Burçları Kendinden Soğutma Tüyoları!

İnsanların tahammül sınırlarını zorlar, hoşa gitmeyen davranışların konusunda ısrarcı olursan, yalnız kalma gayretin yoksa kendine çeki düzen vermeli, yok ben kimsesiz bir garip olmak yolunda mutluyum dersen, insanların zaaflarını kendine oyuncak etmelisin. Burçları kendinden soğutmak, uzağında yaşatmak istiyorsan yazımıza bir göz at deriz; zira taktik içerir!

Koç      

Ben kendi başıma bir bireyim, Koç ile de hoşça zaman geçiririm diyorsan ne ala, sakırtlak olup yapışmak, kazısalar çıkmamak gibi bir derdin varsa bir de sürekli ilgi bekliyorsan bu aşk burada biter ve Koç çekip gider bizden söylemesi! Ateşi bağrında aceleyle yaşayan, yenilmezlik tahtında bir başına yayılmak maksadı olan Koç ne ilginin abartısını sever ne ilgi gösterir! Soğutmaksa isteğin mızmızlığı elden bırakma!

Boğa   

Huzurlu bir yaşamda, güven içinde yaşamak isteyen Boğa, uzun boylu kavgalara, sürekli didişip tartışmalara, ateşli kavgalara gelmez, kuşku duyduğu yerde bir söz daha dinlemez, yalnızlığını tercih eder! Daha çok sever sanıp, kıskandırmak için kaşını gözünü ayrı oynatır, Boğa’yı kurulu oyunlar içine sokmaya çalışırsan havanı alırsın! Boğa ile kurduğun ilişkinde ya apaçık olur ya da soğuk rüzgarlar eserken kapıda kalırsın!

İkizler 

İkizlerin sözü kıymetli, dili en kuvvetli silahıdır! İlişkilerinde zihinsel paylaşım yoksa İkizler oralarda pek vakit kaybetmez, sohbeti tatlı ortamlardan aldığı ilk teklifle azına çoğuna bakmaz transfer oluverir! Lafı, sözü dinlenmezse çok fena bozulur! Anlattıklarının dikkate değer bulunmadığı, bilgisinin kulak ardı yapılıp itibar görmediği kişi İkizler’in hayatında tırnaklarıyla kazısa kendine yer açamaz! Benden soğusun gayrı diyen tıkasın kulağını, açsın bayramlık ağzını!

Yengeç

Yengeç güzel sever, şefkatini esirgemez, sıkı bağlanır! Amma velakin yaşam amacı kök salmakken, gönül eğlencesine düştüğünü fark ettiği anda vaktini boşa harcamaz, sevgisini çarçur etmez! Bu ilişkinin ömrü bu kadarmış, veda vakti gelip çatmış diyor, Yengeç’e haber vermekten çekiniyorsan, gelecek hayallerini yıkım memuruna başvur! Mesela çocuk istemediğinden bahset, kış gününde klima etkisi yarat!

Aslan  

Geldik kendine övgüyle bir ömür geçiren, methiyeleri çerçeveletip zihninin etüt salonlarını galeriye çeviren, kendini de öyle böyle beğenmeyen Aslan camiasında, gönülleri soğutmaya! Konu basit, sözünü eleştir, giyimine laf et, toplum içinde sözünü esirgeme, insan içinde rezil et! Kaç ama sonra! Soğumakla kalmaz, Aslan bu sağı solu belli olmaz! Eleştiri oklarını korkak alıştırma, özellikle bölge seçip işaret edeceğim diye yorulma! Yapıştır gitsin! Aslan her yerinden yara alır!

Başak 

Her şeyden vazgeçer, sorumluluklarından asla! Yanında yöresinde yarım ağızla konuşan, parmak ucuyla tokalaşan, işini göz ucuyla yapan, zamanının çoğunda yatan, pisin pasağın içinde boğulup üstelik bu durumdan şikayetçi olmayan insanlarla ölsen yan yana duramaz! Dursa da çenesini tutamaz, itilmeden duramaz! Hal böyle olunca Başak soğutma tekniği belli, vurdumduymaz ol, can evinden vur!

Terazi 

Terazi huzur sever, sevgilisinin kolunun altında, neşesi bol, sakin bir yaşam ister! fazla gürültüde, kalabalıkta, yersiz çığırtıda duramaz, tabiatı böyle; yaşayamaz! Zaten etliye sütlüye karışmaz, çatışmaya zemin hazırlayacak herhangi bir konuda ısrarcı olmaz! Çevresine de uzlaşımı zor insanları doldurmaz! Her şeye muhalefet olup ters davranan, kavga ile deşarj olan insanlardan buz gibi soğur!

Akrep 

Lafa başlayıp neyse ya deyip sonuna bağlamayandan, fısır fısır konuşup bir şeyler çevirenden, toplum içinde kulaktan kulağa oynayandan hiç haz etmez! Gizemli tavırlardan, sinsi bakışlardan nefret eder! “Var bu işte bir bit yeniği!” hissi vardır ya o kuşku burnunun dibinden gitmez! Akrep kendinden sır saklayanı buz dolabına kilitler, tek başına soğuyacağını düşünmediniz herhalde?

Yay     

Yay tez canlı, pek heveslidir! Oturduğu yerden canının çektiğini seyretmez, derhal harekete geçer, aklına geleni deneyimlemeden rahat uyumaz! Henüz bilmediği, merakını cezbeden her ne olursa, buna da aklım ermez, gücüm yetmez diye düşünmez muhakkak tanışmak ister! Çevresinin motivasyonunu artırmasını, keyfine ortak olmasını beklerken, içlerinden biri heves kırıcı çıkarsa, hemen diskalifiye olur!

Oğlak  

Oğlak çevresindeki insanların akıl hocası olmaya, henüz stratejisini kurmamış yahut hedefini tahtasına çivileyememişlere yol gösterir, tecrübelerine de güvenir! İnsanlara şans vermeyi de bilir! Ama olanca işinin, yoğunluğunun arasında, gösterdiği tüm gayrete rağmen, bir adım ilerleyememiş, henüz gelecek vaat etmemiş, bir baltaya sap olmayacağını da nihayet ispat etmişsen, kalemini kırılmış bil! Geçmiş olsun; Oğlak yok artık, yalnızsın!

Kova   

Kova galaksinin bilgisini yalayıp yutsun. Uzman olduğu alanda “Bir tek benim borum ötecek!” diye diye dilinde tüy bırakmasın! Bilen bilmeyen, “Beyin bedava!” diyen konuşmasın diye emir buyursun, sen ise “ben daha çok biliyorum.” de! Olmayan bilginle bir de üstünlük tasla; sonra Kova niye benden soğudu? İşte şu yazdığımız sebeplerden!  Peki sorarım sana, benden mi soğusaydı?

Balık   

Balık’ın vicdanının sesine kulak verip ağlama nöbetlerine tutulduğu gözünde yaş, herkeslere sevgi dağıtmaktan, ona buna üzülüp, dert yanmaktan, kalbinde toz kadar taş kalmadı! Huyu da belli, saklamıyor da Balık oldukça duygusal! Sen çık şimdi onun duygularını hiçe say, göz yaşlarına kıymet verme, merhametine gül geç, umursama! Amacın soğutmaksa doğru yoldasın! Ama huyun buysa, geçmiş olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.