Burçların Bayramlık Kıyafetleri!

Mis gibi ikramlar hazırlanmış, baklavalar açılmış, sarmalar sarılmış! Nerede o eski bayramlar diyenlere inat camlar sonuna kadar açılmış, bayram havası iliklere doldurulmuş! Bir gece önceden duşlar alınmış, saçlar yapılmış, en güzel kokular raflardan inmiş, özenle seçilmiş bayramlık elbiseler güzelce ütülenmiş, aksesuarlarından, yepyeni pabuçlara kadar tüm ciciler askılardaki yerini almış, bayram heyecanı evi çoktan sarmıştır? Bayramın en tatlı telaşı bayramlık alışverişinde hangi burç ne alır?

Koç

Rahatından ödün vermeyen, yüksek topuk uzak olsun ben sandaletlerimle mutluyum diyen Koç, bayram sevincine hızını ekler, mağaza mağaza gezer! Bayramın özenine yaraşır şıklıkta, sportifliği elden bırakmadan alışverişini yapar! Kırmızıyı bugün giymezsem neye yarar der, muhakkak bir parçasını kırmızıdan seçer! Rahat saçları, belli belirsiz makyajıyla, akrabalarının arasına karışır, yer içer!

Boğa

Pastel tonlarda renklenen, estetik zevki ailece sevilen Boğa, bayram havasına bahar getirir. Güzel gözlerine makyaja, endamına ekstra emeğe ne hacet! Uzun uzadıya alıverişlerden çabuk pes etse de istediğini çarçabuk bulur, babasının tatlı kızı olur! Bayram masalarında fazla mesai yapacağını da göz önünde bulundurur, bol bol yemesine, eğilip bükülmesine mâni olmayacak rahat kıyafetler tercih eder.

İkizler

Bayramda sohbetin dibine vuracak, muhabbetin belini kıracak İkizler’in enerjisine yakışır canlı renkler tercih etmesi kimseyi şaşırtmaz! Sülalenin yaş alsa da yaşlanmayanı İkizler, tercih ettiği canlı renklerle kendinden küçüklere taş çıkaracak, ziyaret ettiği evlerde trend şov yapacak, kuzen buluşmalarına neşe katacaktır. Gırgır şamata peşinde, bu bayram da her bayram olduğu gibi akrabaları şenlendirecek, bayramın tadını bir o çıkaracak!

Yengeç

Babaannesinin vefalı biricik torunu, bayramın birleştirici gücünün en farkında ve bu kutsal güne aylar öncesinden hazırlıklı olanı, Zodyak’ın akraba canlısı Yengeç, bayram gelir de ananesinden yadigâr küpelerini takmaz mı? En leziz mamaları hazırlayıp, misafirlerini rahat koltuklarında ağırlarken, eski günleri yad etmez mi? Tüm bu konsepte feminen görünümünü taçlandıracak zarif bir elbise, eski bayramları anımsatacak klasik birkaç detay yakışmaz mı? Yengeç’e retro çok yakışır.

Aslan

Aslan bayram ziyaretlerine hevesli gibi en önden gider, kimseler gelmeden en çok kendini sevdirir. Bakmayın çabuk çabuk gidip, hazırlıksız göründüğüne ne süsünden geri kalır ne ışıltılı makyajından. Köy ziyaretlerinde ahaliyi ardından baktırır, girdiği evler bir hafta siminden pulundan arınmaya uğraşır. Öptüğü yerde kırmızılar, sarıldığı amcada parfümü armağan kalır! Aslan bayram deyip iddiayı elden bırakmaz, derin yırtmacıyla kıskananları çatlatır!

Başak

Öyle güzel hazırlamıştır ki akşamdan giyeceklerini, ziyaret vakti geldiğinde giymeye neredeyse kıyamaz! Aydınlık renkleriyle iç açan, temiz pak haliyle derin bir nefes aldıran, doğallığı elden bırakmayan Başak, ev ev gezmekten, her koltuğa oturup, ortadan yemek yemekten hiç hoşlanmaz. Bayram samimiyeti bazen, sterilizasyonun kaybolduğu, beş ayrı elin aynı kaba dokunduğu bir hal alabilir, Başak’ın huzuru da azıcık kaçabilir!

Terazi

Acaba bu bayram hangi kombiniyle moda ufkumuza yenilerini katacak, diye gözler kapıda beklenir Terazi. Ailenin zarifi, kendisini açılan kapılardan tebessümüyle süzülür içeri ne çok samimidir, ne çok uzak, ölçülü tavrı küçüklerin idolü olmaya yeter, büyüklerin takdirine değer. Bayramları sosyalleşmek için fırsata çeviren Terazi, zarafetiyle uzak akrabaların dikkatlerini üstüne çeker, görücüleri sıraya dizer!

Akrep

Yine bayram seyran dinlememiş, iki renk giyeyim de keyifli görüneyim diye hiç düşünmemiş, en koyu siyahlardan bir kombin yapmış, kocaman tılsımlı taşlardan broşlar takmış bayramlaşmaya geliyor, ailenin karanlık yanı, sır küpü Akrep kadını! Ağzından kerpetenle alınan laflarıyla, hayatı herkesin merak konusu Akrep, bayramın kısa, ziyaretin az olanı makbuldür der, havadan sudan sohbet bitince, müsaade ister.

Yay

Bayramın ilk gününde gerekli elleri öpecek, yanına yolluk birkaç parça poğaça börek alacak, uçağının da saatini kaçırmadan, ateş alıp gidecek Yay; yollarda engel etmeyecek, bayramın adabına da zeval getirmeyecek, rahat bir şıklık tercih eder. Bulduğu her boşluğu kültür turlarıyla değerlendirmesiyle meşhur Yay, aile içinde garipsenmez, arkasından sular, çantasından baklavalar eksik edilmez.

Oğlak

Ailenin övünç kaynağı Oğlak, kimselerin hakkında çoktan sahip olduğu izlenimini bozmamak istercesine, ciddi şıklığını bayramda da sürdürür. Saçlarını serbest bırakır, kostümünü sınırlı! Özenli görüntüsü, düzeyli sohbeti küçüklerine örnek gösterilir, büyüklerinden bolca övgü alır! bayramın iş arayan yeni mezunları Oğlak’ın eteklerinde toplanır,

Kova

Yine saçını ne renk yaptı acaba, bunca garip kıyafeti nereden buluyor fısıltıları eşliğinde, gönülsüz ziyaretlerine başlayan Kova, bayrammış seyranmış, akrabaymış ziyaretmiş, sevmez, zorlamasalar kimselerin evine gitmez. Ama geleneklerine sahip çıkan anne babalar sağ olsun, Kova bir dahaki bayrama kadar idare edeceği tüm eleştirilerinin yanında hayranlıkları toplar, akıllıya bayram bir gün der, iki ziyaretle bayram defterini kapar, işine bakar.

Balık

Balık genelde bayram ziyaretlerine gitmez, üniformadan haz etmez bayramlık giymez. Her zaman kuğu gibi süzülmesini sağlayan, romantik elbiseleriyle bezeli dolabından herhangi birini seçer, evine gelen konukların yanına bin ricayla çıkar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.