Burçların Yabana Atılmayacak Çözüm Önerileri!

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, kaos anında takındığı olağanüstü elbet bir hali vardır! Susup sessizlikte yapayalnız bırakmak da bir yoldur, tükürüp bacakları sırtına vura vura kaçmak da! Kimisi üstüne gidip cezalandırır kimisi Allah’ından bulsun der havaleyi gerçekleştirir. Bakalım burçlarda durum nasıl?

Koç      

Koç’un çatışmadan çekildiği, uzlaşı olsun diye sinirini sakladığı, öfkesini içine attığı görülmemiş şeydir! Bilakis hadisenin yangınına çıplak ayakla yürür, kaçmak isteyenin muhakkak yoluna çıkar! Tavsiyesi bellidir; kendini ezdirmek olmaz, her sorunun üstüne gitmeli, mesele dumanı üstündeyken olay anında çözmeli! Demir tavında dövülür!

Boğa    

Boğa yüksek ses, kavga, gürültü sevmez! Medeni yaşamda itiş kakışa mahal vermez! Sabırla bekler; herkesin uygun zamanda doğruyu anlamasını, izahını uzun tutup kafa şişirmez, kimseleri düzeltmek için gayrete girmez. Boğa en çok zamanın onarıcı gücüne ve doğru zamanın bir gün geleceği bilgisine güvenir! Sonunun selamete çıkacağına inanarak sabretmeyi tavsiye eder!

İkizler  

Öfkesini içine atanları, sessizce pasif agresif tavır takınanı, dedikodu minvalli olunca sohbete düşüp mesele çözmeye gelince tıp oynayanı anlayamaz İkizler! Ne demişler insanlar konuşa konuşa, o halde neden derdini anlatmak için kelimeler bedavayken söyleyemedikleriyle zihni yanar, içi daralır insanın? Yapmayınız der İkizler ne var ne yok bir çırpıda söyleyip, zehrinizi atınız, susmakla olmaz!

Yengeç

Bir husumet mi olmuş, kavga mı çıkmış, küslük almış başını dokunduğunu mu susturmuş; ne ayıp şey! Yengeç çıkarır hemen empati kabiliyetini, bir o taraftı alır ele bir bu tarafı! Herkes kendini birbirinin yerine koysun düsturuyla önce anlayış önerir öfkesinden kudurup, ben haklıyım diye ortalık yıkan insanlara. Yengeç’in diyeceği belli; “Peşin hüküm vermeden önce bir de onu dinle, anlamaya çalış!”

Aslan   

Aslan her tartışmadan ses tonu değişmeden, vücut sıcaklığı değişmeden, tavrı başladığı noktadan milim hareket etmeden, girdiği gibi çıkar! Barıştırıcı olarak tartışmalarda otorite rolü üstlenir, sözüne itimadı olan taraflar bu seferlik Aslan’ın hatırına olaysız dağılır, üstüne birer şerbetli tatlı yerler. Aslan’ın soruna yaklaşımı belli; “İsterseniz bir de ben konuşayım!”

Başak  

Başak olaylara etraflıca bakıp, detayları gözlemlemek konusunda uzmandır! Fevri hareket edip, kontrolsüzce sözcükler savurup, heyecanına kapılıp yapabileceği olası hataların önünü baştan alır! Önce bir güzel düşünmeli, mantık çerçevesinde hadisenin robot resmi çıkarılıp, stratejik hareket edilmeli. Başak’a kulak verin, kaos anında duygular susturulup, mantığın sesi dinlenmeli!

Terazi  

Konu çözümse Terazi’nin diyeceği belli; “Her zaman orta yol bulunur!”. Kavgaların kime ne faydası var? Hırpaladığın kişinin yüreğinde açtığın yara bir yanda kendine ettiğin öte yanda! Öfkeni harlayıp, huzurunu kaçırmana gerek var mı? Hayat keyfi bol, ilişkisi tatlı bir kelebek diyarıyken, ahenkle yaşamanın bin bir yolu varken, dövüşmenin lüzumu var mı? Kocaman bir “Yok!” diyecek Terazi ve öpüşüp barışmayı önerecek hepimize tabi biraz da alttan almayı!

Akrep  

Akrep yaşamını savaşlarından yara almadan kurtulabileceği her yolu öğrenerek geçirir! Zanaatı ise insanların zaaflarından yontup, yine zaaf sahiplerini alt etmek için ok yapmaktır. Akrep ne “Büyüklük sende kalsın!” der ne “İzin ver herkes yoluna gitsin!”. Akrep’in diyeceği belli; “Çekecek çilesi varmış ki sana çatmış, harika kozların var, elini korkak alıştırma hepsini kullan!”

Yay     

Yay kavga bilmez, başına ne gelirse gelsin pek umuru olmaz! Ömür uzun, yarın daha güzel inancıyla yaşar! kötülüğün zerresini tutmaz ne aklında ne kalbinde! Haliyle çatışmalarda taraf olduğu görülmez. Eşi dostu anlaşmazlığa düşer, öfkesini Yay’a kusar, vakit bulup dert yanarsa, “takma kafana, her şey düzelir.” der geçer!

Oğlak   

Yaşamında sürprizlere yer olmayan Oğlak, ansızın gelen kötü enerjilere, yersiz uzlaşmazlıklara kapılarını açmaz! Kendinden her daim emin ve davranışının dimdik ardındadır! İtibarına leke sürecek bir tavrı bırakın takınmayı kendine yanaştırmaz çünkü her daim planlı ve stratejiktir. Kavgadan henüz çıkanlara, sinirinden dört dönenlere de bunu önerir; “Böyle olmaz, bir plan yapmalısın!”

Kova    

Doğa üstü bir durum gerçekleşmediyse kuvvetle muhtemel her konuda Kova haklıdır! Bilgisinden emin, gerekçeli davranışının arkasındadır. Herkesin eşit haklara sahip olduğunu bilir. Kavgadan yüreği yaralanmış bir arkadaşını önce etraflıca dinler, iki taraflı düşünür! Arkadaşının haksız davranışlarını tespit ederse, haklının destekçisi olur!

Balık    

Balık mantık ağlarını, geleneksel tabuları, doğru bilinegelen yanlış olduğu bir türlü söylenmeyen kanıksanmış bilgileri kendine yük etmez! Vicdan buyruğu tek güvenilir yoldur onun için ve elbette kalbinin sesi! Akıl danışanı olursa, “İçinden ne geliyorsa öyle yap, kalbinin istediğini söyle” der!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir