Burçların Ayna Karşısındaki Övgüleri!

Toplum içinde tevazu kostümünü giyerken ayna karşısında “Çok güzelim be!” diye iç çeker kimimiz! Kendiyle en küsüşük olanımız bile muhakkak övünecek şey bulur kendiyle baş başa kaldığında. Saçlarının dalgasına, gözlerinin bademine, ellerinin zarafetine, burnunun hokkasına iltifat etmeden duramaz, aynadaki yansımasını görünce. Gelelim ayna karşısındaki burçların self övgülerine.

Koç       

Koç, ayna karşısında hareketsiz kalamaz, kendine uzun uzun bakamaz. Ayna sınırları içinde kalacak şekilde küçük danslar, kaslarını ortaya çıkaracak mini şovlar yaparken gözlerinden kalpler çıkar! “Ateş ediyorum yine!” derken bir yandan kendi kendine, övgüsü tez sona erer, Koç işinin başına döner!

Boğa    

Boğa uzun saatler geçirebilir ayna karşısında! Estetiğe önem veren, sanat algısı gözlerinde gezen Boğa pek beğenir kendini. “Allah özenmiş de yaratmış! Bakın bakın! Şu gözlere, kaşlara, ağıza, buruna bakın! Nasıl da keyfe keder, uzun uzun uğraşılmış” diye konuşurken kendiyle, rahatlığına, aceleci olmayışına da atıflarda bulunmadan dönmez uğraşına.

İkizler  

İkizler’in saçı ayrı telden çalar, kıyafetlerinin biri anyayı gösterir, diğeri Konya’yı! Makyajı desen bambaşkadır. Ruh hali zaten kim bilir hangi sularda yüzmeye koyulmuştur meçhul! Bu tatlı kaosa, her lezzetten biraz kombinine bakarken İkizler, kendini tek tek övmekle harcamaz vaktini. “Hepsi senin mi?” der, kalabalıklarına geri döner.

Yengeç

Yengeç’in ailesine olan düşkünlüğünü, köklerine olan kayırıcı sempatisini bilmeyen yok! Annesine benzeyen burnu dünya standartlarına baş kaldırıyor olsa dahi, o burun Yengeç için yeryüzünün en mükemmelidir. Yengeç “gözlerim ne güzel” demek yerine, “tıpkı anneanneminkiler gibi” demekten haz alır. “Ananda mı bu kadar güzeldi be!” diyerek ayna karşısında kendinden küçük bir makas aldığı da sıkça görülür ?

Aslan   

Aslan’ın aynalarla çevrili evinde yalnızca bir iki kolun vardır aynanın olmadığı ? Tamam biraz abartmış olabiliriz ancak bolca aynası olduğu şüphe götürmez. Yatak odasında, kapı girişinde, koridor sonunda; Aslan güzelliğine övgüler bezemek için kendini sıkça görmek ister. Tabi ki kendine hayran birinden söz ediyoruz! Aslan aynanın karşısına geçtiğinde gözleri bir başka bakar ve “Her zamanki gibi yine yakıyorum!” diye düşünmeden edemez.

Başak  

Başak hem yaratılıştan gelen bir nizama sahiptir görüntüsünde hem de kendi emekleriyle zamanla kazandığı kusursuz bir resme! Cildine özen gösterir, saçlarının ışığının sönmemesi için sağlıklı beslenir, temizliğinden ve bakımından ödün vermez! Aynanın karşısına geçtiğinde de hiç yalan söylemez! “Tam bir ustalık eseriyim!” dediği kadar vardır Başak!

Terazi  

Güzelliğine düşkün, bakımına sevdalı, doğuştan zarif ve duruşlu Terazi aynaların karşısında ne dese az kalır. Zira az sonra bale gösterisine başlayacak gibi dimdiktir Terazi ve her zaman güzel. Her an şık bir davete katılmak için hazırdır! Aynalar Terazi’yi sever, Terazi aynaları. “Hakikaten çok güzelim, harikuladeyim!” demesin de kimler desin. Hakkındır Terazi!

Akrep  

Akrep arzularının yansıdığı tarzının ne kadar ilgi çekici ve kışkırtıcı olduğunun farkındadır. Gözlerinden süzülen gizemli bakışlarının ve sahip olduğu öldüren cazibenin de pekala bilincindedir. Biraz da tehlikeli görünür Akrep! Ayna karşısına geçtiğinde “Resmen mıknatıs gibiyim” diye düşünmeden edemez. Zira o bedenin içinde yaşayan da kimleri ne denli çekim alanına soktuğunun farkında olan da yine kendisidir.

Yay

Geldik az sonra kimbilir hangi maceraya koşmak için birkaç saniyeliğine soluklanmak için ayna karşısını seçen Yay’ın kendi karşısındaki sözlerine! Her zamanki gibi heyecanlıdır bir defa! Kendini çok sever Yay! Giymiştir rüzgarda uçuşmaya müsait püsküllerini “Havam da bin beş yüz!” deyip verir gazı kendine ve koyulur mutlu gözlerle yoluna!

Oğlak   

Oğlak yaşamının tek bir kırıntısını dahi bütüncül organizasyonuna dahil etmeden bırakmamıştır. Nerede yaşadığı, ne giydiği, nasıl beslendiği, nasıl hissettiği dahil her şey kontrol altına çoktan alınmıştır. Ayna karşısında gördüğü şey tümüyle kendi eseridir ve elbette övgü kaynağıdır Oğlak için. “Sen bu işi biliyorsun!” sözlerine kendine güvenen buz gibi bakışları eşlik eder ve bir adım daha yükselmek için hazır olduğu işine geri döner Oğlak.

Kova    

Kova çok erken yaşlarda fark etmiştir herkesten biraz farklı, kimilerine göre değişik, kimilerine göre ise rastlanması güç bir kimse olduğunu. Ve tüm yaşamını sahip olduğu alternatif kabiliyetleri eşliğinde yaşayıp, bu şahsına münhasırlığı tüm yaşamına yaymış, oldukça da sever olmuştur! Elbette Kova ayna karşısına geçtiğinde haklı olarak; “Benzemez kimse bana!” der ve kendine bir kere daha hayran olur!

Balık    

Balık yerden kesilmiş ayakları, uçuşmuş aklıyla yaşamaya bayılır! Kafası biraz puslu çokça uzaktır herkesin dünyasından! Üzerinden akıp giden boysuz elbiseleri yerlerde sürünür, tütsüleri mis gibi kokularıyla zihninde yeni düşlere davet eder. Balık ayna karşısına geçtiği uçuş uçuş kıyafetleri, uzun saçları ve puslu bakışlarıyla; “Rüya gibiyim!” demekten alamaz kendini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.