Burçların Aldatan Yüzleri!

Geldik esasen burçların doğasında olmayan, görenlerde şaşkınlığa yol açan, kimi davranış biçimlerinin tespitine. Hangi burç kendinde var olmayan hangi duyguya gereksinim duyar ve ne tür bir maskeyi yüzüne takar?

Koç       

Koç, hızlı düşünmesi ve çabuk karar vermesi dolayısıyla, hiçbir fikrini zaman içinde geliştirmek için süründürmez, yolda olmayı değil hedefe varmayı sever. Bu yüzden her davranışı doğrudandır, zira hedefe giden yolda onu geciktirecek, alternatif yollarda oyalayacak, çıkmazlara sokacak ayrıntılardan uzak durur. Açık sözlülüğünün patavatsızlık boyutunda oluşu da yine aynı direkt tavrı yüzündendir. Koç’un takması güç de olsa “Nezaket” maskesine ihtiyacı vardır. Ve nazik bir Koç görürseniz, muhtemelen kısa süre önce aldığı uyarının etkisi altındadır. Bu durum fazla sürmeyecek, çok geçmeden Koç orijinal haline hızla dönecektir.

Boğa    

Boğa oldukça sabit ve mesafeli bir burçtur. Konfor alanını terk etmek, yeniliklerle tanışmak konusunda oldukça çekingen olan Boğa’lar, sabit fikirlerini yerinden oynatmamak konusunda da kararlıdırlar. Değişimi reddettikleri için mutsuz da olmazlar. Yaşamda uçuk beklentileri, yüksek hevesleri yoktur. Zamana ayak uydurmak konusunda da kimi zaman baskılara göğüs germek, çekiştirmelere ayak diremek zorunda kalan Boğa’ların “Açık fikirli” olmadıkları gözlenir. Ve nerede fikirlerine esnek görünümü veren fazlaca samimi davranan bir Boğa görürseniz, biliniz ki küçük bir yanılsama yaşıyorsunuz.

İkizler  

Uzunca bir konuşma yapıyorsanız ve dinleyiciniz, aşırı konsantre ve bir o kadar odaklanmış görünen bir İkizler ise; her şeyi anladığından, tüm anlattıklarını takip ettiğinden o kadar da emin olmayın! Zira İkizler çoktan sıkılmış, gözlerini size, algısını zihnine çevirmiş, neler bozup neler yapmış, ne kararlar vermiş ve adımlar atmıştır, kimse bilemez ancak bildiğimiz tek bir şey var ki İkizler zihinsel olarak çoktan ortamı terk etmiştir. İkizler saatler süren konuşmalardan koşarak uzaklaşmadı, kontrolü ele alıp ağzını açıp gözünü yumarak kimselere fırsat vermeden konuşmaya başlamadıysa biliniz ki yüzündeki ifade harika bir maskedir.

Yengeç

Yengeç sahip olduğu öznel duyguları çerçevesinde kurguladığı yaşamında kaçınılmaz olarak sübjektif davranır. Sevgisi ve merhameti her şeyi üzerindedir. Yakın çevresine ve ailesine olan düşkünlüğüyle bilinen Yengeç, onların menfaatine olacak her konuda taraflı davranma eğilimi gösterir. Oldukça duygusal oluşu ve kırılganlığı ile bilinen Yengeç, konu sevdikleri olunca bir o kadar kırıcı ve gaddar olabilir. Sevdiği kişi şüpheye mahal vermeyecek açıklıkta haksız dahi olsa Yengeç’in bunu kabul etmesi mümkün değildir. Eğer herhangi bir durumda “Tarafsız” kalıyorsa, böyle davranmak menfaatinedir. Ve tarafsızlık onun koruyucu maskesidir.

Aslan   

Aslan teatral yeteneklerle donanmış, gösterişi bol bir şov insanıdır. Tüm yaşam alanları kendisini göstermesi, daha fazla övgü ve saygı kazanması için çeşitli platformlardan fazlası değildir. Her merhabası yeni bir perdenin açılışı ve performans başlangıcıdır. Ve tüm gösterisini ego rezervlerini daha fazla doldurabilmek adına alkış toplamak, takdir kazanmak için yapar. Kibirli olduğu herkesçe bilinir. Sahip olduğu yeteneklerin farkındadır ve herkesten önce Aslan kendine hayrandır. Herhangi bir anda “Alçak gönüllü” bir tavır takındığı görülürse, muhakkak daha fazla alkış almak içindir.

