Burçların Dipsiz Kuyularından Çıkış Yolları

Daha önceki yazılarımızda burçların depresyon belirtilerinden bahsetmiştik. Bu yazıda konun daha derinine ineceğiz ve depresif burçlara iyi gelebilecek aktivitelerden bahsedeceğiz. Belki canın hiç istemese de biraz insan içine karışmalısın, ya da belki kafanı dağıtmayı bir türlü başaramayan partiler yerine ailene vakit ayırmalısın, kim bilir? Hali hazırda buhranla baş etme yönteminin yanı sıra neler yapabilirsin, biraz fikir verelim istedik. Hadi vakit kaybetmeden oku da yaz gelmeden yeşillenmeye başla!

Koç

Depresyona giren Koç son derece agresiftir, duygularını öfkeyle maskeler ve çoğu zaman tahrik edilmesine gerek kalmadan patlar. Bu süreçte yalnız da kalmak istemez ancak diğer insanlar için onun yanında kalmak oldukça zordur. Böyle zamanlarda Koç öfkesini akıtıp rahatlayabileceği, yürüyüş yapmak, kum torbası yumruklamak ya da tek başına dans etmek gibi daha bireysel ve fiziksel aktiviteleri tercih etmelidir. Böylece hem zihnini dağıtır, hem de yorgun düşüp yatışır, sevdiklerine sığınıp sağlıklı iletişim kurması kolaylaşır.

Boğa

Kendi durumunu başkalarına yansıtan ve sanki depresyona giren onlarmışçasına tavsiyelerde bulunup ilgi gösteren Boğa yalnızca kendi gölgesinden kaçmaktadır. Bu nafile çabanın sonucunda bir şeylerin ters gittiğini herkes anlar. Boğa öncelikle inadı bırakmalı, kendine dürüst olmalı ve sorunları kendi içinde masaya yatırmalı, iyi hissetmek adına sonradan pişman olacağı harcamalar yapmaktan kaçınmalıdır. Depresif bir Boğa, hareketsiz ya da tembel olduğu konusunda suçluluk hissetmemeli ve bir süre dinlenmelidir.

İkizler

Kendini mümkün olduğunca meşgul tutarak depresyonun olumsuz etkilerinden korunmaya çalışan İkizler bir noktaya kadar başarılı olsa da sonunda tökezler. Oysa İkizler sorunlardan kaçmak yerine bu sorunların sorumluluğunu üstlenmeli ve kaygılanmadan çözüm arayışına girmelidir. Bir kâğıt kalem alıp hayatındaki olumsuzlukları ve güzellikleri yazmak, nelerden vazgeçip neler için daha çok çabalamak gerektiğini anlamak fazlasıyla yardımcı olur. Gerekirse güvendiği kişilerden tavsiye almaktan çekinmemelidir.

Yengeç

Aileden alınan desteğin, saatlerce ağlamanın ve lezzetli yiyeceklerin iyi hissetmesine yardım ettiğini düşünen Yengeç tüm bunlara rağmen hiç yol kat edemiyorsa derhal içine gömüldüğü çikolata kavanozundan çıkmalı ve somut gerçeklere odaklanmalıdır. Depresif dönemde ortaya çıkan duygusal açlık yalnızca fazla kilolara ve özgüven eksikliğine sebep olur. Bunun yerine işine, okuluna ve hayat mücadelesi verdiği diğer alanlarda enerjisini harcarsa kısa sürede karamsar ruh halinden çıktığını fark eder.

Aslan

Kendini iyi hissetmek için bir an olsun yalnız kalmak istemeyen ve partiden partiye koşan Aslan depresyonundan kurtulmak yerine daha da tükenmiş hisseder. İçinde fırtınaların koptuğu bu dönemde yüzeysel sosyal ilişkilere harcanan çaba onun kendinden uzaklaşmasına sebep olur. Bunun yerine duygularını dışa vurabileceği, doğuştan yatkın olduğu sanatsal alanlara yönelmeli, yaratıcılığını kullanmalıdır. Resim yapmak, yazı yazmak, tiyatroya gitmek gibi sanatsal faaliyetlere yönelmeli, krizi fırsata çevirmelidir.

Başak

Hissettiklerinin mantığa aykırı olduğu konusunda kendini ikna etmeye çalışan ve sorunları üzerine fazla düşünmemeye çabalayan Başak kendini temizliğe verir ya da stresten kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklar hisseder. Bunun yerine ailesiyle, gerçek dostlarıyla vakit geçirmeli ve samimi ilişkilerine odaklanmalıdır. Zayıflıklarını görüp bunları ona karşı kullanmayacak insanların varlığını görmek kısa sürede kendisini toparlamasını ve enerjisinin yükselmesini sağlar. Kısa vadeli pratik çözümler yerine uzun vadeli kalıcı çözümler bulmaya çalışmalıdır.

