Burçların Duymaktan Bıktığı Klişeler! 

İsyanları birikip içlerine sığmayan, standart kalıpların içine sıkıştırılıp hareket alanları ellerinden alınan, kırılmaz önyargıları, yıkılmaz tabuları çelik materyallerle kaplanan Burçların “Yeter duymak istemiyoruz artık!” dediklerinde sıra! Son bir kez dayanın, sonra yeni benliğinize kucak açın 🙂

Koç

Ateşliymiş de ne uçan kurtulurmuş ellerinden ne kaçan! İnsan bunlar da neticede; etten kemikten! Hayır ne kadar koşabilir, ejderha gibi bahsediyorsunuz insanlardan! Bir de hiç yenilmezmiş, Marvel karakteri mi bu! Fazla mı fantastik film izliyoruz acaba! Hep Hollywood filmleri yaptı bizi böyle, bir hayalci olduk! Masa örtüsünü boynuna geçiren Süpermen, iki protein tozuyla pazısını şişiren Hulk! Hayır Speedy Gonzales de kalmadı ki artık, bizim zamanımızın çizgi filmleriydi onlar, kim uyduruyor bunları! Aklına yalan gelmezmiş, doğruluktan şaşmazmış; bak meleğe! Kanatlandı gitti demek, biz hiç görmüyoruz da buralarda, herkesin kaşı gözü ayrı oynuyor zira! Trafikte olay çıkarırmış, sol şeridi kapatır gazı kökler ibreyi sona yapıştırırmış! E ne yapsaydı! Kağnı vardı da Koç binmem mi dedi!

Boğa

Neymiş efendim cebinde akrep yaşarmış, eli cüzdanına varmaz, cimrilikten adım atmazmış! Bir de çok yermiş, hiç doymazmış! E nereden geliyor bu mutfak masrafının kaynağı, komşular mı besliyor bu insanları! Sabırlıymış bir de taş olsa çatlarmış! Nerde bu derviş kılıklı, cimri, şişman? Hayır böyle bir insan olsa tüm parmaklar gösterir, şöhret olur bir kere! Midelerinin çöp tenekesi olmadığını söylemekten isyana kalktılar, hani dağ deviren sabırlarına ne oldu! Bir de otururmuş daha da yerinden kalkmazmış, kim yapıyor evlerinin işini, neden çöp ev alarmı Boğa’lardan gelmiyor? Bırakın allah aşkına yok öyle bir şey! Komşunun temizlikçisine rica minnet iki süpürge bir paspas yaptırıveriyorlar ne çöp evi!

İkizler

İkizler olmasa dedikodu yapan olmazmış, bilgi ağı kurur dökülür, iletişim derhal koparmış! Yok daha neler! Ne olursa olsun aldatır, kaşı gözü ayrı oynarmış! Ne münasebet canım ne zamandan beri sohbetin keyiflisi çapkınlık, ufak tefek flörtler aldatmak oldu! Ne yapsındı? Sevgilinin peşinde ömrünü çürütsün, fırsatların tümünü elinin tersiyle itsin, bilgi dağarcığının ağzını kapatıp olduğu kadar mı desindi? Neden? Şeytan tüyünü de sahibine teslim etsin, kırsın dizini otursun! Oldu olacak telefonunu da alın elinden, imamı da çağırın, duasını yapsın! Allah rahmet eylesin! Ne var biraz gözü dışardaysa!

Yengeç

Şefkatinden sual olunmazmış, göz yaşı damlaya damlaya göl olur, küresel ısınmalar geçse bu su hiç kurumazmış! Anasının kuzusuymuş, dizinin dibinden ayrılmazmış! Gına geldi evlilik delisi tanımlarından, çocuk meraklısı havalarından değil mi? Ananesinin küpesinin üstüne gül koklamaz, geçmişe sıkışır da gün yüzü görmezmiş! Sevdiğini en çok sarmalar, ne yapsa bırakmazmış! Ne var biraz antika seviyor, ağlamalı filmleri kaçırmıyor, annesini herkesden azıcık fazla mühimsiyorsa! Olamaz mı, olabilir!

Aslan

Küçük dağları yaratmışmış da burnu düşse tenezzül edip almazmış! Nerede bu sadrazam torunu, İstanbul’un yarı sahibi kimse! Kendinden ışıklıymış, gösteriş budalasıymış, takması takıştırması dur durak bilmezmiş, çingene çadırında mı yaşıyor bu muhterem zat! Hayır Aysel Gürel’ler çoğaldı da haberi bize mi gelmedi! Ormanların kralı tebaasına tahtından göz ucuyla bakarmış, feodalizm çökmedi Aslan’ların kalbinde yaşıyorsa bir basın bildirisi geçelim de herkes bilsin! Kibir okyanusuymuş, ilgi budalasıymış! Ne var biraz övülmeyi seviyorsa, hoşunuza gitmezse alakadar olmayıverin zorla mı sevdiriyor kendini, yooo!

Başak

Titizlikten ağzından nefes almaz, sekiz kez duş alıp kendini çamaşır suyuna basmayanı evine almaz, eleştirilerinden nefes aldırmaz, arka planda yaşar hiç görünmezmiş! E mübarekler, görmüyorsunuz da nereden biliyorsunuz bunca şeyi? Prensibi elden bırakmıyor, çok çalışıyor, her şeyi de başarıyor diye ciğerlere uzanamıyor, kimseler yemesin diye tükürüyor musunuz yoksa! Ne var azıcık steril yaşamayı seviyorsa, pis olsa kokuşsa daha mı iyi! Seviyor mükemmeli, hayır sanki eleştirse babası hayır duası alıyor, yine sizin yararınıza, hep siz daha iyi olun diye! Nezaketen bir teşekkür edin bari!

