Burçların Aşk Hayatlarını Altüst Eden Hataları!

“Hatasız kul olmaz, hatamla sev beni” diyen Orhan Gencebay belki yanlışıyla doğrusuyla kabul görmüştür. Ders çıkarılan hataların varlığına da sanırız kimsenin itirazı olmaz! Ama alışagelmiş, kanıksanmış kimi hatalı davranışlar vardır ki aşk her şeyi affeder kuralının ardına saklanamaz! Sırada burçların aşk ilişkilerinde yaptıkları onarılmaz hatalar var.

Koç       

Çok cevvalsin, kocaman kanatlarında sevgilini tüm tehlikelerden korursun, sanırız delikanlılığın kitabını da sen yazmıştın ancak aşk hassastır, kabadayılık sevmez, fazla külhanbeyi tavırlarına gelmez. Mahalle maçında yaptığın kavgaları hiç çekmez! Dilin sivri, sözün açık ama her şeyin de bir adabı var. Aşk zarafet gerektirir; karşındaki sevgilin unutma, mahalleden arkadaşın gibi paldır küldür konuşma!

Boğa    

Sevgilin “sinemaya gidelim” der, sen “evin suyu mu çıktı, patlatalım mısırımızı evde izleyelim filmimizi” dersin. Böylece hem fazla efor harcamaz hem de kesenin ağzını açmaz, avantajı elinde tutmak pahasına, etkinlik kıtlığından ilişkinizi kangren edersin. Hafta sonu gelir, güneş sıcacık gösterir kendini, sevgili yeni teklifiyle çalar kapını; “hadi şöyle güzel bir yerde kahvaltı yapalım”! Sense dolapta her şeyin olduğunu söyleyip can sıkarsın.  Yapacak onca şey varken ev de ev diye tutturursan, evde tek başına kalırsın.

İkizler

Anladık zihnin seri, sözün zehir ama sevdiğine de her kıvılcımda tüm filtreleri dilinden kaldırıp dümdüz gitme. Hep söylüyoruz, senin kafan çok çalışıyor, kelime dağarcığın ise çenen açılınca oluk oluk akıyor. Tam da bunun için herkesten daha temkinli davranıp beş düşünüp bir söylemen gerekiyor. Yoksa pişmanlık nöbetlerine tutulur, “dilimi eşek arıları soksaydı” dersin ama iş işten geçmiş olur. Her tartışmada dilinin ayarını kaçırıp saygı sınırını aşma!

Yengeç

Sırtının sıcağını, belinin rahatını, açlık tokluk durumunu düşünür, sevgilinin konforu için elinden geleni yaparsın. Maharetli ellerinle harika sofralar kurar, sevdiceğinin kıyafetlerini jilet gibi ütüler asarsın. Herkesin ev dediği, konaklama için kullandığı yerden sen sıcacık bir yuva yaparsın, tıpkı annemiz gibi! Ama sevgili olmak; korumak, sakınmak, düşünmek değildir sadece. İlişki tutku ister, sevgililer birbirilerinden yüksek çekim bekler! Sevgiline annesiymiş gibi davranırsan arzulanmayı çok da umma!

Aslan   

En çok kendin sevilmek, övülmek, ilgilenilmek, en kıymetli olmak istersin, sonra canın isterse sevgi sözcüklerinden birkaç kırıntı lütfeder ama çok zor takdir edersin. Her istediğin zaten olur ama sen henüz istemediklerinin de gerçekleşmesi yönündeki ısrarını sürdürmeyi seçersin. Ama yakındır, bunca seven, sırtında taşıyan, bir dediğini iki etmeyen sevgili bir kez gönlünü hoş edemedi diye tafra yaparsan bardağı taşırman yakındır! Uşağın yok karşında, istediğin olmayınca ortalığı yıkma!

Başak  

Gerekli gördüğün her an, ihtiyacı olan herkese yardım elini uzatman, kendi yükünü artırmak pahasına çevrendekilerin sorumluluklarını üstlenmen de takdire şayan! Ancak iyi bir şey yaptığını düşünürken insanların hayatına tümüyle müdahil olman hiç doğru değil, hele ki bu sevgilinse. Birlikteliği sahiplenmen, sorumluluklarını iki kişilik alman başlarda rahatlatıcı olsa da ileride muhakkak sorun yaratır. “Artık bu kadarı fazla, nefes alışıma bari karışma!” feryadını duyman yakındır, dikkati elden bırakma!

Terazi  

“Sen bilirsin aşkım, nasıl istersen hayatım, benim için fark etmez şekerim…” çok tatlısın, üstelik aşırı uyumlusun! Ama her şeyin fazlası zarar, önemli olan dengede kalmak ki bunu da en iyi sen bilirsin. Buna rağmen karar almaktan bu kadar kaçınıp tümüyle sevgilinin himayesine girmeye bu denli gönüllü olman da şaşırtıcı. Bazen tercih yap, kimsenin sırtına yük olma!

Akrep  

Tutkuyla seviyor oluşun, herkesten ayrı karanlık dünyanın kapılarını açıp en kıymetli köşelerine konuk edişin, sevgiline kendini bu denli vazgeçilmez hissettirişin harika! Ama dilimiz varıp da “her güzelin bir kusuru olur, seni de böyle sevsinler” diyemeyeceğimiz kadar boğucu bir kıskançlığın var! Çöl sıcakları bile senin kadar bunaltmıyor, bu kadar kıskanç olma!

Yay   

Anladık özgürlüğüne çok düşkünsün de sevgilini de hep ikinci plana atma. Ortak karar almanın nesi kötü? Hep benim istediğim, paşa gönlümün arzu ettiği olsun diye tutturma. İlişkiyi tutsaklık olarak görüp köşe bucak kaçarken kendini de yorma. Sonra “ben neden yalnızım” deyip, tek başına heyecan peşinde koşma. Sen yine de özgürlük diye tutturup gözden de gönülden de ırak olma!

Oğlak 

Müdürünün eşi statüsüne çok uygunmuş, Aslı’nın sevgilisi başarısına bir hayli katkı sunmuş, Mehmet desen yaşamının planlarının dışına çıkmamak konusunda iddiasını ortaya koymuş anladık da bunların sizin ilişkinizle ne ilgisi var orasını çözemedik. Her ilişki kendi dinamikleri içinde var olur, kimseninki gibi olamaz. Sen de artık kendi hayatına bak, başkalarının ilişkisiyle kendininkini kıyaslayıp durma!

Kova    

Sevgilinle aynı zamanda arkadaş olman harika. Önce bolca güzel zaman geçirebilmeni garantileyip sonra harekete geçmen de mantıklı. Ama aşk denen henüz tanımlanamayan his; mantığın oldukça uzağında. Sevgiline kendini sıradan bir arkadaşınmış gibi hissettirmek konusunda ısrarcı olursan, o birliktelik çok da uzun sürmez. İyisi mi sen arkadaş ayağına kimsenin duygularıyla oynama!

Balık    

Sevgin yüce, miktarı da hissi de keyfi de sonsuz. Buraya kadar tamam, ya sonra? Dünyadan bu kadar uzaklarda, zihninde yarattığın düşler diyarında sevgiline yer var mı? Hayallerine eşit oranda ortak olabilir mi? Asla! Sen dünyanın sorumluluğundan kaçıp kendi kuytularında mutluluğu ararsan, sevgilin yalnız kalmaz mı sonra? Dememiz o ki; tek başına sevgi karın doyurmuyor sorumluluktan kaçma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.