Terazi

Depresyonun ilk belirtileriyle birlikte dış görünümüyle uğraşmaya başlayıp alışveriş çılgınlığına kapılan Terazi yalnız kalmamak için elinden gelen her şeyi yapar. Bu süreçte yanlış insanlarla gereksiz diyaloglara girmesi muhtemeldir. Öncelikle dış görünüşüyle ilgili radikal kararlar vermekten kaçınmalı ve yalnız kalmaktan korkmamalıdır. İkili ilişkilere sığınmaktan ve söz vermekten kaçınmalıdır. Bunun yerine daha çok okumak ve araştırmak gibi uğraşlar edinmeli, sırtını insanlara yaslayacaksa bu kişilerin gerçekten güvenilir olduğuna emin olmalıdır.

Akrep

Kendine zarar verme eğilimindeki Akrep depresyondayken kasıtlı olarak acılara gömülüp parçalanana dek ıstırap çeker. Dibi görmeden ivme kazanamayacağını ve yeniden yükselişe geçemeyeceğini düşünür, ancak yanıp kül olursa yeniden doğabileceğine inanır. Depresyonla ahbap olan Akrep zihnini açacaksa sonsuza dek orada kalmaya da hazırdır. Bir terapiste ihtiyaç duyduğu noktada en az kendisi kadar zeki birini bulmalı ve pozitif yaşam öyküsünden ilham almalıdır. Meditasyon yapmak ya da her şeyden, herkesten uzaklaşmak ona iyi gelir.

 

Yay

Her zaman moralini yüksek tutmayı başaran ve bunalımda olduğunu belli etmeyen Yay depresyondayken de kimseye bu durumdan söz etmez. Çalkantılı ruh halinden ve hüzünden çok çabuk sıkılır, tekrar tekrar aynı şeylerle yüzleşmekten kaçınır. Depresyonla baş etme yöntemi çoğu zaman başarılı olsa da yıllar içinde olduğundan daha vurdumduymaz ve hatta gamsız bir kişilik kazanmasına, empati yeteneğinin körelmesine sebep olur. Arada sırada depresif hissetmenin yanlış olmadığını ve acılarla güçlendiğini kabul etmelidir.

Oğlak

Disiplinli ve kurallı Oğlak depresyona girince kendini herkesten soyutlar. Hatta dibe vurana kadar yanlış giden bir şeyler olduğunu reddetme eğilimindedir. Bu durum onun aslında depresyona çok eğilimli olduğunu göstermektedir. Depresyonla baş etmeye çalışırken de kendini altından kalkamayacağı kadar sorumluluğa gömer, iş ya da okul gibi alanlarda kendini hırpalar. Bu hatayı yapmamalı, kendine zaman tanımalı, duygularını anlamaya çalışmalı ve hissetmekten korkmamalıdır. Dışarıda, doğada vakit geçirmek ona çok iyi gelir.

Kova

Hayatında bir şeylerin kötüye gittiğini fark eden Kova giderek sabırsız ve tahammülsüz bir ruh haline bürünür. Olur olmaz durumlarda, olur olmaz şeylere büyük tepkiler verir ve çevresindeki hemen herkesle arası bozulur. Doğuştan hayatla kavgalı olması onun için bu zor dönemi daha da korkutucu bir hale getirir. Gücünün yetmediği şeyleri kabullenmeye çalışmalı, gücünün yettiği şeyleri de değiştirmekten çekinmemelidir. Kendi değer yargılarına ters düşse bile deneyimlerle sınanmış tavsiyeleri dikkate almalıdır.

Balık

Melankoliye teslim olan ve hayal dünyasına çekilen Balık neredeyse tamamen bir delüzyon içine girer, onunla aynı fikirde olmayan herkesin onu anlamadığına inanır. Kendisini eleştiriye tamamen kapatır ve gerçeklerden kaçar. Hayatın bir peri masalı olmadığı gerçeğini hazmetmek için sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılmak, düşkün durumdakilere yardım etmek ona faydalı olabilir. Böylece hayatın çok daha acımasız ve sert olduğunu görüp birilerinin hayatında güzel izler bırakmanın huzuruyla kendini çok daha iyi hissetmeye başlar.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.