Terazi

Sosyal kelebekmiş de hiç karar veremez hep orta yollarda kanat çırparmış! Omurgası yokmuş, tarafını belli etmez, bir de iki yüzlüymüş! Bak laflara bak! Kimsenin gönlünü kırmaz, kötü söz etmez, salon çizgisini bir an olsun bozmaz demiyorsunuz da şeytana uysun vursun kırsın parçalasın istiyorsunuz! Oysa Terazi öyle mi, barış çubukları elinde, zeytin dalları belinde, gezer kulüplerden kulüplere! Sevgilisi olmadan yapamazmış, tamam biraz çift olmayı seviyor olabilir de yaşayamaz diye abartmayınız, iki ayılır bir bayılır döner yeni bir aşka katılır ?

Akrep

Sanırsın Pisagor’un mağarasında aylık 1000 TL kirayla, Kerki Dağı eteklerinde yaşıyor, pandoranın kutusunu banka emanet kasasında saklıyor! Tapınak şövalyelerinin eli, evrenin kadim bilgisi onda saklı da kimselere ses etmiyor sanki! Bildiği iki komşu dedikodusu, üç akraba tantanası! Kendi ketumluktan ölüyor, millette açığa çıkarmadık gizem bırakmıyormuş! Bıçak zoruyla mı almıştı bu bilgileri zamanında sizden, hayır! Bir de güzel ballandıra ballandıra anlatıyordunuz! Yatak odası fantezileri say say bitmezmiş, karanlığı gören Akrep aldatır geçermiş! Farklı deneyimler yaşamak ne zamandan beri suç oldu! Cezası neymiş? Bırakın böyle safsataları, yaptırdığı bir gizli bölme, iki oyun odası, çok mu geldi!

Yay

Tehlikeye balıklama atlar kafasını yararmış, çünkü kan görmek en büyük hobisiymiş, yersen! Farklı kültürlere çok meraklıymış, gezer gezer de evimi özledim demezmiş, nasıl insanmış, aidiyetini acaba nerede unutmuş! Bilet paranız yetişmedi, patron mutlu son istedi izinleri kaldırdı da gözünüz mü kaldı, hadi söyleyin nedir bu işin aslı? Bir de hikâye anlatırmış, biz diyelim bire bin katarmış, siz deyin küllüm yalanmış! Nasılsa bilmiyoruz diye konuyu biraz daha cazip hale getirmek için, azıcık hikayede oynama yapmış, biraz da hayalini katmış, fantastik romanlardan da birkaç cümle eklemiş olabilir, ama hep biz daha çok eğlenelim diye! Ne var bunda!

Oğlak

İşkolikmiş, elinden bilgisayarını alınca bir titreme geliyormuş, sonra toplantı salonlarında suni teneffüsler yapılsa ayılmıyor, soluğu doğru acilde alıyormuş! Soğukmuş, mangala takım elbisesiyle gider, at tepesine topuklularıyla çıkarmış, balerin topuzunu açmaz, deniz güneş nedir bilmezmiş! Yaşıyor muydu bu arkadaşlar onu unuttuk! Belki ofisten çıkınca buruşuyordur, eşofmanlarını giyince kabağa dönüşüyordur kim bilir! Sevgilisine sadece kariyeri için katlanıyor, itibarı varsa evleniveririm diyor, duygularını zaten aldırmış vaziyette yaşıyormuş! Biraz abartmıyor musunuz? Belki beyaz yaka zaafı var, görünce içi titriyor! Plaj terliklerini rugan seçiyorsa kime ne zararı var, o size kurumsal olun diyor mu?  Ama artık biraz saygı!

Kova

Serin kanlılığıyla mesafeleri kilometrelere çıkarır, yanına kimseleri yanaştırmazmış. Karizmasına övgüler yağdırmak varken, soğuk diye yaftalamalar mı bir de olacak iş değil! ayrıksıymış, ipe sapa gelmez bir kimseymiş, nerde marjinal var oradan Kova çıkarmış, normal ne bilmez, uzaylı gibi gezermiş! Görende soba borusunda yaşıyor, kendini maviye boyayıp Avatar gibi geziyor sanır! Seviyorsa farklı olmayı suç mu? Herkes bir örnek giyinsin, kimse birbirinden ayırt olmasın isteyeceğinize, Kova gibi paylaşımda eşitlik, davranışta adillik isteyin, rica edeceğiz! Tamam ergenliği biraz abarttığı, saçlarını pembeye boyadığı, floresan gözlükleriyle aile toplantılarında ışıldadığı olur ama bilgisayarlara formatları hep Kova’lar atar, tarzları bir anda görünmez olur!

Balık

Mantığını bilim adamlarının duygularının yanına asar, hayallerinden kopup yeryüzüne ayak basmazmış! Büyüymüş, sihirmiş, kehanetmiş ne ararsan ondaymış! Hayır hemen isteklerimizi yazıp gönderelim, parası neyse verelim de nerede o günler! Uzaylılara da inanırmış, deniz kızlarına da! Alıkmış bir defa, kendi evinde kaybolur, üç gün ortaya çıkmazmış! Düşlere biraz fazla dalmanın kime ne zararı olur ki? Neymiş gerçeklerle yüzleşmeye dayanamaz, ağlar da ağlarmış! Diyarı denizler, evi okyanuslar Aslan mı ağlasın yani otun çöpün içinde, tabi ki suyu bol bulan Balık, olur olmadık her şeye göz yaşı akıtacak! Siz de ağlayın, ama göz yaşı pınarlarınız kurursa kimselere kızmayın!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.