Burçlara Göre Kırtasiye Tutkusu

Okulla tanıştığımız ilk günleri mutlaka hepimiz hatırlarız. İster anaokuluna gitmiş olalım, ister doğrudan 1. sınıfa başlayalım, anne babamızdan ilk ayrılışımızı, ilk öğretmenimizi ve ilk parmak kaldırışlarımızı hiç unutamayız.  Okulu bizler için cazip hale getirmeye çalışan, alışalım, sevelim diye uğraşan ebeveynlerimizin en büyük yardımcısı kuşkusuz kırtasiyelerdi. Ders araç gereçlerini renkli oyuncaklara dönüştüren kırtasiyeler, gün geçtikçe okul çıkışlarında koşarak uğradığımız büyülü bir dünyaya dönüştüler.  Rengârenk kalemler, çeşit çeşit kalem kutuları, her birine ayrı ayrı bağlandığımız silgiler, elişi kâğıtları…

Çocukluğumuzun bu göz alıcı dükkânlarını okulu bitirdikten sonra hayatımızdan çıkardığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kalemler, silgiler, ataçlar ve not defterleri hayatımız boyunca vaz geçilmez bir tutku olarak yerini alıyor. Hepimizin karakterleri ve zevkleri birbirinden ayrı olsa da camekânlara kaçamak bakışlar atmaktan kendimizi alamıyoruz. Öyle ki artık dekorasyon firmaları bile yetişkinler için özel kırtasiye malzemesi koleksiyonları üretiyorlar.  Ve biz de kendimizi kırtasiye rafları arasında kaybolmuş şekilde bulabiliyoruz.

 

Koçun Kırtasiye Malzemelerini Paylaşmayı Aklınızdan Bile Geçirmeyin

Çocuksu yanını hiç kaybetmeyen Koç burçları hevesli ve girişimci yönleriyle hep en son modayı takip etmeyi severler. Mücadeleci, güçlü ruhlarını sergilemekten hoşlandıkları için onları daha çok ağır ofis malzemeleri bulunan bölümlerde görebilirsiniz. Koçları, masalarında fethetmek için hazır olduklarını ilan ettikleri büyük bir dünya küresi ve her an önemli bir anlaşmaya imza atacaklarmış gibi kaidesinin üzerinde arkaya eğik duran dolmakalemlerinden tanıyabilirsiniz. Yeniliklere açık kişiliği ile her zaman teknolojiyi takip eden Koç burçları çalışırken not defterleri ve renkli kalemlerle vakit kaybetmeyi sevmeyecektir.

Hırslı oldukları için çocukken kalem kutularını sıkı sıkıya kapatan, silgisini kimseler ile paylaşmayan ben merkezli Koç burçları, büyüdüklerinde de sahip olduklarını korumak için otoriter ve bencil olmaktan çekinmeyeceklerdir. Siz siz olun Koç burcu arkadaşınızın isim yazılı özel dolmakalemini yanlışlıkla kullanmayın.

Boğa Burçlarının Oyuncakları Bile Kıymetlidir

Soğukkanlı ve kararlı Boğa burcu insanları ayaklarının yere bastığı sağlam işleri severler. Aksamalardan, sürekli değişen süreçlere ayak uydurmaktan ve zamanlamaların kaymasından pek hoşlanmazlar. Sadece elektronik zamanlayıcıların varlığı onlara güven vermez. Masalarında her zaman güncel, özel üretim ajandalar bulundurur, tüm toplantı tarihlerini detaylı açıklamalarla kayıt altına alırlar. Duvarlarında ofis takvimleri, çantalarında da cep ajandaları onlara eşlik eder. Sabırlı yapıları uzun vadeli planlar yapabilmelerine imkân sağladığından tüm yılı büyük bir özenle planlayabilirler. Kaliteyi seven Boğa burçlarının çekmecesinde mutlaka ünlü markaların kalem setlerini görürsünüz. Tabii sadık ruhları gereği genelde de hep aynı kalem setini göreceğinize emin olabilirsiniz.

Okul hayatı boyunca silgisini boynuna asan, yıllarca bağlılıkla aynı kalem tıraşı kullanan sınıf arkadaşınız, büyüdükten sonra da biriktirdiği koleksiyon oyuncaklarını camlı vitrinde sergilemesiyle sizi şaşırtmaz. Çeşitli hayvanlar, klasik arabalar, tarihe geçmiş meşhur savaşçılar ya da sevimli minyonlar… Lükse düşkünlüğü ile bilinen Boğalar zor şartlarda bile özel hobilerinden taviz vermez. Sabit fikirli yapısı sayesinde biriktirdiği serinin yeni üyelerini hiç kaçırmadan takip edecektir. Bu arada uysal Boğa burcunun en yakın arkadaşı olsanız dahi altı üstü bir oyuncak araba, diyerek koleksiyonundan bir parçayı çocuğunuzun oynaması için yerinden almayın deriz…

İkizlerin Kırtasiye Dünyasına Hoş Geldiniz

Her sonbahar okulların açılışını dört gözle bekleyen, süpermarketlerin kırtasiye reyonlarında saatler geçiren, kırtasiye dükkânını akşam çalışanlarla birlikte kapatıp hâlâ da gözü içeride kalan, çantasında sadece iki kalem kalınca panikleyip can havliyle yeni kalemler alan o kişi siz misiniz? Bildiniz elbette İkizler burcundan bahsediyoruz.

Meraklı ve değişime açık İkizler insanı için ayakkabı modası kadar itina ile takip edilir kırtasiye malzemeleri. Kalpli, yıldızlı rengârenk post-itler, itina ile açılan desen desen Adel kurşun kalemler, asla sade renk tercih edilmeyen ataçlar, olmazsa olmaz bir mantar pano ve özel üretim, markalı raptiyeler… İkizlerin birçok işi aynı anda yapabilme yeteneği ve hızlı düşünmesi sürekli not tutma ve işleri sıraya koyma gereksinimini arttırır.  Entelektüelliği tartışılmayan bu burcun kitap sayfalarına işaretler koyabileceği pembe, mavi, turuncu, minik sticker’ları ve 12’li takımlar halinde çeşit çeşit keçeli kalemleri çekmecelerinin olmazsa olmazıdır. Evde, işyerinde, çantada her an ellerinin altında olacak şekilde sürekli kontrol ettikleri silgilerinin sayısını hatırlamadıklarına emin olabilirsiniz. Sosyal çevresi oldukça geniş olan İkizler insanları için iyi bir anlaşmaya imza atacakları anda Montblanc dolmakalemlerinin çantalarında olmadığını fark etmek kesinlikle huzursuzluk verici bir durumdur.

Kendi kalem kutusunda iki çeşit silgisi dururken yetinmeyip sıra arkadaşının silgisini kullanan o tatminsiz çocuk, şimdilerde ofis malzemesi alınırken üç farklı çeşit kalem siparişi veren mesai arkadaşınız mı? Siz yine de alışverişi yapmadan önce hâlâ listedeki kareli not defterini istiyor mu diye bir sorun; kararsız kalmış olabilir…

 

 

Ofisin Kalem Kutusu Yengeç

Tutumlu Yengeç burcu insanları için tüm diğer alışverişler gibi kırtasiye alışverişi de itina ile yapılmalıdır. Daha uygun fiyatlısı varken sadece süslü kapağı olduğu için pahalı defterler almayı asla kabul etmez. Simli, taşlı, gösterişli kalemler yerine sade bir tükenmez kalem onun işini görmeye yetecektir. Anaç, yardımsever ruhu ile elindekileri paylaşmayı görev bilir. Bu nedenle aldığı tüm ürünler yol üzerindeki kırtasiye dükkânından yeniden alınabilir cinstendir.

Yengeç burçlarının hayal güçleri oldukça yüksektir, onları aradığınızda dükkânların hobi köşelerinde bulabilirsiniz, boya kalemleri ve resim defterleri ile başlayan sanat serüveni, guaj boyalar, vitraylar, ahşap boyaları ile devam edecektir. Aşırı hassas ve alıngan yapısı eserlerini sergilemekten onu alıkoysa da evinin kapısı sıkıca kapalı bir odasında tual başında sıklıkla vakit geçirdiğine emin olabilirsiniz.

Dersin en önemli yerinde kaleminin ucu biten ama çekingenliği yüzünden kimseden isteyemeyen arkadaşınızın şimdilerde de iş yerinde yan masadan zımba teli isteyemediğini görmek sanırım sizi şaşırtmaz. Dosyalarınızı tuttururken kullandığınız metal kıskacınızı Yengeç mesai arkadaşınızın masasının üzerinde bulduğunuzda bile onu suçlamadan önce ihtimalleri tekrar gözden geçirin deriz…

Aslan Burcunun Tercihi Kalem mi Kraliyet Asası mı

Görkemli Aslan burcu karakterini şehrin en pahalı kırtasiye mağazasında bulacağınızı söylememize gerek yok sanırım. Pek çok insan sade bir not kâğıdı kullanırken onun kitap ayracının bile ışıltılı, taşlı bir modelini bulacağından emin olabilirsiniz.  Aslan, rolünü büyük oynayan bir sanatçı gibidir; abartmaz ama parlatır. Etkileyicilik hayatının her anına sinmiştir, en şık, en cezbedici, en dikkat çekici olanları ister. Çantasından kırmızı deri kaplı bir not defteri çıkması veya ofisinde tüylü divit kalem kullanması hiç de garip değildir.

Yüce gönüllü olmayı ruhunun derinliklerinde hisseden Aslan burcu insanı, kendisi için bu alışverişleri yaparken mesai arkadaşlarını da unutmaz, bir türlü yeterli gelmeyen raptiyelerini takviye ederek cömertliği ile gönüllerde taht kurar.

Okulda yurtdışından gelen yeni kalem kutusunu herkese göstermek için sürekli kapağını açıp kapayan, Yıldız Savaşları temalı çantasını sırtından düşürmeyen işte o çocuk, şimdilerde işe son model Harley Davidson motoruyla giden özgüvenli komşunuzdur. Siz yine de tüm samimiyetinize rağmen onca para verip aldığı lüks marka sümen takımının taklit olduğu gerçeğini ona söylemeyin…

Düzenli Dosyaların Garantörü Başak

Detaycı Başak burcunun meşhur seçiciliği, kırtasiye ürünleri alırken de kendisini gösterecektir. Piyasadaki tüm ürünleri iyice inceledikten sonra fiyat performans analizlerinin sonucuna göre alış veriş yapacaktır. Onun için işlevsellik ve sağlamlık her zaman gösterişten önce gelir.  Kalemlerini açarken ortalığın kirlenmemesi için hazneli modeller tercih eder, tükenmez kalemlerin bitene kadar kullanılabilmesi için en sağlam olanlarını alır. Masalarında banttan ataca her ürünün içine konulacağı özel kalemlik setlerinden bulunması tabii ki elzemdir. Zira düzenli ve titiz Başak burcunun masasının dağınık olması düşünülemez.

Çalışma alanlarını daha kullanışlı hale getiren organizerler dükkâna her girdiklerinde ilk ziyaret ettikleri bölümdür. Dosyaların derli toplu durmasını sağlayan evrak rafları ve içerikleri ayırt edebildiği etiketler onların daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Sayfaları buruşacak diye kitabını ödünç vermek istemeyen, geri aldığında da silgisi ile mutlaka çizikleri araştıran Başak burcunu, hala ödünç alınan kalemini işin bittiğini anlar anlamaz gelip geri alışından tanırsınız.  Kalemi ıslak mendille iyice sileceğini bilseniz bile dalgınlık haliyle saçlarınızı karıştırdığınızı görmesini istemezsiniz.

Sosyal Hayatın Tutkalı Terazi

Estetik bakış açısı olan zarif Teraziler için ne kolaylık ne de şatafat önemlidir.  İnce zevkleri, çoğunluğun satın aldığı moda eşyalardan çok kişiye özel tasarımları tercih etmesine sebep olur. Mobilyası ile kalemliği, dosyaları ile zımbası mutlaka uyumludur. Odasına girdiğinizde duvardaki tablolardan ve antika vazosundan sanatsever bir ruhla karşı karşıya olduğunuzu hemen anlarsınız.

Terazi burçları çevresindeki insanları uzlaştırmayı, barışçıl yapısıyla köprüler kurmayı çok sever. Öyle ki çekmecesi arkadaşlarını motive edici güzel sözler ve ortamı kaynaştırıcı esprili notlar yazabileceği rengârenk post-itlerle doludur. Onun her girdiği mekânda çekici bir gücü olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir.  İş yerinde de her gelenin bir kalem alıp gittiği masasında onlar için bolca ucuz tükenmez kalem bulundurur.

