Burçların Başucu Cümleleri!

Bazen farkında olmadan potansiyelimizi baskıladığımız, kendimizi unutup başka biri gibi davrandığımız olur. Mesela yersiz eleştiriler karşısında, insanların manipülelerine aldanır, içimizdeki beni kaybettiğimizi sanır karalar bağlarız. Ama olduğumuz kişiyi canlı tuttuğumuz sürece, unutmayınız ki bambaşka biri olamayız. O yüzden yaşamın karmaşasında kaybolmuş hissettiğimizde ve hırslarımıza fazla kapıldığımızda bu cümlelere bakıp hatırlamalıyız. O halde bakalım hangi burcun baş ucundaki cümlede ne yazılı?  

Koç       

Her şeyi bileğinin gücüyle kazanmış, hakkınla elde etmiş olman çok hoş! Elde edemediklerin için güreşlere doymaman, kırk kere rövanş almansa hem kendine zarar hem de boş. Mücadeleci bir ruha sahip olman paha biçilemez ama yenilmez olman da gerekmez. Yani dememiz o ki; “Hayat bir meydan savaşı değil, hep kazanmaya çalışma”

Boğa    

Elinden gelenin fazlasını yaptığında, sabır etmek konusunda seferberlik ilan ettiğinde dahi katlanma gücün üst sınırları aştığında hala zorlanıyorsan, sorun sende değil onda bunu bir anla! Hayatta her şeye aynı ciddiyetle yaklaşamazsın, boşvermen gereken şeyler de çıkar karşına! Her şeyi sürdürmek zorunda değilsin, vazgeçmek de yaşama dair unutma!

İkizler  

Hızlı düşünüp çoğunlukla kritik anlarda doğru kararlar alman, kafanı çalıştırıp her konu hakkında fikir sahibi olman ve sorunların çözümünü asırlar harcamadan çarçabuk bulman harika. Yani keskin ve pratik zekana, hoş sohbetine diyecek yok. Ama “Konuşmadan önce düşün, pişman olacağın şeyler söyleme!”

Yengeç

Günler geceler boyunca sevgilere boğuldun, şefkatli gönüllerde tahtlar kurdun. Herkesin minnoş sevgi sözcüklerinin odağında kaldın hala “beni kimse sevmiyor” şikayetini dilinden düşürmüyorsun neden? Oldukça sevilesi bir insansın, kuruntu yapmayı bırak!

Aslan   

En iyi sensin, her konuda başarılı olmayı da ihmal etmiyorsun. Ama bazen yanında yörende çok da beğendiğin, henüz el atmadığın işlerle de karşılaşıyorsun. Yanındayken ne kadar iyi olduklarını söylemek yerine, konusu gelince başkalarının yanında övüyorsun da bunun kime faydası var? “İnsanları yüzlerine takdir et, arkalarından nafile konuşma!”

Başak  

Hata yapmaktan köşe bucak kaçıyor, her şeyin kusursuz olmasını istiyor, sorumluluklarınla cebelleşmekten kaldırıp başını gökyüzüne bakmıyorsun. Bazen direnmeyi bırakmalı, detaylarda kaybolmamalı, bazı şeylerin zamanla daha iyi olacağına inanmalısın. Yani “Hataların seni daha güçlü kılar, fazla takılma!”

Terazi  

Herkesin hem eşref hem de eşek saatlerine kulak veriyor, kendi arzularını sonuncu planda tutuyorsun. Kendi yaşamını ellerinle kurmak yerine, konu komşunun, eşin dostun isteklerini gerçekleştirmekle bir ömrü çar çur ediyorsun. “Herkese kulak vermeyi bırak, iç sesini dinlemeye bak!”

Akrep  

Hava günlük güneşlik herkes mutlu mesutken, keyfin yerinde her şey yerli yerindeyken kafanda hep aynı deli sorular, bitmek bilmez kaygılar, tükenmez kuşkular dönüp durur! Felaket senaryolarını yazıp yazıp yırtmaktan bıkmadın mı? “Hep en kötüsünü düşünme, bazen hislerinin ağzını kapat!”

Yay      

Kendi hayatını, değer sistemini arzunca yapılandırman, “konu komşu ne der” kaygısı yaşamadan gönlünce yaşaman çok hoş! Gelenek baskılarından kolayca sıyrılman, özgürlüğüne engel edecek fikirlere kulak tıkaman da oldukça faydalı! Ancak ölçüyü kaçırmamakta fayda var.  “Her zaman istediğini yapmazsın, başkalarına da kulak ver!”

Oğlak   

Kendini bildin bileli disiplini elden bırakmadın, üstlendiğin her işte zirveye oturmadan vazgeçip umutsuzluğun tuzağına yakalanmadın. Ayaklarının üstünde dimdik durup, yaşamı ciddiye aldın. Herkesin parmakla gösterdiği biri olmayı da başardın ama artık yeter! “Kendine karşı bu kadar katı olma, hayat kısa unutma!”

Kova   

Mesele sosyalleşme olunca senden iyisi yok! İlgilendiğin sosyal sorumluluk projelerine verdiğin emeklere, insanların yaşadığı dünyaya duyarsızlaşmasına karşı farkındalık geliştirme çabana da söylenecek söz yok! Ama konu kişisel alanına, özel yaşantına gelince oralar hep muamma! “Her şeyi içinde yaşama, paylaşmanın keyfini sen de yaşa!”

Balık    

Tüm dünyaya açtığın yüreğin, uzattığın merhametli yardım elin, verdiğin sonsuz sevgin hayranlık uyandırıcı. Ama yalnız kaldığında kendine ettiğin duygusal eziyet, kader kurbanı olduğun konusundaki dipsiz kuyun üzücü! “Tüm sevgini başkalarına harcama, kendini sev ama!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.