Burçların Hayat Dersleri!

Toplumsal alanda sürekli iletişim halinde olduğumuz ve dünya üzerinde ortaklaşa yaşadığımız çeşit çeşit insanı anlamamız, tümünü tanıyıp ilişki biçimimizi kişilere göre şekillendirmemiz ne yazık ki mümkün değil. Kişiliğimizin temelinde yer alan bazı özellikler kimi koşullar için yetersiz kaldığında kendimizi yetiştirme yoluna gideriz ancak ne kadar başarılı olabiliriz? Sırada burçların hayatta kalmak için öğrenmesi gerekenler var.

Koç       

Koç’un herhangi bir durum karşısında söyleyeceklerini yuttuğu, açıkça geri durduğu görülmez, nabza göre şerbet vermeyi bilmez. Hiçbir alanda diplomatik olmayı beceremez. Hep düşüncesi ağzında, fikri zikrindedir. Ama bazen amaca ulaşan yol bilinçli sessizlik, biraz da strateji gerektirir. Cin gözlerin çoktan her duruma göre alternatif bir yol çizdiği sahalarda Koç fazla dürüstlüğüyle oyun dışı kalıp, karanlık oyunların kurbanı olabilir. Koç her durumda dürüst olmak yerine bazen stratejik davranmayı öğrenmelidir.

Boğa    

Boğa’nın ihtiyacı olan sarsılmaz güven duygusu ve kayalardan sağlam inadı, verdiği sözleri koşullar ne olursa olsun yerine getirmesini sağlar. Söylediğinin ardından imkânı yok çekilmez, vaat ettiği her ne ise icraata geçirmeden yapamaz. Bazen risk artıp, tehlike çoğalınca usulca geri çekilmek, hafiften yan çizmek gerektiğini öğrenmesi gerekir. Hedeflerini gerçekleştirmek için kimi zaman strateji değiştirmesi ve yeniliğe adapte olması beklenirken Boğa değişime ayak diremek konusunda oldukça başarılıdır. Her alanda inadı bırakmalıdır.

İkizler  

Her konuda fikri olan İkizler’in bilgi dağarcığı oldukça geniştir. Pratik zekası gelişkin, zihinsel kapasitesi yüksek, çenesi düşüktür. Bildiklerini paylaşmak konusunda da oldukça bonkördür. Olayları her iki yönüyle de düşünüp doğru yargı geliştirebilir. Her durumda her konuya rasyonel yaklaşır ve mantık dışı davrandığı çok nadir görülür. Bazen her şeyi bilmek, etraflıca düşünüp en doğruyu tespit etmek iyi olmayabilir. İnsanlar boşuna bilmiyormuş gibi yapıp aptal görünümünü takınmıyorlar. İşte İkizler’in zihinsel kapasitesini gizlemeyi, aptala yatmayı öğrenmesi gerekir.

Yengeç

Buldunuz yufka yürekliyi, herkes adına düşünüp merhamet eden koca yürekli Yengeç’i vurun sırtına! İşte bazen herkese karşı en anlayışlı olmak, sırtına binen yükler altında ezilmeyi gerektirir! Herkes gününü gün eder, Yengeç nasılsa herkes için en iyi olanı çoktan halleder! Ama böyle olmaz! Yengeç bütün ömrünü çevresini mutlu etmek için kendi hayatını hiçe sayarak geçiremez, geçirmemeli! Herkes kendi sorumluluklarını bilmeli, duygularıyla, sorunlarıyla baş etmeyi öğrenmeli, bunun için de Yengeç bazen tavrını netleştirip, ifadesini sertleştirebilmeli!

Aslan   

Kendini amma da seviyor, rüzgarından da yanına yaklaşılmıyor, kibir duvarından öte su sızmıyor diyenler, başı sıkışınca, imdat çekici lazım olunca, Aslan’a topukları sırtına vura vura koşmayı biliyor. Nasılsa Aslan kendi çıkarlarını düşünmüyor, yüce gönlü herkesin imdadına koşuyor! Ne güzel dünya! Herkes hep bana diyecek, Aslan da herkese yetecek. Tabi ki böyle ömür geçmiş, tek kişilik dev orkestra olan Aslan da asırlarca iyilik meleği olarak hüküm süremez! Aslan’ın ödevi belli, ne yapıp edecek kendi faydasını da gözetmeyi öğrenecek!

Başak  

Mükemmel’e ulaşma yolunda soluksuz çalışmaktan kasları eriyen, beyni sulanan, heba olan bir Başak düşünün, herkesin sorumluluğunu da üstlenip yüzlerce kişilik yaşayan! Hadi diyelim hala hayattayken mükemmele ulaştı, tüm kusurları ortadan kaldırıp, dünyayı düpdüzenli, tertemiz bir hale getirdi, tüm işleri bitirip yenilerinin kökünü kuruttu, ya sonra? Amaçlar uğruna insan zihni de ruhu da bu denli heba edilmez, tüm keyif zamanları kusur aramakla tüketilmez. Başak, boşver! Hakikaten aman bugün de böyle olsun, o da eksik kalsın, o da böyleymiş de olduğu gibi kabul etmeyi öğren!