Kalemliği olmayan arkadaşı ile yedek kalem kutusunu paylaşan o ince düşünceli Terazi dostunuzun, işe yeni başlayan çalışma arkadaşına ajandalarından birisini hoş geldin hediyesi olarak vermesi gözden kaçmayacaktır. Bu durum sizi şaşırtsa da onun en sevdiği ve kimselerle paylaşamayacağı ajandası olduğunu söylediğini hatırlatmazsınız olur biter…

Stok Ve Yedekleme, Temkinli Akrep Burcundan Sorulur

Ketum ve gizemli Akrep insanları düşüncelerini not kâğıtlarına yazıp ulu orta panolara asmaktan pek hoşlanmazlar. Kararlı ve dayanıklı kişilikleri ile çevrelerinde de sağlam bir yapı oluşturmaya gayret ederler.  Onların eşyaları da kolay kolay eskimeyecek cinsten olmalıdır. Metal çöp kutuları, ciltli defterler, arşivlik çakmaklı klasörler alışveriş listelerinin vazgeçilmezleridir. Kötü gün dostu Akrep burçları, her ihtimali düşünür ve her şeyi yedeklemeyi severler. Yaptıkları anlaşmaların kopyasını alır, her e-maili yedek belleğe yükler.  İhtiyaç anında koli bandı bulabileceğiniz çekmece kesinlikle Akrep iş arkadaşınızınkidir.

Laboratuvarda deney yapılırken her ayrıntıyı dikkatle gözlemleyen öğrencinizin, hastalarını muayene ederken de tüm belirtileri detaylıca inceleyeceği kesindir.  Mesleğini bu denli tutkuyla yapan bir Akrep burcunun çok gitmek istediği o sempozyuma başkalarını gönderme riskini göze almanız, sizce ne derece mantıklı…

Yay Burçlarının Kara Kutusu Ciltli Defterler

Her zaman bir adım önde, coşkulu ve hevesli Yay burçları 24 saatin yetmediği hızlı bir hayat yaşarlar. Organize etmeyi, her şeyin yerini değiştirmeyi ve yenilenmeyi hayat felsefesi haline getirmişlerdir.  Sürekli notlar alabilecekleri defterler, detayları şekillendirdikleri not kâğıtları ve çekmecelerini düzenledikleri organizerler hayat kurtaran kırtasiye ürünleridir. Seyahat etmeyi seven Yaylar işlerini yanlarında taşımayı ihmal etmezler. Sürekli yazıp çizebilecekleri, değişimlerine ayak uydurabilecek büyük boy sağlam bir defter yol boyunca onlara eşlik edecektir.

Onlar sınırlandırılmaktan pek hazzetmezler. Ortalığı düzenlerler ama çalışırken kuralların onları boğmasına izin vermezler. İyimserlikleri, her şeyin çok hızlı gelişeceğine olan inançları, onları ihtiyaçtan fazla alışverişe yöneltebilir. Henüz adı konulmamış departmanların dosyalarını alabilir, masası bile belli olmayan müstakbel personelleri için zımba seti istifleyebilirler.

Bisikletten düşüp ayağını incitmesinin travmasını haftalarca üzerinde taşıyan, hatta bisikletine küsecek kadar durumu vahim hale getiren Yay burcu kuzeniniz, bu yıl işyeri temsilcisi seçilememesinin sebebini de kapitalizmin bir oyunu olarak görüyor. Belki de insanlarla iletişim kurarken kelimelerini daha özenli seçmesi gerektiğini birileri ona söylemelidir. Ama kim…

Ofis Takvimleri Oğlak Burçları İçin Mi Üretiliyor

Kırtasiye malzemelerini zevk için, dekora uygun olsun diye ya da statünüzü göstermek için almıyorsanız hoş geldiniz Oğlak burcunun dünyasına.  Çalışkan ve ağırbaşlı Oğlaklar için her şey işlerinin bir parçası olduğunda kıymetlidir. Kalem yazıyorsa, delgeç çalışıyorsa, makas kesiyorsa onun için yeterlidir. Rengine, modeline, eskiliğine asla takılmayacaktır. Zaman yönetimindeki başarısı ve disiplini etrafta bir sürü ajanda bulundurmasını gereksiz kılacaktır. Oğlak burcunun işleri pratik hale getirmek için başka şeylere ihtiyacı vardır. Ofiste bir spiral ciltleme makinası olsa hiç fena olmaz mesela veya her şeyi üzerine tutturabileceği mıknatıslı bir pano.

