Burçlara Babasının Vermeyeceği Nasihatler!

Benim yok demeyin, herkesin kendini dışardan görmeye, başkalarının gözünden değerlendirilmeye, varsa tespitli eksiklerini gidermek için bilge kişi nasihatine ihtiyacı vardır! Peki hangi burç nasıl bir öğüde muhtaçtır!

Koç       

Geceni gündüzüne katıp, durduğun yerde karıncalanır, hızınla rüzgarına kattığın yerleri toza dumana katarsın da zamanı çekirdek gibi çitlerken, dününün dersini, yarının ümidini yok sayarken hayatına sihirli bir dokunuşu, iki dirhem makul öğüdü kabul etmezsin! Biraz yavaşlamakla başlamalısın ödevini yapmaya, zamanın dört nala koşup, kendini parçalamak pahasına yakalanacak kadar hızlı olmadığını anlamakla nihayetlendirmelisin!

Boğa    

Sahip olduklarını kırk kilitli kasalara saklıyor, benim olan yanımda toprak olur da kimseye yar olmaz düsturuyla yaşıyorsun anladık; ama sana dünya malını tanıtmak, bunlar biz varsak var, yoksak yok, diğerlerinin ise bizimle hiçbir alakası yok demek gerek! Bir de hırsızlar dünyada kol gezmiyor, kimse kimsenin özeline sandığın kadar göz dikmiyor! Bu korkuyla yaşanmayacağını bir anlasan!

İkizler  

Tamam öğrenmenin yaşı yok ama her şeyden bir yudum alıp, zihnini çarşamba pazarına çevirmenin de anlamı yok desek mesela! Merakının kuvvetiyle öğrenemeyeceğin şey yok ama tam olarak öğrenmeden sıkılıp bir kenara atıp soldurduğun bilgi de çok! Yaşama karşı takındığın bu yüzeysel tavır seni ne gerçek bir aşık yapabiliyor ne ölümüne dost! Tüm arkadaşlıkların gel geç, öğretilerin bugün var yarın yok!

Yengeç

Anılarını capcanlı tutmak, resimleri duvardan, görüntüleri zihinden bir olsun kaldırmamak ne hoş! Ama bir yandan ileri bakmak, umudu özenle beslemek, gidenle kaybolup, ölenle gömülmemek gerek! Geçmişi büsbütün unut, köklerine koca bir sünger çek diyen yok! Derdimiz yarınlara gözlerini yumup, olmayacak duasıyla bugüne saplanma, acılarından en büyük dersi alıp, gücüne güç, anılarına bir yenisini kat ama yeter ki geleceğe bak!

Aslan   

Burnu havada eleştirilerinden, kendini fazla beğenmene yapılan atıflarından, yüzüne gülenlerin hasetlerinden aralarında çatlamalarından yorulmuş, bunca kinayenin içinde “Acaba kendime fazla mı güveniyorum?” şüphesine düşmüş olabilirsin. Bir Aslan doğan olarak, asla kendinden kuşkuya düşmemeli, yanına gelmeye boyu yetmeyenlerin seni aşağı çekmelerine müsaade etmemelisin. Gösterişin her çağda dikkat çekiyordu, bugün de çekecek! Bununla baş etmeyi, tahtını korumayı öğrenmelisin.

Başak  

Tüm detayları yüzlerce kez gözden geçirip, tüme vardığın bütün işlerde bir kez de kontrol amaçlı parçaya dönüşün, kurduğun kül yutmaz stratejilerin, derinlemesine gözlem kabiliyetinle ufacık bir hatayı gözden kaçırmayışın sana bahşedilmiş müthiş bir yetenek! Ah bir de şu mükemmel olamayacağım kaygın olmasa! Zaten elini attığın her işi layıkıyla yerine getiriyorsun, bir de kendine haksızlık etmesen, tarih yazar, efsane olursun da! Kimin umurunda değil mi?

Terazi  

Aman şimdi kalbi kırılmasın, benim üstüme vazife değil madem söylemeyeyim de üzülmesin, kimse kimseye küsmesin, kuşlar göç ederken yağmura yakalanmasın, güller solmasın; ama hayat öyle değil kelebekciğim! Kimisi kahrından beş yıl yaşlanacak, kimisinin kalbi orta yerinden çatlayacak; dünyanın karasını kalbinin toz pembesine uyup iyilikle yıkayamaz, kontrolünde olmayan düzeni barış çubuklarınla papatyalara boğamazsın! Herkesin gönlünü yapamıyorsun madem sen de keyfine bak!

Akrep  

İnsanlar tabi tuttuğun testlerden geçip yanına yanaşamaz, mülakatlarında heyecandan iki cümle konuşamaz oldu! Her lafın altında bir bit yeniği, her bakışın manasında bir hinlik aramaktan sen yorulmadın, insanlar acaba biz de mi bir şey var sorularına gark oldu, herkesi paranoya sahibi ettin! Vazgeçer misin artık insanları denemekten! Su gördüğün yere olta atıp, sazan toplamaya kalkışmaktan! Biraz güvensen mesela, ne çıkar?

Yay       

Ödün kopuyor biri hayatına karışacak, yanımda kal diye paçana yapışacak, özgürlüğün kuşun kanadına takılıp avuçlarının arasından kaçacak diye! Hayatının kontrolü sende, ipleri tuttuğun mesafedeyken, sen istemediğin sürece kimsenin seni bir yere hapsedeceği yok iken, içinin iyisi dışının keyfine yansımış; mutluluğun eşe dosta ilham olmuşken, niye böyle yersiz bir kaygıyla kendini özgürlüğüne esir ediyorsun? Zaten özgürsün ve istediğin hayatı yaşıyorsun, duygusal bağ denen şey çelik zincirlerle kurulmuyor, kalp ışığı, yürek sıcağı gerektiriyor!

Oğlak   

Doğduğunda ismin yerine kulağına “Dünyanın selameti senin ellerinde, hep çalışır, çok didinir, keyfine dakika harcamaz, disiplini elden bırakmazsan güneşli günler var, yoksa kıyamet kopar!” demiş sanki biri! Bunu duyan Oğlak da görev bilinciyle kendini insanlığa adayıvermiş! Kafasını işten güçten kaldırdığı an yer yarılacak, gök delinecek sanırsın! Rahatla biraz, öyle bir şey yok, biraz eğlenmekten kimseye zarar gelmeyecek, dünyanın çivisi çıkıp, sonu gelmeyecek!

Kova    

Merak edip uzmanlaşmadığın konu, farklı düşünüş biçimin ve marjinal zekanla üstesinden gelmediğin sorun yokken, herkes sana öykünür, senin gibi olmak için gecesini gündüze katıp çabalar, üstelik bir türlü ulaşamazken, sen neden kendine haksızlık ediyorsun! Dünyanın bilgisi zihninde, geleceğin henüz var olmamış bilgisi üstün yeteneklerinde saklıyken, yeterince bilmediğini düşünmen inanılmaz! Kendine bu kadar yüklenme!

Balık    

Merhametinle doğada önemsemediğin çakıl taşı dahi kalmamış, sevginin, şefkatinin gücüyle sarmalamadığın gönül kalmamışken neden kendine eziyet eder, yaptıklarınla önce kendine yetmezsin anlaması güç! Milyonlarca insanın yaşadığı dünyada yaşadığın sorunlar kimden kaynaklanırsa kaynaklansın yükü kendi omuzlarına yüklenmek, hatayı, kusuru kendinde arayıp bir de olmayanı bulmak gibi bir huyun var! Sen mutlu olmayı çoklarından daha fazla hak ediyorsun!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.