Burçlara Annelerinden Nasihatler!

Zodyak’ta burçlar, yaşam tarzlarını kişiliği doğrultusunda oluşturur. Olumlu ve olumsuz özellikler barındıran bu yaşam biçimleri annelerin bakış açısıyla örtüşmeyebilir. Koruma içgüdüsüyle hareket eden anneler beşikten mezara kadar burçlara nasihatlerde bulunur.  Herkesin alışkanlıklarına göre yıllarca duyduğu bu öğütler burçlara göre farklılaşır.

Koç

İnsan üstü cesaretiyle bilinen bu burçlar, bu sebeple başını sık sık belaya sokabilir. Fevri kişiliği yüzünden içgüdüsel hareket eder ve olayların sonuçlarını düşünmezler. Kavgaya karışmada tereddüt etmeyen Koç burçlarına anneleri “Aman çocuğum kimseye bulaşma, devir pek bir kötü. Sinirlerine hakim ol tut şu çeneni. Ne olmuş sanki sana laf sokmuşsa, illa kavga mı etmen gerekiyor?” minvalinde öğütler verir.

Boğa

Bu kişilere en fazla eleştiri, işleri ağırdan alması yüzünden yapılır. Yavaş hareket etmeleri aceleci anneler için çıldırma sebebidir. Konforundan ve tembelliğinden taviz vermeyen Boğalar, özellikle titiz annelerin şimşeklerini üzerine çeker. “Çocuğum kalk artık hala yatıyor musun? Evlenince de böyle tembel olursan eşin seni boşar bak uyarmadı deme, Bari şu yatağını topla da bir işe yara.” gibi uyarıları sık sık işitirler annelerinden.

İkizler

Yerinde duramayan hiperaktif burçlar arasındadır. Şöyle bir işi konsantre olarak huşu içinde yaptığını göremezsiniz. Hep bir acelesi var gibi hareket eder. Evde fazla durmadığı için annesi onu fazla görememekten yakınır. “Daha yeni gelmiştin yine nereye gidiyorsun?, Bir gün de evde otursan olmaz mı?, Yüzünü gören cennetlik valla.” gibi sözlerle yakınır anneleri. İkizler burçları da hep bir bahane bulup gözden kaybolur.

Yengeç

İçindeki kırılgan çocuk hiçbir zaman büyümez. Her olumsuz hadiseyi kafasına takan Yengeç burçları, kötü hatıraları kafasından silemez. “Anne nasıl dayanacağım?” sözleriyle moral bozukluğunu dile getirir. O üzülünce annesi durur mu? “Ah yavrum boş ver ne yıpratıyorsun kendini?”, “Her şeyi kafana takarsan hayatı ıskalarsın”, “Toparlan kendine gel, bak beni de üzüyorsun” gibi yarı duygusal yarı teselli içeren öğütlerle evladını bağrına basar.

Aslan

Hayata gezip tozmak, gününü gün etmek, alışveriş yapmak için geldiğini düşünür her zaman. Ağustos böceği gibi yaşayıp sorumluluklardan kaçmaya çalışır. Disiplinli bir annesi varsa kök söktürür Aslan burcuna. “İşin gücün gezip tozmak biraz da iş yapsan fena mı olur?; Yine istifa etmişsin mis gibi işin vardı, bak komşu Hayriye’nin oğlu müdür olmuş sen hala… Daha yeni harçlık verdim hemen de harcadın, biraz tutumlu olmayı öğren” şeklinde öğütler kulaklarını aşındırır.

Başak 

Titizliği annesini memnun etse de her konuda titiz olması bazen sorun yaratır. Herkese bir kulp bulan Başaklar, eş adayı konusunda da aynı tutumu yansıtır. Armudun sapı, üzümün çöpü derken evlilik yaşı ilerler. Panikleyen annesi, “Evladım bu kadar seçecek ne var, bak senden küçükler evlendi aklını başına al; Bu kadar seçici olma, bu gidişle evde kalacaksın; Hali vakti yerinde huyu suyu da iyi, bari bunu elinden kaçırma.” cümleleriyle evlilik konusuna Başak burçlarının başının etini yer.