Terazi  

Hayatında bir defa olsun sesini yükseltme, kimselerin tavuğuna kışt deme, herkesle uyumlu olacağım diye kendine tamamen kendi kararlarında inşa edilmiş bireysel bir yaşam kurma, sonuç çok mu harika? Kötüler yaptıklarıyla kaldı, herkes kendi çaldı kendi oynadı, özgürce çığlığını da attı tokadını da. Ya sen? İstediklerini elde edemeyince hiç üzülme! Dünya; armutların pişip, dilimlenip, kahveyle baharatlanıp, gümüş tabaklarla önüne sunulduğu bir yer değil. Uyumsuzluksa adı varsın öyle olsun! Sen hoşa gitmeyen durumlarda hır gür çıkarmayı öğren!

Akrep  

Akrep burcu insanları Zodyak’ın en dayanıklılarıdır ve yaşam amaçları hayatta kalmak üzerine kuruludur. Defalarca yara alsalar da yıkılmaları çok güçtür. Kendilerindeki bu çok canlılığı far edince mi iç güdüsel olarak mı bilinmez yüreklerinde zerre korku taşımaz Akrep’ler. Yer altının yöneticisi, karanlığın bekçisi Akrep, korkusuzluğundan canını kaybetmese de çok şeyini kaybeder! Hiçbir hamlesinde içsel frenlemesi, temkinli hareketi yoktur. Akrep’in biraz korkmayı öğrenmeye ihtiyacı vardır.

Yay       

Yay’ın zihninde herhangi bir kötücül davet yoktur. Şu kadının gözü göz değil başıma iş açmasın, hava karardı ayağımız takılmasın, uçaktan atlıyoruz ama ister misiniz paraşütümüz açılmasın… gibi negatif çağrısı yoktur. Başına herhangi istenmedik bir şeyin gelmesiyle ilgili bir varsayımı da korkusu da olmayan Yay, tüm yaşama aynı iyimser gözlerle bakar, şansı genelde yaver gitse de bilirsiniz çekirge bir sıçrar, iki sıçrar! Yay bazen olası negatif ihtimalleri düşünüp, tedbirli davranmalı, işini şansa bırakmamayı öğrenmelidir.

Oğlak   

Oğlak, aklının erdiği ilk andan itibaren disiplin içinde yaşar. Hiçbir yaş tahtaya, kuruluğunu inkar etmek için parmak ucuyla dahi dokunmaz, temkini bir an olsun elden bırakmaz. Yaşamının tek konsantrasyon alanı başarıdır ve bu uğurda kendine çizdiği sistematik yoldan bir an olsun şaşmaz. Hal böyleyken Oğlak, çalışmaktan asla kaytarmaz ama yaşamın tadına da varamaz! Bazen ufak tefek kaçamaklar yaparak kendini esnetmeyi öğrenmeli, ertelemenin kimsenin başına iş açmadığını görmeli!

Kova    

Kova “Hür doğdum hür yaşarım, herkesin özgürlüklerini gönlünce yaşaması için de elimden geleni yaparım, benim ötekinden, onun berikinden ne farkı var! Otoriteye de söyleyecek sözüm, takınacak tavrım var, kötünün iyiye hükmüne karşıyım!” özet görüşüyle yaşar ve yavru pandaların akraba azlığından, göçmen kuşların kanat yorgunluğundan, çiçeklerin solgunluğundan kendini sorumlu tutar! Çok hümanisttir Kova, azıcık bencil olmayı öğrense ne çıkar?

Balık    

Balık tamamen duygularıyla yaşar, herkesçe mantıklı olduğu kanıtlanmış, keskin dünyevi kurallara ise sırtını döner! yüreğinin merhametinde geçilmez Balık’ın! Yavru kedi, ağlayan bebek, yaşlı amca, terk edilmiş sevgili, sağlık problemi yaşayan biri… aklınıza gelebilecek her türlü mağduriyeti el yordamınca düzeltmeye çalışır, herkese de kanar! Dünyamız sahne şovmenleriyle, insanların iyi niyetlerini suiistimal eden kurnaz tilkilerle dolu dikkat desen de Balık anlamaz, yüreğini parçalayan oscarlık oyuncu olsa hayatını feda ediverir. Balık biraz acımasız olmayı öğrenmelidir.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın
  1. Siteniz keske eskisi gibi olsa cok begendigim iceriklerinizin kendi burcum olaninin ss sini almak istiyorum icerik uzun olunca tek bir ss ye sigmiyor cok yer kapliyor ve guzel olmuyor ☺ ve iceriklere yorum yapmak istedigimde hem ne yazacagimi unutuyorum hem de hevesim gidiyor o kadar donuyor ki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir