Burçların Aşk Acısı Benzetmeleri!

Kimisi dünyanın sonu geçmişçesine kahırlardan yelek örer, depresyon sıcağını sırtına giyer! Kimisinin burnu sızlar, içi yanar! Herkes tarifi zor ayrılık acısını, bir başka duygusuyla eşler! Bakalım burçlar aşk acısını neye benzetir!

Koç       

Yıllarını vermiş saçını süpürge etmiş, hiçbir mücadelesini kaçırmamış her daim yanında olmuştur! Onun belirlediği renkleri gururla taşımış, verdiği atkıyı boynuna sarmadan sokağa çıkmamıştır! Sevgisini pankartlara yazıp haykırmış, aşkına karşılık görünce konvoyunu yapıp tura çıkmış, meydanlarda galibiyet dansı yapmıştır! Koç tuttuğu takımı sevgilisinin yerine koymuş, maç kaybetmesine kahır olmuştur! İşte ayrılık acısı gelip çattığında onca emeğin, sonu gelmez çabanın boşa çıkmasına destansı bir ağıt yakmıştır!

Boğa    

İşten gelir, ortalığı toplarlar, kıyafetlerini çıkarıp en rahat panduflarını ayağına giyer, saçını ensesinden toplar, sakin de bir müzik açar! Yemeğini bir güzel hazırlar, eşi dostu eşliğinde masasını kurar, yemeğin en soslusunu, pişkinliği en kıvamlısını, o en değerli son lokmayı da finale saklar! Tam o anda son vuruşun heyecanıyla yanıp, önden bir yudum su içtiği sırada, son lokmasının başka bir çatalla yakalanıp mideye indiğine şahit olur da ses çıkaramaz ya! İçi yanar, hayalleri yıkılır! İşte mutlu sona ramak kala terkedilen Boğa tıpkı bu hissi yaşar!

İkizler  

Gönlü bir o yana bir bu yana esmek için rüzgar ararken, duygusu gitme kal bu adamda demiş, o da kulak vermiş, İkizler dizini kırıp aşkını yaşamaya koyulmuştur! Ama umduğu dağlara kar yağar, yerleşik hayat İkizler’e pek hayırlı gelmez! Ömrünü bilgi ağını kuvvetlendirmeye, kütüphanesinin her rafını itinayla doldurmaya, bilgisine bilgi, zihnine yeni malzeme katmaya adayan İkizler, her şeyi en ilk bilmeyi hak eder! İkizlere beklenmedik bir hamleyle kapı görününce, herkesin bildiğini en son duyan Babalara döner, sarsılır!

Yengeç

Yengeç sık sık arkadaşlarında konaklamaz, evinden başka yatakta mecbur kalmadıkça uyumaz! Ama yanında sevdiceği olursa, onun sıcağıyla ayazda da kalır, samanlıkta da yatar! Hayallerine duvaklar örttüğü, ailesinin tümüyle çoktan ahbap ettiği sevgilisi ardına bakmadan gidince, Yengeç’in elleri bomboş, gözü yaşlı kalır! Yengeç terkedilince, yuvasından apansız kovulmuş, evsiz yurtsuz kalmış, kanadı kırılmış bir serçe gibi yapayalnız hisseder!

Aslan   

Aslan’a sorsanız, gören gözde mühür olur, girdiği ortamda imzası kalır, duyan sesini unutmaz, karşı karşıya gelen suretini! Ona sorsanız, terkedilmesi de mümkün değildir ama bazen olmaz denen olur, Aslan da acımasızca yalnızlar rıhtımına terkedilir! Böyle bir durumda, şaşkınlıkla karışık bir kalp acısı yaşar! daha önce tanıştığına emin olduğu birinin onu hatırlamaması ne kadar imkansız ve kırıcıysa, terkedilmek de tıpkı öyledir!

Başak  

Başak’ın titizliğini bilmeyen yok, sadakatine öykünen çoktur! Sevgilisinin yükünü hafifletmek için kendini telef eder, “Sevgi emektir!” düsturunun hakkını verir! Gün gelip yorgun düşen bir ilişkiye hiçbir müdahale işlemeyince, girilen yol geri dönülmez olunca, kaçınılmaz son gerçekleşir! Başak tüm hazırlıksızlığıyla terk edilir! İşte o anda, halı altlarını, koltuk arkalarını, pencere kenarlarını ışıl ışıl yapmış, dişini tırnağına takıp bütün evi henüz temizlemiş bir Başak henüz oturmamışken, leş gibi çamurlu ayaklarıyla biri çıkagelir ve evinin en temiz yerine bir iz bırakır ya! İşte Başak’ın yüreğinde tıpkı böyle bir iz kalır!

