Burçların Doğal Antidepresanları!

Psikiyatriste gittiğiniz duyulsa deli derler, siniriniz burnunuzdan taşsa çılgın! İyisi mi herkes kendi çözümünü geliştirsin, öfkesini kontrol altında tutmanın yolunu bulsun da kimse kimseye karışmasın dedik burçların antidepresan etkisi yapan davranışlarını inceledik!

Koç       

Koç’un sıklıkla sakinleşmeye ihtiyacı olur! Çoğu zaman kendisini sakinleştirmek için öfkesini kusup etrafındakileri tuz buz etme eğilimi gösterse de bazen farklı yollara da başvurduğu olur! Pervasızca gönül kırmaktan kendini alıkoymak istediği anlarda kilometrelerce koşar Koç! Hani şu dizilerde; zihninin gürültüsünü bastırmak için kulaklığında son ses müzik açıp dört nala koşan baş karakterler vardır ya işte onlar tam olarak Koç profili çizerler.

Boğa    

Morali bozulan, terkedilince tüm kapıları, camları açık kalmış gibi zihni cereyanda kalan Boğa; fazla düşünmemek, kalbini büzüştüren hislerinden uzaklaşmak, hayal kırıklıklarını bir an olsun unutmak için kendini öncelikle yemeye içmeye verir. Sonra açar defteri kitabı birikimlerini gözden geçirerek, dikkatini dağıtmaya çalışır!

İkizler 

Bizce İkizler’e etrafınızda kullanan varsa yarım doz sakinleştirici verin, az sonra başlayacak ucu açık işkenceden bir çırpıda kurtulun ? İkizle bir başlar konuşmaya; öfkesi yayılır, siniri tokmağa dönüşen sözcük darbeleriyle kafaları patlatır. Geceler sabaha varır, tüm bu maraton konuşmasının ardından İkizler derin bir nefes alır da olan saatlerce bu zulme maruz kalan arkadaşlarına olur!

Yengeç

Yengeç’e sevdiklerinin kucağından başka ne bir ilaç etki eder ne de profesyonel terapiler! Çıkmaz sokaklarda hapsolup kaldığında, içinden çıkılamayacak karanlık çamurlara battığında, eli ayağı bağlanıp zihnine tutsak olduğunda ihtiyacı olan tek şey, sırtında hissedebileceği şefkat dolu bir yardım eli ve sıcacık anne şefkatidir!

Aslan   

Aslan en zor anında kendiyle baş başa kalıp toparlanmak ister! Sonra yitirdiği özgüvenini yeniden kazanmak, kim olduğunu anımsamak için çevresini saran insanların takdirlerine ihtiyaç duyar! Aslında Aslan’ın sadece Aslan olduğunu hatırlamaya ihtiyacı vardır! Bu yüzden en ışıklı sahnenin hemen ardında yerini alır, ilk fırsatta performansını başlatıp tüm alkışları toplamak için en karizmatik selamıyla gösterisini taçlandırır! Aslan alkışlarla yeniden doğmayı başarır.

Başak  

Başak ilaç sevmez, ileri görüşlüdür böbreklerini düşünür! Antidepresanlara kolay bulaşmaz, kaygılarıyla baş etmenin de türlü yolunu bulur. Önce güzelce ılık duşunu alır, köpük banyosunun dibine vurur! Bitki çayını hazırlar, işlerinin başına oturur! Geriye dönük bir düzenleme yapar, geçmişte yaptıklarını da zihnindeki planları da düzenler, çalışmaya koyulur!

Terazi  

Terazi kendi huzurunu eliyle koymuş gibi bulur, tütsülerini yakar, yogasını yapar, kendini bakıma alır ışıldar, aydınlanır! “Antidepresan da neymiş? Yepyeni bir aşk; insanın gönlünde de yüzünde de güller açtırmak için yeter” der ve harika bir aşka yelken açar! Geriye ne gam kalır ne de tasa, mutluluk kanatlarını takan Terazi başlar mutluluktan uçmaya!

Akrep  

Akrep’e ne güçlü dozda ilaçlar kar eder ne hastaneye yatmak! Onun zehri de panzehri de kendinde saklıdır. Depresyonun kıyısına geldiğinde profesyonel birinden destek alıp henüz karanlığa düşmeden kurtulmak yerine, kendini karanlığın en derinine kendi elleriyle iter. Depresyonun dibini görmeden rahat etmez Akrep! Acıya acıyla pansuman yapar, kendini iyice yakıp küllerinden yeniden doğar!

Yay       

Yay duygularını ya da zihnini ilaca ihtiyaç duyacak denli içinden çıkılmaz hale getirmez zira kendisi iyimserlikten ölür ama karamsarlıktan hasta düşmez! Yay kendini de çevresini de rahatlatmak, keyiflendirmek, dünyanın geriliminden uzaklaştırmak için doğmuştur adeta! Yay herhangi bir durumun içinden çıkmak, kaçıp kurtulmak isterse metafora ihtiyaç duymaz, hakikaten alır başını gider! Seyahat eder, kendini yeniler öyle döner!

Oğlak   

Oğlak antidepresana yakın yaşamaz, zihnini aktif kullanmak, sağlıklı düşünmek, vaktinin çoğunu uyanık geçirmek ister! Dikkatsizliğini artıracak, ağır düşünmesini sağlayacak, deliksiz ve uzun sürekli uyumasını sağlayacak hiçbir ilacı evine sokmaz! Oğlak’ın zihni çok karıştı, işleri de başını aştıysa; daha tempolu çalışarak kendini rahatlatmadan önce başarılarını gözden geçirip motivasyonunu arttırır.

Kova    

Kova fazlaca bunaldıysa öncelikle etrafındaki kalabalığı dağıtır, kimseleri kolayca almadığı kişisel alanında kendini yalnız başına bırakır. Biraz kafasını dinlerken bir yandan bilgisayarını açar, oyun konsolunu bağlar, sanal bir maraton için kendini hazırlar! Sonra geçer bilgisayarın karşısına gözleri kapanana, zihninde ne var ne yoksa silinene dek durmaksızın oyun oynar! Ertesi güne bebekler gibi kalkar!

Balık    

Balık dünyanın gam yükünü sıkça çeker, boynu bükülüp zihni fazlaca karışırsa dünyaya açılan kapılarını kapatıp kendi dünyasına çekilir. Hayallerinde kendine dertsiz tasasız bir dünya kurar, kimselerin keşfedip kirletemeyeceği, müdahale edemeyeceği bu alanda gönlünde tedavilere başlar. Düşleri Balık’ın tümüyle yenilenmesini sağlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.