Başak  

Başak somut yaşamdaki tüm kusurları tespit etmek konusunda uzmandır. Karşılaştığı bu aksaklıklara kayıtsız kalamaz, duyduğu rahatsızlığı dillendirmeden duramaz. Bir Başak ummadığınız kadar çeşitli bir eleştirme kabiliyetine sahiptir. Bir de olaylara kötü tarafından bakmak, bardağın boş kısmını görmek gibi bir ilk izlenimi vardır.  Onca güzelliğinizin içinde gizlenmeye çalışan sivilcenizi bulup çıkarır, hazırlanmış tatile giderken havanın bozma ihtimaliyle içinizi karartır, olanlar olduktan sonra dahi geriye dönük moral bozmaya bayılır. Eğer iyimser bir konuşmasına şahit oluyorsanız, ölümcül hastalığını sizden önce öğrenmiştir, nabzınızı yoklayın! “İyimserlik” maskesi ardındaki gerçeği öğrenmek için Başak’ı zorlayın.

Terazi  

Terazi’nin kararlılık gösterdiği tek alan yaşamını muhakkak bir eşle geçirmesi konusunda sahip olduğudur. Onda da geriye kalan tüm kararlarını eşine bırakmak için önden mecburi bir karar vermek zorunda kalmıştır. Uyumludur Terazi, bu öyle çoğunluk çok ısrar ederse bir defaya mahsus ayak uyduran değil, tümden bir teslimiyettir. Yaşam boyu hiçbir karar almak zorunda kalmamak yahut biri tarafından ömrünce onaylanmak ister. Eğer herhangi bir konuda “Kararlılık” gösteriyorsa, diğer tüm kararsızlıklarını özgürce yaşayabileceği bir alana giriyor, huzura eriyor demektir. Bu hali oldukça geçicidir.

Akrep  

Akrep, yer altının hükümranı, karanlık tarafın varisidir. Geceleri yaşar, gündüzleri ise gecelerine ışık olacak bilgiler toplar. Oldukça stratejik düşünebilir ve düşmanlık geliştirmeye meyillidir. Siyah ya da beyazdır Akrep, herhangi bir duygunun arasını tanımaz! Ya çok sever ya ölümüne nefret eder ve her iki durumda da sonuna dek mücadele eder! Ne cesaret edemeyeceği bir durum vardır ne de yenilgiyi kabullenmişliği! Sahip olduğu derin arzuları sayesinde, her koşulda hayatta kalmayı başaran Akrep, doğuştan sadakatsizliğe karşı intikam yeminlidir. “Masum” görüntüsünün ardında muhakkak bir planı vardır.

Yay       

Yay akıllara zarar bir enerjiye ve onu sürekli zinde tutan tükenmez bir meraka sahiptir. Özgür ruh Yay, hiçbir yere aittir. Dolayısıyla uzun yıllar aynı yerde yaşayamaz, kocaman bir sorumluluk altına girip kendini sabitliğe mahkûm edemez, duygusal bağlanmalardan kaçınır, yani kendini sınırlayacak her türlü şeyden olabildiğince uzak durmaya gayret eder. Heveslerini gerçekleştirmek için yaşar Yay ve kendine içsel enerjisini dışa vurabileceği alanlar yaratır. Bunun için bolca seyahat edip, dünyanın türlü yerinde yepyeni maceralara atılır. “Disipline” olmuş bir Yay’la karşılaşanlar, az sonra ortadan kaybolacağını unutmamalıdır.

Oğlak   

Oğlak sahip olduğu organizasyon kabiliyetinin şovunu önce kendi yaşamında yapar. Başarıya giden yolda ihtiyacı olan stratejiyi kurar ve belirlenmiş yaşamının rutinine dalar. Dakiktir Oğlak, zamanı maksimum fayda sağlayacağı şekilde kullanmak konusunda da oldukça uzman. Vaktinin hiçbir saniyesini boşa harcamaz, hedef odaklı ve disiplinli yaşar. Hep zinde her daim uyanıktır. “Rahat” görünen boşvermiş bir Oğlak’la karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Velev ki karşılaştınız altında muhakkak bir bit yeniği arayınız.

Kova    

Kova yaşamının tümünü sahip olduğu mantık argümanları üzerine inşa eder. Sağduyusu gelişkin, farkındalığı yüksektir ancak duygularının girdabına kapılıp akıl dışı davrandığı görülmez. Dünyanın adaletsiz hükümranlarına karşı gelmek konusunda ısrarcı, eşit bir yaşam için mücadele etmek konusunda kararlıdır. Ama asla “duygusal” değildir. Dezavantajlı grupların koşulda tüm diğer bireylerle eşit olması için giriştiği mücadelede kimileri tarafından duygusal algılansa da Kova tamamı ile mantığının çizdiği yoldadır.

Balık    

Balık sahip olduğu sonsuz merhamet duygusuyla tüm suiistimallere açık hale gelebilir. Balık’ın aklına ne bir kötülük gelir ne de olaylar karşısında duygularına kapılmadan önce mantık süzgecini devreye sokabilir. Bu durum fazlaca kurnaz insanlar karşısında savunmasız hale gelmesine, sadece kendi çıkarını düşünen insanlara kolayca kanmasına yol açabilir. Bir Balık herhangi bir konuda “Uyanıklık” yapıyor gibi görünüyorsa, bu yanlış gördüğünüz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.