Terazi  

Alışverişe sevgilisi olmadan çıkmamış, bir yudum ekmek onsuzken boğazından geçmemiştir! Kitabını dizinde okur, müziğini kulaklığın bir ucunda sevgilisi varken dinler. Gezmelere de onunla çıkar, evde kalıp tembelliği de birlikte yapar! Derken her güzel şey gibi bu birlikteliğin de sonu gelir, Terazi herkes kendi yoluna son sözleri kulaklarında çınlarken, kalır yalnız başına! Yıllardır kullandığı, doğal kokusu sanılan o parfümün artık üretilemeyeceği haberini aldığındaki yıkımın yerini dizlerinin üzerinde yaktığı ağıtı alır, ayrılık acısı Terazi’de derin yaralar açar!

Akrep  

Ne aldatılmıştır Akrep ne de kandırılmış! Bir de güzel sahiplenmiş, kendini devlerin aşkında sanmıştır! Keyifle aldıkları yol burada bitmiş, ilişkinin ardı uçurum oluvermiştir bir anda! Aklına gelmeyen, başına gelir; Akrep apansız terk edilir! Süresi bitmiş bir ilişkiyi ayakta tutmaya çalışmak anlamsız açıklaması kalır geriye! Akrep şaşkınlıktan dilini yutar, en sevdiği dizinin son bölümünü kaçırmış, dizi de yayından kalkmış, kayıtlar bir günlüğüne sonsuza dek ortadan kaybolmuş gibi bir yokluk, derin bir kayıp yaşar!

Yay      

 

Aklı göçebeyken kalbi yerleşik düzene geçmeye karar vermiş, aşkına yüreğini bağlayıp kalmış Yay, yaşam düzenini yerle bir etmiş, eşyalarını raflara dizmiş, şehir yaşamına uyumu yakalamaya da ramak kalmışken, terkedilmesin mi! Yay tam da o anda; günlerce hazırlandığı, uzun uzun planlar yaptığı, listesini boynuna astığı uzun tatili için bineceği uçağı kaçırmış, havalimanında elinde valizi, dilinde keşkesi kalakalmış gibi hisseder!

Oğlak   

Yeri gelmiş onun için planlarını bozmuş, çalışması gerekirken evinin kadını olmuştur! Ne saygıda kusur etmiştir ne sevgide! Partilerden dönüp iş yapmış, sabahın köründe kalkıp proje yetiştirmiş bir yandan yumurta haşlayıp sevgilisini hazır kahvaltılara uyandırmıştır! Onca emeğin ardından, reva olmayan sonla karşılaşmış, sen daha iyilerine layıksın klişesiyle terk edilmiştir. Ayakkabılarını giymeyi unutup, ofise pembe tüylü terlikleriyle gitmiş, beklenmedik bir manzarayla karşılaşmış gibi büyük bir şok yaşar!

Kova

Olmaz denen olmuş Kova özel alanlarının kapılarını sevgilisine ardına kadar açmış, öyle sevmiş ki doğru bildiğinden şaşmıştır! Güvendiği tüm dağları ziyarete açmış, dogmalarını tartışmaya açmıştır! Arkadaş sohbetlerini ayak üstü, sevgili görüşmeleri saatler boyunca yapmıştır! Peki çok kıymetli sevgili ne yapmış; fırsatını bulduğu ilk anda Kova’ya tekmeyi basmış, terk edip yeni aşklara yelken açmıştır! Kova şok! Yeni aldığı tişörtü hevesle giymiş, sokağa çıktığı ilk anda beş kişiyle birden pişti olmuş gibi hisseder!

Balık

Platonik aşkları bir kenara bırakmış, hayalleri gecenin birkaç saatiyle sınırlamış, mantıklı olana birkaç adım yaklaşmış, yetmemiş gibi olmayacak sorumluluklara üstlenmiştir! Ne için? Bugün rahatlıkla kendisini terk edip, en mantıklısının bu olduğunu söyleyen sevgili için! Balık rüyasının en güzel yerinde, dünyanın en anlamsız sesiyle uyandırılıp, ne yaptıysa geriye dönememiş gibi hisseder, sinirden olduğu yerde dört döner!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.