 

Kıt kaynakları iyi yönetebilen planlı Oğlak burçları, herkesin kendisi kadar verimli çalışması gerektiğini düşünür. Vakitlerini iyi değerlendirebilmeleri için arkadaşlarına çizelgeler hazırlayıp el sallayan sevimli notluklarına tutturmayı da ihmal etmeyecektir.

Öğretmenin verdiği bütün ödevleri yapan, üstüne ansiklopediden özet çıkarıp yeni bilgilerle gelen o öğrenci şimdilerde de işinde çok başarılı, proje üzerine proje yazıyor. Daha iyisini yaparım diye karşısına çıkıp rakip olmadan önce o hazırladığı projenin dünde kaldığını hatırlamakta fayda var…

 

Kitapevlerinin Müdavimi Entelektüel Kova

Yerinde duramayan, bilgiye aç Kova zekâsı için huzur yalnızca kitaplardadır. Okumak, daha fazla öğrenmek, açık fikirli entelektüel Kova burcu insanlarının hayat tarzıdır. Yeni çıkan kitaplar reyonları onlar için hazırlanmıştır. Toplumsal olaylara duyarlı oluşu onu moda, trendler ve popülarite algısından kurtarır. Masasında renkli kalemler, kokulu silgiler göremezsiniz. Egosuz kişiliği, eşyaları ile prestij sağlamayı gereksiz görür. Kare beyaz bir silgi ve yanından ayırmayacağı Tombo kalemi, notları için de bolca tüketeceği A4 kağıtlar en çok alışveriş yaptığı ürünlerdir.  Özgür ruhlu yapısı, çalışma alanını sürekli düzenli tutmasına müsaade etmez. Her eşyanın yerini detaylandıran setlerle uğraşmaktansa büyük kutulara tüm eşyalarını doldurmayı tercih edecektir.

Yine de onların renksiz ve yeniliklere kapalı olduklarını düşünmeyin. Kova insanının sıra dışı karakterini yansıttığı meyve formunda notlukları, hayvan figürlü raptiyeleri, detayları kaçırmayanlar için ipucu niteliğindedir.

Okul münazaralarının vazgeçilmez ismi olan arkadaşınız artık şirket içi beyin fırtınası toplantılarının da organizatörüdür.  Üst düzey yöneticilerin böyle ateşli bir muhalife ne kadar tahammül edebileceklerini zaman gösterecektir…

İçindeki Çocukla Beraber Alışveriş Yapan Balık

Kim alıyor bunları, ofis çalışanları için maket seti mi olurmuş demeyin. Hayal gücü yüksek Balık burçlarının gemi maketiyle uğraşırken akıllarına gelebilecek projeleri tahmin bile edemezsiniz. Romantik ruhları, çalışma alanlarını rengârenk fosforlu kalemler, kokulu çizgi karakterli silgiler ve kalpli stickerla doldurmaya öyle heveslidir ki kırtasiyeye her girişlerinde koca bir paket doldurabilirler.

Merhametli Balık insanı alışveriş yaparken yalnızca kendisini düşünmez, iş arkadaşlarını küçük hediyelerle sevindirmekten büyük haz duyar. Eğer böyle bir arkadaşa sahipseniz, afilli hediye paketleri, renk renk rafyalardan fiyonklar ve anime karakterlerden hazırlanmış etiketlerle içindeki hediyeyi merak bile etmeyeceğiniz sürprizlere hazır olun.

Birinci sınıfta aldığı Arı Maya baskılı silgisiyle kurduğu duygusal bir bağı koparamayan, eline sinen kokusundan vaz geçemeyen hassas tabiatlı Balık insanının, o silgiyi hâlâ cebinde gezdiriyor olma ihtimali hiç de az değil.  Vazgeçmesi için alacağınız klasik bir Faber Castell silgiyi sizi kırmamak için tel kalemliğin içine koyup hiç kullanmazsa şaşırmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.