Burçları Alt Etmenin Yolları!

Bazen bumerang familyasından anne terliği, bazen tehdit yollu gösterilen el tersi meseleyi çözse de kimi zaman fizik yetersiz, kas gücü kıyafetsiz kalır, çözüm döner dolaşır stratejiye dayanır! Ne demiş atalarımız, “Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın!” düşman olmasak da tartışmasız bir ömrü kim kaybetmiş biz bulalım. Hep kol kola gezecek, gülüp eğlenecek değiliz ya! Diyelim ki burun buruna geldik, ortam iyice kızıştı, kıvılcımlar ortalık yere saçıldı! Hangi burcu nasıl alt etmeli?

Koç 

Koç çoktan öfkeyi damarlarında tırmandırmış, ölü taklidi yapsan dahi suni tenefüse davranıp kavganın dumanını dağıtmadan devam etmek peşine düşmüştür! Siniri gözlerinden fışkırmış, ortalık alev almıştır! Şimdi itfaiye çağırsan trafiğe takılır, destek ekip gelse ortalığı iyice karıştırır! İş başa düştüyse önce şu soluğu burundan ağıza getirmek gerek. “Sen haklısın!” diyerek başlıyoruz operasyona! Olduğu yerde şöyle bir sarsılıp, kulaklarına biraz da inanamayan Koç; öfkesini yavaşça yere bırakır! Devam eden cümlede “ama” bağlacı önde, söylenecekler bir bir sıralanmalı! Yavaşça mağdur edebiyatı sahneleri devralıp, kavga tadı damaklarda bırakılmalı!

Boğa

Aynı köprünün üstünde boynuzlarını birbirine takıp ne bir adım ilerleyebilen ne geri dönebilen iki inatçı keçi masalında başkahraman olmak isteyenler buyursun, istemeyenler yol yakınken köprüden uzak dursun! Boğa’nın sabırları çatlatan, taşları patlatan inadı şakaya gelmez. Boğa sabit fikirlisini değiştiremeyeceğine herkes ikna olduysa, “Madem benim söylediklerim önemsiz! Ben susayım o zaman!” gibi sitem alt metinli bir cümleyle Boğa’nın dikkati itinayla çekilir. Gerisini Boğa halleder! Yine kendi bildiği cümleleri kullanır ama senin bildiğini okur!

İkizler 

İkizler ile sözlü bir mücadele içine girenin vay haline! İlk dakikada bin pişman olmuştur da dur durak anlatamaz, İkizler’in ardışık cümlelerine virgül olup araya giremez ki! Şimdi bekle ki İkizler, taramalı çenesini soğutmak için bir soluk ara versin, içine azıcık sular serpilsin de biraz dinlemeye karar versin! İmkânsıza yakın! Ömür dediğin göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor! Vakitleri kaybetmemek, İkizler’in merakını cezbedip, dikkatini başka yöne çekmek en iyisi. Söyleyeceklerini kısa sürede unutan, dağılan dikkatini cezbeden yeni konular bulan İkizler tehlikesi bir sonraki atağa kadar stabil!

Yengeç

Çeneyi titretmeye, göz pınarlarını harekete geçirmeye, duygulu bakışlarla yürekleri dağlamaya hazırsan, Yengeç bertaraf etme operasyonu ders bir; yüzeysel birkaç üzüntüye aldanır sanma! Kendini paralamaya, ses tellerini zedelemeye hazır ol! Duyguların en içlisini, dramın en telvelisini göster, oskarlık oyun çıkar, kandırıldığı hissini kapılmasın! İşte böyle bir trajedinin içinde Yengeç’te ne kavga kalır, ne öfke! Kocaman kolları derhal kuşatır, gözyaşların el çabukluğuyla toplanır! Yengeç merhametli insandır, ucunda ne olursa olsun, insan ağlatmaz, yürek burkmaz!

Aslan 

Düşenin dostu cömert Aslan, en çok saygı ona duyulacak, en çok o konuşacak, tüm haklıların en haklısı her koşulda Aslan olacak, saksı değil o! Aslan! Herkes Aslan egosunun boyutlarına vakıfsa, tartışmamıza kaldığımız yerden devam ediyoruz! Beşer şaşar, oldu da aklın yerinden çıktı, zihnin karıştı, hafızan kayboldu, Aslan’a bakıp kedi gördün, sabah da hazır yürek yedim dedin kavgaya tutuştun; geçmişler ola! Tez elden yenilgiyi kabul edip, “ama bu kadar da üstüme gelmene gerek var mıydı?” manevrasıyla yola devam edersen, Aslan dişlerini saklar, pençelerini ortadan kaldırır, şefkatiyle sarar, iki damla gözyaşına ne istersen yapar!

Başak

Sahnelerde boy göstermeyi sevmez, yüksek sesle konuşup dikkatleri üstüne çekmez, perdeleri üstüne, kapıları kendi yüzüne kapatır! İşini söylene söylene yapar, bulduğunu eleştirmekten geri durmaz! Velev ki dayanamadın kavgaya tutuştun, tut ki çok öfkeliydin kendine hakim olamadın! Olabilir! Umuyoruz ki ateş olmayan yerden duman çıkarmadın, illaki bir bildiğin vardı, haksız yere çileden çıkmadın! Olayın aslı başkaysa işin zor; burada duygu sömürüsü işlemez, iki gözyaşı, bir feryat da seni kurtaramaz! Bu kez elle tutulur haklı gerekçelere ihtiyaç var! Hakkını layıkıyla savun, istediğini al!

