Burçların Çocuklukları!

Aynı halası, tıpkı babası, dedesine çekmiş benzetmeleriyle soya çeken her bebek, genetiğinde taşır kim olduğunu ve tabi ki doğduğu gün gökyüzü bahşeder karakterinin en belirgin çizgilerini. Kimi çocuk sakinlikten yana uyumlu ve paylaşımcı olur kimisi uslanmaz bir mızmız! Peki burçların çocukluk yıllarına şöyle bir göz atsak neler buluruz dersiniz?

Koç       

Koç vaktinden önce dünyaya gelmek için sabırsızlanmış ne tekmesi bitmiştir ne yumruğu! Gözlerini keskin bir çığlıkla açmış, en çok benim sesim çıkar iddiasını oksijenle buluştuğu ilk an göstermiştir muhtemelen. Çocukluğu boyunca dişine kestirdiği herkesle yarışmış, türlü oyunlar kurup hepsinde birinci olmuş, istediği derhal olmayınca ortalığı birbirine katmıştır! Bana nesiyle meşhur küçük Koç; ne yoktan anlamıştır ne dur, duraktan!

Boğa    

Ona sorsalar hiç doğmaz, koşuşturmalar alemi, gürültü, patırtı alanı olan bu kalabalık dünyanın içine hiç gelmezdi. Ama biyolojik saati gelip çattığında el mahkûm doğmuş, doğanın kanununa karşı koyamamış, inadı bu kez işe yaramamıştır! Koca kazık olup bebek arabasından inmeyen, ne karnı doyan ne huzuru olan çocuk var ya, iki adım yürüsün yoruldum deyip kucak isteyen, olmadık anda meme diye tutturan, işte o çocuk Boğa!

İkizler  

İkizler çifte doğum beklerken tek seferde dünyaya gelivermiş, ruhunun çokluğuna bebekken akıl sır erdirememiştir. Hele bir konuşmayı söksem demiş, ses çıkarabildiği andan itibaren huzur vermemiştir. Ne dediği anlaşılır ne istediği, ama İkizler susmaz! “Bu ne?” sorusunu keşfettiği anda yandınız, her şeyi tek tek yüzlerce kez sorar, yeter ki öğrenmek olsun, saniyeler içinde bin kez daha sorar, yorulmaz! Hiçbir oyunla doymaz, oyuncakla yetinmez, arkadaşın biri ikisi eğlence için yetmez, hep sıkılır, hem farklı bir şey ister!

Yengeç

Yengeç duygu seli içine doğar, şaşkınlık, üzüntü, mutluluk hepsini bir çırpıda yaşar! Bebekliği pek nazlı geçer; geceleri göz yaşı pınarları kurumadan uykuya dalmaz, sabahın ilk saatlerinde fırtına koparmadan uyanmaz! Annesinin memesini bırakıp, göğsünden ayrılmaz! Hele bir yalnız yatırın yaygarasından durulmaz! Biraz aklı ersin, konu komşunun çocuğunu, oyuncak bebeğin evcilik içindeki rolünü görsün, kardeş isterim demeye başlar, çenesinden durulmaz!

Aslan   

Aslan bebeği geldiğini herkese duyurur, duymayanlara hemşiresi anlatır, doktoru anılarında canlandırır, bu teşrif dilden dile dolaşır! Saçlı doğar bir defa, annesinin içini çekmiş, midesini hop oturup hop kaldırmıştır! Doğduğu an altına bezi, saçına ilk kurdelesi takılıverir! Artık hayat bir sahne Aslan başrol olmuş, marifetlerini bulduğu her topluluk içinde sergilemeye koyulmuştur! Annesinin sağlam ruju, topuğu yamulmamış terliği kalmaz, Aslan tüm dikkatleri toplamak için oynar da oynar!

Başak  

Midesinin temizlenmesine mutlu olan, ilk banyosunda huzura kavuşan tek bebek de Başak’tır. Kendi tükürüğünden huzursuz olur, annesinin temiz kokusu olmadan nefesini tutar, sütü memede biraz beklesin ekşi diye içmez! Doğuştan pimpirikli Başak, üstüne azıcık yemek damlasa kendini çekiştirir, ne yapar eder cicilerini üstüne giydirir. Kirli yere basmaz, kucaktan inmez, patiksiz gezmez! Acından ölse her kaşıktan yemek yemez!

Terazi  

Terazi doğduğu yuvaya mutluluk, evine huzur getirmiş, tüm sorunlar ilk rüzgâra karışıp ailesini terk etmiştir. Kıyafetin çeşitliliğini keşfeden, giyimin annesinin tercihinde olduğunu gören Terazi, o günden sonra kıyafetlerini kendi seçer, ayakkabılarına bir ayrı değer biçer! Elinde montu, ayağında terliği her fırsatta kapıda biter, “atta” diye tutturup gezmek ister!

Akrep  

Neyse ki anne dostu bir hastanede dünyaya gelip, soluğu annesinin yanında almış, bir daha da kimselerin sevgisine izin vermemiş, annesinin tepesinden inmemiştir. Onun annesinin elini başkası tutamaz, sevgisi başkasına taşamaz, gözü kimselere kayamaz! Akrep’in annesi ondan başkasıyla ilgilenemez, babasıyla herhangi bir münasebet için Akrep yalnız bırakılamaz! Bu koşullar sağlandığında uysal bir çocuk olan Akrep’in kıskançlık damarına basılmayagörsün ne yolunmayan saç kalır ne tırnaklanmayan surat!

Yay       

Yay dünyaya geldiğine pek mutlu, daracık rahimin içinden koca bir galaksiye doğduğuna bin şükürlüdür! Artık ver elini gezmeler, tozmalar, özgürlüğe kanat çırparak geçen dopdolu yıllar! Ne sokaklarda elini tutturur ne düzenli okulmuş, kreşten arkadaşmış, ödevmiş, oyunmuş takılıp kalır! Aklı hep merak ettiğinde, kapalı kutu ardındakinde ve tabi ki yeni gündedir! Caddeye de atar kendini, camdan da sarkar, ateşlere elini de uzatır, çaya parmağını da daldırır! Neyse ki melekler korur, başına bir iş gelmeden bu süreçler atlatılır!

Oğlak   

Oğlak usturuplu doğar, ardından lafa söze zemin hazırlamaz, sesini uygunsuz tonlara yükseltip kimsenin eleştirisine maruz kalmaz, annesini de zor durumda bırakmaz! Zaten fazla tanınır bir bebek olmaktan bir fayda sağlanmaz! Öyle herkese kendini mıncırtmaz, yanaklarını yabancılara sıktırtmaz, herkese mavi boncuk dağıtmaz, mesafeli bir çocuktur! Fazla gürültüden, lüzumsuz laubalilikten uzak durur! Oyuncaklarına gözü gibi bakar, neden paylaşmak zorunda olduğunu hiç anlamaz! Zira başka çocuklar oyuncaklarını atar, kırar, Oğlak buna şahit olmak istemez!

Kova    

Kova kalabalık bir ortama doğduğu, özgürlüğüne de kavuştuğu için mutludur ancak hemen bireysel alanı kundağına ya da beşiğine yerleşmek ister! Annesinin yanı başındaki minik yataktan bir an önce odasına taşınmanın hayaliyle, sütten erken vazgeçer, ek gıdaya hızlı geçer! Kaşla göz arasında bulduğu kumandayı kemirir, telefonları ele geçirir! Azıcık büyüdüğünde oyuncak arabaları dağıtmaya, elektronik cihazların içini açmaya koyulur, böyle böyle jr. Elektrik mühendisi olur! Aklının erdiği ilk dakikada cep telefonu ister!

Balık    

Balık koca bir “tüh!” ile gelir dünyaya, gözü tamamen açılıp, sadece somut gerçeklikleri gördüğü dönemi olabildiğince ötelemek istese de elinden bir şey gelmez, çarçabuk büyür! Bebekliğin en sevdiği tarafı sınırsız uyku özgürlüğüdür. Odasının dağınığında kaybolmaya, tüm dünyaları birbirine karıştırıp yeni bir evren yaratmaya bayılır! Tabi anneler iş başında, oda toplamak görevi çocuklardadır! Balık zaten dağılacak bir alanı toplamak için kaybedilen enerjiyi bebekliğinde anlayamıyordur, hala da anlamaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.