Burçların “Benim O!” Dediği Eşyaları

Pul koleksiyonunu dolabının yedi kat altına istifleyip kem gözden sakınan mı istersin, motorunu cilalayıp parlatmaktan kolu yorulan beli tutulan mı? Kimisi kıymeti üstündeki parmak izinde olan çocukluk oyuncağını cam vitrinlerden çıkarmaz kimisi paracıklarını mektuplarının yanına dizer kasaları beş tur kilitler! Herkesin kıymetlisi ayrı, burçlarda durum nasıl?

Koç

O kadar çalışsın didinsin, gecesini gündüzüne katsın, bu kadarı yeter demesin hep yeni işlere yelken açıp birikimini denkleştirip araba alsın sonra versin arabayı sana, yaya kalsın, dolmuşa el açsın! Koç otobanın düzüne, trafiğin azına alışmışken, her köşe başında yolcu alsın, duraklardan bir türlü çıkıp vaktinde işine varamasın! Koç için bir, iki tur fark etmez, arabasını elletmez!

Boğa

Kusura bakmayın ama ev fiyatlarının ateş pahası, araba vergilerinin yeni bir araba fiyatı olduğu ülkemde para da kolay kazanılmıyor! Daha en güzel yerde ev alacak, garajına arabasını sokacak, bir de öyle tenha değil işlek bir yerde oturacak! Hal böyleyken Boğa, beş yıl yetecek nakit, yedi yıla uzanacak garanti keyif olmadan paracıklarının tek teline ne dokunur, ne dokundurur!

İkizler

Kırk kişiyle eş zamanlı sohbette olup kırk birinciyi ihmal etmiş olabilir, e kitaplarını sıralamış, not defterine özel hatırlatmalar iliştirmiş, arkadaşlarıyla dedikoduya düşüp mesaj kutusunu patlatmış, yeni gelen mesajını henüz okumamış, cevapsız aramalara vakit bulup dönmemiş olabilir ve en önemlisi tüm bunların kimse tarafından didiklenmesini istemiyor olabilir! Bu yüzden sosyal çevresinin hafızalarına zor sığdığı İkizler telefonu mahremdir, ellenmez!

Yengeç

Hoşgeldiniz! Davetimizi kabul etme zarafetini göstererek konuk olduğunuz ev bir müze değil Yengeç evidir! Öncelikle hiçbir parçaya dokunmayın, hepsi pahada ağır olmasalar da Yengeç için kutsal birer antika değerinde olan aile miraslarıdır! Anıları parmak izlerinde yaşar, el değmeniz tavsiye olunmaz! Uyarısından sonra mesaj alındıysa, Yengeç’in hem aile yadigârları hem hediye eşyaları bırakın paylaşımı neredeyse göz temasına kapalıdır!

Aslan

Aslan’ın olan Aslan’ındır, ama ömür boyu Aslan’da kalmak zorunda değildir! Eşyanın ortak kullanıma açık olması gerekirse, Aslan hiçbir şeyini paylaşmaz ama gerekirse hediye eder! Sonuçta eşya yeni sahibinde ömrü uzun olsun dilekleriyle pakete konur, fiyongu bağlanır! Aslan’ın eli açık, gönlü cömerttir! Evine, tek taşına da göz diken olmaz diye düşünerek, makul istekleri geri çevirmeyeceğini ekliyoruz!

Başak

Kolay kolay hiçbir eşyasını vermez, mecbur kalırsa, başkasının eline, tenine değen şeyi bir daha eve barka sokmaz, gözden çıkarır! Destursuz dokunuşlara sinir olur, nasıl bir musluk bir parça sabun bulsam da kendimi paklasam, ellerimin mikroplarını aklasam diye didinir! Paylaşılmayacak bir sık kullanılan eşya seçmemiz gerekirse, başkası “Bakayım ne dinliyorsun?” diyerek apansız kulağına soktuğunda, o kulaklığı uzak çöplere atar Başak!

Terazi

Eteğinin dantelinden, bluzunun kumaşına, ayakkabısının renginden, aksesuarının boyutuna, kozmetik ürünlerinin kalitesinden, pudrasının dokusuna kadar güzelliğiyle ve şıklığı ile ilgili her detayı önemseyen Terazi, özellikle makyaj malzemelerini paylaşmaz! Esasen başkasının özel bakım eşyasını kullanmak hem adabı muaşeret, hem kullanıcısının tenine uyumlu olması açısından sağlık dışıdır! Alerji yapabilir, yüzde kalıcı hasar bırakabilir!

Akrep

Yıllarca öğrendiği, dilini tutup kimselere demediği, sadece içinde saklayıp saklamadığı meçhul ancak muhakkak biriktirdiği bilginin kayıtlı olduğu bir bilgisayar, harici bellek ya da defter olmalı! malum bilgi kaydı ya da define her neredeyse, bırakınız oraya yabancılar sokmayı, kendi gölgesini yanaştırmaz! Bilgisini zaten paylaşmaz da bilgisinin saklı olduğu her ne ise onu da katiyen paylaşmaz!

Yay

“Amaaan ne önemi var ben yarın yolculuğa çıkarım ya dönerim ya dönmem! Belki oraları çok severim, felsefelerine yaşamıma nakşeder, sonra olur da bir gün merakım çağlarsa yoluma oradan devam ederim!” der, her şeyini paylaşır! Paylaşım tekliflerine muhakkak olumlu yanıt verir, eşyasını başkalarına verir ihtiyacı olursa rica eder, ödünç alır! Kendi malıymış gibi de kullanmaz emaneten işini görür!

Oğlak

Ne zımbasını paylaşır, ne delgeçini, kaşesini kimselere vermez, kalemlerine el değdirmez! Her şeyi tam takım masasında olmalı, başarısına eşlik eden her bir parça yerinde ve hizada durmalıdır! Disiplin tek bir alanda olursa işe yaramaz! Oğlak tutumun geçimin alasını bilir, kapılarını müsrifliğe kapatır! Neden her gün bir yeni kalem alsın, zımbası bitsin işi yarım kalsın! Oğlak evrak işlerinde, mesai içlerinde lazım eden gereçlerini paylaşmaz!

Kova

Çağın akıllı telefonlarına ilham olan teknolojik beyinleri Kovalar; ortada bilgisayar yokken, telefon henüz ceplerde gezmeye başlamamışken, bırakınız yapay zekalı robotları, çamaşır leğenlerinin yerini makineler almamışken, Kova’lar bahçeye çamaşır mı asıyorlardı, ışıksız gecelerde uykuya mı dalıyorlardı? Resmen Kova’nın teknolojisi olmuş, tutmuş mobil verisini kapatmış! İnterneti de pek kıymetlidir, paylaşıp, kota ihlali yapmaz, hız sınırına takılıp, gezintisini yavaşlatmaz!

Balık

Balık akşam sefasında açtığı müziğini, ortaya yaptığı rokalı lorlu salatasını, kayık tabağa dilimlediği kavununu, az yağda fırında kızarttığı şakşukasını, masaya misafir ettiği büyüğünü, sohbetine katılan, derdini anlasın anlamasın, kulağını açanla paylaşır! Ancak tabağına aldığı peynirini, bardağına ölçüsüyle doldurduğu, buzlarla soğuttuğu içeceğini paylaşmaz! Masanın adabın çatlasa son yudumu içmeden kalmadan, tabağında bardağında lokma bırakmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.