Terazi 

Terazi dolduruşa gelmez, kavgaya zorlansa er meydanına barış çubukları elinde, zeytin dalları belinde gelir, tepesinde güvercinler dans eder, meseleyi kaba kuvvetsiz çözmek için ne gerekiyorsa yapar! Yaşamını orta sularda, derinden uzak, sığdan ırak geçiren, dengenin mükemmel hali Terazi; kolay sinirlenmez, kimsenin tavuğuna kış demez, taraf tutmaz! Herkes kendince haklı, uyumlu sohbetler baldan tatlıdır! Hiçbir şeyi reddetmediği gibi kabul de etmez. Fikirleri değişmez, her konuya onayı da gecikmez! Olmazları oldurmaya uğraşmayınız, Terazi’yi çileden çıkarmayınız! Oldu da çıkardınız, öpüşüp barışınız!

Akrep 

Güneşin alnında, apaçık durumların merkez noktasında, önü ardı alenen görünen şeffaf brandalar kucağında, dürüstlük yeminleri edilen tarikat törenlerinde olsa Akrep; kuşku için karanlık, şüphe için ikircik bulur. Düpdürüst olduğundan emin olup sözüne itimat etmek, kavgalara bir son vermek ister ama içi elvermez! Hata payı olmayan bir akışta, kusursuz bir mantık örgüsüyle bezenmiş haklı hikâyeni anlat, güvenini sarsmadığın Akrep’in bu gürültüye bir son vermesini dile! Gerçeksen konu oracıkta kapanır, sahte isen bir daha hiçbir gürültüyü duyamayacağın kadar uzağa gönderilir, masal dışı bırakılırsın!

Yay 

“Çok bağırdık boğazımız ağrıdı sesimiz kısılmasın!”  “Kurudu mu yoksa bir su mu içsek?”  “Hava da ne güzelmiş dondurma yesek de üstüne mi içsek?” derken konu çoktan kelebeklerin kanatlarında çırpılıp unutulur, yeni ve mutlu hikaye ilk satırlarıyla yaşamdaki yerini alır. Oradan sahilde yürüyüş, arkadaşlarla iki sohbet bir gırgır! Belki yakınlarda bir kasabaya küçük bir kaçamak, minik bir seyahat ya da o sıralar Yay’ın aklına ne gelir ise! Minicik bir kızgınlık yaşamış, sesini bir minik desibel yükseltmişse de hemen geçmiş, keyfi yerine çoktan dönmüştür! Yay ne olduysa boş vermiş, unutmuş gitmiştir!

Oğlak 

Başöğretmen Oğlak’tan daha mı iyi bileceksin? Otur! Sıfır! Oğlak’ta bu kadar her şeyi ben bilirim, en çok bana soracaksınız tavrı varken, kendi saygınlığı, kendi başarıları, kendi kariyeri sınırsız övünç kaynakları da elinin altında duruyorken, tartışmadan zor çekilir, mümkünü yok pes etmez! Bir defa hedefine koyduğunun on ikisini vurana, delik deşik edene dek bırakmaz! Sus bekle! Kendini zafer çığlıkları atarken hayal etmesini sağla, sona iyice yaklaştır! Madalyalarının arasına bir yenisini eklemeye ramak kala, koyverdiği ciddiyetinin yokluğunda yaptığı hataları bir bir ayıkla! Şimdi seri halde vur yüzüne ve çekil kenara! O kendini izah etmeye koyulduğunda konu usulca unutulacak, gece olaysız kapanacaktır!

Kova 

En marjinal fikirlerin sahibi, anlaşılmazların merkezi Kova, yine kim bilir nasıl absürt iddiaları elinde bayrak gibi sallar, gören gözler yuvalarından fırlar! Çılgın fikirlerini destursuz ortalara saçar, bir de anlamayanları öfkesiyle cezalandırır! Kova’nın en çok kızıştığı anda, mantıklı izahlarını ardı ardına bağladığı, makul açıklamalarının sonunu getirmediği o anda, aniden ağla! Elini ayağını nereye koysa, burnunu mu tutsa, ayağını mı gıdıklasa, ne yapacağını asla bilemeyen Kova, bu sayede etkisiz hale gelir! Dramatik duygulara kırk kat yabancı olan Kova, gözyaşı karşısında kullanılamaz hale gelir J

Balık 

Galaksisinin kapısı her daim aralık, dünyalıyla kavgaya gürültüye karşı geçiş izni hep bakidir! Fazla mantığa maruz kalırsa başını alıp gider, gerçekliğin çıplağına sarınırsa saklanır; artık kaçtan geriye sayarsan say sobe mümkün olmaz! Balık da sinirlenir, gün gelir fikirleri seninkilere uymaz ama kavgaya davranmaz! Kulak memesi kıvamında yufka yürek bulmuşsun da tartışmadan bahsediyorsun. Balık taraflara göre kavganın orta yerinde, kendi kanaatince geç kalınmış sonundadır! Kavga etmez, bağrışmalara hiç gelmez! Merhameti yüreğinde, şefkati yüce gönlünde Balık çekiştirmeyin gelmiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir