Burçların Çileden Çıkaran Huyları!

Kimi insanları nasıl da severiz, dost diye kocaman kollarımızla sarılırız ama bazı huylarından köşe bucak kaçmak, saklanıp hiç bulunmamak isteriz. İçimizi bunaltan, ruhumuzu daraltan özellikleri gün yüzüne çıkmasın diye tedbiri elden bırakmadığımız da olur! Peki burçların yaka silktiren, bazen kalplerimizi inciten, çok defa illallah ettirip çileden çıkaran özellikleri nelerdir?

Koç    

Koç’un dili kemiksiz, sözü süzgeçsizdir! Zihinsel aktivitesinin yerini bedensel enerjisinin telaşı alır, Koç çoğu zaman düşünmeden konuşur. Tasarlanmış uzun uzadıya akıl yürütülmüş, eni boyu iyice hesaplanmış fikirlere değil, zihnine damdan düşen fikirlere itimat eder, çarçabuk harekete geçer! Hal böyle olunca lafının geldiği yer belirsiz, muhatap aldığı kişi talihsizdir. Bu insanların dan dun konuşmaları illallah ettirir!

Boğa    

Tüm tedbirleri elinde kurguladığı geleceğiyle ayakları yere sağlam basan Boğa bazen kararlığının dozunu kaçırır ve geçit vermez inadıyla insanı orta yerinden çatlatır. Dinlence saatlerini bozmak imkânsız, ufacık bir risk almasını sağlamak mümkünsüzdür. Sabitlendiği fikrinden dünyalar ayaklansa vaz geçmez, doğru bildiğinden mümkünü yok caymaz! Zordur fikri sabit Boğa ile ters düşmek! Yakınına yörene bir milim yanaşmaz!

İkizler  

İkiz ruhun sahibi olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Azgın dalgalarda sörf tahtasıyla ayakta durmaya çalışan, bir yanı mavi okyanuslara dalmasını salık verirken öbür yanı bir damla su sıçrasa üstüne ayağa kalkar! Ruhu gel git, kararları sıkça değişken olan İkizler, bir öyledir bir böyle! Zordur stabil olmayan bir ruhla anlaşmak! An gelir çok olur an gelir tümden yok olur! İkizler’in değişken ruh hali eşini dostunu vurur!

Yengeç

Empati şartelini arada bir indirse, hafta sonlarında olsun ücretsiz izne yollasa ne güzel olur. Her şeyin azı da çoku da zarar! Ne demiş Aristoteles önce ölçülülük gerek hayatta! Herkes adına düşünen, insanların ayağının sıcağını, sırtının rahatını, gönlünün huzurunu hep kendine görev edinen Yengeç kendi yaşamı için de olmadık senaryolar yazıp, dram kuytularına çekilmeye bayılır. O öyle demiş ama aslında şunu ima etmek istemiş, bu bakışını sırf onun canını yakmak için takınmış! Sudan alınır, havadan üzülür Yengeç. Ortada üzüntüye sebep bulunmayınca tesellisi de zor olur!

Aslan   

Her şeyi en iyi Aslan bilir! Keşke bilse de herkes de onun engin bilgisine tabi olsa! Ama yok! Bilir bilmez her konunun uzmanı gibi konuşur, gerçekten uzman olduğu alanlarda da güvenini kaybeder! Benim bu konuda yabana atılmayacak bir deneyimim var de dinlemez! Şunun yolunu çoktan bulup altına kırmızı mumlu mührü basmışlar de, inanmaz! En çok o bilir, kimsenin fikrine önem vermez! Zordur her şeyi en iyi bilen biriyle hoş sohbet kurmak!

Başak  

Neden böyle giyinmişim, neden öyle demişim, o iş öyle mi yapılırmış, ama şimdi olmuş mu bu yaptığım, hiç bu diğerine uymuş mu? Gelmez efendim, Başak’ın eleştirilerinin sonu gelmez! Üstünü başını paralayası gelir insanın! “Bir defa da bir şeyi beğen!” diye ses tellerini yırtası gelir, Başak dur durak bilmez! “Ama tamam öyle diyorsun da bak mantıklı konuşuyorum” deyip sürdürdüğü burun kıvırmalarının sonu gelmez! Başak her şeye bir kulp takmadan duramaz!