Terazi 

Güzelliğine düşkün olan bu burçların özel hayatındaki önceliği dış görünümüdür. Kendini hoş ve bakımlı hissetmediğinde keyfi kaçar. Kozmetikten botoksa, estetikten cilt bakımına her türlü dış müdahaleyi uygular. “Ne güzel saçların var ne diye boyatıp yıpratıyorsun? Kimyasal peeling falan yaptırma yüzünü yaktıracaksın, ne estetiği ben seni ne güzel doğurmuşum sakın ha, bu kadar makyaj yapma çabuk kırışacaksın” sözleri Terazilerin annelerinden çıkar.

Akrep   

Kendisine yapılan haksızlıkları, atılan kazıkları bir türlü aklından silemez. Zihninin karanlık tarafında öfkesini büyütür. Aylar yıllar geçse de intikam planları yapması annesini de tedirgin eder. “Aman yavrum bırak Allah’ından bulsun; başını belaya sokacaksın, çıkar artık aklından şu insanları; barışın artık onla özür de diledi daha ne yapsın; amma da inatçısın kime çektin böyle affet gitsin iki günlük dünya.”  gibi barışçıl öğütler duyar annelerinden Akrepler.

Yay    

Adrenalin bağımlısı olduğundan riske girmekten çekinmez. Tehlikeli hobilere zaafı olup dağcılık, ata binmek, yamaç paraşütü, motosiklet kullanmak gibi aktivitelerin aranılan elemanıdır. Gel de bunları annesine anlat. “Yavrum ölümü gör bırak şu motosikleti; Bir yamaç paraşütün kalmıştı yapmadığın; hız yapmadan sür arabayı, çok dikkatsizsin bu aralar” türünde önerilen Yay burçlarının annelerinden duyacağı kaçınılmaz sözlerdir.

Oğlak 

Materyalist kişiliği ile bilinen bu insanların hayatının merkezinde kariyeri yer alır. Öğrencilik yıllarında ev-okul arasında mekik dokuyan Oğlaklar, yetişkinlik döneminde ev ve iş arasında gider gelir. Boş zamanlarında sosyal hayatı pek olmadığı annesinin de gözünden kaçmaz. “İyice eve kapandın, çık biraz hava al; ne yapıyorsun bütün gün bilgisayar karşısında, arkadaşlarınla niye gezmiyorsun?; cebinde akrep mi besliyorsun biraz alışveriş yap.” sözlerini her gün fısıldar çocuğuna.

Kova 

Özgürlüğünden taviz vermez ve içinden geldiği gibi yaşar. Fayda odaklı olmayan bakış açısı, aykırı tutumu bir anne için anlaması güç bir tercih biçimidir. Sağlığına dikkat etmeyen Kovalara anneleri sık sık, “Abur cubur tüketeceğine mis gibi sebze yemeği yaptım onu ye; bu duman kokusu ne, sigara mı içtin sen yine? Kaç kere söyledim içme şu zehri diye; sağlığına hiç dikkat etmiyorsun yavrum, bak yine hasta oldun.” şeklinde yakınır.

Balık

Hayal dünyası onlar için ruhunu tatmin ettiği, eşsiz bir mabettir. Gerçeklerden uzaklaşıp kurduğu düşlerin etkisine kendini fazla kaptırır. Bunları gerçek yaşamda da hayata geçirmeye çalışır. Meseleleri objektif bir gözle değerlendiren annesi “Yine ne hayallere daldın? Sen bulutlarda gezinmeye devam et; olmayacak işlerin peşinde koşuyorsun gerçeklere dön biraz.” gibi öğütler vermekten kendini alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.