Burçları Rencide Eden Laflar!

İnsan ancak gerçek olacağına ihtimal verdiği eleştirilere kulak kabartır ve bu tür söylemleri biraz kafasına takar, çokça abartır! Böyle durumlarda insanın ego gardı düşer, en güvendiği yerden gelince hançer, herkese sırtını da döner! Sıra geldi burçların kulağına su kaçıran, onları komplekse sokan laflara! 

Koç       

Koç kendi dünyasında her şeyi en birinci yapar ve bu konuda kendine güveni sonsuzdur. Koç’a “yapamazsın!” demek gaz açıp “sen şimdi görürsün” demesini de sağlayabilir, öfke nöbetini de başlatabilir, “acaba hakikaten mi yapamam” sorusunun iç muhasebesine koyulmasını da sağlayabilir. Ama Koç genelde “yapamazsın!” ithamıyla önce rencide olur, sonra kurulup kurulup kendini ringde bulur!

Boğa    

Bir Boğa’ya obur deyin, göbeğine laf edin, keyfine gönderme yapın, rahatını çekiştirin, kendinde var olan hiçbir özelliğe dönüp itiraz etmez, “hayır öyle değil” demez! Ama en çok güvendiği damak lezzetine dil uzatıp, “sen güzelden ne anlarsın” deme gafletine düşmeyin. Pratik zekasına söz söyleyip, eleştirmeyin! Zira böyle durumlarda kendine hat safhada güvenen Boğa’nın sakinliğinden çekinin! Onu özellikle sevdiklerinin yanında kendini ispata zorlamayın!

İkizler  

İkizler bilim adamı geçinmez, uzman kişi olduğunu iddia etmez ama geniş bir bilme dağarcığı olduğundan da şüphe etmez! birbiriyle bağlantısı olsun ya da olmasın birçok konuda fikir sahibidir İkizler! hem gezmeyi sever hem okumayı hem de dünyalara uzanan iletişim ağına katılan ahbaplarıyla sonu gelmez sohbetleri. Çok sosyaldir İkizler ve çok deneyimler! Birçok bilgisini pratik hayata geçirir, kıvrak zekasıyla girdiği her ortamda görünür hale gelir! Ona “ne kadar cahilsin” demek; savaş sebebidir. Ani bir manevrayla komplekse giren İkizler bilgisini kuşanıp, kavgaya soyunur!

Yengeç

Yengeç de herkesin farkında olduğu ve çokça takdir gördüğü empati kabiliyeti ve insanlara olan hisli yaklaşımıyla övünür, herkesi koruyup kollama arzusunu mutlulukla sürdürür! Duygusaldır Yengeç, hassasiyetini herkes de bilir. Gözünün yaşı akmak, camdan yapılan kalbi ise kırılmak için hazır bekler. Yengeç “çok acımasız” olmakla suçlanırsa, yaşadığı rencide duygusu içinde kaybolur bir anda! Kendinden şüphe etmesi, duygularının ani bir manevrayla dönmesi, kalbinin tuz buz olup, göz yaşlarından sel akması kaçınılmaz olur!

Aslan   

Düşünün ki sürekli alkışlanmaya, her ağızdan övgüler duymaya, eller üstünde tutulup pohpohlanmaya alışmış, kendine duyduğu özgüvenden bir an olsun şüphe duymamış, yaşamını da yüksek irtifada sürdürmeye alışmış bir Aslan günlerden bir gün; “Çok sönüksün!” cümlesiyle karşı karşıya kalıyor. Aslan ömründe ilk kez duyduğu bu eleştiriyle ve tanıştığı bu duyguyla ne yapacağını bilemez, egosu yere serilir, gardı düşer, kompleks ne demekmiş Aslan o anda öğrenir!

Başak  

Başak sistemli yaşar, tüm yaşamı belli bir disiplin içinde sürer! Ne iştahının fazlasına göz yumup olmadık yiyeceklerle nefsini körler ne fazla makyajla cildinin hava almasını engeller, oldukça düzgün ve ölçülü giyinir, düzeninden ödün vermez! “Aman bugünde böyle olsun, bir büyük boy pizza gelsin, sağlıksızsa sağlıksız kilolarca hormonlu meyve tüketilsin” demez, sürekli dikkat eder! Kaygılarını susturması, olası tehlikelerden uzak durması da bu kontrol mekanizması sayesinde olur. Başak her türlü eleştiride özgüvenini biraz daha yitirir!

