Burçların Eksik Parçaları!

Boşuna dememiş büyükler vaktinde “O kadar kusur kadı kızında da olur” diye, yani eksiklik makam tanımaz, mükemmelim diye dolaşanı, herkesin takdirini kazanıp adını altın harflere batıranı teğet geçmez! Kimininki aramakla bulunmaz, eşilmeden ortaya çıkmaz, kimisi kör göze parmak gibi meydanlardan inmez, kuytu bulup gizlenmez ama herkesin eksiği muhakkak bulunur! Peki burçların eksik parçaları nelerdir?

Koç Burcunun Eksik Parçası

Koç burnunun dikine gider, aklına geleni filtreleyip düşüncelerinin tortusunu süzmez! E etraflıca düşünmeyenin, strateji bilmeyenin düştüğü çukurlara da “orada ne işin var” denmez! Koç’un en büyük eksiği tedbirsizliğidir! Tahta kuru mu yaş mı kontrol etmez, ayağı da çatlasa yolundan geri dönmez! Oysa ne gerek var; düşüp yuvarlanmaya, durup dururken canını yakmaya, mis gibi asfalttan gitmek, tedbir elinde ipi göğüslemek varken! Ama Koç bu kulağına su kaçırmak kolay olmaz!

Boğa Burcunun Eksik Parçası     

Boğa kendi çekirdek düzeninde, tanıdığını düşündüğü ama haklarında birçok insana göre çok az şey bildiği çevresinin sınırlarını çizer, tanımadıklarını yabancılar sınıfına tıkıp ötelere koyar! Birkaç kez selam vermek, canının canı olmak, arkadaşının ahbabı olarak tanınmak hiç önemli değildir onun için! Hayatında fazla insana yer açmaz, başka insanların fikirlerine kulak asmaz, tanımadığı kimselerin önerilerini kale almaz! Tolerans kıtlığı çeken Boğa, kendi dünyasının dışındaki fikirlere geçit vermez!

İkizler Burcunun Eksik Parçası

Herkes canına can katmak, aşkının divanesinde bir bedene iki ruh sığdırmak, kardeşten öte olmak ister, birbiri için yaratılmış olmayı diler, İkizler ise tüm bu romantizmin uzağında mümkünse ayrı ayrı yaşamak, zaman zaman bir araya gelince de birbirine fazla sırnaşmamak ister! İkizler bağlılık geliştirmek konusunda oldukça eksiktir! Sadece insanlara değil, hiçbir şeye bağlanamaz! Temelsiz ilişkilerinin yüzeylerinde salınmayı, kısa dalışlarla hızlı yaşamayı sever!

Yengeç Burcunun Eksik Parçası

Yengeç kendine mutsuz olacak bir sebep muhakkak bulur! Kuruntuları bitse, vesveseleri başlar, hepsi ortadan kalksa trip atar, sevgi sözcükleri duymak için mağdur edebiyatına başlar, “sen beni sevmiyorsun” temalı cümlelerini ortalığa serpip hüzne dalar! Yengeç’in en büyük eksiği memnun olma yetisidir! Yengeç hiç kolay mutlu olmaz, mutlu olmak için her koşul yerine gelse, ortam uygunluktan patlasa yine olmaz!

Aslan Burcunun Eksik Parçası

Aslan’ın en büyük eksiği tevazudur! Gönlü zengindir, eli açıktır, kalbi herkesin iyiliğini düşünmesi konusunda motivasyon kaynağı olduğu kadar da sevgi doludur! Kimselerin kötülüğünü istemez, sahip olduklarını kendine saklayıp, kendi yerken insanların seyretmesine göz yummaz, küçük kıyameti elleriyle koparmaz! Ama gel gelelim dip başını bükmez, burnunu yere indirmez, kibrinden dağıtıp eksiltmez!

Başak Burcunun Eksik Parçası

Dünyada bazı insanlar yaşamı, başarıyı, düzeni ileri düzeyde önemserken bazılarının umurunda bile olmaz! Herkes aynı ölçüde özenli bir yaşamdan mutlu olmaz, kimisi paspallık sever, dağınığında kaybolacağı bir yaşam kurgulamak ister! Ama Başak, insanların kendi tercihleri, kendi mutlulukları olabileceğine akıl erdirmez, herkesi kendi arzusunca yönlendirme ısrarından vazgeçmez! Başak’ın en büyük eksiği küllenmektir! Kendi doğrularının dışında kalanları eleştirmeden duramaz!

