Burçlara Bunları Yaptırmak Ölüm!

İşte geldik burçların en zorlayıcı, kırk kişi toplansa ikna edilemeyen, taklalar atsan söz geçirilemeyen özelliklerine. Bakalım develere hendekleri atlatsak da hangi burca neyi yaptıramayız?

Koç       

Çoğu zaman neşeli hali, pırıl pırıl kalbiyle karşılaşıp, bu insanların karıncayı incitmediklerini iddia edenler olur, haklılardır da! Koç’lar karıncaları incitmezler ama öfkeleriyle anında tüm samanları ateşe verip, önce kendileri alev alabilirler. Kızgınlıkları öylesine amansız gelir, ateşleri hemen harlanıp başı sarar ki ne suyla söndürebilir ne toprakla üstünü örtebilirsiniz. O an kendinizi paralasanız kar etmez, çığlığınızın zerresi Koç’un kulağına fısıltı olup dikkatini çekmez. Bu insanlar sinirlenince mümkünü yok sakinleştirilemezler ta ki kendileri durulana dek!

Boğa

Geldik inadı keçilerden yadigâr, katırlardan emanet, Nuh değişi meşhur, Peygamber demeyişi emsalsiz, ayak diremede üstüne olmayan zat-ı şahanelere; söylediklerinin aksini, kabul ettiklerinin alternatifini, doğru bildiklerinin yanlışını gösteremez, söyleyemez, yaptıramazsınız! İstemem dediğini yedi cihan toplansa hatır için de istemez, yapmam dediğini işkence altında, baskı üstünde olsa yapmaz! Boğa’nın inadı inanılır gibi değildir, çok fazladır, aşırıdır! Asla herhangi bir aksi kendisinde mevcut konuda ikna olmaz! Edemezsiniz!

İkizler  

Ruhu gel git, fikri değişken, bilgisi her şeyden biraz olan İkizler karar verirken kırk dereden su getirir yetmez hepsini geri götürür! Sonuç derseniz varılmaz bir noktadır. Bir meselenin doğrusunu yanlışını tartmak, etraflıca değerlendirip dezavantajları elemek konusunda uzmandır ama günün sonunda konu tercih etmeye varınca orada süresiz izin alır. Kararını bundan yana kullan deseniz onaylamaz, şunu seç dersin bir türlü ikna olmaz! En iyisi kendi haline bırakıp, alıp başını gitmek.

Yengeç

Her şeyi nasıl oluyorsa üstüne alınmayı başarır, kırgınlığı gün yüzüne çıkınca, fena küser kolay barışmaz, bir anlıktı geçti deyip yeniden kucak açmaz! Susuşu gürültülüdür, feryadı bitmez, gel konuşalım yanlış anladın diyenin tek lafına kulak asmaz, gömüldüğü kederinden kolayca ödün vermez. Artık hediyeler alır, özür dileklerinizi zeytin dallarıyla mı süslersiniz, her ne yapacaksınız yol uzun, sonu çıkmaz; bu küslük kolay bitmez.

Aslan   

Her şeyin en iyisini çoktan seçmiş, kimselerin bilmediğini ne hikmetse bilmiş, enlerin tacını başına takmış gezerken Aslan, hata yapmak da ne demek! Haşa! Duymamış olalım! Zaten Aslan hata yapmaz, yapsa da yapmamış gibi yapmakta üstüne yoktur. Hep haklı en haklıdır, bununla ilgili de kulaklarınızı yıldıracak, zihninizi bir güzel karıştıracak dünyalar kadar mantıklı gerekçesi vardır! Aman hiç bulaşmayın, galip çıkamayacağınız mücadelelere soyunmayın, Aslan’a haksız olduğunu kabul ettirmek imkansızdır.

Başak  

Öncelikle Başak’tan düzeltilecekler listesini alıp tüm yönergelerini eksiksiz yerine getirseniz, Başak’ın karşısına çıkınca yeni bir liste karşılar sizi ve eleştirilerinin sonu asla gelmez. Başak hiçbir şeyi beğenmez! Kıyafetinden, duruşuna, karakterinden, kostümüne, konuşmandan, bakışmana… gördüğü, duyduğu, hissettiği ne varsa kulpları elinde hazır durur, boş bulduğu yere bir güzel takar! İyisi mi hiçbir şey sormayıp, söyleyeceklerine de kulak tıkamak, zira Başak’ı memnun etmek imkânsız, onun beğenisinden memnun olmayı beklemek de budalalıktır.