Terazi  

Terazi’nin güzellik konusundaki takıntısı herkesten biraz fazladır. Ekipte “ne giysem?” diye sorulacak biri varsa o muhakkak Terazi’dir! Stil ikonudur Terazi; hassas dengesi ve estetik yetenekleriyle girdiği her yeri güzelleştirir ama öncesinde kendi cildine, beden terbiyesine, duruşuna, güzelliğine önem verir! En büyük korkuları yaşlanmak ve yalnız kalmak olan Terazi’ye “yaşlanmışsın!” derseniz, Terazi yıkılır! Hemen soluğu güzellik merkezinde alır, tepeden tırnağa yenilenmeyi başlatır.

Akrep  

Akrep her şeyi bildiğini sanmaz, kesin bilir! Sahip olduğu bilginin kuşku götürmezliği ile ilgili de sonsuz bir güveni vardır! Her şeye hâkim olmak, yaşamı kontrol altına alıp kendi arzusunca yönlendirmek, belki de hapsetmek ister Akrep! Gözlemci bakışları, sessiz ve derinden yol alışları, sonu gelmez soruları hep daha fazla bilmek, her şeyi bilmek içindir! Akrep bildikçe kendini daha güvende hisseder! Ona “Hiçbir şeyden haberin yok!” derseniz, ani bir boşluk ve güvensizlik yaşar, ondan önce keşfedilmiş bilgiler olduğu sanrısı onu derinden yaralar!

Yay       

Yay, girdiği ortamda sesiyle, enerjisiyle, şen kahkahasıyla hemen tanınır, “sendeki enerji bende olsa” söylemleri alır başını gider! Mutludur Yay, havanın karası, rüzgârın serti, kulağa çalınan kötü senaryoların yarattığı karamsar etki alanı umurunda olmaz, enerjisi her gün yenilir, coşkusu her an artar! Yay’a “Senin için geçmiş!” diyene alem güler, Yay da basar kahkahayı geçer! Neyse ki Yay; demoralize olmak kapanına tez yakalanmaz, eleştirilere kulak asmaz! “He” der geçer, yolunda keyifli koşturmaya devam eder!

Oğlak   

Oğlak kariyeri için gerekli çalışmaları başlattığı andan itibaren, sürekli yükselen bir ivmeyle başarı basamaklarını tırmanmak ister! Meziyetlerinden sadece kendisinin haberdar olması onu tatmin etmez. Toplumsal alanda itibar sahibi olmak, rol model alınmak, idol olmak için çalışır ömrü boyunca. Onun için “toplum ne der” en önemlisidir! Tüm kararlarını kabul görmesi garanti olan seçenekler arasından seçip verir! Oğlak herkesin duyabileceği kamuya açık alanda; “Ne işten anlamaz birisin!” ithamıyla karşılaşırsa kompleks ne kelime, yarılan yerin içine girer!

Kova    

Kova alternatif çözümlerin ustası, farklı düşünebilmenin piridir. Kafası herkesten farklı çalışır zaten ortamlarda da marjinal oluşuyla tanınır! Çok bilir, derin bilir Kova. Merak ettiği alanı; dibini görmeden, derinlemesine sömürmeden, uzmanlık geliştirmeden bırakmaz! Zekasına da haklı olarak fazlaca güvenir. Ancak Kova düşük olan egosu sebebiyle eleştirilerden çabuk yara alır! “Hiç kafan çalışmıyor!” hadsizliğiyle karşılaşan Kova, bir anda öfkelenir, kimin daha çok bildiğini zekasını ortaya sererek gösterir!

Balık    

Balık kolay rencide olmaz, insanların sözlerine pek kulak asmaz! Başkalarına göre de yaşamaz Balık, kendi değerler sistemini kurar, kimselerin ne söylediğini sıkça duymaz! o sırada kendi mutlu dünyasında, düşsel rüyasında olması muhtemeldir. Değilse de huzur içinde yaşamak, insanları sevmek, evrene aşkla yönelmek varken kendine yoktan üzüntü çıkarmaz. Ama akıl var mantık var, evrenin en hayalperest canlısına da “Hiç yaratıcı değilsin!” denirse, oradan bir kırgınlık doğar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.