? Burçların ağızlarından dökülen, muhataplarına “böyle ilanı aşk olmaz olsun” dedirten klişelerde sıra!

Koç     

“Çok yorulmuş olmalısın. Bütün gün beynimin içinde koşturup durdun.” Söylemi karşısında birkaç saniyeliğine karadeliği keşfetmiş olabilir, zaman yarığından paralel evrene geçip soğuk duş almış, bu sırada olduğunuz anda çakılıp kalakalmış olabilirsiniz. Bunlar bile duyduğunuz bu garip, “tüm gün seni düşündüm” muhteviyatlı sözcük kalabalığından daha mantıklı zira! Koç’un aklına girip yan gelip yatmayı beklemiyordunuz herhalde ?

Boğa    

“Bu güzellik gerçek olamaz. Bana bir tokat atar mısın?” üç saniye kuralı devrede, söylediğinden pişman olmadan, korku eşiğe dayanmadan, refleks yanıt süresi sona ermeden bas tokadı! “Şey… Ben! Tokat at dedin!” diye hafif afallamış bir tavırla ağzında bir şeyler geveleyip paçayı sıyırabilirsin. Zira Boğa bu cümleyi kuracak denli astronomik bir romantizm algısına sahipse muhtemelen bunu duyan kadının karşı koyulmaz olarak dudaklarına yapışacağını falan düşündü! Onu tatlı uykusundan uyandırma zevki de senin beş kardeşine düştü! ,

İkizler  

“Telefon numaramı unutmuşum, seninkini ödünç alabilir miyim?” sorusuna boş gözlerle bakan İkizler, kişinin zekasını gözlerinden okur! Kendince bir şirinlik yapmak isteyen, açık yüreklilikle dolaylı olarak da olsa tanışma teklif eden bu cengavere bir şans vermekte yüksek sakınca görmez. Tabi eli yüzü düzgün, karizması yerinde, sohbeti ilk birkaç dakika içinde saracak kadar tatlıysa!

Yengeç

Yengeç’in “Duydun mu sesi? Ne sesi? Kırılan kalbimin sesi!” bu biraz şapşal, biraz tatlı diyalog karşısında nasıl bir tavır takınacağı bilinemez. Kalbi halihazırda kırıksa elinden çekeceği var ancak keyfi yerinde, ruhunun dinginliği tam kıvamındaysa tatlı bir tebessümle başlar hikâye! Çiçeği burnunda flörtöz devam eder hikayesine; yanından geçerken görmemiş, gözlerinde kaybolmuş kalbinin yolunu göstermemiş de… anlatır da anlatır! Yengeç bu belki can kulağını verir, belki de kulaklığını takıp sıcacık evine giriverir.  

Aslan   

“Sen de en az benim kadar muhteşemsin.” Vay be! İltifatın da önce kendi göğsünü kabartanını, kendini beğenmişliğin böylesini gören var mı? Yoksa henüz bir Aslan’la tanışmayıp insanın kendine ne denli sarsılmaz bir aşkla bağlanabileceğini gözlemlemediniz mi? Aslan’ın bu apansız narsizm şovu karşısında bir tür şok geçiren, kendine geldiğinde muhteşem olduğunu duyduğu için haz çukuruna düşen zatı şahaneleri, belli mi olur böyle farklı bir başlangıcı bakarsınız çok sever!

Başak  

Ebleh yüz ifadesine eşlikte duyduğu, “Kalbine giden yolda kayboldum. Bana yardım eder misin?” sorusu karşısında Başak, yardım çağrısına sırtını döneceğine mi yansın, millet uzayda uçar adım gezerken sokakta karşılaştığı bu bayat aşk ilanına mı? Neye yansın! Tam yanmaya başladığında, aklının bir ucundan tutuştuğunda gözleri bir anda nasıl da dengeli bir görünümü olduğunu, şıklıkta eline su dökenin az bulunacağını, mis gibi fresh kokular yaydığını fark edince işler değişir mi dersiniz? Bayat olsun Başak’ın olsun!

Terazi  

“Bu şehrin yabancısıyım, bana evine kadar eşlik eder misin?” sorusu karşısında; boylu postlu, pek de düzgün giyimli bir de endamlı ise bu sesin sahibi, “şimdi Allah özenmiş tüm güzellikleri toplayıp bir kişiye bezemiş, benim ne haddime kapıdan çevirmek” diye aklından şöyle bir geçirdikten sonra; “beni takip edin beyefendi” diyebilir! Ama hikâye başka türlüyse yani Terazi’nin beğenisini maalesef ki kazanamadıysa, o zaman iş değişir! Görüntü varsa, ses olmasa da olur! Ama ses harikaysa

Akrep 

“Seni görünce nefesim kesildi. Umarım suni solunum yapabiliyorsundur.” diyen Akrep’in bu cesur ilk adımını şöyle hakiki bir Osmanlı tokadı da takip edebilir, polis çığlığı da hoşuna gittiğini belirten şuh bir kahkaha da! Akrep zaten uçları sever ya tokadını yer köşesine geçer ya da an itibariyle tarihe altın harflerle kazıyacağı iddialı bir aşkın ilk adımını atar!

Yay    

“İlk görüşte aşka inanır mısın? Yoksa gidip tekrar mı geleyim?” diyen, enerjisi üstünde, otuz iki dişli güleçliği yüzünde, pek de yerinde duramayan, belli ki git dense yeniden gelmeye hazır biri varsa karşınızda, pozitif enerjisi buram buram esiyorsa rüzgarla öyle kolay reddedemez, “ne aptal şey” deyip dönüp arkanızı gidemezsiniz! Yay’ın şakası da şaka gibidir, ilanı aşkı da mutluluk performansıyla birleşince pekâlâ hoşa gidebilir!

Oğlak  

“Hadi gidiyoruz! Kalbimi çalmak suçundan tutuklusun!” diyen bir Oğlak, laf ağızdan çıktı bir kere edasıyla bu saçmalığının aşkına verilmesini istercesine bakar beğendiği insanın gözlerine. “Söyledim di mi gerçekten, düşünmedim yani, yaptım bu saçma şeyi!” diye özürler dolu bir cümleye de başlayabilir ansızı. Oğlak âşık olduğunda kendinden dahi beklemediği davranışları göstermez demeyin, aşk bu kimse bilemez!

Kova   

“Pardon uzaydan mı geldin? Senin gibisini daha önce hiç görmedim!” sorusunun hemen ardından kendi soy kütüğünden bahsedecek, akraba çıkmazlarsa oradan yürüyecek olan Kova; bu iltifat mı, hakaret mi belli olmayan söyleminin ardından duymayı hayal ettiği marjinal cevap için hazır bulunur. Düşündüğü gibiyse kimselere benzemeyen müstakbel sevgilisiyle macera dolu bir yolculuğa çıkar, değilse kapasına yediği çantayla biraz sarsılsa da kendini çarçabuk toparlar!

Balık    

“Aman Tanrım kanatlarını nereye sakladın?” tespitli sorusu karşısında önce afallayan, ne demek istediğini tam olarak anlayınca onu melek gibi gören, gökyüzünden indiğini düşünen birinin karşısında durduğunu fark eden Balık, bu garip ama soyut söylem karşısında etkilenmez desek yalan olur! Balık’ın da olay anındaki ruh hali oldukça önemlidir tabi. Belki duymazdan gelir, belki de gözünden çıkan pembe kalpçikler eşliğinde kanatlarını gösterir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.