Terazi  

Herkesi sonsuz bir uyumla haklılandırma becerisi başka hiçbir insanda yoktur. Koca bir kararsızlığın içinde kimselerden taraf olamadığı için, herkese eşit mesafede durur Terazi ve huzurdan ötesine geçemediği için haklıyı haksızdan, iyiyi kötüden pekâlâ ayırsa da sesini çıkarmaz! Tercihsiz yaşar Terazi ve kendi hür iradesiyle karar vermesini beklemek sonsuza dek sürebilir. Onayı bol, katılımı fazladır. Herkesin fikrinin peşinden gider, şimdi benim borumun ötüş vakti demez. Gel gelelim bireysel karar alamaz!

Akrep  

Tüm kartlarını açsan, bütün anılarını eksiksiz anlatsan, didiklenmeye hazır yaşamının tüm pencerelerini açıp, duvarlarını kaldırıp önüne sersen; bunun altında da bir bit yeniği ara, delik peşinde koşar Akrep! En güvendiği anda bile tam olarak güvendiğine emin olmak imkansızdır. Tüm şüphelerinden sıyrılıp, merakının gözünü yumması var oluşu gereği beklenemez! Akrep’in güvenini kazanma operasyonları hep aynı kapıya çıkar ve hep biraz eksik kalır!

Yay  

Okulda afacan çocuklar vardır hani; bir gün kafasını yarar, kalemle oynarken gözünü oyar, yürürken yuvarlanır, camdan düşer kazayı tek sıyrıksız atlatır oturduğu yerde başına iş alır; işte Yay’ın peşini bırakmayan o çocuk ömrünce beladan belaya koşar, oturduğu yerde bağlasan durmaz! Biraz sakar, çokça maceracıdır. Yay’ın elinden özgürlüğü alınmaz, seyahatleri kısıtlanırsa yaşayamaz. İşte bu noktada Yay’dan sorumluluklarını tamamlaması, canı gezme çekince yerinde durması sağlanamaz! Aklı kalk gidelim dediyse, kimseler Yay’ı koltuğuna oturtamaz!

Oğlak   

Zordur Oğlak’ın kurduğu köklü sistemi öyle bir iki darbeyle yıkmak, baş koyduğu yolundan alıkoymak. Çok gelenekçidir bir defa, kurallarını bozmaz, huylarını değişim vakti deyip zamanın bir köşesine terk etmez! Çocukluğunda edindiği disiplin, nefes aldığı müddetçe hep yanı başında olur ve Oğlak hayatının her evresinde planladığı gibi yaşar! Aksini anlatsanız duymaz, çağın gereği deseniz ayak uydurmaz; Oğlak’a hiçbir babayiğit tabularını yıktıramaz!

Kova    

Kova merak ettiği konuda yüzeysel bilgiyle doymaz, muhakkak uzmanlaşır. Derinlemesine bilgisinden ve zihinsel kapasitesinden kaynaklı bir kibri varken her şeye muhalefet etmek konusunda üstüne yoktur. Alternatif fikir üretir, farklı bakış açısıyla akla gelmedik çözüm önerileriyle şaşırtır, bilgisine başvuran çoktur ama bazen tutturduğunu bırakmaz, dediğim dedik damarı tuttuysa aklar beyaz, kötüler iyi olur ama fikri sabit Kova geri adım atmaz, gözünden 3d gözlüklerini bir an olsun çıkarmaz. Hiç boşuna çenenizi yorup sinirini bozmayın deriz, kimse Kova’nın doğrusunu değiştiremez.

Balık    

Balık dünyadan biraz uzak, günlük yaşama yabancı, genel geçer bilgilere ve geleneklere karşı mesafelidir. Hayal gücüne sınırlar koyan, düşlerine saçma kavramıyla karşılık veren hiçbir bilgiyi kabul etmez, zaten dünyevi olana algısı kapalı, kulağı tıkalıdır. Balık’ın olana saçma ya da yanlış deyip, maddesel olanı izah etmeye çalışmayın, siz adına aleni gerçek deseniz de Balık onu anlamaz, anlatamazsınız!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.