Burçları Hangi Kokular Geçmişe Götürür?

Kitap kokusu, yağmur kokusu, kızarmış ekmek kokusu…Hepimizi olduğumuz mekândan ve zamandan koparıp başka bir atmosfere götüren, bilinç altımıza işlemiş kokular vardır. Her burcun hassas noktası, onu alıp uzaklara götüren hatırası başka elbette. Geçmiş dediğimizde akla ilk gelen nostaljik Yengeçler, arkasına asla dönüp bakmayan Kovalar, hayatını yeni deneyimlerin peşinde geçiren Yaylar, ya da kendi bildiğinden şaşmayan Boğalar…İşte burçları derinden etkileyen, hafızalarına kazınan kokular nelerdir, birlikte inceleyelim.

Koç Burcu

Koçlar için geçmiş öyle derinlerde saklanılan bir kavram değildir. Çocukken sokaklarda koşturarak top oynadığı zamanları, çocukluğundaki maceralarını hatırlatan kokular Koçları geçmişe götürür. Akşam saatlerinde sokağın keşmekeşine karışan kokular, baharat kokuları, hatta kan ter içinde yenen o salçalı ekmeğin kokusu Koçları etkiler. Duyumsadıkları koku onlara enerji vermeli, onlarda bir etki yaratmalıdır.

Boğa Burcu

Burçlar içinde duyuları en gelişmiş olan burçlardan biridir Boğa. Geçmişini ortaya dökmekten hoşlanmayan Boğalar yine de geçmişteki adetlere ve alışkanlıklara uyumlu bir yol izler. Annesinin onun küçüklüğünden beri yaptığı kurabiyenin kokusu, her Pazar evde ailecek yenilen portakalın kokusu bile onları geçmişe götürebilir. Müzik kulağı da oldukça iyi olan Boğalar için sesler de geçmişten izler taşır. Kokular kendini güvende hissettiği ortama dair izler taşımalıdır ve dinginlik sağlamalıdır.

İkizler Burcu

İkizler burcu geçmişin onları etkilemesine izin vermeden yoluna devam eder. Bu sebeple derin anılara gitmek yerine, anda kalmayı tercih eder. Kokular da onlara anılarını sessiz bir film gibi baştan sona yaşatmak yerine sadece fragmanlar halinde oynatır. Çocukken kendini ne yaparken özgür hissettiyse oraya ait kokuları hatırlayacaktır. Bu elinden düşürmediği kitapların kokusu da olabilir, oynayıp durduğu oyuncaklarının da.

Yengeç Burcu

Geçmişten kopmakta en çok zorlanan, daima geçmişin yükünü omzunda taşıyan Yengeç burcu için birçok koku hatıralarla yüklüdür. Hele yolda yürürken eski sevgilisinin parfümünü sıkmış biri yanından geçerse, işte o an güneşli havada bir Yengeç için yağmur yağmaya başlar. Tek bir koku, tüm yaşanmışlıkları bir film şeridi gibi gözünün önüne getirmeye yeter de artar bile. Duyuları kuvvetli olan Yengeçlerin, koku ve hatıralarla olan bağlantısı çok güçlüdür.

Aslan Burcu

Yaza dair her koku onları geçmişe götürür. Çünkü Aslan burcunu yöneten Güneş, yaz çiçeklerinin ve yaz meyvelerinin kokularını Aslan için özel kılar. Geçmişlerinin didiklenmesinden hoşlanmadıkları için, kokular bunu ortaya çıkaracak güçte ve baskın olmalıdır. Çocukken ona ödül olarak verilen bir çikolatanın kokusu da onu geçmişe götürebilir. Güçlü hissettiği anlardaki kokuları duyumsamak, onları tekrar motive eder.

Başak Burcu

Toprak kokusu, çimen kokusu gibi sakin ve doğanın içinden gelen mütevazi kokular Başakları geçmişe götürür. Zira sürekli düzenli ve mükemmeliyetçi şekilde büyüdükleri için, onların kaçış yeri doğadır. Geçmişlerinden sadece yakınlarına bahseden Başaklar, geçmişteki anılarını hatırlamak yerine ferah ve belli belirsiz doğal kokularla geçmişlerine yönelip huzur bulmak ister.

Terazi Burcu

Teraziler geçmişe dönüp bakmak yerine, ana odaklanmayı seçer. Diğer konulara mantıkla yaklaşsalar bile onları geçmişe götürecek şey aşk acısıdır. Eski sevgililerini hatırlatan romantik çiçek kokuları ve vanilya kokusu onlara bir miktar melankoli yaşatsa da Teraziler geçmişin ve şimdiki zamanın dengesini kurmayı bilirler.

Akrep Burcu

Geçmişi unutmak şöyle dursun, Akrepler geçmişi bir kalkan gibi göğsünde taşır. Acısıyla tatlısıyla geçmişlerini kendilerine hatırlatırlar. Onların geçmişle bağdaştırdıkları kokular da tecrübeleri kadar yoğundur. Tam olarak adını koyamadıkları, kokladıkça değişen ve zenginleşen kokular, duman ve tütsü kokuları onları geçmişe götürür.

Yay Burcu

Onlar kendi geçmişlerine değil, hiç gezip görmediği yerlere, tanımadıkları insanlara, ayak basmadıkları diyarlara özlem duyar. Geçmişlerini akıllarına getirmezler, yaşadıkları günü dolu dolu geçirmek isterler. Belki kendilerinin bile bilmediği, adını koyamadığı şekilde, egzotik ve kendine has kokular onlara bu hissi yaşatacaktır.

Oğlak Burcu

Belki her sabah yudumladıkları kahvenin kokusu, onlara çalışma hayatıyla alakalı şeyleri hatırlatır. Geçmişteki ayrılıklarına mantıkla yaklaşırken, iş konusundaki kötü deneyimlerini unutmak onlara zor gelir. Ayrıca, büyüklerle ve yaşlılarla iyi anlaşan Oğlak burçlarını, onlara babaanne evini hatırlatan klasikleşmiş çam kolonyası gibi kokular da geçmişe götürür.

Kova Burcu

Kova burcu geçmişi hiç takmıyormuş gibi davransa da aslında aklından çıkarmaz. Yine de geçmişindeki kötü olayları bile espri malzemesi yapıp, “şakalar komiklikler “tavrıyla etrafına anlatır. Onları geçmişe götüren bilindik bir koku yoktur. Çok farklı zamanlarda, çok farklı kokular onları değişik bir zaman dilimine sürükler. Kokular onları geçmişe götürmek yerine, onlara zaman yolculuğu yaptırır demek daha doğru olur.

Balık Burcu

Geçmişi kalp kırıklarıyla dolu olan Balıklar, her bir hayal kırıklığını ayrı bir kokuyla özdeşleştirmiştir. Onları üzenleri asla unutmadıkları için, bir gül kokusu onu aldatan sevgilisinin zamanında kapısına yolladığı demet demet gülleri anımsatır. Bir deterjan kokusunda bebekliğine döner. Deniz kokusu onlarda tarif edemedikleri bir duygu uyandırıp, onları çocukluk yıllarına götürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.