Terazi  

Sen bilirsin deyince kavga çıkmazmış! Terazi de duymuş bunu nereden duyduysa, karar verme mekanizmalarını kökünden söküp atmış, onlarsız yaşayıp hayatını başkalarının fikirlerine uyumlanarak geçirmeye alışmış. Yediğini sorar içtiğini sorar, alışverişe muhakkak bir arkadaşıyla çıkıp fikir alır, her adımında onaylanmaya ihtiyaç duyar! Sonra Terazi nasıl bu kadar sakin olmayı başarıyor! Tercihi olmayan insanın itirazı mı olur? Her havaya uyar, her telden çalar Terazi! Çoğu zaman harika olan bu huyu bazen yanındakilere yük olur!

Akrep  

Akrep’e göre her hasırın altında saklı bir sır, açığa çıkmaması gereken bir bilgi, her durumun ardında herkesçe bilinmeyen bir gizem muhakkak vardır! Akrep bu kocaman kuşkularının harman dalı oynadığı zihniyle, sürekli uyanık yaşamak zorundadır. Bakışını yönelttiği yer, içinde olduğu ilişki, fikri olduğu konu, yaşamına giren her şey altı üstüne getirilmesi, tüm şeffaflığıyla masaya yatırılması gereken birer bilinmezdir! Her şeye karşı takındığı bu güvensiz tavır, ilişkilerini yıpratır, çevresini yorar!

Yay     

Ay alev topu olup yansa, güneş görevinden istifa etse, gezegenler yörüngelerinden sıkılıp uzak diyarlara yol alsa, acaba Yay’ın umurunda mı dünya? Böyle rahatlık görülmüş şey değil! “Geçen gün şöyle bir patavatsızlık etmiş kalp kırmışsın” de tınlamaz! “Sevgilin terk edip gitmiş” de yanıp yıkılmaz. “İşten kovulmuşsun” de duymaz, akşamki partinin yerini sorar. Böyle rüzgâra kapılmış giden bir umarsız az bulunur! Hayatı keyif alanı olarak gören, iyimserlikten ölen Yay’ın sülalesi rahattır. Hiçbir şeyi umursamaz! Yanında yöresindekilere gına gelmez mi? Gelir!

Oğlak   

Saati kolunda, yapılacaklar listesi imdat çekicinin olması gereken yerde, bir uzanma mesafesi kadar yakınında olan Oğlak spontane olan her şeyden nefret eder! bu bir evlenme teklifi yahut cenaze töreni de olabilir. Rutinini bozan, planının dışına çıkmasını zorunlu kılan, işlerini aksatan her ne ise prensiplerinden taviz vermesi gerektiği için o şeyden nefret eder! bir defa da akışa bırak kendini dersin, ne akması der işinin başına döner. Hastalanmak dahi öfkelenilecek bir şeydir Oğlak’ın disiplini içinde!

Kova    

Acaba böyle muhalefet, ana muhalefet partileri içinde var mı? Eğer yoksa çabuk boşluğu doldurmak için oraya bir Kova yollayalım! Siyasilerin illallah edip canını kurtarmak için dört nala kaçıştıklarını görmek isteyenlere duyurulur! Şakalar komiklikler bir yana, mübalağayı biz elden bıraksak da Kova itirazlarını dilinden bırakmayacaktır. Bildiği her ne ise dört elle sarılan Kova, herkesin aksi yönünde geliştirdiği fikirlerini canla başla savunmak konusunda bir dünya markasıdır! İllallah ettirir! Çoğu zaman “Tamam sensin, en çok senin dediğin doğru, en çok alkış sana” deyip, uzaklaşmakta yarar görülür!

Balık    

Sorumluluğun ‘s’sini duyup saklanması, hiçbir şeyi üstüne mal etmemesi, azıcık sıkıntı görünce kabuğuna çekilmesi Balık’ı katlanılmaz yapabilir. “Ama bu o kadar da uzun boylu değil!” dersiniz. Balık’ın üstlenmediği nice sorumluluk altında ezilen, arkasını toplamaktan bitap düşen, dağınığında kaybolan arkadaşları, gün gelir ortadan kaybolur! Kaybolmak zorunda kalırlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir