Burçların “Asla Affetmem!” Dedikleri

En kolayı gibi görünse de öyle kolay değildir affetmemek! Erdemin bolu, gönlün yücesi, yüreğin yufkası yaygın olan insanlar aleminde, barış çubuklarının dumanı tüter, zeytin dalları öğlenin güneşinde şemsiye olur, ferahında sohbetlere davet eder! Geldik affedilmesi güç, geri dönülmesi zor hataların kaçınılmaz sonuna! Bakalım burçlar aleminde durumlar nasıl?

Koç

Dolaylı anlatımlar aklına gelmez, dalavere bilmezsin! İntikamın sırtından vuranını değil, çarpışmanın yüz yüze bakanını, er meydanında yapılanını tercih edersin! Kimsenin ardından iş çevirmemiş, söz hakkının olmadığı yerde tek laf etmemişken, ilişkide olduğun her insandan böylesini beklemek hakkındır! Temiz kalbini yaşam felsefene yansıtmış, dürüstlükten şaşmamışken, ikinci yüzünü tesadüfen gördüğün, riyasına şahitlik ettiğin insanı da affedemezsin!

Boğa

Yaşamını güven zemini üzerine inşa edip, elinle tutup, gözünle görmeden, kulaktan dolma bilgilerle, dedikodu minvalli söylemlerle kimseyi yargılamazsın! Şüphe denen kurt istilasına da kolay kolay geçit vermezsin. Neden? Herkesi kendin gibi dosdoğru zannediyorsun da ondan! İnsanların seni kandırmasına izin verdiğin günler olur, ama beklenmedik anda, ummadığın taşlar yararsa başını, sabrının sonu gelir, ilişkin sonsuza dek kesilir!

İkizler

Bilgine güvenir, şeytan tüyünü takınır, insanların sevgilisi olursun! Girdiğin ortamda tokasız el, kucaksız göğüs, tebessümüz yüz bırakmazsın! Kıvrak zekâna üç cümlede hayran bırakır, fikir sahibi olmadığın konu az, sohbetin tadına doyulmazdır. Hal böyleyken, herkes her şeyin farkında, sense kendinle bir hayli övünürken, özellikle kendine güvendiğin ve rakipsiz olduğun konularda küçümsenmek seni delirtir! Biri tarafından aşağılanmayı asla kabul etmez, af dilese vazgeçmezsin!

Yengeç

Merhametinle pamuklara sardığın, esnek duygularınla kuşattığın yaşantında, yüksek sese, kabalığa, saygısızlığa yer yoktur! Çıt kırıldım gibi bir namın olsa da anne kuvveti vardır sende! Göğüs germe kapasiten, şişkin pazululardan kat be kat yüksektir! Sadece kendi çocuklarının değil, sevdiğin herkesin koruyucu meleği olmayı başarırsın. Sen karıncaların uykusunu düşünüp, kuşların kırık kanatlarını onarırken, gaddarlığı eve barka sokmaz! Olur da yüz yüze gelirsen, kapılarını kapar, bir daha da açmazsın!

Aslan

Gösterişin bol, şanından gelen saygı beklentin hatırı sayılır, sahip oldukların göz önünde bulundurulursa kibrinde ele gelecek kadar vardır! Kimsenin çizgisini ihlal etmez, adab-ı muaşeret nedir iyi bilirsin! Kendi sınırların içinde yapacakların sınırsız olsa da, sınır dışında kendini bilisin! İşte senin de tahammülünün bittiği yer kendini bilmezlerin başladığı yerdir. Haddinin hududunu bilmeyip, bir adım aşınca insanlar, kesiverirsin ilişkini! Sonuçta onlar kaybeder!

Başak

Mükemmellerin üst sınırlarını zorlamak gayretinde olduğunu, aldığın her işin sorumluluğunu harfiyen yerine getirmek için gece gündüz çalıştığını, kazandığın her takdirin hakkını zerresine kadar verdiğini bilmeyen yoktur! Kendi hayatının kusursuz yolculuğunun meşakkati yetmiyormuş gibi; bir de konu komşunun eksiği gediği, eşin dostun ihtiyacı yardımı der, herkesin hayatını doğrultmak için yapıcı eleştirilerini sıralarsın! Tüm gayretinle yaptığın işlerinde hakarete uğramaya kesinlikle göz yummaz, bu konuyu sonsuza dek kapatırsın! Affetmek mi? Asla!

Terazi

Acaba ne kadar üstüne geldiler, en duyumu yüksek damarlarını bulup bastılar, canını nasıl yaktılar ki asla affetmem diyecek hale geldin! Yoksa sen aflarını yedi cihana dağıtır, konuyu oraya getirene kadar çoktan zeytin dallarından taçlarını takarsın! Adalet terazisini kırıp döküp, kefelerini birbirinden ayırdılarsa, hak hukuk ne varsa yiyip, bir de üstüne doymadılarsa, Terazi olsan önünde duramazsın! Sen affetmiyorsan, affedilmeyecek bir usulsüzlük vardır demektir, bize laf düşmez!

Akrep

Tamam, affetme de unut artık yeter! Şaşar beşer de, insan sonuçta de, ne hali varsa görsün, benden uzak olsun da nereye isterse kral olsun de! Tamam, hadi kral da olmasın! Allah’ından bulsun, gitsin cehennem olsun de! Ama helak ettin kendini intikam peşinde! Bu kadar emeği derslerine verseydin profesör olmuştun deyince kızıyorsun! İhanet ne yenir yutulur ne de affedilir! Ama üstüne bir sünger çekilip, hayat devam ediyor denebilir!

Yay

Esasen köklü ve derin nefretlerin, affetmemek gibi ceza mekanizmaların yoktur! Ancak dünya felsefelerine karşı derin merakın, insani değerlere karşı hatırı sayılır bir saygın olduğu muhakkak! Etraflıca öğrendiğin ve benimsediğin bazı yaşam felsefelerinde fanatikleşebildiğin görülür. Ahlaki değerlerinin çerçevesini çizen kurallar ve yasaklar konusunda hassasiyet gösterirsin! Hal böyleyken tüm kalbinle inandığın değerlerine saygısızlığı, kendi normlarının dışında konumladığın davranışları ahlaksızlık olarak addeder ve affetmezsin!

Oğlak

Sen yıllarca eğlencenden, keyfinden, kederinden kıs; kariyerine yatır! Eller gezip eğlenirken, geleceğini bina edecek tuğlalara sarıl, geceleri sabah et, sabahları erken çalış babam çalış! Gelsin bir kötü niyetli hiç yoktan koltuğuna göz diksin, ayağını kaydıracağım diye etkili bir iftira senaryosu yazsın, tüm didinmelerin, kamyon yükü emeklerin toz olup uçsun! Var mı öyle yağma? Sen gözünü açar, itibarına sahip çıkarsın da daha da iftiracıyı semtine yaklaştırmaz, adını anmazsın!

Kova

Ne derneğin biter, ne oyun grubun, okulda kulüplerde boy gösterirsin, iş hayatında turnuvalarda! İlla ki dâhil olacak bir kalabalık bulur, baş ucuna koyarsın! Dostlukların mesafeli ama gerçektir! Arkadaş olmayı, yaşamda belli görevleri üstlenmekte ortaklaşmayı iyi bilirsin! Ne emekler verir, nice günler geçirirsin, artık rahatça sırtını da döner, karanlığa da girersin! Ama dünyanın pamuk şeker tarlası olmadığını, insanların erdemden yapılmadığını öğrendiğinde, azıcık sarsılır, zihnine bir format atarsın! Yepyeni bir sayfayla yoluna devam edersin!

Balık

Kendi inançlarını zihninde yapılandırır, dış dünyanın hiçbir dayatmasını umursamazsın! Kainata kocaman merhametinle yönelir, duygularını ve hayallerini asla yabana atmazsın! Somut gerçekliklere pek yaklaşmaz, en mantıklı olanı yapmaktan imtina edersin. Rutinden, kısıtlayıcı kurallardan, özgürlük sınırlarını daraltacak insanlardan uzak durur, kendi yağında kavrulmayı seçersin! Kimseleri aldatmaz, kandırılmayı da asla affetmezsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.