Burçların Dikkatine! Stendhal Sendromundan Muzdarip Olabilirsiniz

Bir sanat galerisinde dolaşırken etkileyici bir tablonun karşısında kalakaldığın zamanlar oldu mu? Etkileyici bir heykelle karşılaştığında nefes almakta zorlandığın anlar peki? Sanat eserinin kusursuzluğunun baş dönmesi ya da baygınlık yaratması da görülmemiş şey değil. Peki, nedir bunun açıklaması? Biz söyleyelim. Son yıllarda adı sıkça dillendirilen psikolojik bir fenomen, Stendhal sendromu! Adını ünlü yazar Stendhal’ın Floransa’yı gezdiği sırada yaşadığı benzer tecrübelerden alan bu sendrom, Floransa sendromu adıyla da biliniyor. Sebebi Floransa’da özellikle Rönesans döneminde yaratılan eserlerin insanları hiç olmadığı kadar etkilemesi. Medici Riccardi Sarayı’nı ziyaret eden insanları gözlemleyen bilim insanları; insanların kapıdan içeri adım atar atmaz yüz kaslarının gevşediği, gözbebeklerinin küçüldüğü ve nefes alma hızlarının arttığını açıkça ifade ediyor. Sanatseverliğiyle meşhur üç burç için Stendhal sendromundan olabildiğince korunmakta fayda var.

Sanatın Baş Döndüren Cazibesine Kapılan Balık

En çok sanatçıya sahip burçlardan Balıklar, sanata ve sanatçıya her zaman hayran denebilir. Mümkün olduğunda sanat galerilerini gezer, müzeleri ziyaret eder. Sanatçının eşsiz hayal gücünün çıktılarını ve sanatsal öğelerin eşsiz bir biçimde kullanımını takdir etmemek elde mi? Bundandır ki kusursuz bir sanat eseri karşısında kendinden geçmesi pek sürpriz değil. Bir anda ne düşüneceğini bilememesi, ellerinin hissizleşmesi ya da dengesini yitirmesi ise şüphe yok ki Stendhal sendromunun semptomlarının ta kendisi! Söz konusu sendrom nedeniyle kalbi duran kişiler bile olduğundan böyle anlarda sakin kalmalarında ya da galerileri yanlarında birileriyle ziyaret etmelerinde fayda var.

Sanatı Bir Yaşam Biçimi Olarak Benimseyen Boğa

Boğalar, sanatsal yetenekleri en gelişkin burçlardan biri. Üstün zihinsel yetenekleri, hayal güçleri ile birleştiğinde ortaya eşine rastlanması güç kalitede eserler çıkarabilir. Böylesi bir yetenekle kutsanmış kimselerin en önemli becerilerinden bir diğeri ise dünyaya sanatsal bir gözle bakabilmeleri. Bir diğer deyişle sanatı bir tür yaşam biçimi olarak benimsemeleri! Böylesi kimselerin mükemmelin sınırlarını zorlayan eserler karşısında sakin kalmasını beklemekse abesle iştigal. Saatlerce gözlerini ayırmadan bir esere bakakalmak ya da anlamlandırılamayan duygusal gelgitler yaşamak en sık karşılaştıkları durumlar arasında.

Sanat Aşkıyla Yanıp Tutuşan Aslan

Aslanların tüm insanlığa yeteneklerini göstermekten ve eserleriyle takdir toplamaktan duydukları büyük haz, onları zamanın en önemli sanatçıları arasına sokmaya yeter de artar bile! Üstelik yalnızca sanat yaptıklarını söylemek yetersiz kalır. Zira yarattıkları eserleri çoğu kez sanatın ve çağın çok ötesinde. Mükemmeliyetçi ve kararlı yanlarıyla Stendhal sendromu yaratacak türde eserler yapmaya kendini adamış bile olabilir. Pek tabii yüksek standartlarına yaraşır eserlerle karşılaştığında benzer duyguları kendi bünyesinde de hissedebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.