Terazi Burcunun Eksik Parçası

Terazi’nin bariz olarak görüş bildirme eksiği vardır! Genelde çoğunluğa katılım gösterir, fikrini söylemek zorunda bırakılırsa da geçiştirir ya da onaylayan olarak kalıp olası bir mücadeleye girmemeyi garantilemiş olur! Terazi’nin en büyük eksiği, taraf olamaması, isteklerini açıkça ifade etmekten, düşünce beyanından kaçınmasıdır! Zira kendisi hiçbir koşulda, hiçbir fikirle ters düşmek istemez!

Akrep Burcunun Eksik Parçası

Akrep’in en büyük eksikliği sınırdır! Kendine yaşamın hiçbir alanında sınır koymaz, engel tanımaz! Kulağa hoş gelen bu koşulsuz özgürlük, kimi zaman başkalarının alanlarına destursuz girme hakkını iddia etmesine, kendini tehlikeye atacak eylemlere kalkışmasına yol açabilir! Her şeyin fazlası zarardır malum, kimse kendisini fikirlerine, kendi yarattığı katı kurallara tutsak etmemeli elbette ama bu denli tahmin edilemez bir sınırsızlık da kulağa pek sağlıklı gelmiyor!

Yay Burcunun Eksik Parçası

Yay’ın eksikliği kaşındaki yarıktan, cebindeki delikten, sırtındaki bohçadan, kafasındaki dikişten belli olur, kontrolün aşırısı sıkar da yokluğu da can yakar, tıpkı Yay’da olduğu gibi! Kontrolsüz güç hakikaten güç değildir! Güç kullanımının da bir ayarı, amaca yönelik bir miktarı olur! Yay ateşi kulaklarından kıvılcım saçınca hareketlenir, kafam kırılır, kaşım açılır diye düşünmez, kontrolü derhal elden bırakır!

Oğlak Burcunun Eksik Parçası

Oğlak’ın tek eksiği ve yegâne ihtiyacı tatildir! Buradan tüm Oğlak’lara sesleniyoruz! Şu birikmiş sekiz sene izninizden bir lokma kullanın, en yakın mesire alanına gidip teknolojik aletleri de ardınızda bırakıp mümkünse telefonların kapatıp sırt üstü yatın! Yok yapamam, telefonumu kapatamam diyorsanız dünyanın öbür ucuna uçak bileti alın, telefon uçak madundayken bir güzel zihninizi dinlenceye alın, belki kaşlarınıza azıcık masaj eşliğinde hiçbir şey düşünmemek de iyi gelebilir. İlk fırsatta tatile çıkın!

Kova Burcunun Eksik Parçası

Kova çok sosyaldir, sağduyu sahibidir, toplumsal düzensizliğin, insani korkuların kaynaklarını arar, sebeplerini ortadan kaldırmak için örgütlenmenin yollarını arar! Bulduğu her toplulukta farkındalığı geliştirici, özgür düşünceyi tetikleyici konuşmalar yapar, zekasıyla çoğu insanın hayranlık dolu bakışlarını üzerinde toplar! Ama sempati eksiği yüzünden herkesle samimi olamaz, insanların ona kolayca yaklaşabilmelerinin yolunu açamaz!

Balık Burcunun Eksik Parçası

Dünya’da basbayağı açlık, mücadele, çaresizlik… gibi basbayağı gerçek deneyimler varken tüm bu gerçekliğin ötesinde kalan hatta uzağına kaçan Balık’ın en büyük eksikliği; gerçeklik algısıdır. Özellikle günümüz dünyası maalesef sorumluluk yüklemeye pek meraklı! Balık kendi dünyasında savrulmak, kaybolup şansa yönünü bulmak ister ama elektrik faturası, doğalgaz sayaç değişim parası, okul ödevi, dönem projesi basbayağı gerçeklik olarak ayaklarına pranga takar!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.