Terk Edilen Burçların İç Sesleri?

İçinde tefler çalan, gönlü zil takıp çaktırmadan ritim tutan da var, mendillerini göz pınarlarına tıkayıp, arşivlerinden en mutlu anlarını çıkarıp ağlamamak için kendini zor tutan da!  Hangi burç terk edilince ne hisseder, her şey bitip bir başına kalınca arabeske mi düşer, diskoya mı koşar bakalım!

Koç

Sesi kısıkta, öfkesi içinde kalmaz! Nasıl olur da terk edilir aklı almaz, üstüne fazla düşünüp kafa yormaz, açar ağzını yumar gözünü, söylenmedik laf bırakmaz! Öyle bitti deyip sakince uzaklaşabileceğini zannedenler, ayrılmak isteyince hoş görüyle karşılaşacağını düşünenler, kıyametin kızılcası yeni kopuyor bizden söylemesi! Şimdiye kadar yaşadığın anlaşmazlıklar, duyduğun çığlıklar, gördüğün deliye dönük suratlar da bir şey mi? Canını seven kaçsın!

Boğa

Boğa hikâyenin sonunu dinler, kitabın son sayfasını okur gibi oyunun son perdesini göz göre göre oynar! Az sonra ex sıfatıyla taçlanacak olan sevgilisinin uzunca konuşmasına sabır gösterir! Destansı sevgisini geçirir aklından, duymaz olur söylenenleri! Git gide ambiyansın uzağına düşer, aklı dağılır, konuşma yavaş yavaş sadede gelip, cümleler sonuca bağlanırken Boğa’nın zihninde bir düşünce belirir! Aldığım hediyeleri geri istesem ayıp olur mu acaba? ?

İkizler

Müstakbel eski sevgili, İkizler’i susturmayı başarıp, söyleyeceklerini iki cümleye sığdırıp sesini duyuracak fırsat yakaladıysa, ayrılık konuşmasında bir iki kelimeyle dahi olsa varlığını gösterebildiyse ne ala! İkizler ayrılık konuşması, barışma cilveleşmesi, kavga konusu, sohbet sırası dinlemez alır sazı eline, müziğin yüksek seslisini sever, tüm sesleri bastırır, mikrofona sıkıca yapışır! Şimdi ise yeteri kadar zaman kazanmış, kafaları iyice karıştırmışken başlar düşünmeye; ikna etmek için ne yalan söylesem ki?

Yengeç

Geciktirebildiği kadar geciktirmiş, kaçınılmaz son mecbur kalıp gelmedikçe kapısını kilitlemiş, çalan zillere “Kim o?” demeyi bırakın delikleri tıkamış, olası ayrılığı olabildiğince ertelemiştir! Madem ayrılık gelip çattı önce bir alışverişe çıkayım demiş, mendil stoklarını fullemiş, depresyon hırkasının yeni sezonunu sipariş vermiş, battaniyesini yenilemiştir! Neredeyse her şey hazır olunca geriye tek bir soru kalır; anneme ayrıldığımızı nasıl söyleyeceğim?

Aslan

Aslan terk edilir mi demeyin, bakınız edilir! Hem de herkes gibi! Biraz çekinerek, biraz özürler dileyerek, biraz bahanelere sarılarak yapılan bir ayrılık konuşması olabilir, bu ayrılığa ilişkiyi Aslan da zorlamış olabilir ama nihayetinde Aslan da sevgilisi tarafından şutlanır! Hayır Aslan da tekmeyi yer yani nedir? Aslan diye kalemi kırılmaz, ipi çekilmez mi sandınız ? Tamam tamam şaka, fazla abartmayıp Aslan’ın iç sesine geliyoruz; beni hiç hak etmemişti zaten! Şaşırdık mı? Asla!

Başak

Aşık olduğu gün eleştiri lenslerini çıkarıp, pembe gözlüklerini takar, sevgiliye sevecen gözlerle bakmaya başlar! Başak ilişkileri boyunca sevgilisini görmek istediği gibi görür, üstüne emek şov yapıp, saçını süpürge etmeyi de ihmal etmez! Ellerine sağlık da bu süreçte iki kişilik çalışıp çokça da yorulur! Ayrılık günü gelip çatınca pembe gözlükler düşer, kel görünür! Gerçek Başak nihayet aramıza katılır, duygularını bir poşete doldurur ve başlar içinden konuşmaya; zaten çirkinin tekiydi, baksana kaşları bile simetrik değil!

Terazi

Şu noktada halk şaşkın, tribünler çaresiz, ateistler izahsız! Bir Terazi nasıl olur da terk edilir? O ki ilişkilerin reisi cumhuru, o ki sevgi pıtırcığı, aşk böceği! Kafalar karışık! Biz olmuşuz şok, Terazi ne yapsın! Ne dese, ne söylese de bu aşk böyle bitmese, “Açeydim kollamııı, gitmee diyeydiiim…” diye feryatlara mı boğulsun, salon çizgisinden çıkıp ege köylerinden esinler mi sunsun n’apsın! Olan olmuş, giden gitmiştir, Terazi’nin umutları henüz bitmemiştir! Telefon rehberini gezmeye başlar, aklında tek bir çıkış yolu; kimi araya soksam da bizi barıştırsa?

Akrep

Ayrılık mı? Akrep sesini çıkarmıyor gibi görünse de içinde fırtınalar kopar, intikam planları gün yüzüne çıkar! Bir yandan dinliyormuş gibi yapsa da başını her saniye biraz daha öne eğilir, bakışları sertleşir, kulağında gerilim müziği çalmaya başlar, zihni hain pususunu çoktan kurar! Demek benden ayrılmak ha, hem de ben böyle bir şey talep etmeden bakışını atar, kafasını göz dağı verircesine hafifçe sallar! Sonra hafif gülümser terk edilişinin ardından doğrulur, ardından bakarken şu sözler dudaklarından dökülür; hıms hıms hıms! Sen öyle san! Terk etmek neymiş, gösteririm ben sana!

Yay

Yay uzun zamandır hayalini kurduğu, heyecandan yerinde zor durduğu, yeni başlangıcı için dakikaları saydığı, ayrılık konuşmasında üzgünmüş gibi görünür, tabi ki saygısından! Yoksa aklı çoktan yarın nereye gitsem, öbür gün nereden atlasam, biletlerde kampanya var mıdır, gibi sorulara kanat çırpmış, konuşma devam etse de Yay için gerisi teferruat olmuştur! Monolog noktalanır, Yay’a onca günün hatırına kal demeyecek misin temalı, söylemek istediğin bir şey var mı sorusu yönelir; Yay daha da dayanamaz bombayı patlatır; Yaşasın Özgürllüüüükkk!

Oğlak

Malumunuz Oğlak, ömrünü işine adar, gözden hiçbir şey kaçırmamak için ensesine cerrahi müdahaleyle bir üçüncü göz takar, uykusundan alır işine verir, ekmeğinden kısar proje malzemesine katar! Yine de kaygısı durmaz, iç sesi susmaz! Ayrılık konuşması katılımcısı Oğlak için de durum pek farklı olmaz, kafa başlar çalışmaya, neyi eksik yaptım acaba diye kendinde kusur aramaya! Nerde yanlış yaptım diye arayıp dururken, zihninde bir şimşek çakar, kompleksleri beklenmedik anda sahneye atlar; benden daha iyisini buldu galiba!

Kova

Sevinsin mi? Üzülsün mü? pek bilemez! Anlamsız yere arkadaşından olduğu için üzülür, sevgililik kapanından sağ kurtulduğu için şükür eşliğinde tatlı bir tebessüm eder! Ama içinde bir burukluk, sevgilisinin şikayetlerini, haklı sebeplerini, yargılamalarını dinler, bir yandan göz yaşlarını siler! İçinde hep aynı istek çınlar, onlarca cümle dinler ardından tek bir şey söyler; arkadaş kalsaydık bari…

Balık

Balık ayrılık haberini sezgileri sağ olsun çoktan almış, kayıntısını hazırlamak için kolları sıvamış, önce alışverişe çıkıp, rokası, peyniri, kavunu ne varsa almış, yanına bir büyük açmıştır! Tam da beklediği saatte, az çok bildiği konuşma gerçekleşir, beklenen son cereyan eder, eski sevgili gider, müzik başlar! “Ben seni unuttmmaakk içüüünn sevmeediimm, güüllmeeenn ayrılııkk demekmiişş bilmeediimm!” soğuk içeceğinden bir yudum alır ve yakaladığı yerden devam eder eşliğine;  “Öööölmek istediiim, biiiir tüüüürlü öööölmediiiim!”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.